Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
148.02 KB
2008-05-21 08:32:04
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
75
293
A közgyűlési jegyzőkönyvek és mellékleteik 1990 novemberétől kezdve papírformátumban elérhetőek a Halis István Városi Könyvtárban, a helyismereti részlegen.



JEGYZŐKÖNYV


Készült Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2008. május 8-i (Csütörtök) 9.00 órakor tartott soron kívüli nyílt üléséről.


Az ülés helye: Medgyaszay Ház
Nagykanizsa, Sugár u. 5.

Jelen vannak: Balogh László, Bárdosi Gábor, Bene Csaba, Bicsák Miklós, Bizzer András, Bogár Ferenc, Böröcz Zoltán, Dr. Csákai Iván, Cseresnyés Péter, Cserti Tibor, Dr. Fodor Csaba, Gyalókai Zoltán Bálint, Halász Gyula, Jerausek István, Karádi Ferenc Gyula, Dr. Károlyi Attila József, Marton István, Papp Nándor, Polai József, Röst János, Szőlősi Márta Piroska, Tóth László képviselők

Tanácskozási joggal megjelentek: Dr. Tuboly Marianna jegyző, Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző





Marton István: A mai közgyűlésünket megkezdjük. Tisztelettel köszöntöm közgyűlésen megjelent képviselőtársaimat, illetve a meghívottakat, valamint a megjelent vendégeket. Mint a meghívóból kiderül, egy napirendi pontot terveztünk, a Kanizsai Dorottya Kórház vezetése beszámoltatása. Az anyagot a szakbizottságok megtárgyalták, a képviselőtársak pedig megkapták.

Röst János (Ügyrendi): Azzal kezdeném Polgármester Úr, hogy az Ön meghívója és előterjesztése az SZMSZ-szel ellentétes, ugyanis a képviselők, nyolc fő kérte a rendkívüli közgyűlés összehívását, meghatározták azokat a szempontokat, amiben kérték az előterjesztést. Az SZMSZ hivatkozott része, az a 8. § 9. pontja rendelkezik e felől. A Polgármester Úrnak ahhoz nincsen joga, hogy ezt kiterjessze, és egyéb pontot beemeljen. Önnek arra lett volna lehetősége, hogy külön napirendi pont keretén belül a kórház beszámoltatását 2007-re megejtse, de ily módon nem lehet. Az a kérésem Polgármester Úrhoz, hogy ezt vonja vissza. Tehát ma a közgyűlés ne tárgyalja és azt követően pedig a közgyűlés a normál menetben hozza be.

Marton István: Nem értem a felvetését, mert amit Ön mond, pontosan azt teszi lehetővé, ugyanis az Ön által is idézett 8. § 9. pontja így szól, hogy a polgármester intézkedik a soron kívüli közgyűlés indítványa tartalmának megfelelő előterjesztés elkészítéséről, melynek megküldésével 15 napon belül az ülést összehívja stb. Úgy gondolom, hogy a tartalom ebben bőségesen benne van, sőt komplexen. Elkerülendő, Önök nagyon jól tudják, tudták, amikor ezt kezdeményezték, hogy három hét múlva soros ülés lesz, és ott ezek a témák automatikusan sorra kerültek volna, ezt elkerülendő, hogy kétszer tárgyaljuk meg ugyanazt, én úgy érzem, hogy jogommal élve cselekedtem, és nem hiszem, hogy ezt bárki érdemben kifogásolhatná. Önök fújják a luftballont és próbálják kelteni a hangulatot, próbálnak olyan dolgokat napirenden tartani, amiknek vagy nincs, vagy csak végtelenül csekély a valóságtartalma.

Dr. Károlyi Attila (Ügyrendi): Polgármester Úr, én nem hinném azt, hogy Ön megítélheti a Röst úrnak a mondandóját olyan tekintetben, hogy lufikat fúj és miféle ügyrendi hókuszpókusszal állt megint elő. A kérelem, amely Önhöz beérkezett a soron kívüli közgyűlés összehívásában …….tartalmazza azokat a pontokat, amely körében a rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményező személyek azt fontosnak tartották. Tehát a tisztelt Polgármester Úr másodszori megszólítás előtti öt francia bekezdés tartalmazza azokat a kérdéseket, amiben ezek a személyek soron kívüli önkormányzati közgyűlés összehívását kezdeményezték. Ez a módusz, amelyet Ön követett, most összemossa ezt a főigazgatói felelősséget a beszámolóval. Mi, in croncreto a már elhangzott, tehát a Kovács urat és a kórházat beszámoltató közgyűlés anno 2008. január 19-i soron kívüli közgyűlés felvetésében is megemlített kérdésekben kértük. Ehhez ragaszkodunk. Rendkívüli közgyűlést csak ebben a körben lehetett volna összehívni.

Marton István: Azt nézem, hogy Ön aláírta-e ezt a rendkívüli közgyűlés kezdeményezését, de látom, hogy igen. No, hát akkor részletesebben vagyok kénytelen kifejteni azt, amit az Önök soron kívüli közgyűlési összehívását kezdeményező anyaga tartalmaz. Mindjárt így kezdődik az első mondat Képviselő Úr – én azt hittem, hogy itt körülbelül véget is ér ennek a vitának az elő vitája –, alulírott önkormányzati képviselők a nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház vezetése beszámoltatása tárgyában, tehát vezetése beszámoltatása tárgyában soron kívüli önkormányzati közgyűlés összehívását kezdeményezik stb. A fentiek alapján fontosnak tartjuk, hogy a kórház vezetése és a város vezetése tájékoztatást adjon a jelenlegi helyzetről többek között. Amire Ön hivatkozik – örülök neki, hogy kiment, de hát azért a többiek csak meghallják – öt francia bekezdés, az a többek közé tartozik. Hát úgy gondolom, hogy az egész egy kicsivel több, mint az Önök által citált részlet, amelynek a többek között csak egy alrészlete.

