Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
665.72 KB
2008-08-11 08:53:44
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
95
826
A közgyűlési jegyzőkönyvek és mellékleteik 1990 novemberétől kezdve papírformátumban elérhetőek a Halis István Városi Könyvtárban, a helyismereti részlegen.


JEGYZŐKÖNYV


Készült Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2008. június 26-án (Csütörtök) 13.00 órakor tartott soros nyílt üléséről.


Az ülés helye: Medgyaszay Ház
Nagykanizsa, Sugár u. 5.

Jelen vannak: Balogh László, Bárdosi Gábor, Bene Csaba, Bicsák Miklós, Bizzer András, Bogár Ferenc, Böröcz Zoltán, Dr. Csákai Iván, Cseresnyés Péter, Cserti Tibor, Dr. Fodor Csaba, Gyalókai Zoltán Bálint, Halász Gyula, Jerausek István, Karádi Ferenc Gyula, Dr. Károlyi Attila József, Dr. Kolonics Bálint, Marton István, Papp Ferenc, Papp Nándor, Röst János, Szőlősi Márta Piroska, Tóth László, Tóth Nándor képviselők

Tanácskozási joggal megjelentek: Dr. Tuboly Marianna jegyző, Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző, Domina Erzsébet irodavezető, Dr. Tóth Lászlóné ügyintéző, Maronicsné Borka Beáta osztályvezető, Szmodics Józsefné osztályvezető, Tárnok Ferenc osztályvezető, Deák-Varga Dénes városi főépítész, Beznicza Miklós irodavezető, Dr. Kovács József főigazgató


Marton István: Tisztelt Közgyűlés! Megkezdjük a mai munkát. Elnézést a csúszásért. Én a TISZK alaptóival az alapító okiratot írtam alá Rektor Úrral, a társközségek polgármesterével és azokkal a vállalkozásokkal, amelyek ebbe beszálltak. Ezen kívül még annyi közlendőm van, a tegnapi nap a bajcsai utcának a burkolat megerősítésére a Regionális Fejlesztési Tanács ülésen 71,1 mFt-ot nyert a város. Úgy gondolom, hogy jól működött a zalai lobbi és ezzel egy nagyon jelentős gondunktól szabadulunk meg. Az autópálya építés kapcsán keletkezett gondra céloztam.
A meghívóban nem szereplő alábbi előterjesztés napirendre vételét javaslom. Itt mindenki megkapta az ülés előtt.
• „Kanizsa-Mignon” Kft-ben lévő üzletrész értékesítése. És egyúttal javaslom zárt ülésre vételét is.
A meghívóban szereplő nyílt ülésre javasolt 6-os - Javaslat a „Villamos energia közbeszerzési eljárás 2008” tárgyában elkészített és benyújtott műszaki tervdokumentáció elfogadásáról
Döntés közbeszerzési eljárás megindításáról (vagy városi szinten, vagy közbeszerzési összefogás keretében - napirendi pontot javaslom – szakbizottság javaslata alapján - zárt ülésre tenni.
A meghívóban nem szereplő alábbi előterjesztéshez van kiegészítés:
4. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város településrendezési tervének (településszerkezeti terv, szabályozási terv, helyi építési szabályzat) módosítására (írásban)
• egy kiegészítő anyag 2008. június 23-án került kiküldésre
7. Tájékoztató az önkormányzati közbeszerzési rendszer működésének Állami Számvevőszék általi ellenőrzéséről - intézkedési terv (írásban)
• egy kiegészítő anyag 2008. június 23-án került kiküldésre. Ez egy írásbeli intézkedési terv.
Ezen kívül javaslom a meghívóban szereplő napirendi pontok közül, pontosabban visszavonom és akkor a levétele automatikus, a 21., a 22. Ennek indoka az, hogy úgy néz ki, hogy esetleg lehet olcsóbb megoldást is találni. E felől még nem vagyok meggyőződve, de pár napon belül ezt kontrolláljuk. És a zárt ülés tartásából pedig a 44-est, illetve a 45-öst visszavonom. Tehát ezt a négy napirendi pontot visszavonom. Miközben azért én kérem a jelenlévő Hölgy, illetve Uraktól az önmérsékletet, mert ha viszonylag gyorsan haladunk, van némi esélyünk arra, hogy a rendkívül érdekes futball EB elődöntőt még láthassuk vagy legalábbis a második félidejét. Részemről ennyi.

Halász Gyula (Ügyrendi): Az ülés megkezdése előtt kérném, hogy 1 percben emlékezzünk meg Fejtő Ferencről egy felállás erejéig. 2008. június 2-án hunyt el Zala megye és Nagykanizsa díszpolgára. És akkor sima kérdéseknél a műemléki épületek felújításának kötelmeiről szeretnék kérdést feltenni a mai nap aktualitása kapcsán is. Tudjuk, a Bazárudvarnál leszakadt a homlokzat egy része. A napirend után pedig két témában szeretnék szót kapni a parlagfű irtással, illetve a Thury városrész közlekedési kapcsolataival kapcsolatban.

Marton István: Köszönöm Képviselő Úr, bár nem tudom, mi volt benn az ügyrendi.

Dr. Csákai Iván: A napirendi pontokkal kapcsolatban lenne egy javaslatom. A zárt ülést, hogyha lehet, akkor előrevennénk. A másik pedig, hogy utána a 33. napirendi pont a Vöröskeresztnek a beszámolóját kérem utána, ha lehetséges. Napirendi után lenne négy téma. Attila utca szálloda környéki problémák. Attila utca környékén rendőrjárőr hiánya. Thury téren a kutyák sétáltatása. És a szelektív gyűjtőknek a hiánya.

Dr. Kolonics Bálint: A napirendekhez lenne módosító javaslatom. Még pedig azt kérem Polgármester Úrtól, hogy fontolja meg és vegye le a 23. napirendet. Ne kerüljön tárgyalásra a „Javaslat Király utca 31/11 hrsz-ú ingatlan tulajdonjogi helyzetének megoldására”. Semmilyen új dolgot az előterjesztés Polgármester Úr nem hoz. Én nem szeretnék itt a közgyűlésen olyan érdemi vitát lefolytatni, ami nem a közgyűlés elé való. Én azt kérem a Polgármester Úrtól, hogy próbálja meg az eredeti közgyűlési határozatot végrehajtani, ami a rendezési terv módosítására irányul. Meggyőződésem, hogy a hatósági állásfoglalással ellentétben is a rendezési terv módosítható. Van erre megoldás, tehát kérem Polgármester Urat, hogy vegye le. Amennyiben nem veszi le, úgy erről szavazást kérek.

Marton István: Jól megfontoltan ezért került ide. Szavazás lesz róla.

Balogh László: Hat rövid kérdésem lenne, mint számomra fontos ügyben talán előmozdító jellegű lehet ez a megszólalás. Dr. Mező Ferenc emléktáblája eltűnt. A 7. számú főútvonal várost elkerülő szakaszának két végpontjánál elhelyezett üdvözlő, elköszönő táblák siralmas állapotúak. Újra nyílik a nagykanizsai mozi. Magyar szakácsok Togliattiban az ….autógyárból több ezren érkeznének Zalába, és testvérvárosi tábort szervezhetnénk a Balatonmáriai Ifjúsági Táborban.

Karádi Ferenc Gyula: A kérdések között szeretnék feltenni azzal kapcsolatban kérdést, hogy a hegyi bejárók környékére kihelyezett hulladékgyűjtő konténerek környékén található áldatlan állapotok megszüntetésének tárgyában szeretnék kérdést feltenni és javaslatot tenni a megoldásra.

Marton István: Bárdosi úr ügyrendit nyomott. Megadom a szót. Remélem, nemcsak előbbre akar kerülni a sorban Bárdosi úr, hanem tényleg van valami ügyrendi vonatkozása az ügynek.

Bárdosi Gábor Jenő (Ügyrendi): Köszönöm a szót Polgármester Úr, biztos, hogy figyelmetlen voltam, de nézze el nekem, hogyha az lettem volna. Polgármester Úr először a 21. napirendi pontot, 42. zárt ülésre vette fel, és aztán visszavonta a 21. napirendi pontot. Kérem szépen, ezt értelmezzük egy pillanatra.

Marton István: Ez nem így volt Képviselő Úr. A 21-est, 22-est levettem és a 44-est, 45-öst szintén azért, hogy ne kelljen róla szavazni.

Bárdosi Gábor Jenő: És nem tette a 42-be a 21-est Polgármester Úr, amit először be tetszett jelenteni a forgatókönyv szerinti?

Marton István: 42-es számot én ki sem ejtettem a számon.

Bárdosi Gábor Jenő: A forgatókönyvben is bent van és mondta Polgármester Úr.

Marton István: Azt nem ismertettem, könyörgöm, kihúztam. Tehát én ki sem ejtettem a számon a 42-est.

Bárdosi Gábor Jenő: Köszönöm szépen.

Marton István: Tehát én kis sem ejtettem a számon a 42-est. Ezt elém tették, Tóth úr, mint frakcióvezető nagyon jól tudja, hogy a hivatal csinál egy előterjesztést, aminek egy részét az ember elfogadja, a más részét nem. Ez a nem elfogadott kategória. Nincs semmi gond ezzel.

Bicsák Miklós: Én a 39. napirendi pontnál, a kérdéseknél szeretnék tisztelettel kérdéseket feltenni. Hát kutya témában én is, a játszóterek sétáltatásánál kapcsolatban majd kifejtem véleményemet. Ez az egyes. A másik pedig, június 5-én a palini csapadékvízzel kapcsolatban, amit nagy tisztelettel a FIDESZ frakció levett a költségvetésben a terveket, hát bizony nagy eső volt Tisztelt Képviselőtársaim ott a túloldalon. Megint a Napsugár utcában úszott a család. Ezzel kapcsolatban nyíltan, őszintén a lakossági problémát, kérést el fogom mondani.

Röst János: Arra kérném Polgármester Urat, hogy a jelenlévő vendégek napirendi pontjait, ilyen például a 12., legyen kedves előre hozni, az Ön által meghatározott sorrendben természetesen elfogadom.

Marton István: Hova javasolja 12-est Képviselő Úr?

Röst János: Akkor legyen a 3. számú.

Marton István: Rendeletek után kell. Én megfejelem az Ön javaslatát azzal, hogy a 12., 13., mert azonos a téma, azt tegyük előbbre, de rendeletek után tehetjük csak.

Röst János: Polgármester Úr, bárhogy dönthet a közgyűlés. Az előterjesztőnek kell figyelembe venni az SZMSZ-t a sorrendnél. Attól a közgyűlés eltérhet. Tehát nem kötelező a rendeletek után tárgyalni. Meglehet közben is, előtte is. Ezt már a közgyűlési döntés határozza meg, nem pedig az SZMSZ.

Marton István: Szerintem akkor a 2. után kellene tenni. Jó akkor, a 2. után javaslom a 12-est, 13-ast. Tehát lesz belőle 3. és 4.

Gyalókai Zoltán Bálint: Röst úrhoz hasonlóan a 32-est is kérném ilyen indokkal előbbre venni. A beszámoló, azt hiszem, hogy egy egyszerű döntés és szavazás kérdése az egész, nem hiszem, hogy időt húzunk vele.

Marton István: Betehetjük ötödiknek. 32-esből, 5. 12, 13-ból, 3., 4. Urak.

Tóth Nándor: Napirendi pont után majd a bajcsai és a kiskanizsai lakosok képviseletében szeretnék néhány köszönő szót szólni az útfelújítás érdekében, amit tetszett említeni az elején.

Marton István: Több hozzászólót nem látok, ezért akkor az első két napirend marad. 3. elé bejön az eredeti 12. 3-diknak. A 13. 4-diknek, a 32. 5-diknek, a 33. 6-diknak, majd változatlanul marad. Ugye kettőt a nyílt ülésről, kettőt a zártra javasoltból pedig levettem. Más változtatást nem látok. Illetve szavaztatnom kell arról is, hogy kezdjük-e zárt üléssel. Tehát, aki egyetért azzal, hogy a zárt ülés előre jöjjön, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Elején, azzal kezdenénk.


A közgyűlés 17 igen és 5 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Még nincs zárt ülés, csak azt fogadtuk el, hogy zárt üléssel kezdünk. Amiről még szavaztatnom kell, az a 23. napirendi pont. Aki egyet tért azzal, hogy vegyük le ismételten a napirendről, az nyomjon igent, én a leghatározottabban ellene vagyok. Tehát kérem a nem gomb megnyomását.


A közgyűlés 16 igen 4 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Jó, hát akkor ismét levettük napirendről. Ismét levettük, ismét nem akarjuk rendezni a kérdést. Hát ezért kellett volna napirenden tartani, hogy megvitassuk. Aki egyetért az előbb felsorolt változtatásokkal, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 15 igen, 3 nem és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő napirendi pontokat tárgyalja:



Napirendi pontok:

Zárt ülés:

1. Javaslat a Kanizsa Újság Kft. ügyvezetőjének újraválasztására (írásban)
Előterjesztő: Cseresnyés Péter alpolgármester
Meghívott: Doró János ügyvezető
2. Javaslat a Nagykanizsa Ipari Park és Logisztikai Központ Kft. valamint a Nagykanizsai Gazdaságfejlesztő Kht. ügyvezetőijének újraválasztására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Gőcze Gyula ügyvezető
3. Az Egyesített Bölcsőde intézményvezetői munkakörére érkezett pályázatok elbírálása (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívottak: Pályázók
4. Javaslat a Nagykanizsa Ipari Park és Logisztikai Központ Kft. valamint a Nagykanizsai Gazdaságfejlesztő Kht. ügyvezetőijének újraválasztására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Gőcze Gyula ügyvezető
5. Nagykanizsa belterület 3182/6. hrsz-ú - Nagykanizsa- Sánc, Kaposvári út - „kivett tanpálya” megnevezésű ingatlan értékesítésére vonatkozó 204/2008.(V.27.) számú határozat módosítása (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
6. Nagykanizsa belterület 649/35 hrsz-ú, - az Ipari Parkban levő - forgalomképes beépítetlen terület értékesítése (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
7. Javaslat a „Villamos energia közbeszerzési eljárás 2008” tárgyában elkészített és benyújtott műszaki tervdokumentáció elfogadásáról (írásban)
Döntés közbeszerzési eljárás megindításáról (vagy városi szinten, vagy közbeszerzési összefogás keretében)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: e-missio Kft., Áfra Barnabás, Gombkötő Ervin
8. „Kanizsa-Mignon” Kft-ben lévő üzletrész értékesítése (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
9. Fellebbezések (írásban)

Nyílt ülés:

10. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének 10/1999.(III.23.) sz., a gépjármű várakozóhelyek létesítéséről szóló rendeletének módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
11. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város 29/2007.(VI.11.) számú a "Hazavárunk" ösztöndíj szabályairól szóló rendeletének módosítására és beszámoló a 2008 évi "Hazavárunk" ösztöndíjak kifizetéséről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
12. Javaslat a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola magasabb vezetőjének megbízására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Buchleitner-Szabó Éva igazgató, Kókainé Hámorszki Éva igazgatóhelyettes Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola
13. Javaslat a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola magasabb vezetőjének megbízására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívottak: Mérksz Andor igazgató, Bene Csaba igazgatóhelyettes Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola
14. Beszámoló a Nagykanizsai Turisztikai Hivatal és Információs Iroda 2007. évi működéséről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Tuboly Kinga megbízott irodavezető
15. Beszámoló a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Városi Szervezésének a szociális szolgáltatások és gyermekjóléti ellátások területén végzett 2007. évi tevékenységéről, valamint az ellátási szerződés alapján nyújtott önkormányzati támogatás felhasználásáról (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Antal Istvánné Magyar Vöröskereszt városi titkár
16. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének az építészeti örökség helyi védelméről szóló 52/2003.(X. 1.) számú rendelete módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
17. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város településrendezési tervének (településszerkezeti terv, szabályozási terv, helyi építési szabályzat) módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
18. Közbeszerzési Terv módosítás (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
19. Tájékoztató az önkormányzati közbeszerzési rendszer működésének Állami Számvevőszék általi ellenőrzéséről - intézkedési terv (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
20. Évközben jelentkező, költségvetést érintő fejlesztési feladatok (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
21. Javaslat a Nagykanizsai Kistérség Többcélú Társulása társulási megállapodása módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Polai György irodavezető
22. Javaslat a Nagykanizsai Kistérség Többcélú Társulása és Nagykanizsa Megyei Jogú város Önkormányzata pedagógiai szakszolgálati feladatok ellátására kötött megállapodás módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Polai György irodavezető
23. Javaslat intézmények alapító okiratának, illetve szervezeti és működési szabályzatának módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 10 általános iskola, 5 középiskola, Kanizsai Kulturális Központ, Halis István Városi Könyvtár, Kanizsai Dorottya Kórház, Tourinform Iroda vezetője
24. Javaslat fejlesztő iskolai csoport indítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Szivárvány Fejlesztő Központ igazgatója
25. Javaslat az óvodák 2008-2009. nevelési év tervezésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 9 óvoda vezetője, Tóth Lajos szakszervezeti titkár
26. Javaslat az általános iskolákban a 2008-2009. tanév tervezésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 10 általános iskola igazgatója, Tóth Lajos szakszervezeti titkár
27. Javaslat a középiskolákban a 2008-2009-es tanév tervezésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 5 középiskola igazgatója, Tóth Lajos szakszervezeti titkár
28. Nagykanizsai Innovációs Központ és Inkubátorház nyertes pályázatának megvalósítása (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
29. Pályázat benyújtása TRFC pályázati felhívásra (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
30. Javaslat alapítványok támogatására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
31. Nagykanizsa belterület 13441 hrsz-ú forgalomképtelen „kivett közút” egy részének forgalomképessé történő átminősítése (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
32. Javaslat a TIOP 3.1.1 a "TISZK rendszerhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések" pályázati önrészének biztosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
33. Javaslat a TÁMOP 3.3.2./08/1 esélyegyenlőségi programok végrehajtásának támogatására kiírt pályázaton való részvételre (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
34. Javaslat "Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa" kulturális és művészeti programjában való részvételről szóló együttműködési megállapodás tervezet elfogadására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
35. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzatának pályázata a helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások támogatásának igénylésére 2008. évben (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
36. Javaslat a főzőkonyhával rendelkező intézmények nyersanyag beszerzéseire vonatkozó revizori jelentés elfogadására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
37. Javaslat az megszűnt Ablak Zalára Közalapítvány vagyonának hasznosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
38. Javaslat a nagykanizsai fizetőparkoló-rendszer korszerűsítésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: VIA Kanizsa Kht. Gáspár András ügyvezető
39. Tájékoztató az önkormányzat 2008. I-V. havi ingatlan-hasznosításairól (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
40. Polai József képviselő önálló indítványa Kiskanizsa, Bajcsai u. 27. telken utcanyitásra és tájház létesítésére (írásban)
41. Kanizsai Dorottya Kórház vezetése beszámoltatása (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Előadó: Dr. Kovács József főigazgató
42. Tájékoztató Nagykanizsa Megyei Jogú Város városközpont rehabilitációs projektjéről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
43. Polgármesteri tájékoztató (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
44. Interpellációk, kérdések (írásban)
45. Napirend utáni felszólalások








Zárt ülés

A zárt ülésen elhangzott hozzászólásokat, javaslatokat és döntéseket a zárt ülésről készített külön jegyzőkönyv tartalmazza.

A közgyűlés 214/2008.(VI.26.) – 222/2008.(VI.26.) számú határozata később kerül kihirdetésre.

A közgyűlés 223/2008.(VI.26.) – 229/2008.(VI.26.) számú határozataival, valamint 2/2208.(VI.26.) és 3/2008.(VI.26.) számú végzésével egyedi államigazgatási ügyben döntött.



A zárt ülésen Marton István polgármester más irányú elfoglaltsága miatt visszaérkezéséig az ülés vezetését átadta Cseresnyés Péter alpolgármesternek.




10. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének 10/1999.(III.23.) sz., a gépjármű várakozóhelyek létesítéséről szóló rendeletének módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Papp Nándor: A bizottságunk 5 igen, 4 nem szavazattal támogatta az előterjesztést.

Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság az előterjesztést megtárgyalta, 3 igen, 1 tartózkodás és 1 nem szavazat mellett tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Röst János: Én arra kérném a testület tagjait, hogy ezt a rendeletmódosítást ne szavazza meg. Az indokaim a következők: az 1. § arról szól, hogy új építés esetén a parkolóhely megváltására területbiztosítással lehetőség nincsen. Tehát ez a mondat azt jelenti gyakorlatilag Nagykanizsán, hogyha egy zártsorú beépítést nézünk, vagy épületet, ahol jelenleg mondjuk egy kis ingatlan volt és abból egy bővítést akarnak elvégezni lebontással, akkor gyakorlatilag az egész építkezést ez lehetetlenné teszi. Tehát ént ezt kérem, hogy fontolják meg Önök. A 2. § ehhez hasonló. Itt arról szól, hogy 1 millió Ft-nál vállalhatja a vállalkozó, hogy ő épít meg különböző parkolóhelyeket, kiválthat. Én úgy gondolom, hogy az önkormányzatnak egy dolga van, hogy ezt az összeget beszedje, majd azt követően ő döntse el, hogy hol építi, milyen vállalkozóval és milyen összeghatárral. Én ezt a jogkört nem szívesen adnám át semmilyen módon egy vállalkozói körnek. Ugyanezt jelenti a műemlék, illetve helyi védelem alatt álló társasházaknál, illetve tetőtér-beépítéseknél a rendelet módosítása. Ott sem hiszem, hogy egy vállalkozóra kellene rábízni azt, hogy mily módon, milyen műszaki beavatkozásokkal végzi el annak az összegnek megfelelő értéket, amit egyébként neki be kellene fizetni. Tehát én azt mondom, hogy nem egyetlenegy épülethez kell kötni a rendeletet, a rendelet általában mindenkiről szól, és ilyen értelemben ennek a rendeletmódosításnak én nem látom az értelmét.