Röst János: Én arra kérném majd Polgármester Urat, hogy szavaztasson ügyrendi javaslatomról, amennyiben Ön nem hajlandó visszavonni azon részét az előterjesztésnek. A közgyűlés akkor tárgyalhatja meg gyakorlatilag az anyagot, ha a szakbizottságok megtárgyalták. Tudomásom szerint – és itt jelezzenek a képviselők, bizottsági elnökök – egyedül a Szociális és Egészségügyi Bizottság tárgyalta, a többi bizottság nem. Tehát meggyőződésem Polgármester Úr, hogy Ön hibásan terjesztette elő a közgyűlési anyagot, SZMSZ-szel ellentétes és ily módon nem tárgyalható. A másik rész, Ön nem terjesztheti túl a képviselők által kért szöveget. Itt két ügyről van szó. Van egy 2007. éves szakmai munka, amit nyilván a májusi közgyűlésen nagy örömmel meg fogunk tárgyalni. Másrészt van egy menedzsment beszámoltatása, ami egy másik ügy, amit szintén most kérnénk. Azt viszont abszolút nem értem, hogy egy menedzsment beszámoltatásához miért kell kirendelni a kórházi dolgozókat.

Marton István: Köszönöm Képviselő Úr, de én úgy gondolom, azok az idők elmúltak, hogy kirendelnek kórházi dolgozókat. Aki itt van, feltehetően önszántából van itt, de aki nem önszántából, az kérem, tegye fel a kezét. Igen, az a humor, mint ahogy a kérdés feltevése is maga volt a humor. Egyébként én megszavaztatom. Röst úr én Önnel ellentétben tudom, hogy mi a dolgom. Meg fogom szavaztatni, és hogyha utána Önnek nem tetszik, hát legfeljebb fordul a Közigazgatási Hivatalhoz.

Bárdosi Gábor Jenő (Ügyrendi): Először Jegyző Asszonytól kérdezném, hogy a beszámoló, ami Nagykanizsa Megyei Jogú Város kórházának a beszámolója lett volna a májusi soros ülésen, az ugye mindenképpen tartalmaz mind pénzügyi, mind esetleg városfejlesztési stb. koncepciókat és …….., hiszen az anyag ez olvasható is volt. Pénzügyi kérdéseket viszont mindenképpen. Azt gondolom, hogy bizottsági tárgyalási szak nélkül ilyent a mai napon nem tárgyalhatunk, ha Pénzügyi Bizottság előtte nem tárgyalja. A másik kérdésem pedig az, hogy Jegyző Asszony mennyiben látja jónak ezt a dolgot, amit én akkor, ha mégis ebben a menetrendben tárgyalnánk, ahogy Polgármester Úr előterjesztette, most az Ügyrendi, Jogi és Közrendi Bizottság hozzon össze fél órás szünet alatt egy bizottsági ülést és döntsön ebben a kérdésben, hogy az a bizonyos rendes közgyűlésen tárgyalandó anyag, az kíván-e egyéb bizottságoknak az előtárgyalását.

Dr. Tuboly Marianna: Nagykanizsa Megyei Jogú Város Szervezeti és Működési Szabályzatát részletesen áttanulmányoztam és megállapítottam már korábban is, hogy olyan sajátságos az SZMSZ, hogy a bizottsági tárgyalás nem létszükséglete jogilag egy előterjesztés közgyűlési napirendre vételének. Ezt kifejezetten az SZMSZ a határozati javaslatok esetén nem, de egy mondattal indirekt módon is kinyilvánítja. Mégpedig a 22 szakasz (6) bekezdése azt mondja: a közgyűlés elé rendeletalkotásra csak az illetékes bizottságok által tárgyalt és határozati formában véleményezett ügyek kerülhetnek. Tehát indirekt módon megfogalmazza, hogy rendeletalkotás esetén kívánatos, de határozati javaslatok esetében nem. Tehát nem akadálya. Ezen kívül a Munkatervet a közgyűlés elfogadta. Ugye a rendes ülésen, említette Polgármester Úr, hogy szerepel a kórház beszámoltatása. Itt tárgyalandó bizottságokként a Munkatervben egyedül a Szociális és Egészségügyi Bizottság van feltüntetve. Tehát a közgyűlés ezt így fogadta el. Még egy észrevételem van. Tóth László bizottsági elnök urat egyébként megkérdeztük, hogy a Pénzügyi Bizottság kívánja-e tárgyalni, előkészítsük-e ezt az ügyet és Ő úgy nyilatkozott, hogy nem kívánja a Pénzügyi Bizottság tárgyalni.

Tóth László: Viszont válasz. Való igaz, amit Jegyző Asszony elmondott, de azt is hozzátettem, hogy mivel nem ezt kértük a mai napra, nem ez lett volna a szent evangélium, ezért a Pénzügyi Bizottság elnökeként úgy döntöttem, hogy ezt nem tárgyaljuk meg. Tehát mi nem a kórház 2007. évi szakmai beszámolóját szerettük volna a mai közgyűlésen megvitatni, hanem az utóbbi időszakban kialakult politikai felhangoktól sem mentes sajtótájékoztatókon elhangzott dolgokkal szerettünk volna foglalkozni, hogy lásson mindenki tisztán a városban. És ezt a hangulatot nem az ellenzéki képviselők idézték elő.

Marton István: Én egy kicsit nehezen értem meg azt, hogy a több, az miért kevesebb egyesek szemében. Én egyébként szinte megörültem, amikor Önök a soron kívüli ülést kezdeményezték mondván, hogy így a május végi soros ülésünkön egy napirendi, várható hosszúra nyúló napirendi ponttal kevesebb lesz.

Dr. Csákai Iván: Érdekes felvetések hangzottak el a túloldalról. Én nem emlékszem, hogy a kórház beszámolóját az évek alatt más bizottság megtárgyalta volna, mint a Szociális és Egészségügyi Bizottság. Ez az egyik. A mi bizottságunk megtárgyalta a kórház előterjesztését és 5 igen egyhangú szavazással a közgyűlés elé terjeszthetőnek tartottuk. A másik, hogy a Röst János által felvetett dolgot megemlítsen, nem az volt, hogy vegyük le a kórház beszámolóját, hanem két külön napirendi pontként tárgyaljuk. Ezt 2 igen, 2 tartózkodás, 1 nemmel szavazta meg a bizottságunk. Tehát a közgyűlés kompetenciája eldönteni, hogy két napirendi pontként vagy egyben tárgyalni. A bizottsági ülésen azt, hogy ezt hagyjuk el, nem merült fel. A másik, a hangulatkeltés azért megvan a városban és nemcsak a városban, hanem az országban is az egészségügy-ellenesség, az orvos-ellenesség és erre Nagykanizsa, nem a mi oldalunk, rátesz jó néhány lapáttal.