Cseresnyés Péter: Több hozzászólót nem látok. Azért parkolási gondok is vannak természetesen Nagykanizsán, és ez többek között abból adódik, hogy azt a pénzt az elmúlt ciklusokban nem fordította az önkormányzat arra, amire beszedte, de valamiképpen azt hiszem, hogy mindenképpen szabályozni kell azt, hogy nehogy az történjen, hogy az utakon lassan azért nem lehet közlekedni, mert annyi parkoló autó van, miközben a város szépül új épületekkel.

Cserti Tibor: Eredetileg nem akartam hozzászólni Tisztelt Közgyűlés. Én meg Röst kollégám….. úgy látom, hogy bizony egyedi ügyek kezelésére rugalmasan lehetőséget biztosít azzal, hogy egyébként a szakbizottsági hatáskört és felelősséget a parkolóhelyek városközponti kialakításában, illetve ahhoz kapcsolódó konkrét terület megnevezésében felerősíti. Én elfogadásra javaslom, mert a városképet javítja.

Cseresnyés Péter: Több hozzászólót nem látok, ezért felteszem szavazásra a rendeleti javaslatot, amely úgy szól, hogy Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a majd megadott számú rendeletével elfogadja a gépjármű várakozóhelyek létesítéséről szóló 10/1999. számú rendelet módosítását. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 13 igen, 2 nem és 1 tartózkodással a javaslatot nem fogadja el.


Cseresnyés Péter: Karádi képviselőtársam ügyrendit nyomott.

Karádi Ferenc Gyula: ….. (mikrofon nélkül beszél, nem érteni, hogy mit mond)

Cseresnyés Péter: Az eredményt kihirdettem. Tehát Karádi képviselőtársam ügyrendit nyomott. Erről szavaznunk kell, hogy új szavazást rendelhet-e el a közgyűlés, úgyhogy aki egyetért Karádi képviselőtársamnak a javaslatával, az kérem, nyomjon igen gombot. Arról szól a javaslat, hogy új szavazást kérünk, mert kétség merült fel a szavazás kapcsán.


A közgyűlés 13 igen, 3 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Cseresnyés Péter: Nem kell minősített többség, akkor elfogadtuk, tehát új szavazást kérünk az eredeti rendeleti javaslatról. Ha lehet, akkor még egyszer.

Röst János (Ügyrendi): Az SZMSZ nem teszi lehetővé, függetlenül, hogy döntött a testület, még egyszer egy szavazást, ugyanis nem merült fel kétség a szavazás rendjét illetően. Akik bent voltak, szavaztak, vagy nem voltak benn, nem szavaztak.

Dr. Tuboly Marianna: Egyik képviselő nem tudja eldönteni, hogy a másik képviselőben a kétség fennáll vagy nem. A kétség, az egy szubjektív kategória. Ennél fogva Karádi úr egy személyben el tudja dönteni, hogy e vonatkozásában fennáll vagy nem. Hát ő jelezte, és az SZMSZ szerint jártunk el.

Halász Gyula (Ügyrendi): Tisztelt Jegyző Asszony! Teljesen felesleges akkor az SZMSZ. Ezen a napon most már sokadik esetben van megsértve az SZMSZ rendelkezése. Fölösleges, akkor hozzák be a következő ülésre, hogy nem kell SZMSZ, és akkor lehet csinál perzsavásárt vagy amit akarnak.

Cseresnyés Péter: Köszönöm szépen Halász képviselőtársamnak élénk jelzővel illetett hozzászólását. Énszerintem, ha igaz az, amit Ön mondott, akkor is második alkalommal történi valami az SZMSZ kapcsán, de én azt hiszem, hogy amit Jegyzőnő mondott, el kell fogadni. Talán Karádi képviselőtársam tudja azt, hogy kétsége merült-e fel a szavazással kapcsolatban vagy nem. Azzal, hogy új szavazást kért, énszerintem jelezte, de akkor megkérdem Karádi képviselőtársamat, hogy csak azért nyomott-e gombot, mert úgy volt kedve, vagy pedig kétsége merült fel a szavazás ügyében.

Karádi Ferenc Gyula: …. (mikrofon nélkül beszél, nem érteni, hogy mit mond)

Cseresnyés Péter: Tehát akkor elrendelem az új szavazást. Kérem Karádi képviselőtársamat, nyomja ki a gépét. Tehát az eredeti rendeleti javaslatról szavazunk. A javaslat pedig úgy szól, hogy ezt a bizonyos rendeletmódosítást elfogadja a közgyűlés. Aki ezt támogatja, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 14 igen, 5 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő rendeletet alkotja:


29/2008.(VII.04.) számú rendelet

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének 29/2008.(VII.04.) számú rendelete a gépjármű várakozóhelyek létesítéséről szóló, a 2/2000.(I.12.), 19/2000.(IV.26.), 12/2002.(II.6.), 56/2004.(XII.20.), 20/2006.(III.30.), 27/2006.(VI.1.), 56/2007.(XI.13.) és 69/2007.(XII.10.) számú rendeletekkel módosított 10/1999.(III.23.) számú rendelet módosítására.

(A rendelet a jegyzőkönyvhöz mellékelve.)



11. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város 29/2007.(VI.11.) számú a "Hazavárunk" ösztöndíj szabályairól szóló rendeletének módosítására és beszámoló a 2008 évi "Hazavárunk" ösztöndíjak kifizetéséről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Balogh László: Mielőtt hosszabb vitát váltana ki ez a napirend, hadd jelezzem, hogy az oktatási bizottság 4 igennel egyhangúlag támogatja az előterjesztést. Egyik oldal, másik oldal igenje is benne van ebben az egyhangú szavazatban. Ez egy pozitív történet is lehetne akár, de világos, hogy a bolognai rendszerrel és a kredit rendszerrel, annak fokozatos bevezetésével vannak olyan anomáliák, amely miatt muszáj néhány helyen pontosítani, néhány helyen szigorítást bevinni a precízebb kezelhetőség végett. Ettől még továbbra is 500 valahány kanizsai fiatalnak üzenet ez, és hát annyi a módosítás leglényege, hogy négy dokumentummal kell igazolni például a félév elvégzését precízen, a hallgatói jogviszonyt, és másolatban kell letenni a lakcímet igazoló hatósági igazolványt és a diákigazolványt, és mindezt március 30-ig és szeptember 30-ig kötelező jelleggel, mert voltak bizonyos lazaságok ilyen szempontból a rendszerben. Ez egyértelműbbé teszi. Kérem a támogatást. Én azt gondolom, hogy a részesülők is hát elfogadják, hogy az átláthatóság végett kell.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 6 igen és 1 tartózkodás mellett a következő határozatot hozta: a „Hazavárunk” ösztöndíj rendeletének módosítását a közgyűlésnek a szerint javasolja elfogadni, hogy az előterjesztésben szereplő módosító rendelet 2. §-a kerüljön törlésre, vagyis a hatályos rendelet 3. § (5) bekezdése maradjon érvényben az alábbiak szerint: az ösztöndíj összegének megállapításakor a lakóhelytől és az iskolalátogatási bizonyítványt kiállító intézmény székhelyig havi egy alkalommal történő oda-vissza utazás diákigazolvánnyal igénybe vehető kedvezményes költségét kell figyelembe venni.

Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság a Pénzügyi Bizottság határozatának ismeretében egyhangú határozatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Cseresnyés Péter: Több hozzászólót nem látok, a vitát lezárom. Akkor először a Pénzügyi Bizottságnak a módosító javaslatát teszem fel szavazásra. Tehát az egyik pontot, ahol változtatás történt, javasolják az eredeti állapotban – ha jól emlékszem – megtartani. Aki ezzel egyetért, az az igen gombot nyomja meg, aki nem ért egyet, az vagy nemet nyom, vagy tartózkodik.


A közgyűlés 12 igen, 3 nem és 6 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Cseresnyés Péter: Tehát akkor az eredeti határozati javaslatot kell először elfogadnunk, amelyik úgy szól, hogy Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a „Hazavárunk” ösztöndíjról szóló beszámolót elfogadja. Ez egyszerű szótöbbséget igényel. Aki el tudja fogadni a beszámolót, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen, 1 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


230/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a „Hazavárunk” ösztöndíjról szóló beszámolót elfogadja.


Cseresnyés Péter: Most a rendeleti javaslatról fogunk szavazni, amelyik úgy szól, hogy Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a „Hazavárunk” ösztöndíj szabályairól szóló 29/2007.(VI.11.) számú rendeletének módosításáról szóló – majd megkapja a számot – számú rendeletet elfogadja. Aki el tudja fogadni, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 19 igen, 2 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő rendeletet alkotja:


30/2008.(VII.04.) számú rendelet

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének 30/2008.(VII.04.) számú rendelete a „Hazavárunk” ösztöndíj szabályairól szóló 29/2007.(VI.11.) számú rendeletének módosításáról.

(A rendelet a jegyzőkönyvhöz mellékelve.)



12. Javaslat a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola magasabb vezetőjének megbízására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Buchleitner-Szabó Éva igazgató, Kókainé Hámorszki Éva igazgatóhelyettes Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola


Cseresnyés Péter: Úgy tudom, hogy az érintett személyek nyilatkoztak, hogy nyílt ülésen is tárgyalhatjuk a napirendet, tehát ezért tárgyalunk erről most itt a nyílt ülés keretében. Az előterjesztésben szerepel az, hogy a Kőrösi Iskolának az igazgatónője lemondott, és emiatt döntést kell hoznunk a vezetésről.

Balogh László: Az oktatási bizottság 4 igennel egyhangúlag támogatja az előterjesztést, amelynek lényege az, hogy Buchleitner-Szabó Éva családi okok miatt lemond a Kőrösi Iskola igazgatói posztjáról. Ezt sajnálattal tudomásul vesszük, és hát kezelve a helyzetet, nincs már idő pályázat kiírására a tanév-kezdésig ebben az esetben, és köszönetünket fejezzük ki az igazgatónőnek, és megbízzuk Kókainé Hámorszki Éva igazgatóhelyettest egy évig az igazgató teendők ellátásával. Természetesen közben a pályázat kiírása, az fontos és szükséges.

Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság egyhangú határozatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Dr. Károlyi Attila: Magam is, mint a terület önkormányzati képviselője megdöbbenéssel vettem tudomásul a bejelentést. Természetesen a hivatkozást el kell fogadnom, családi okokra hivatkozva kérte az igazgatónő, illetőleg mondott le az igazgatónő, aki itt jelen van, és hát nem bánnám, hogyha Tisztelt Alpolgármester Úr néhány szóban biztosítana neki lehetőséget, amennyiben ő hozzá kíván szólni. Annyit szeretnék elmondani, hogy én rendkívül jó partnerre leltem benne, maximális segítséget nyújtott nekem is, aki a képviselői fogadóóráimat itt tartom. Én úgy gondolom, hogy nem túlzást azt állítani, hogy egy top iskoláról van szó itt Nagykanizsán, és a váltás azért lesz könnyebb, mert a kiválasztott személyben is ugyanúgy megbízok, mint az előzőben. Én mindenekelőtt köszönetemet fejezem ki a tevékenységéért, amit itt kifejtett a Kőrösis hagyományok folytatójaként. Bízom benne, hogy elkövetkezendő időszakban is ez a minőségi oktatás meg fog valósulni, ha az utána következő személytől is kérek majd segítséget, illetőleg minden segítséget megadok a magam részéről. Azok a pályázatok, amiket ő elnyert, és az a munka sporttól elkezdve a kultúrán keresztül, ha csak az országos visszhangot kiváltó Csokonai kiállítással, illetőleg pályázattal, vetélkedővel kapcsolatosan, amit talán Alpolgármester Úr is jelen volt Budapesten az ezzel kapcsolatos rendezvényen, mind-mind azt mondja, hogy ez egy töretlenül fejlődő iskola, az igazgatóban is nagyon megbíztunk a magunk részéről. Nyilván a pedagógusokban is ez megdöbbenést, illetőleg hát a szülőkben még nagyobb visszhangot fog kiváltani, ezért is nem bánnám, hogyha néhány szót szólna. Magam részéről még egyszer hálás köszönetemet fejezem ki.

Bicsák Miklós: Könnyű dolgom van, mert a terület képviselője, Károlyi Attila úr elmondta Igazgató Asszonyról. Én csak nagyon röviden, dióhéjban, figyelve az elindulását, valóban ez az iskola elindult azon az úton, ahol egy olyan agilis vezető került oda, hogy úgy éreztem, mint képviselő is, hogy jól döntöttem akkor, amikor az igazgatói kinevezését megszavaztam, és kicsit meglepett ez a dolog, ahogy a lemondásával, de hát emberileg egyet kell ezekkel a dolgokkal érteni. Én azt szeretném kérni a Tisztelt Közgyűléstől, hogy köszönje meg a munkáját, és az Igazgatóhelyettes Asszonynak, akit a Tisztelt Közgyűlés meg fog bízni egy évre, remélem, ugyanazt az utat és ugyanolyan dinamikusan, meg egyéb, ebben az iskolában folyjon a munka, mert azért van betekintésem, rokonaim gyerekei odajárnak, egyéb, és ez az iskola bizony ott a spiccen. Köszönöm, és jó egészséget, jó pihenést kívánok.

Papp Ferenc: Hosszú évek óta ismerem ennek az iskolának a munkáját, de most igyekszem nagyon rövid lenni, röviden beszélni, mert az előttem szóló képviselőtársaim és Bizottsági Elnök Úr már részletesen értékelte a korábbi vezető munkáját, illetve az új megbízásra kerülő, kinevezésre kerülő vezetőről is ejtettek szót. Meggyőződésem, hogy túl azon, amit képviselőtársaim elmondtak, még három dologról mindenképpen kell szólni. Az egyik, hogy ez az iskola az elmúlt néhány évben példát mutatott, és itt tulajdonképpen az előző vezető munkáját folytatta Éva ebben az értelemben, hogy hogy kell együttműködni azokkal a művészeti, kulturális, közművelődési, közgyűjteményi intézményekkel, amelyek meghatározók lehetnek egy iskola életében, nem csak a gyerekek, hanem a nevelőtestület szempontjából is. A másik, példamutatónak tartom a szülőkkel való kapcsolatot, és ugyancsak nagyon határozott fejlődést mutatott a különböző vállalkozókkal, vállalkozásokkal való kapcsolat, amely vállalkozók jelentős segítséget nyújtottak, így például Bicsák képviselő úr is arról elfelejtett szólni, hogy mint vállalkozó is segítette és támogatta ezt a munkát. Végül pedig szeretnék arról szólni, hogy a leendő igazgatónőt is, a Kókainé Hámorszki Évát is ismerem, úgy gondolom, hogy felkészült, jó pedagógus, akiből erre az átmeneti időszakra, egy évre feltehetően jó vezető is lesz. Én azt kérném a korábbi vezetőtől, illetve a pedagógustársakról, hogy segítsék ebben a munkában, és mindenképpen örülök annak, hogy minél rövidebb időn belül pályázati kiírásra kerül sor, mert valóban az jelenti a megoldást, hogy a következő 5 évre akkor egy megbízott, kinevezett vezető legyen.

Böröcz Zoltán: Én csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy ez az önkormányzat, számomra úgy tűnik, hogy a kinevezések önkormányzata, hiszen szinte minden hónapra esik, minden ülésre esik egy-két kinevezés. Mi ezt szeretjük. De úgy tűnik számomra, hogy ez az egyetlen olyan, amikor ezt a kinevezést, ha úgy tetszik, és ezt a felmentést meg fogom szavazni, mert valószínű, a törvényhozó erre az esetre találta ki azt, hogy a mi szempontunkból egy vis maior helyzet, amikor természetesen szavazatommal támogatott kinevezett vezető legyen. Ezt azért hangsúlyozom, mert a mai ülésen már több olyan volt, ami nem volt vis maior helyzet, és még lesz olyan, ami nem vis maior helyzet, tehát kinevezéssel nem tölthetnénk be. Én ebben az esetben természetesen ezt meg fogom szavazni. A Kőrösi Iskolát szerintem mindenki ismeri, bizonyos értelemben mindenki elismeréssel szól róla. Kicsit sajnálom az igazgatónő döntését, nyilván nyomós oka van rá, és támogatom a következő igazgatót természetesen munkája végzésében.

Cseresnyés Péter: Szerintem nem egészen úgy van, ahogy Böröcz képviselőtársam mondja, de majd megbeszéljük a szünetben ezt a dolgot. Több hozzászólót nem látok. Igazgatónőt megkérdezem, hogy szeretne-e szólni?

Buchleitner-Szabó Éva: Nagyon nehezen hoztam meg ezt a döntést, ami, gondolom, érthető. Nagyon szépen köszönöm a méltatást. Én úgy gondolom, hogy tényleg a város egyik kiemelkedő, illetve minden iskola nagyon, nagyon fontos szerepet játszik, de nagyon erős iskolájának voltam a vezetője. Itt szeretném megköszönni mindenkinek a támogatását, aki támogatott ebben a munkában engem. Én elmondtam a bizottsági ülésen azt, hogy felelősségteljes munkát csak felelősségteljesen szabad elvégezni. Az életben egy stáció érkezett el, egy állomás, ahol meg kellett állnom, és gondolkodnom kellett, hogy tudom-e ezt a munkát tovább felelősségteljesen vinni. A családom érdekében kellett ezt a döntést meghoznom, és még egyszer nagyon szépen köszönöm mindenkinek a támogatást. Mindenkinek jó egészséget kívánok, és nagyon jó pihenést, az utódomnak pedig nagyon jó munkát.

Cseresnyés Péter: Most már akkor csak a határozati javaslatokról van szó, az következik. Az 1. határozati javaslat, amiről döntenünk kell, hogy a közgyűlés tudomásul veszi, hogy 2008. augusztus 1-től Buchleitner-Szabó Éva magasabb vezetői megbízásáról lemond, és a közgyűlés egyben köszönetét fejezi ki eddigi vezetői és szakmai tevékenységéért. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 22 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.


Cseresnyés Péter: A másik határozati javaslatról fogunk szavazni: a Közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, valamint a 138/1992.(X.8.) Kormányrendelet alapján 2008. augusztus 1. napjától 2009. július 31. napjáig – egy tanévre – a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola intézményvezetői feladatainak ellátásával Kókainé Hámorszki Évát, az intézmény igazgatóhelyettesét bízza meg. Illetményét az olvasottak alapján – gondolom, nem kell felolvasnom – állapítja meg. Aki ezt el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 22 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


231/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. tudomásul veszi 2008. augusztus 1-től Buchleitner-Szabó Éva magasabb vezetői megbízásáról való lemondását és köszönetét fejezi ki eddigi vezetői és szakmai tevékenységéért.

Határidő: 2008. augusztus 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

2. a Közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, valamint a 138/1992.(X.8.) Kormányrendelet alapján 2008. augusztus 1. napjától 2009. július 31. napjáig – egy tanévre – a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola intézményvezetői feladatainak ellátásával Kókainé Hámorszki Évát az intézmény igazgatóhelyettesét bízza meg, illetményét az alábbiak szerint állapítja meg:

Fizetési fokozat: F 11
Kjt. 1. sz. melléklete szerinti garantált illetmény: 174.155 Ft
További szakképesítés, szakképzettség elismerésével
Összefüggő illetménynövekedés:
Kjt. 66. § alapján 8 % 13.932 Ft
Garantált illetmény összesen: 188.087 Ft
Összesen kerekítve: 188.100 Ft
Vezetői pótlék, pótlékalap 230 %-a 46.000 Ft
Járandóságok összesen: 234.100 Ft

Határidő: 2008. augusztus 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)



Cseresnyés Péter: Én a volt igazgatónőnek, aki körülbelül 10 másodperce, 15 másodperce már nem igazgatónő – de még az, elnézést, még az – sok sikert kívánok az életében, a magánéletben, sok boldogságot. Az új vezetőnek pedig az erre az egy évre jó munkát kívánok.

Kókainé Hámorszki Éva: Köszönöm szépen, és szeretném megköszönni a bizalmat …. …. tanítok a Kőrösiben, remélem, hogy ….. a feladatok, és nagyon jó munkát kívánok Önöknek, és kérem, hogy segítsék ebben az egy évben is az iskolánkat. (mikrofon nélkül beszél, nehezen érteni, hogy mit mond)



13. Javaslat a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola magasabb vezetőjének megbízására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívottak: Mérksz Andor igazgató, Bene Csaba igazgatóhelyettes Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola


Cseresnyés Péter: Hasonló, már eredményét tekintve hasonló helyzet miatt a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző iskola magasabb vezetői megbízásáról kell döntenünk. Itt nem lemondás, hanem egy városi érdekből fontos tevékenységi kör ellátása miatt az igazgatónak a megbízása meg fog szűnni. Éppen azért mondott le, merthogy másik helyen akart helytállni a város érdekében, és emiatt kell igazgatót megbíznunk ugyancsak egy évre, mint az előző esetben.

Balogh László: Az oktatási bizottság 4 igennel egyhangúlag támogatja a javaslatot, melynek lényege röviden az, hogy Mérksz Andor igazgató úr, a Zsigmondy-Széchenyi Szakképző Iskola eddigi igazgatója szeptember 1-jétől az újonnan felálló TISZK ügyvezető-igazgatója lesz. Ez nemrég vált határozattá. Ennek megfelelően Mérksz Andor igazgató úr lemond a Zsigmondy-Széchenyiben vállalt szerepéről, és hát a helyzetet kezelni kell. A tanév indításáig nem bonyolítható le egy újabb pályázati eljárás, ezért ugyanaz a kezelés módja, mint az előző esetben. Az iskola SZMSZ-ének helyettesítési rendjének megfelelően az igazgatóhelyettesek lehetnek a megbízottak egy évre. Két igazgatóhelyettes nem kívánt élni ezzel a joggal, Bene Csaba úr elfogadta azt, hogy egy évig Ő legyen a Zsigmondy-Széchenyi megbízott igazgatója. Onnéttól természetesen következik, illetve az évben következik természetesen egy megfelelő pályázati eljárás. Én azt kérem, hogy a határozati javaslatok 2. pontját külön emeljük ki, mely Mérksz Andor igazgató úr 31 éves pedagógusi és 8 éves vezetői pályafutását méltatja – erre felhívom külön a figyelmet – és címzetes igazgatói címet javasol bizottságunk neki. És egyébként ezt csak zárójelesen jegyzem meg, hogy manapság egy középiskola igazgatói poszt, az plusz bruttó 50.000 Ft-tal jár – csak hogy tudják ezt is a közvéleményben.

Bene Csaba: Szeretném bejelenteni, hogy a személyemet érintő napirendi pont tárgyalásában nem kívánok részt venni, illetve a szavazásban sem, kikapcsolom a gépemet.
Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság 4 igen és 1 tartózkodó szavazat mellett tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Bárdosi Gábor Jenő: Két hónappal ezelőtt, amikor a TISZK igazgatójává megválasztottuk Mérksz Andort, akkor itt a közgyűlés tárgyalása során felmerült olyan kérdés, és választ is kaptunk rá, hogy Mérksz Andor ezt a munkát a meglévő igazgatói állása mellett fogja megcsinálni és elvégezni. Két hónappal később történik most egy előterjesztés, amelyben határozati javaslatokat hozunk több mindenről, van olyan benn természetesen, amit abszolút mérték, azt hiszem, támogatni is tudok, azonban, hogyha két hónappal ezelőtt egy közgyűlési vita, véleménycsere, egyéb alkalmával az hangzik el, hogy ezzel a dologgal nekünk nem kell foglalkoznunk és nem kell megoldani ezt a problémát, és két hónap múlva viszont előáll az a helyzet, hogy ezt meg kell oldani, akkor én azt gondolom, hogy itt valakik vagy vétettek, vagy hibát követtek el akkor, amikor már eleve nem így működött ez a történet április hónapban. Én azt gondolom, örülök neki, hogy Alpolgármester Úr rábólint erre ….

Cseresnyés Péter: Nem rábólintottam.

Bárdosi Gábor Jenő: … de hát majd akkor biztos, hogy kiigazítja, hogyha nem erre bólintott. De én azt gondolom, hogy két hónap elteltével ez egy picikét gyors történet. Így már érthető az, hogy miért nem lehet pályázatot kiírni. Tehát így érhető számomra, hogy miért nem lehet pályázatot kiírni. Mert ha két hónappal ezelőtt van ez a dolog, és nem így hangzik el itt a közgyűlésben, akkor ez bőven pályáztatható lett volna.

Cseresnyés Péter: Nem így volt képviselőtársam, ahogy Ön mondta, nem úgy volt, ahogy mondta, nem bólintottam arra, amit Ön mondott, és sajnálom, hogy sokszor félreérti néhány képviselőtársnak a szavát, és másképp magyarázza, mint ahogy azt mondja. Tehát én azért azt szeretném a tények ismertetését szakavatottabb emberrel, vagy embert kérek meg, mint én, aki ismeri ezt a folyamatot, mert nem két hónapja tudott ez a dolog, és akkor megkérném az Osztályvezető Asszonyt, hogy mondja el, hogy hogy is történt ez az egész folyamat.

Szmodics Józsefné: …. teszi azt, hogy elfogadták Mérksz Andor ügyvezető-igazgató úr személyét, és akkor elmondanám, hogy előkészítő bizottságot hoztunk létre, ahol az önkormányzati bizottságok képviselői is részt vettek a munkában. Április 24-én fogadta el Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a társasági szerződést, és ugye javaslatot tett arra, hogy mint önkormányzat, Mérksz Andor személyét javasolják az ügyvezető-igazgatói posztra. Ez még nem jelentette azt, hogy a többi partner is ezzel egyetért, és utolsó, aki elfogadta a társasági szerződés javaslatát és Mérksz Andor személyét, arra május 21-én került sor, Csapi és Zalaújlak önkormányzatok képviseletében. És az Igazgató Úr átgondolta a feladatot, és június 17-én adta be azt a nyilatkozatát, amelyben leírja, hogy Ő a továbbiakban az ügyvezetői feladatokat szeretné ellátni lelkiismeretesen, mert a két dolog, az, hogy egy szakképzést folytató intézményt vezessen és a szakképzés társaság ügyvezető-igazgatója legyen, ez összeférhetetlen, és én úgy gondolom, hogy helyesen döntött.

Böröcz Zoltán: Talán csak szójáték, valóban igaza van a Mérksz Andor úrnak szerintem is, helyesen döntött, csak rosszkor. Tudniillik érdekes a helyzet. Ezt a döntést akkor hozta meg Igazgató Úr – tévedés ne legyen, nem az Ő kritikája, nagy tisztelője vagyok, javaslom is nyilván az elismerést számára megadni, ugyanakkor a TISZK előkészítése egy olyan folyamat, amivel azért jó fél éve a testület folyamatosan foglalkozik. Valóban elhangzott az, hogy természetesen, sőt, így hangzott el, természetesen igazgatói kinevezése, megtartása mellett fogja a TISZK-et is irányítani. Nem tőlem, nem tőlünk, hanem itt a felelős vezetőktől. Ennek ellenére rendkívüli helyzet keletkezik június 17-én, és megint kinevezünk. Azt gondolom, hogy akkor azért annyit illik mondani, hogy valaki tévedett. Össze lehet nyilván rakni az időpontokat, hogy május és június 17-e között már csak 20-25 nap van, egyébként az is elég sok idő, de nem gondolom, nem gondolom – még egyszer mondom –, hogy a Csapi önkormányzati ülés ne tehette volna meg ugyanazt a döntését korábban, amennyiben itt valaki felhívja a figyelmét arra, hogy nálunk ez a legnagyobb középiskolánk életében személyi változást okoz. De, még ha mindezen túlmegyek, hadd mondjam, azért van egy pikantériája ennek a dolognak, és Csaba most mondtad, hogy nem szólalsz meg, én is azt javaslom nyilvánvalóan, és ha úgy tetszik, a védelmedben mondom a következőt. Az a pikantériája és mindig is pikantérikus volt ez, amikor egy önkormányzati képviselő, olyan helyzet teremtődik, hogy egy önkormányzati képviselőt kell kineveznünk egy intézmény – no lásd, most a legnagyobb középiskolánk intézményének a vezetőjévé. Ezt nagyon nehéz és mégis próbáljuk meg, kulturált módon, és lehetőleg a leendő igazgatót segítve megtenni, éppen ezért javaslom az alábbit, szerintem Csaba egyetértene velem, kár, hogy szünetben nem beszéltem erről Veled – higgyék el, ha odakerül igazgatónak, és nyilván odakerül, furcsa helyzet lesz, mert nem kevés olyan ember van, aki adott esetben, ha úgy tetszik, rosszindulattal, néha irigységgel, néha más negatív emberi tulajdonsággal kezeli a dolgot, és azt mondja, hogy valamiféle politikai többségnek a politikai akarat átvitele, és ez emberileg nehéz helyzetbe hozhat Téged. Csak ezt szerettem volna előre jelezni. Én nem szeretném, hogy így legyen. Természetesen, ha arról van szó, én az Igazgató Úr, leendő Igazgató Úr védelmére kelek. Mégis azt javaslom, fontoljuk meg, fontoljuk meg, és Csaba, Te talán kérhetnéd is, de nyilván nem szólsz hozzá, tehát nem fogod kérni, hogy ezt az egy szavazást, ezt tegyük meg titkosan, hogy soha senki, sem a leendő tantestületben lévő társak, pedagógustársak, sem a tanulók, sem azok szülei, sem azon környezetben, amiben élni és dolgozni fogsz, véletlenül sem süthesse soha azt ki, hogy itt egy olyan politikai döntés született. Mert az is pikantériája, hogy két igazgatóhelyettes nem vállalja Mérksz Andor úr után ezt a munkát. Kicsit talán az Andor kritikája is, de ilyet nem merek fogalmazni, nagyon szeretem, és nagyon elismerem a szakmai munkáját. És hogy abból a testületből sem sikerül adott esetben valakit egy igazgatói, megbízott igazgatónak kinevezni egy esztendőre. Még egyszer mondom, ezt a helyzetet azzal lehet kezelni megítélésem szerint és éppen Bene Csaba érdekében, ha azt mondjuk mindannyian, tegyük meg ezt a szavazást, válasszuk meg Bene Csabát, de az legyen egy titkos szavazás, hogy soha fel ne merüljön ennek a gyanúja, kevesebb emberi kockázatot jelent számára. Bár nyilván ezzel nem mindenki ért egyet.

Cseresnyés Péter: Régen rossz énszerintem, ha Bene képviselőtársamat Önnek kell megvédeni Böröcz képviselőtársam, és hadd mondjak néhány szót, bár nem szeretnék innét most, ebből a székből különösebben reagálni semmire sem, de erre kell. Szóval én azt hiszem, hogy kár politikát, pártpolitikát csinálni olyanból, amiben nincs pártpolitika, kár előre vetíteni különböző árnyakat egy pozíció betöltésére és egy munka elvégzésére, ahol semmi ilyen nincs. És nem akarok abba a hibába esni, amibe Ön esett, hogy esetleg olyanokat és olyan példákat hozzak fel, amikor azokat az elveket, amit most Ön nagyon szimpatikusan vallott itt a közgyűlés előtt, a bennünket hallgató emberek előtt, vagy éppen a TV-nézők előtt, ezeket az elveket Önök sértették meg a múltban több alkalommal. Tehát én azt gondolom, hogy erre a vágányra nem kéne nekünk most rámennünk, és ezen a vágányon végigmenni, ezen az úton végigmenni. Itt egy olyan helyzet alakult ki, amikor nekünk döntenünk kell arról, hogy ennek az intézménynek ki legyen a vezetője. Ha nem döntünk, és ha jól tudom, ha nem döntünk, most döntésképtelen lesz a testület, akkor is ez az ember lesz ennek az intézménynek egy évig átmenetileg, addig, míg nem találjuk meg a vezetőjét egy pályázati kiírás után, mert a törvény ezt írja elő. Egy törvényi kötelezettségünk teszünk eleget, és ebből kár pártpolitikai vonalra vinni, vagy pártpolitikai következtetéseket levonni. Tehát én arra kérek mindenkit, hogy ha ebbe az irányba akar elmenni esetleges hozzászólásában, ne tegye, döntsünk, haladjunk előre. Nem kell itt vagdalkozni. Én Böröcz képviselőtársamtól is azt kérem, legközelebb, ha lehet, akkor ne tegye ezt meg.