Dr. Károlyi Attila: Hogy világos legyen a város előtt, és Csákai úrnak is világos legyen a másik oldalon, mi a következő kérdésekben kértük a soron kívüli közgyűlés összehívását. Előző soron kívüli közgyűlésen feltett kérdések megválaszolása tekintetében nem kaptak választ azok az emberek, akik írásban benyújtották a Tisztelt Főigazgató Úrnak - egy. Kettő: Főigazgató Úr folyamatban lévő „esetleges” peres eljárásairól, vele kapcsolatos „esetleges” vizsgálatokról. Három: gazdasági igazgató és orvos igazgatói munkakör betöltéséről. Négy: gyógyászati osztályokon lévő orvos szakdolgozói létszám biztosítottságáról, kiemelt figyelemmel a fül-orr-gégészeti osztálynál. Öt: kórház által 2007. január 1-től a mai napig megkötött építési, szolgáltatási, bérleti szerződésekről, beleértve a közbeszerzési eljárások szerződéseit. Nem szórakozásból Tisztelt Polgármester Úr, nem szórakozásból Tisztelt Nagykanizsa városa és Közgyűlés. Felelős munkáltatói jogkörünkben, a felelős ellenzék kezdeményezte ezt a soron kívüli közgyűlést. Ezt értse meg mindenki. Nem azért, hogy itt politikai hangulatot keltsünk. Politikai hangulatot kelt a Szőlösi képviselőtársam a sajtóban, amikor valótlanságokat állítva a szocialista frakcióra próbálja rámosni azokat a mondvacsinált ügyeket, amivel „szórakoznak” a várossal. Mi ezekre a kérdésekre kértünk nagy tisztelettel választ a Főigazgató Úrtól, nem a kórház 2007. évi beszámolójára vagyunk kíváncsiak, arra is kíváncsiak vagyunk, megfelelő és tartalmas vizsgálatot végeznénk ebben a körben is, de ennek a közgyűlésnek nem ez volt a témája.

Marton István: Kedves képviselőtársam, amikor én ezzel kapcsolatban elmondtam a magamét, akkor Ön éppen kiballagott. Én úgy gondolom, hogy felelős ellenzék 16 éven át ahhoz képest, ami itt most le van írva – a többiről nem is beszélek –, semmit sem tudott, mert tudhatott a kórházról. És már elmondtam, de Önnek még egyszer elmondom, hogy a munka szaporításának értékelném én, ha ez külön lenne és ezt még egyszer, kellene tárgyalni. Az Önök által kért kérdések, tehát egy: a kórház vezetés beszámoltatása. Ez ugye az első mondatukban szerepel. A másik pedig ez az öt francia bekezdés, amibe most Ön kapaszkodik, nem nagyon értem, mert az a többek között kategóriába fut, és mindegyikre megkapták a választ. Hát az ilyen esetleges ilyen, olyan, amolyan eljárásokról én nem óhajtok ebben a pillanatban állást foglalni. Van itten még az előző vezetésnek néhány olyan sora, ami szerintem nem esetleges és majd sorra fog kerülni.

Szőlősi Márta Piroska: Most még nem akartam semmit sem mondani, de miután megszólítattam, így kénytelen vagyok. Először is szeretném határozottan visszautasítani azt a hangnemet, amit Károlyi Attila úr megenged magával szemben, mindannyiunk nevében. Én úgy gondolom, hogy ennek a hangnemnek itt semmi keresnivalója nincs. Ez az egyik. A másik. Károlyi képviselőtársam úgy gondolom, hogy vagy nem tud olvasni, vagy nem akarja érteni azt, ami oda van írva, és Polgármester Úr most már kétszer elmondta, hogy többek között arra kíváncsi a kórház működésével kapcsolatban, hogy, és felsorolhatnám én is ezt az öt pontot, amik között egyébként többek között képviselőtársam nincs ott, azt, hogy a sajtótájékoztatókkal kapcsolatos dolog. Három: a politikai hisztériakeltés, az 2006. október közepe óta - amióta ez a városvezetés működik az Önök előszeretetével - jellemzi ezt a várost. Úgyhogy határozottan visszautasítom ezt is még akkor is, hogyha Fodor képviselőtársam olyan bájosan mosolyog ott a túloldalon. Akkor kacagott. Annál inkább Önt minősíti, úgy gondolom. Kár, hogy ilyenkor a kamera csak engem mutat és az ellenzéki képviselőtársaimat nem.

Marton István: Uraim nem történt eddig más, mint Önök személyeskedtek és Önök se lettek rendreutasítva, mert a türelmem, az konvergál a végtelenbe.

Szőlősi Márta Piroska: Mielőtt utasítana Polgármester Úr, úgy gondolom, hogy nekem éppen annyi és olyan jogom van ilyen hangnemben beszélni, mint amilyen joguk Önöknek van ott a túloldalon. Én persze megpróbálok nem lemenni arra az alpári stílusra, amit időként Önök megengednek. Az előző közgyűlésekre is gondolok itt ezzel. Kérem, hogy Önök is próbáljanak meg emberhez és önkormányzati képviselőhöz méltó módon viselkedni a közgyűlésben. Egyelőre köszönöm, ennyit szerettem volna mondani.

Marton István: Elnézést, de az előbb Bárdosi képviselőtársamnak elfelejtettem válaszolni. Nagyon tömör és rövid a válasz. Higgye el képviselőtársam, hogy tudom a jogaimat és kötelességeimet is, de szerintem ezzel Ön tisztában van egyébként.

Bicsák Miklós: Nagyon szégyellem, mint képviselő, 16 éve. El kell mondani a Tisztelt szemben ülő FIDESZ képviselőknek, tisztességgel a kórház ügyeiért, mint a baloldalon ülő képviselő tettem a dolgomat. Tisztelt Szőlősi Képviselő Asszony! A Szocialista Frakció 2005 szocialista beadványában vagy előterjesztésében a kórház eladása, illetve üzemeltetése formában mi hárman, Dr. Fodor Csaba, Tóth László és jómagam, Bicsák Miklós kiszavaztunk a frakcióból, amit Önök nem mernének megtenni a kórház, a város érdekében, hogy a kórház a mai nap is úgy működjön, ahogy működik. Sértve érzem magamat az ilyen beszólásoktól, amit a Szőlősi képviselő asszony, és visszautasítom a magam részéről. Én a kórházért eddig is, és úgy érzem, a képviselőtársaimat is az nyugtatja meg, ha a kórházban rendben mennek a dolgok. Mint vállalkozó is el kívántam mondani, és ezek után úgy álljanak a dolgokhoz, hogy ezek a goromba, egymással vitatkozó csúnya beszólások elmaradjanak.