Balogh László: A világosabb kép miatt: nem az hangzott el annak idején, hogy Mérksz Andor úr párhuzamosan fogja majd ellátni a TISZK ügyvezetői teendőit és a Zsigmondy-Széchenyi Szakképző Iskola igazgatói teendőit, hanem az hangzott el, hogy az előkészítő munkát fogja csinálni párhuzamosan. Tehát a TISZK megalakulásához vezető előkészítő munkának a vezetését, a háttér-munkálatokat, a TISZK előkészítő bizottságban is azt a munkát, ami nagyon értékes és fontos volt a felálláshoz. Tehát ott dolgozott párhuzamosan az igazgatói teendőivel. Tessék elhinni azt, hogy ez egy több százmilliós költségvetésű szervezet lesz, a TISZK. Ez nem olyan dolog, hogy ezt párhuzamosan lehet csinálni egy másik, szintén több százmilliós költségvetésű iskola vezetésével. És hogy mennyire a mai napig tartó képlékeny folyamatról van szó, ma írták alá ténylegesen az alapító okiratot. Az utolsó pillanatokig itt olyan egyeztetési problémák voltak, ami miatt még kétséges volt a mai napig is jó pár dolog. Tehát éppenséggel, ha úgy tetszik, pont idejében van egy ilyenkori, ilyen típusú határozat. Én ezt tenném hozzá. Persze, minden politika, de a politika nem minden, de nem kell mindenben politikát látni. A három igazgatóhelyettes, aki szóba jöhetett a Zsigmondyban, megkérdeződtek mindannyian. Van, aki nyugdíj előtt áll, azért nem vállalja. Valaki más okból nem vállalja. Bene Csapa úr vállalja. Azt gondolom, hogy ez így van jól. Remélem, hogy akár titkosan, egyébként minden további nélkül, hogy kifejezzem azt, hogy itt nem kiskapus megoldásokról van szó, én azt mondom, hogy akár titkos szavazással is döntsünk erről.

Cseresnyés Péter: Ha akarják, és ez határozati javaslat volt, akkor én megszavaztatom, de énnekem az lenne a kérésem, nehogy már ezzel húzzuk az időt, mert ha elfogadjuk Bene Csabát, ha nem fogadjuk el, Ő lesz a vezetője ennek egy évig, egy évig, az iskolának. Ragaszkodik hozzá Böröcz képviselőtársam, a titkos szavazáshoz? Nem. Jó, akkor nekem az lenne a javaslatom, miután több hozzászólót nem látok, hogy szavazzunk a határozati javaslatokról, külön pontonként olvasnám fel. Tehát Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése tudomásul veszi 2008. szeptember 1-től Mérksz Andor magasabb vezetői megbízásáról való lemondását. Aki ezzel egyetért, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 17 igen, 1 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Cseresnyés Péter: A 2. pontot olvasom: köszönetét fejezi ki Mérksz Andor igazgatónak 31 éves pedagógus és 8 éves vezetői tevékenységéért. Kiemelkedő szakmai és vezetői munkájáért címzetes igazgatói címet adományoz részére. Aki egyetért ezzel a javaslattal, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.


Cseresnyés Péter: A 3. pontot olvasom, és erről kérek majd szavazást: a Közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, valamint a 138/1992.(X.8.) Kormányrendelet alapján 2008. szeptember 1. napjától 2009. július 31. napjáig – egy tanévre – a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola intézményvezetői feladatainak ellátásával Bene Csabát az intézmény igazgatóhelyettesét bízza meg, illetményét az alább olvasottak szerint határozza meg. Ha nem haragszanak, ezt nem olvasom fel. De ha valaki ragaszkodik hozzá, természetesen megteszem. Aki ezzel egyet tud érteni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:

232/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. tudomásul veszi 2008. szeptember 1-től. Mérksz Andor magasabb vezetői megbízásáról való lemondását.

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

2. köszönetét fejezi ki Mérksz Andor igazgatónak 31 éves pedagógus és 8 éves vezetői tevékenységéért. Kiemelkedő szakmai és vezetői munkájáért címzetes igazgatói címet adományoz részére.

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)
3. a Közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, valamint a 138/1992. (X.8.) Kormányrendelet alapján 2008. szeptember 1. napjától 2009. július 31. napjáig – egy tanévre – a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola intézményvezetői feladatainak ellátásával Bene Csabát az intézmény igazgatóhelyettesét bízza meg, illetményét az alábbiak szerint állapítja meg:

Fizetési fokozat: I 9
Kjt. 1. sz. melléklete szerinti garantált illetmény: 216.905 Ft
További szakképesítés, szakképzettség elismerésével
Összefüggő illetménynövekedés:
Kjt. 66. § alapján 7 % 15.183 Ft
Garantált illetmény összesen: 232.088 Ft
Összesen kerekítve: 232.100 Ft
Vezetői pótlék, pótlékalap 250 %-a 50.000 Ft
Járandóságok összesen: 282.100 Ft

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)



Cseresnyés Péter: Ugyanúgy, mint az előbb, én itt a nyilvánosság előtt szeretném megköszönni Mérksz Andornak a munkáját, amelyet ebben az iskolában végzett, és az iskola fejlesztéséért, fejlődéséért tett. És hát ebben az egy évben Bene Csaba képviselőtársamnak, leendő Igazgató Úrnak pedig jó munkát kívánok.



14. Beszámoló a Nagykanizsai Turisztikai Hivatal és Információs Iroda 2007. évi működéséről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Tuboly Kinga megbízott irodavezető


Cseresnyés Péter: Kérdezem, hogy van-e hozzászólás? Egyelőre nem látok, akkor megkérdezem az irodának a vezetőjét, hogy kíván-e valamit hozzátenni az előterjesztéshez? Nem. A vitát lezárom. Aki a határozati javaslattal egyet tud érteni, hogy a beszámolót elfogadja, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


233/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a Nagykanizsai Turisztikai Hivatal és Információs Iroda 2007. évi működéséről szóló beszámolót elfogadja.





15. Beszámoló a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Városi Szervezésének a szociális szolgáltatások és gyermekjóléti ellátások területén végzett 2007. évi tevékenységéről, valamint az ellátási szerződés alapján nyújtott önkormányzati támogatás felhasználásáról (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Antal Istvánné Magyar Vöröskereszt városi titkár


Dr. Csákai Iván: Bizottságunk az anyagot megtárgyalta, és 5 egyhangú igen szavazattal a közgyűlésnek tárgyalásra alkalmasnak találta.

Bogár Ferenc: Szeretném, hogyha a határozati javaslaton túlmenően köszönetét fejezné ki a Tisztelt Testület azért a sok és szerteágazó feladatért, amelyet a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Városi Szervezete immár több éve nagyon eredményesen a lakosai érdekében elvégez. És reméljük, hogy ez a munka ugyanilyen színvonalasan és valamennyiünk érdekében a továbbiakban is folytatódni fog.

Cseresnyés Péter: Egyelőre több hozzászólót nem látok. Én megkérdezem a Vöröskereszt megyei vagy éppen városi vezetőjét, hogy kívánnak-e szólni a beszámolóval kapcsolatban?

Dr. Baracskai Józsefné: Először is szeretném megköszönni azt a lehetőséget, hogy a Nagykanizsa városban a hajléktalan ellátással kapcsolatos összes problémával fordulhatunk Önökhöz, és Önök segítséget nyújtanak. De nem csak a hajléktalan-ellátással, most már a Vöröskereszt egyéb tevékenységével kapcsolatban is partnerra találunk minden esetben az önkormányzattal. Amit szeretnék elmondani kiegészítésképpen az anyaghoz, hiszen az anyag elég terjedelmes, hogy dolgozunk azon, hogy minden olyan pályázati forrást megtaláljunk, és igénybe tudjunk venni, ami a hajléktalanok kivezetését és azok foglalkoztatását, először foglalkoztatását, aztán kivezetését segíti elő. Én kérem ugyanezt a partnerséget ebben, hiszen ez mindannyiunknak az érdeke. Itt, akik most itt ülünk, …. tudjuk, hogy azzal, hogy az intézményeinkben biztosítjuk nekik a napi tisztességes megélhetést és a körülményeket, ezzel igaziból még a problémájuk nem egészen oldódott meg, mert a probléma akkor kerül megoldásra, ha ki is tudjuk vezetni őket a mindennapok világába. Mi ezen fogunk dolgozni, és kérem, hogy a továbbiakban is támogassanak bennünket. Mi mindenben partnerok vagyunk, ami egyéb szociális ellátási feladatokat, illetve a Vöröskereszt hagyományos tevékenységét illeti.

Antal Istvánné: Szeretném én is megköszönni a testületnek, Polgármester Úr, Alpolgármester Úrnak a segítségét, hozzájárulását. És még főnököm kihagyta, csak egy gondolat erejéig, ugye csináljuk a házi gondozást, és most a következő pályázat az mellett, hogy a foglalkoztatási pályázatot szeretnénk megírni a hajléktalanokra, a másikat pedig a jelzőrendszerre szeretnénk kibővíteni. Tehát ez Nagykanizsa város területére és a kistérségbe is. És ehhez is kérném a segítségüket. És mindenkit szívesen látunk a hajléktalan ellátásában, akár látogatóban, akár a véradás ügynek a segítésére.

Cseresnyés Péter: Több hozzászólót nem látok, ezért a határozati javaslatról fogunk dönteni. Tehát a határozati javaslat úgy szól, hogy Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Városi Szervezetének a szociális szolgáltatások és gyermekjóléti ellátások területén végzett 2007. évi tevékenységéről készült beszámolóját, valamint az ellátási szerződés alapján 2007. évre nyújtott önkormányzati támogatás felhasználásról szóló elszámolást elfogadja. …. Ez a szövegben nincs benn. Abban az esetben, hogyha módosító javaslat …. bejavasolták volna, megszavaztattam, de természetesen, miután a szavazás meglesz, én meg fogom tenni ezt. Ezt meg fogom tenni. Úgyhogy, aki igennel szavaz a határozati javaslatra, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 21 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:




234/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Városi Szervezetének a szociális szolgáltatások és gyermekjóléti ellátások területén végzett 2007. évi tevékenységéről készült beszámolóját, valamint az ellátási szerződés alapján 2007. évre nyújtott önkormányzati támogatás felhasználásról szóló elszámolást elfogadja.


Cseresnyés Péter: És akkor köszönöm szépen a munkájukat. Remélem, a továbbiakban is az önkormányzat olyan jól együtt tud működni Önökkel, mint ahogy eddig ezt tette.


Szünet


16. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének az építészeti örökség helyi védelméről szóló 52/2003. (X. 1.) számú rendelete módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Papp Nándor: A bizottságunk 8 igen egyhangú szavazattal támogatta a napirendi pont előterjesztését. Egyetlenegy kiegészítést tett, és ez reményeim szerint tán mára már valóra is vált, hogy a Király u. 30. társasház esetében a közgyűlés egyetértő határozatát juttassák el a Polgármesteri Hivatalba, hogy utólag ne lehessen ott azt bizonyítani, hogy hát tulajdonképpen nem is szavazták meg esetlegesen az ott lakók.