Marton István: Úgy gondolom, hogy amit mondott, hogy hárman kiszavaztak, azzal komoly érdemeket szereztek, mert különben már kótyavetye lett volna a kórház még az előző ciklusban, de ez nem mentesíti Önöket az alól, hogy mégis csak az Önök pártja által jelölt polgármester tette meg ezt az előterjesztést. ….. Egy kicsit késtek vele az Urak. Tehát a dolognak az a lényege, hogy valóban Önöknek ebben elévülhetetlen érdemeik vannak, hogy egyáltalán van miről vitatkozni, mert különben járhattunk volna, mint Kiskunhalas, Hatvan, és sorolhatnám a többieket.

Böröcz Zoltán: Jól kezdődik megint ez az ülés. Egy megjegyzést szeretnék tenni Polgármester Úr. Rendszeresen és a mai napon is személyesen Ön gerjeszt olyan vitákat, amelyek valóban nem indokoltak, mert nem képes levezetni egy testületi ülést oly módon, hogy az akár ügyrendi javaslatot tevő képviselő véleményét ne bírálja, vagy éppen ne minősítse, és ez természetesen vitát gerjeszt. Most ebben a vitában benn vagyunk, azt gondolom, nem úszhatjuk meg, különösen akkor nem, mikor Szőlősi Márta képviselő asszony olyanokat mond, ami valóban nálam is a bicskát nyitogatja. Hogy ki gerjeszt politikai indulatokat és hangulatokat a kórház környékén? Képviselő Asszony! Ön az elmúlt időben 4, azaz négy sajtótájékoztatót tartott kórház-ügyben. Mind a négy ügyben 2001-ig visszamenőleg a volt vezetést bírálta, állítólagos, Ön által megállított törvénytelen szerződéseket citált elő. Most közlöm Önnel, hogy a törvénytelenséget nem Ön, nem a FIDESZ, nem a szocialista, hanem a független magyar bíróság tudja megállítani, Ön pedig ezt tényszerűen közli. Ráadásul Ön olyanokat tesz, ami elviselhetetlen. Képviselői minőségben és egyáltalán, állampolgári minőségben is. Azt a felelősséget ugyanis, amikor Ön arra szólítja fel a szocialisták, sőt, a szocialista párt, még csak nem is a frakciót, hogy a város lakóinak adják meg a választ – Ön a város lakói nevében nem beszélhet, nem jelenthet ki, a város lakói nevében nem tehet fel kérdést, ugyanis a városnak Ön egy polgára. Tudja Képviselő Asszony, lejárt a valamikori cézárok kora, és Bonaparte Napóleon sem él, Lenin sincs már hála a jó Istennek, és nincs Szálin és nincs Rákosi Mátyás sem. Körülbelül Kádár János a ’70-es évek elejéig használta azt a stílust, amikor a nép nevében tett fel kérdéseket és a nép nevében adott válaszokat. Én most Önnek megadom akkor a választ. Ez a fajta politizálás, amit Ön művel ezeken a sajtótájékoztatókon, amire természetszerűleg nem tudok reagálni, csak itt tudok reagálni a nyilvánosság előtt, mert én nem jutok ahhoz a nyilvánossághoz – legyünk őszinték –, nem jutok, még egyszer mondom, ahhoz a nyilvánossághoz természetesen, hiszen nekem is kétnaponta kellene akkor sajtótájékoztatót tartanom, erre a szerepjátékra pedig én nem vagyok képes és hajlandó. Tárgyszerűen a kérdéseire is valamit. Amikor Ön olyanokat jelent ki, hogy felelősségbiztosítás nélkül működött az a kórház, és Ön mindjárt meg is jegyző, amelyik nem működhetett volna, hiszen az ÁNTSZ által kiadott működési engedély feltétele, akkor Ön az ÁNTSZ-t vádolja, mintha a működést nem vonná vissza abban a pillanatban, amikor nincs felelősségbiztosítása egy kórháznak. Most közlöm Önnel, hogy folyamatosan a mai napig felelősségbiztosítással rendelkezik. Most közlöm Önnel, hogy nem igaz a 30 milliós károkozás, amit Ön mond, mert volt felelősségbiztosítása a kórháznak. 2001-ben a sajnálatos káresemény bekövetkeztekor az Allianz Hungáriával volt természetesen felelősségbiztosítása. Valóban igaz, hogy van egy anomália, ami nem nagykanizsai ügy, hogy az évekre megkötött biztosítások általában a lejárat évére vonatkoznak a káresemény tekintetében, illetve 30 nappal nyúltak ezek a szerződések. Azt csak mellékesen jegyzem, hogy a 30 millió akkor sem lenne igaz, hiszen a felelősségbiztosítása a kórháznak 5 millió Ft értékű káreseményig ad garanciát, tehát nyilván a független magyar bíróság által megítélt 30 millióból 25 milliót akkor is kellett volna a kórháznak állnia. Még egyszer mondom, visszautasítom, nem valósak az állításai. Mondok egy másikat, amit Ön szintén így bedob a kanizsai közvéleménybe, kvázi tényszerűen és kvázi olyan módon, mint hogyha ezt megtehetné a kanizsai emberek nevében. Nem teheti meg. Azt mondja, a kórház vezetői a kötelező közbeszerzést megkerülve kötöttek megállapodást egy céggel, e szerződés alapján több mint 100 millió Ft került kifizetésre. Ezzel kapcsolatos szerződéssel Ön rendelkezik, bejelenti a sajtótájékoztatón, hogy a FIDESZ postaládájában találta ezt a szerződést. Most Önnek mondom, hogy önkormányzati képviselőként én a mai napig nem kértem és nem láttam a kórháznak egyetlen szerződését sem, pedig nekem a titoktartási kötelezettségem mellett még ehhez jogosítványom is van, Önöknek pedig a postaládájába hordja be a szerződéseket a szél. Képviselő Asszony! Ami az elmúlt hónapokban történik kórházügyben nyilvánosan, az éppúgy sérti a Dr. Kovács József főorvos urat és munkatársait, mint minden kanizsai embert joggal, de azt ne tessék mondani, hogy ezt szocialisták gerjesztik. Legyenek kedvesek betartani azokat az alapvető szabályokat, amikor képviselői indítványt teszünk egy dologban, akkor arra szorítkozva azt tárgyaljuk meg, és ha megfelelő válaszokat kapunk, azt felejtsük el. Köszönöm szépen. Egyébként az a borzasztó bajom van most, azzal kínlódok, hogy sokkal többet is szeretnék Önnek mondani. Ha hajlandó velem beszélgetni egy két-három órát demokráciaműködésről, önkormányzati működésről, szívesen megosztom Önnel gondolataimat, de tovább nem terhelem vele.