Karádi Ferenc Gyula: Én kifejezetten köszönöm Főépítész Úr előkészítő munkáját, és örülök neki, hogy Miklósfa városrészben a 6 db öntöttvas kút védelem alá kerül. Ezek a Kápolna téren elhelyezett, a Marek utcában, a Szentgyörgyvári utcában, a Kis János utcában, a Gárdonyi utcában és a Marek út – Veres Péter utca sarkán elhelyezett kutakról van szó, és ezek védelem alá kerülnek ebben a városban, és a létük ezzel biztosítva van. Felújítási szándéka van a Városszépítő Egyesületnek Miklósfán ezekkel kapcsolatban, és a közeljövőben erre előterjesztés is fog születni.

Marton István: Több hozzászólót nem látok, így ismeretem a rendeleti javaslatot. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az építészeti örökség helyi védelméről szóló 52/2003.(X.1.) rendeletét a mai számon rendelettel módosítja. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő rendeletet alkotja:


31/2008.(VII.04.) számú rendelet

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének 31/2008.(VII.04.) számú rendelete az építészeti örökség helyi védelméről szóló 52/2003.(X.1.) számú rendelet módosításáról.

(A rendelet a jegyzőkönyvhöz mellékelve.)


Marton István: Határozati javaslat: Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése felkéri a Polgármestert, hogy a helyi védelem alá vont épületek és műalkotások védetté nyilvánítását jegyeztesse be az ingatlan-nyilvántartásba. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen és 1 nem szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


235/2008.(Vi.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése felkéri a Polgármestert, hogy a helyi védelem alá vont épületek és műalkotások védetté nyilvánítását jegyeztesse be az ingatlan-nyilvántartásba.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák-Varga Dénes városi főépítész)



17. Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú Város településrendezési tervének (településszerkezeti terv, szabályozási terv, helyi építési szabályzat) módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Papp Nándor: A bizottságunk nem mindig ugyanazon igen számokkal, de az 1-15-ig terjedő pontokat, azokat támogatta, a 15/A. utólag kiosztott pontot, azt 3 nem, 3 igen, 3 tartózkodás szavazattal végül is nem támogatta, miszerint a régi 7-es úton a körforgalom mellé épülhet-e benzinkút. Ez 3 nem, 3 igen, 3 tartózkodó szavazatot kapott csak, és a 16-tól 20. pontokat pedig nem támogatta az előterjesztésnek megfelelően.

Marton István: Tehát akkor az első 15-ről, azt hiszem, egyben is kérhetek szavazást. 15-ig volt ugye, amit támogatott? Tehát akkor ez két szavazás. Aki az első 15 módosítást el tudja fogadni, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Én természetesen támogatom.


A közgyűlés 18 igen és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: És aki a 16-tól 23-ig nem, az kérem, …. Ja, 20-ig.

Papp Nándor: A többi, az egy magyarázó. Tehát értelmező, az nem.

Marton István: Bocsánat, igen. 16-tól 20-ig, aki nem támogatja, az kérem, nyomja meg a nem gombot. Én támogatom a szakbizottság álláspontját, tehát nem támogat….. Tehát, aki elutasítja. Hát, ha valaki nem figyelne, és túl bonyolultan fogalmaztam, akkor elmondom még egyszer, hogy aki elutasítja a 16-tól 20-ig, az kérem, nyomja meg a nem gombot. Hát, aki elutasítja, az nyomja meg a nem gombot. Hát nem tudom, hogy ez miért nem egyértelmű. Tehát jó, tehát akkor, aki az előterjesztéssel ért egyet, az nyomja meg az igen gombot. Akkor így is lehet mondani.


A közgyűlés 15 igen, 1 nem és 6 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: És aki a technikai részletekkel egyetért, a 21-től 23-ig, az megint kérem, hogy nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen és 5 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: És most jön a 15/A, és a B, meg a C. Mit támogatott a bizottság Elnök Úr? Tehát se az A-t, se B-t, se a C-t.

Papp Nándor: Meccs-null volt, 3 igen, 3 tartózkodás, 3 nem szavazattal nem kapott többséget, hogy oda készülhet benzinkút. Én ennek ellenére arra kérem a közgyűlést, azért fontoljuk meg, mert valamiféle vállalkozás csak ide fog tudni települni.

Marton István: 3 igen, 3 tartózkodás, az egy gyönge igen, úgyhogy én elfogadom az Elnök Úr javaslatát, tehát támogatom a 15/A-nak az elfogadását. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 11 igen, 1 nem és 9 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


236/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetért az előterjesztésben szereplő indokok miatt a településrendezési terv alábbi területeket érintő módosításaival:

1. Petőfi u. – Balatoni u. – Hevesi u. – Rózsa u. – Platán sor – Eötvös tér által határolt tömbben a szabályozás tegye lehetővé a parkoló-építést.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

2. Belterületi határ – 4190 hrsz-ú út – Magvető u. – Alkotmány u. – 4120 hrsz-ú út – Szombathelyi vasútvonal által határolt tömbben a szabályozás tegye lehetővé a meglévő üzemi terület fejlesztését és a palini temető északi irányú bővítését.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

3. Belterületi határ - 4279 hrsz-ú út – Kalász u. által határolt tömbben a zöldterület a volt temető területére korlátozódjon.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

4. M7 autópálya – Szombathelyi vasútvonal – 7. sz. főút – Kemping út északi folytatása által határolt tömbben a volt sertéstelep területén a szabályozás tegyen lehetővé ipari célú terület-felhasználást.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

5. Sörgyár u. – belterületi határ – Csengery út által határolt tömbben a meglévő buszforduló területe közlekedési területként kerüljön szabályozásra.
Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

6. 61. főút – Nagybagolai út – övezeti határ által határolt tömb szabályozása tegye lehetővé az idegenforgalmi célú fejlesztés érdekében a beépíthetőség növelését.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

7. 087 hrsz-ú út – 070 hrsz-ú turisztikai erdő által határol tömbben a meglévő ifjúsági tábor területe a szabályozási terven szerepeltetendő.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

8. Arany János utca – Báthory utca – Vásár utca – Kalmár utca által határolt tömbben a benzinkút és az árok közti területen a szabadonálló beépítési mód zártsorúra változtatandó.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

9. Péterfai árok – Pásztor utca nyugati irányú meghosszabbításában lévő kerékpárút – Alsó Szabadhegyi utca – Patak utca nyugati irányú meghosszabbításában lévő kerékpárút által határolt tömb szabályozása térjen vissza a 2006. évi településrendezési tervet megelőző szabályozási állapothoz.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

10. Bajcsy-Zsilinszky u. – belterületi határvonal által határol tömb (az úttól délre fekvő 0313/4, 0313/5 és 0313/8 hrsz-ú ingatlanok) területét érintő Natura 2000 övezet határvonala módosítandó.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

11. Belus J. u. – Halvax u. – Gábor Á. u. – Petőfi S. u. – Dózsa Gy. u. – Virág B. u. által határolt tömb szabályozása tegye lehetővé az autómosó telkének déli irányú bővítését.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

12. 0447 hrsz-ú ipari vasút – 4388 út – 0440/5 út – 0437/1 út – szombathelyi vasútvonal által határol tömbben a meglévő ipari telephelyek jellegüknek megfelelő gazdasági területbe sorolandók.
Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

13. Zrínyi M. u. – Batthyány u. - Kisfaludy S. u. – Csengery u. által határol tömbben

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész

14. HÉSZ 4. § előírása kiegészítendő a sorolt jellegű épületek városképi megjelenésének szabályozásával.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

15. HÉSZ–ben a bányászati tevékenységgel kapcsolatos telekalakítás szabályozása.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése nem támogatja a településrendezési terv módosítására irányuló alábbi kezdeményezéseket, és erről a kezdeményezőket tájékoztatja:

15/A. Principális-csatorna – Őrtorony u. folytatása – Kemping utca - 7. út által határolt tömb szabályozásának módosítása
Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

16. Teleki u. – Téglagyári u. – Búzavirág u. – Kaán Károly u. által határolt tömb szabályozása nem helyezhető hatályon kívül.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

17. 0340/8 hrsz-ú út – 0378/2 hrsz-ú út – 0362/2 hrsz-ú út – 0373/2 hrsz-ú árok által határolt tömb területe nem minősíthető át beépítésre szánt területté.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

18. Harmat u. – Kanyar u. – Hegybíró u. – tervezett lakóút által határolt tömb területén a jelenlegi szabályozás szerint megengedett telekméretek tovább nem csökkenthetők.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

19. Vörösmarty M. u. – Petőfi S. u. Rákóczi F. u. – Kinizsi u., valamit a Dózsa Gy. u. – Petőfi S. u. Bolyai J. u. által határolt tömbökben a jelenlegi övezeti szabályozás nem változtatandó meg.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

20. 0118 hrsz-ú út – 13082 hrsz-ú út – 13078/3 hrsz-ú út – 21436 hrsz-ú út – 21455 hrsz-ú út – 13025 hrsz-ú út által határol tömbre vonatkozó szabályozás nem változtatandó meg.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

21. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése felkéri a Polgármestert, hogy az 1-15. pontokban szereplő terv-módosítások adminisztratív lépéseit tegye meg, és a módosítására a vállalkozási szerződést kösse meg.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

22. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése felkéri a polgármestert, hogy a településrendezési terv módosítás azon pontjainál (1., 2., 4., 6., 8., 10., 11., 12.), ahol a módosítás főként ingatlan-tulajdonosok, illetve konkrét befektetők érdekében történik, a terv-módosítás költségeit az Önkormányzat nevében településrendezési szerződésben hárítsa át az érintettekre.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)

23. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése hatályon kívül helyezi az 56/2008.(II.28.)/3. számú határozatának az 56/2008.(II.28.)/1. számú határozati pontjai alapján a 18. és 19. sorszámú pontjaira vonatkozó költségáthárítási kötelezettségét, és egyben dönt arról, hogy ezeknél a rendezési terv módosításának költségeit az Önkormányzat állja.

Határidő: 2008. július 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Deák Varga Dénes városi főépítész)



18. Közbeszerzési Terv módosítás (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság 7 egyhangú igennel támogatta az előterjesztést.
Papp Nándor: A VKIB is támogatta az előterjesztést.

Marton István: Több hozzászólót nem látok. Aki el tudja fogadni, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 17 igen és 5 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


237/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az előterjesztésben és az ahhoz kapcsolódó 1. számú mellékletben foglaltaknak megfelelően Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata 2008. évi összesített Közbeszerzési Tervét módosítja.

Határidő: 2007. június 28.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Dr. Tuboly Marianna jegyző)



19. Tájékoztató az önkormányzati közbeszerzési rendszer működésének Állami Számvevőszék általi ellenőrzéséről - intézkedési terv (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Dr. Kolonics Bálint: Az előterjesztést az ügyrendi bizottság megtárgyalta, 5 egyhangú szavazatával hozott határozatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az intézkedési tervet tartalmazó előterjesztést a közgyűlés számára.