Marton István: Én Önnel két dologban is egyetértek. Nem bánom, hogy az Ön által felsorolt urak már nem tevékenykednek az életben, a másik meg, hogy Önnek tökéletesen igaza van, hogy benn vagyunk a vitában. De ez is csak azt mutatja, hogy a lényeg, az lényegtelen, mert még ugye hát a napirendről sem döntöttünk, és körülbelül félóra már elment, és pillanatnyilag mindössze négy embert látok, aki ügyrendit nyomott, meg azon kívül is vannak a táblát. Lassan rövid a tábla.

Cseresnyés Péter: Érdekes a demokrácia felfogása néhány ellenzéki képviselőknek. Nekem az az érzésem az elmúlt felszólalások kapcsán, hogy az fáj, hogy van ellenvélemény, és nem demokráciából kellene itt oktatni bennünket kedves Böröcz képviselőtársam, hanem azt a bizony hangulatkeltést nem kellett volna elkezdeni, amit Önök elkezdtek a kórházzal kapcsolatban többek között azért, mert ott emberek dolgoznak, akiket sért ez a dolog, és a betegek vagy a leendő betegek, akik a kórházba belevetik a bizalmukat akkor, amikor a kórházba elmennek meggyógyulni, a gyógyulás szándékával, elbizonytalanodnak. És itt szeretnék Tóth képviselőtársamnak, Károlyi képviselőtársamnak, éppen Böröcz képviselőtársamnak a szavaira reagálni, hogy ki kezdte, hogy ki kezdte ez a bizonyos politikai megnyilvánulás-sorozatot. Hogy csak néhányat mondjak, címszavakban: jogtanácsos alkalmazása a kórházban – sajtótájékoztató 2007. márciusában. Aztán sürgősségi osztály kritikája, orvos-igazgató lemondása, orvos-igazgató politikai nézetei, a gégészeti, fül-orr-gégészettel kapcsolatos ellátás, egy készülék-beszerzéssel kapcsolatos eljárásnak a megemlítése sajtótájékoztató, újságcikk keretén belül, főigazgató munkaügyi pere, főigazgató elleni feljelentés, rendkívüli közgyűlés 2008. januárjában, most éppen megint egy soron kívüli közgyűlésen vagyunk. Ki kezdte Uraim? Miről beszélünk? Énnekem az a véleményem, ha kíváncsiak a kórháznak az ügyeire, ha kíváncsiak a kórháznak a beszámolójára, beszéljünk arról. Beszéljünk arról. Beszéljünk arról, itt van az előterjesztés, a Polgármester Úr behozta, és most lehet róla beszélni. Aztán, hogyha közben meg akarnak kérdezni mást is, amire kíváncsiak, kérdezzék meg, és ebben az esetben meg fogják kapni a tájékoztatást.

Röst János: Arra kérem Jegyző Asszonyt, hogy értelmezze az SZMSZ-nek egy §-át, ez pedig a 29. § 3. pont: az ügyrendi javaslatról a közgyűlés azonnal vita nélkül egyszerű többséggel határoz – hogy ez az azonnal szó a polgármesternél jelent-e félórát vagy nem jelent félórát? Ugyanis az egész vitát megúszhattuk volna, én úgy gondolom, hogyha Polgármester Úr betartja az SZMSZ-t, és az ügyrendi javaslatomról szavaztat.

Marton István: Röst Úr! Többen nyomtak azonos időpontban ügyrendit. Ennyit az azonnalról. De szavaztathatunk róla. Persze, hogy lehet, de Jegyzőnőnek megadom a szót.

Dr. Tuboly Marianna ….. (mikrofon nélkül beszél, nem érteni, hogy mit mond)

Marton István: Ja, akkor azt az egyértelmű választ legyen szíves, mondja el. Kicsit unalmas nekem a dolog, de már ….

Dr. Tuboly Marianna: Igen. A Polgármester úr arra hivatkozott, hogy több ügyrendi is volt egymás után, én most ránéztem az Ő képernyőjére, még három ügyrendi van a képernyőn, úgyhogy választhat a Polgármester Úr, hogy közben szavaztat vagy megvárja az ügyrendiket, amik egyformán sürgősen és azonnaliak.

Marton István: Köszönöm, akkor szavaztatunk. Így hárman kiesnek abból a hatból, aki az előbb volt. Miről óhajt Röst úr szövegszerűen, legyen szíves, nehogy itt utána újból ügyrendit kelljen nyomnia.

Röst János: Én úgy gondolom, hogy a legelső hozzászólásomban egyértelműen meghatároztam a véleményemet, és azt kértem Polgármester Úrtól, hogy vagy Ön vonja vissza a kórház 2007. évi beszámolását, vagy pedig szavazzunk arról, hogy ma ne tárgyalja a közgyűlés. Ha Ön nem vonja vissza, akkor nyilván erről kell szavazni. Nem olyan bonyolult kérdésfeltevés Polgármester Úr.

Marton István: Röst Úr! Ön kukacos természetű ember, azért adom meg Önnek azt a jogot, hogy fogalmazza meg és most is kérem, hogy ne vagy így, ne vagy úgy. Ön pontosan tudja, hogy én nem vonom vissza. Miről óhajt szavaztatni? Ezt mondja meg.

Röst János: Akkor tisztelettel arra kérem Polgármester Urat, arról szavaztasson, hogy mai nap a közgyűlés a 2007. évi szakmai beszámolóját ne tárgyalja, a közgyűlés.

Marton István: Akkor tisztelettel szavazzunk erről. Aki nem akarja tárgyalni, tehát egyetért Röst úrral, az nyomja meg az igen gombot, én a nemet támogatom.


A közgyűlés 10 igen és 12 nem szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Tehát Röst úr ugyan nem nyert, de mégis nyert, mert minősített többség kell ehhez. Egyszerű többség? Az előbb még itt volt a felirat, hogy minősített többség, most eltűnt.

Dr. Tuboly Marianna: De nem volt benne kipipálva Polgármester Úr.

Marton István: Jó, az x, az nem volt benn. Jó, tehát akkor Röst úr nem nyert az Ön szavazata, tehát nem tudom levenni napirendről. Ezek után folytatódik.

Böröcz Zoltán: Nincs ügyrendi javaslatom, igazából válaszom lett volna, mert megint elkövette azt a hibát, amitől folyamatosan óvom Önt. Attól, hogy ne tessék már visszaszólni a képviselőnek, ne tessék véleményt mondani, mert alkalmat ad arra, hogy ismét megnyíljon a vita, és én válaszoljak. Én most ettől eltekintek. De ne tessék ezt elkövetni, az a kérésem.

Marton István: Köszönöm Böröcz úr, de azért nem egy túl demokratikus megmozdulás ez, bármennyire is a jó szándék vezérli Önt, mert akkor azt jelenti, hogy valakit lehet sértegetni, lehet szidalmazni, lehet valótlanokat állítani, a másik fogja be a száját.

Böröcz Zoltán: Tessék már végre egyszer tudomásul venni, ebben a testületben itt ülünk huszonvalahányan, egyenlő jogosítványokkal. Én sem engedhetem magamnak, hogy a Csákai úr által elmondottakra azonnal minden hozzászólására reagáljak, nem is tenném, Ön sem teheti meg. Ön egy képviselő itt azzal a tisztességgel, hogy levezetheti az ülést. De ha most azt mondta, hogy mivel megint felszólított, hogy választ adhatok, akkor továbbfolytatom a válaszadás gondolatát, mert közben aztán Alpolgármester Úr is név szerint szólított. Tehát, hogy például egy adott kérdésben ki kelt indulatot. Képviselő Asszony! Ön azt állította, hogy 2001-ben történt egy káresemény, és a szocialisták miért nem vizsgálják, a szocialista párt. Dehogy vizsgálják, soha semmit nem vizsgáltak, nem is fognak. Nem mennek be az intézményekbe, nem neveznek ki a párttagjaikat mindenféle intézmény és egyéb csúcsára, mert nem pártirányításban gondolkodnak, annak az ideje lejárt. Képviselő asszony, de hogy konkrét választ is adjak, 2001-ben, ha elkövetődött volna, ami nem követődött el felelősségbiztosítási probléma, akkor Önnek mondom, hogy a 26 fős testületből a többség, 14 fő jobboldali, FIDESZ vezette többség volt. Egy dologgal még kiegészítem, hogyha külön még felelősségeket keres 2001-ből, hogy Dr. Csákai Iván volt az egészségügyi szakbizottság elnöke – Iván, kérlek, hogy nézd el nekem, hogy megneveztelek, nagy tisztelőd vagyok, szerintem Nálad jobban senki sem csinálhatta volna akkor se ezt a bizottsági vezetést, meg ma sem, tehát én ebben támogatlak –, és az egészségügyért felelős alpolgármester a FIDESZ által delegált volt. Tehát azért mondom, hogy ne tessenek ilyen kérdéseket feltenni a múltból, mert rá tetszenek jönni, hogy ha politikai felelősséget keresnek, az ilyen módon megtalálható. Egyéb felelősséget pedig ne keressenek, azt a bíróságon tessék tenni.

Dr. Fodor Csaba: Hát valóban elég nemtelen területre sodródtunk, bár most már, hogy meghallgattam a humán területért felelős Alpolgármester Úr beszédét, már értem, hogy a mai Zalai Hírlap miért ír nagy ló betűkkel, hogy Nagykanizsa a megyei jogú városok között az utolsó a kommunikáció terén. Csak megjegyeztem, de nem ezért kértem alapvetően szót. Alapvetően azért kértem szót Polgármester Úr, mert valóban azokra az anomáliákra szeretnék, ha fény derülne, és ha valóban arról árulkodna vagy arról mondana egyszer igazat a Főigazgató Úr is, mert kaptam az anyagot, ebben az van írva, hogy az én kérdéseimre többek között, amit január 19-én feltettem, választ kaptam írásban, mert szóban nem kaptam a közgyűlésen, választ kaptam írásban, de erre a válaszra nem érkezett viszontválasz vagy semmi észrevétel és elfogadottnak tekintették. Nagy tisztelettel bejelentem, én egy büdös mukkot nem kaptam a január 19-i közgyűlésen elmondottakra sem írásban, sem szóban. Tehát, hogy ez ki, kinek mit írt, meg hova levelezett, fogalmam nincs, de én nem kaptam, tehát ez az állítás ebben a formátumban itt valótlanság. Azért kértem szót Polgármester Úr, mert azért a kórházban azért az is minősíti, azt gondolom, ezt a testületet, érdekes módon múltkor nagy örömmel én magam is megszavaztam négy új háziorvosnak az ügyét, mindegyiküket személyesen hosszú évek vagy évtizedek óta ismerem, sőt köztük barátaim is vannak, azt gondolom, talán nem sértődnek meg, ha ezt mondom, de azért az feltűnt valakinek, hogy ez négy gégész szakorvos volt? Feltűnt valakinek, hogy a kórházból mennek el, meg mentek el ezek az emberek? Mi van ma a gégészettel? Erről beszélgessünk. Mi ezért hívtuk össze vagy kértük, hogy beszéljünk. És azért beszéljünk erről, azért beszéljünk erről, mert a kórházban bizonyos anomáliák felmerülnek. Hát én azért látom az újságban, hogy a kórház azt hirdeti, hogyha fizet valaki, akkor soron kívül bemehet hasi ultrahangtól elkezdve EKG-ra, bárhova. Hát kérem, menjen fel valaki ma, aztán nézzen körül, hogy mi van ott. Menjen el a háziorvoshoz és kérjen beutalót, és ha 8-6 héten korábban kap hasi ultrahangra, akkor az hazudik vagy festi magát. Hát micsoda dolog ez? Önöknek az a véleménye Polgármester Úr, a FIDESZ-nek ez a véleménye, hogy aki fizet, az azonnal, soron kívül, aki meg nem tud fizetni, az meg ráér? Ráér 8 hetet, két hónapot várni arra, hogy kiderüljön hasi ultrahangon, hogy van-e daganat vagy nincs-e daganat, vagy mi a büdös bogár, vagy menjen el külön magánorvoshoz? Ez az Önök által gerjesztett egészségügy? Ezt Önök művelték, ez most van. Ezt nem kenhetik másra. Ezt a FIDESZ és FIDESZ-es kórházvezetés csinálta. Most jelent meg az újságban. Elővegyem az újsághirdetést? Soron kívüli ellátásra. Ezekről beszélgessünk. Ezt akarjuk mi tisztába tenni, aztán majd ráérünk beszélgetni a májusi soros közgyűlésen arról, hogy és egyébként a kórház 2007. évi szakmai munkája miként alakul. De ezek tények, és ezekre nem kapunk válaszokat Polgármester Úr. És azért az tűrhetetlen helyzet, hogy január 19-én felteszek kérdéseket, én magam és többen is, és ezekre a kérdésekre nem kapjuk meg a választ, és most megkapom május elején, hogy megkaptam a választ, és nem is válaszoltak. Hát azért álljon meg a harci menet. Hát micsoda dolog ez?

Marton István: Végzett Fodor Úr? Fodor úr, amiről Ön elkezdett beszélni, az már szerintem inkább a napirendhez tartozna, de azért felhívom a figyelmét, hogy ebben az országban, ha másképp nem, papíron még biztos, hogy van egy Kormány, és az, hogy mi van a kórház egyik-másik osztályán, javaslom, hogy foglalkozzon esetenként a napi tömegkommunikációs megállapításokkal. Pécsen, ha jól tudom, egy teljes klinikát zártak be, pedig hát azért bizonyos értelemben jobb adottságú város, mint mi vagyunk. Tehát ehhez képest mi egészen a toppon vagyunk. Erről ennyit.

Cseresnyés Péter: Remélem, a mi oldalunkon az a stílus, az nem fog elhatalmasodni a képviselőkön, mint amit Önök megengednek maguknak. Fodor képviselőtársam nagyon szépen elterelte a Kormányukról és saját magukról azt a felelősséget, amit az egészségügyben okoztak az intézkedéseikkel. Az Önök Kormányáról van szó. Azok a dolgok, amit a magyar egészségügyben most tapasztalhatunk, az Önök által támogatott Kormány intézkedéseinek a közvetlen következménye.

Dr. Fodor Csaba: ….. az, hogy …. (mikrofon nélkül beszél, nem érteni, hogy mit mond)

Marton István: Uraim! Nem kaptak szót. Mindenki beszélhet, aki szót kapott. Aki nem kapott, az nem.

Cseresnyés Péter: …….. az egészügyben ilyen helyzet alakult Kedves Képviselőtársam, és akár ezzel ezt is lehet mondani. Természetesen bekiabálni lehet Kedves Képviselőtársaim, a probléma az, amit Önök itt felvetettek ugye, hogy a másik oldalról már vélemények vannak, és nem tűrik azt szó nélkül, hogy Önök bárkit is pocskondiázzanak, bárkit is leszóljanak, bárkiről is bármiféle elítélő, ráadásul alaptalanul elítélő nyilatkozatot tegyenek. Furcsa ez Önöknek, és közben demokráciáról oktatnak bennünket ki. Nekem az a kérésem továbbra is, amit mondtam, hogy beszéljünk akkor a kórháznak a beszámolójáról, hogyha Önök pocskondiázni akarnak bennünket a továbbiakban, természetesen meg fogjuk hallgatni, de mi a továbbiakban is azt szeretnénk, hogyha már egyszer a tervezett napirendi pontja ennek a közgyűlésnek a kórháznak a beszámolója, akkor beszéljünk erről. Lelkük rajta, ha Önök másról akarnak beszélni, és politikai hangulatot akarnak kelteni egy közgyűlés kapcsán.

Dr. Csákai Iván: Én válasz gombként. Hát tulajdonképpen mindenért a FIDESZ, végső soron én vagyok a felelős. Sajnálom, hogy elhangzott a nevem ezzel kapcsolatban. Én emlékszem olyan önkormányzati cégre, ahol bizonyos anomáliák voltak, és akkor nem az akkori bizottsági elnököt nevezték meg, sőt felmentették a cégnek a vezetőjét is. A másik az, hogy Fodor képviselő úr mondta, hogy elmentek a kórházból orvosok. Többen is elmennek a kórházból orvosok háziorvosi szolgálatba. Évek óta mindig a kórház pótolja a háziorvosokat a környékén. Ha megnézzük Miklósfától egészen Letenyéig, azt látjuk, hogy a kórházból ment ki belgyógyász, sebész, urológus, fül-orr-gégész ment ki, sőt, a határőrséghez is fül-orr-gégész ment át. Lehet fújni luftballont, ami esetleg kidurran, csak mi a tartalma, az nehogy a nyakunkba jöjjön.

Szőlősi Márta Piroska: Miután újfent megszólíttattam, így kénytelen vagyok újfent egy-két mondatot mondani. Az egyik, az az, hogy remélem, azt Böröcz képviselőtársam sem gondolja komolyan, hogy Ő nem jut hozzá bármiféle nyilvánossághoz is. Ez egyszerűen szemenszedett hazugság Tisztelt Képviselőtársam. Arról, hogy egy-egy sajtótájékoztatóról milyen nyilatkozatot vagy sajtótájékoztatónkkal kapcsolatban Ön milyen nyilatkozatot tesz, ez újfent, úgy gondolom, Önt minősíti, ugyanis az egyikre Ön azt válaszolja, hogy a kórházunk fenntartása, működtetése a mindenkori önkormányzat feladata, felelőssége, és itt jön ez a bizonyos ’98 és 2002 közötti felsorolás, hogy hány FIDESZ-es, meg hány MSZP-s, meg ki milyen képviselő volt. Nyilván ugye itt a FIDESZ-é a felelősség. A másik sajtótájékoztatónkra pedig azt mondja, hogy azt pedig csak ismételni tudom, a FIDESZ kanizsai képviselői foglalkozzanak inkább a városunk építésével, fejlesztésével, mert az önkormányzati választásokon erre kaptak felhatalmazást, és ezért tartoznak felelősséggel. Tisztelettel kérem, legyen kedves, döntse már el, hogy mikor ki a felelős. Természetesen tudom, hogy mindig a FIDESZ, de úgy gondolom, hogy a kórház ügye, az nem politikai ügy, és jó lenne, hogyha az egészségüggyel foglalkoznánk, nem pedig a politikai dolgokkal. Demokrácia ügyben természetesen veszek Öntől magánórákat, csak nehogy az derüljön ki belőle, hogy Ön tanul tőlem. Polgármester urat szeretném kérdezni, hogy ez lett volna a viszontválaszom, de természetesen a témához kapcsolódóan szeretnék hozzászólni – megtehetem-e, ha már nálam a szó?

Marton István: Még a napirendet nem fogadtuk el, úgyhogy azt halasszuk. Még ketten vannak, akik ügyrendit nyomtak, úgyhogy nem tudok mást mondani.

Böröcz Zoltán: Csákai főorvos úr reagált és megértem. Azt szeretném Önnek mondani Főorvos Úr, hogy amit Ön szakmailag tett 2000-ben, előtte négy évben, azelőtt négy évben, azóta négy évben, nagy tisztelője vagyok. Semmiféle olyan döntés nem volt talán, amit én ne támogattam volna egy szem szavazatommal, amit az Ön által előkészített bizottság hozott, mert meggyőződésem, hogy szakmailag mindig korrekt és a lehető legjobbra törekvő volt. Ha a neve megemlítése esetleg Önt sértette volna, akkor ezennel kérek elnézést. Még egyszer mondom, azt gondolom, az egyetlen bizottság a rendszerváltás óta, aminek a szakmai munkájában sem politikai, sem egyéb kivetnivalót soha nem láttam. Képviselő Asszony! Amit Ön most az előbb mondott, az, megint számomra azt vizionálja, hogy nem pontosan érzi a helyét és helyzetét, és főleg nem szerepét. A sajtótájékoztatón Ön összekevert egy-két dolgot rendesen. Jogi kijelentéssel törvénytelennek nevez szerződéseket vagy törvényesnek, ezzel ettől elhatárolódhat egy másikfajta felelősség, amit én válaszoltam, hogyha politikai felelősséget keres, az valóban mindig a demokráciában az aktuális többség kell, hogy elviselje, ha kell, elszenvedje, hiszen a következő választáson ez a politikai felelősség szavazatokat hoz vagy visz. Én csak erre utaltam, soha nem kevertem össze a kettőt. Arra kérem, hogy Ön se tegye. Egyébként borzasztó ez a mai nap. Én emberileg is nehezen fogom megélni, és most is nehezen teszem, mert most úgy látom, hogy az a képviselői indítvány, amit én legjobb jóindulatommal azért írtam alá, hogy ezek a kérdések végre válasszal lezáruljanak, ez ma nem tud megvalósulni. Nem tud megvalósulni az a rendkívüli ülés azzal a tartalommal, amiben kezdeményeztük. Ezt én a magam részéről nagyon sajnálom. Lehet, hogy még egyszer ebben a tárgyban tenni egy kezdeményezést, hogy lezárhassuk a …. ezt a részét.

Bizzer András: Azért én még elmondanám, mert Fodor úr ugye belement napirend előtt a napirendi pontokba, és olyan megfogalmazásokat tett, amire szerintem reagálni kell. Az a véleményem, hogy a várólisták kialakulása, az a szocialista kormány egészségügyi reformjának köszönhető, és ezt nem lehet felróni nekünk. Tehát az, hogy a kórházakban várólisták alakulnak ki, az a Kormány intézkedésének köszönhető, és egyébként ezek az egészségügyi reformok már megbuktak március 9-én a népszavazás alkalmával. Egy másik válasz Böröcz úrnak szól. Böröcz úr felrótta nekünk, hogy miért tartunk sajtótájékoztatókat, miért tart sajtótájékoztatót Szőlősi Márta. Hát kérdezem én, Önöknek szabad sajtótájékoztatót tartani, nekünk viszont nem? Tehát a kórházról először Önök kezdték ezt a sajtótájékoztató-hullámot, és erre adott választ a FIDESZ, amikor szintén sajtótájékoztatókat tartott a kórházzal kapcsolatban. Ez egy válaszreakció, szerintem ez teljesen természetes, ezt nem kellene elítélni annak, aki demokratának vallja magát. És egyébként ezek a sajtótájékoztatók a múltról szóltak. És miért fontos a múlt? Azért, mert hogyha meg akarjuk ítélni a jelenlegi kórház vezetését, amit Önök ugye el akartak elérni ezen a közgyűlésen, de hát úgy látom, mindenki kivonul, tehát erről akkor nem lesz szó valószínűleg a mai nap folyamán, csak azt nem értem, hogy akkor miért kezdeményezték ezt a közgyűlést Önök. Tehát fontos a múlt ismerete, mert különben nem tudunk ítélkezni a jelenről. Fontos az, hogy megismerjük, hogy honnan hová jutottunk el. És a múlt ismerete még azért is fontos, mert az a kérdés, hogy Önök annak idején miért nem aggódtak ugyanígy a kórházért. Tudjuk, hogy a kórházban akkor is voltak problémák, és érdekes a dolog, hogy akkor ugyanezt miért nem tették, amit most, hogy ugye kezdeményezik a rendkívüli közgyűléseket és a többi. Tehát furcsa számomra, hogy Önök annak idején nem aggódtak.

Marton István: Be kell jelentenem, hogy a közgyűlés határozatképtelen, ezért felfüggesztjük, és kísérletet kell tennünk az újbóli határozatképességre, és az SZMSZ szerint ez félórát vesz igénybe. Tehát amennyiben – most pontosan 10,00 óra van – 10,30 órakor nem leszünk határozatképesek, akkor be is kell rekesztenem az ülést.


Szünet



Marton István: A kórház beszámolójával kapcsolatos ügyrendi vita során közgyűlésünk ugye határozatképtelenné vált. Az SZMSZ értelmében félórás várakozási idő van a határozatképesség helyreállítására. Ezt nem sikerült megtennünk, hiszen Önök is látják, hogy tőlem balra üres az „U” betű, vagyis a patkó, amiben ülünk, ezért úgy gondolom, hogy akik összehívták, vagy kényszerítettek tulajdonképpen, hogy hívjam össze a soron kívüli ülést, azok részéről a dolog érdektelenséget mutat. Lehet, hogy csak a hangulatkeltés volt a céljuk. Nem tehetek mást, kénytelen vagyok az ülést berekeszteni.




Marton István polgármester a közgyűlés határozatképtelenné válása miatt az ülést 10.35 órakor bezárta. (Az ülésről készült hangfelvétel alapján ezen jegyzőkönyv a hozzászólásokat szó szerint tartalmazza.)




K. m. f.





Dr. Tuboly Marianna Marton István
jegyző polgármester