Marton István: Több hozzászólót nem látok. Aki egyetért a határozati javaslattal, illetve a bizottság által támogatott határozati javaslattal, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 2 nem és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


238/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a számvevőszéki jelentés papír irodaszer közbeszerzés vonatkozásában tett megállapításait. A megállapítás további intézkedést nem igényel, mivel 2008. évre vonatkozóan a nevezett beszerzés szerepel a közbeszerzési tervben.
 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a Régió Kft. és a Kanizsa Újság Kft. vonatkozásában a közbeszerzési eljárás elmulasztására vonatkozó számvevői megállapításokat. Intézkedést nem igényel, mivel a gazdasági társaságok 2008. szeptember 30-ig történő átalakulását követően a Kbt. 2/A § alkalmazásának feltételei nem állnak fenn.
 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a hitelfelvétel becsült értékének a meghatározására vonatkozó számvevői megállapításokat, mely szerint hitelfelvétel esetén a becsült érték a Kbt. 38. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően kerüljön meghatározásra. A megállapítás további intézkedést nem igényel, mivel 2008. évre vonatkozóan a nevezett beszerzés becsült értéke így szerepel a közbeszerzési tervben.
 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződésre vonatkozó számvevői megállapításokat, mely szerint a Kbt. 99. § (1) bekezdésére tekintettel kell megkötni a szerződéseket. A megállapítás további intézkedést nem igényel, a jövőben a rendelkezés maradéktalan betartására kerül sor.
 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a tájékoztatók közzétételére vonatkozó számvevői megállapításokat. A tájékoztató hirdetmények megjelentetésére vonatkozó belső ügymenet Közbeszerzési Szabályzatunkban szabályozásra került. A megállapítás további intézkedést nem igényel.
 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a FEUVE és a belső ellenőrzés vonatkozásában tett számvevőszéki megállapításokat. Felkéri a polgármestert, hogy a jogi átvilágításról készült jelentés megállapításaival összhangban dolgozza ki a Közbeszerzési Szabályzat ellenőrzésre vonatkozó rendelkezéseinek módosítását.

Határidő: 2008. október 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Dr. Tuboly Marianna jegyző)

 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a bírálati részszempontok vonatkozásában tett számvevői megállapításokat. Felhívja a polgármestert, hogy a közbeszerzési eljárás előkészítőinek résztvevőin keresztül biztosítsa, hogy a közbeszerzési eljárásokban a bírálati részszempontok egyértelműen értékelhető módon kerüljenek rögzítésre.

Határidő: folyamatos
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Dr. Tuboly Marianna jegyző)

 Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése tudomásul veszi, a Kbt. 299. § (1) b.) pontja szerinti eljárásokban az ajánlattételre felkértek körére vonatkozó célszerűségi számvevői megállapítást. A megállapítás további intézkedést nem igényel.

 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően tudomásul veszi a célszerűségi számvevői megállapítást. Felkéri a polgármestert, hogy a Kanizsaber Kft-t évente számoltassa be a tevékenységéről.

Határidő: minden év december 31-ig
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Dr. Tuboly Marianna jegyző)

 az előterjesztésben foglaltaknak megfelelően dönt a jogi átvilágítás megállapításaival összhangban a helyben központosított közbeszerzés rendszerének Nagykanizsán történő alkalmazhatósága vizsgálatáról.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Dr. Tuboly Marianna jegyző)


Marton István: És a rendeleti javaslat: Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése dönt a helyben központosított közbeszerzések lefolytatásáról szóló 10/2007.(III.9.) számú rendeletének hatályon kívül helyezéséről. Aki ezt elfogadja – ezt ugye az előzőek miatt kell –, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 2 nem és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő rendeletet alkotja:


32/2008.(VII.04.) számú rendelet

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésnek 32/2008.(VII.04.) számú rendelete a helyben központosított közbeszerzések lefolytatásáról szóló 10/2007.(III.09.) számú rendelet hatályon kívül helyezéséről.

(A rendelet a jegyzőkönyvhöz mellékelve.)



20. Évközben jelentkező, költségvetést érintő fejlesztési feladatok (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság a Kossuth téri Kórház-kápolna előtti térburkolat kiegészítését, körülbelül 500 eFt nagyságrendben támogatja, a parkoló megépítését, becsült költsége 2 millió Ft, nem támogatta. Az előterjesztés további pontjait gyakorlatilag támogatta a bizottság.

Papp Nándor: A VKIB sem támogatta a parkoló-építésnek a 2 millió Ft-ját, nevezetesen azért, mert amikor ott istentiszteletek vannak, akkor korlátlanul rendelkezésre áll a kórház előtti parkoló.

Marton István: Itt az nem amiatt épült ám elsősorban, hanem ugye ott a dializálónál gyakorlatilag nem lehet mozdulni se, annyi az autó.

Karádi Ferenc Gyula: Én a Pénzügyi Bizottság ülésén is elmondtam, hogy az év közben jelentkező, költségvetést érintő fejlesztési feladatokat, ha hitelből kívánjuk finanszírozni, azzal én nem értek egyet, és addig, amíg a költségvetés megszavazásakor nevesítve soronként meghatározott fejlesztésekből egyetlen kapavágás nem készül ebben a városban el, addig ne jelentkezzenek ilyen költségvetést érintő fejlesztési feladatok pluszban, ráadásul mindegyik kivétel nélkül, majdnem mindegyik hitelből finanszírozottként van meghatározva, ezért ezekkel én úgy am blokk egészében nem értek egyet.

Marton István: Én nem úgy látom, mert én több sornál is azt látom, hogy a parkolók kialakítása, építése előirányzat sorból valósul meg, ahol ugye 20 millió Ft fölötti összeg van.

Halász Gyula: Egy kérdésem lenne, a Kórház-kápolna térkövezése, az én úgy tudom, hogy már megvalósult, tehát utólag legitimálunk egy döntést? Ez lenne a kérdésem.

Marton István: Hát ilyen kérdéseket várok Öntől, de ha nagyon őszinte választ akar, akkor azt mondom, hogy mondhatom azt is, hogy igen. Nem egészen erről van szó, de mondhatom ezt.

Balogh László: A 3. számú választókerület képviselőként és szószólójaként néhány mondatot hadd mondjak el ismét a Berzsenyi és a Corvin lakótelepről, és ott kialakítandó parkolóhelyekről. A ’70-es évek elején építették ezt a két lakótelepet, akkor még egy más autó-felhozatali helyzettel, és bizony ez a két lakótelep az autók szempontjából bőven betelt. Ez nagyon égető probléma. Én magam 2006. októberétől már tudom dokumentálni többszörösen, többszörös ígéretet kaptam még írásban is, hogy ez a probléma hát, ha nem is oldódik meg, de kezelődik. Én azt remélem, hogy itt a 2. pontban ez most ténylegesen egy előrelépés lesz. Látom, hogy ez is még csak a tervek elkészítéséről szól, de én továbbra is hadd kérjem, hogy ebben a két dologban, tehát a Corvin és a Berzsenyi falu dolgában, még egyszer hadd mondjam, 1000-1000 fő komoly problémája ez, történjen már végre előrelépés. Remélem, hogy itt közös összefogással ez most már nem lesz egy újabb továbbdobott és iktatandó és jövőre megoldandó feladat.

Marton István: Hát nem véletlen volt az az első napirendi pont ugye, ami a parkolásnak az új építéseknél a megválthatatlanságát határozta meg, mert tényleg nehéz a helyzet, és amilyen lehetőségünk van a helyzet javítására, azzal minddel élni kell.

Dr. Kolonics Bálint: Nem szeretnék itt párhuzamot és hasonlatot vonni egyéb más fontos feladatok és az előterjesztésben szereplő…

Marton István: Hangosabb beszédet kérek, mert nagyon nagy az alapzaj itt …

Dr. Kolonics Bálint: Polgármester úr, szíveskedjen megkérni a technikusokat arra, hogy erősítsék fel a mikrofon vagy rendreutasítani a közgyűlést, hogy legyen csönd, mert én a mikrofonba beszélek, tehát mást nem tudok én elkövetni, hogy hallhatóbb legyen a hozzászólásom. Akkor folytatom. Én szeretném Polgármester Úr kérni, én tiszteletben tartom ezeket a kéréseket, amik ezen előterjesztésben vannak, és tulajdonképpen támogatom is, de úgy támogatnám őket leginkább, ha már azt látnám és tudnám, hogy a Vásár utcában élőknek az út és a járda kiépült volna a belvárosban a közvilágítással. Ezt követően tudnám támogatni a Parkerdőben a közvilágítást, a Berzsenyi lakótelepen az újabb parkolóhelyek kialakítását. Tehát Polgármester Úr, kérem, hogy szíveskedjen a benyújtott igényeket, amik a költségvetésbe betervezésre is kerültek, azoknak a tervezését és kivitelezését végrehajtani, és azután várni a támogatást az ilyen előterjesztésekhez.

Marton István: A dolog egyébként sínen van, mert folyik ez a beruházás, benne van a költségvetésben, be kell, hogy fejeződjön az év végéig. Itt nem is értem, hogy ez hogy kerül elő.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság a határozati javaslatok közül az 1. pontot 6 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadta. A 2. határozati javaslatot 5 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadta el. A 3. határozati javaslatot 1 igen, 4 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el. A 4. pontot a bizottság 3 igen, 2 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el. Az 5. pontot a bizottság 1 igen, 3 nem szavazattal, és 3 tartózkodás mellett fogadta el.

Marton István: Tehát, ha jól értem, akkor a 3-ast és a 4-est nem fogadta el a bizottság.

Bicsák Miklós: Egyetértek én Kolonics úrral, amit elmondott, már csak azért is, hogy ezek az utak, meg egyéb a lakosság számára szent, sérthetetlenek, meg a bizonyos város bármely területén, és valóban igazságosan a tervezéstől kezdve a csináltatásig odafigyelve kellene elvégezni, mert akkor az ember szívesen megszavazza. Itt nem az, hogy most miért x városrész, meg amaz a városrész. Ha szükség van rá az ott élő embereknek, természetes. Ugyanúgy a belvárosban, amit említett Kolonics úr is, botladoznak az emberek. Ha ezt egy csokorba rakva, és elindulva, megindul ez a folyamat, akkor biztos, hogy minden képviselő, főleg egyénileg választott képviselők, meg van a közgyűlés munkájával elégedve.

Karádi Ferenc Gyula: Csak azért kértem még egyszer szót, hogy ne legyen megválaszolatlan az a kérdés, amit Halász Gyula képviselőtársam feltett. Tehát az előterjesztésből kiolvasható Halász képviselőtársam, hogy a kápolna előtti térkövezést elvégeztette az egyház, és az ehhez tartozó útcsatlakozásokat kívánja a várossal megépíttetni. Tehát ezt jelentené ez a költségtervezet, nem pedig a térkövezést. Úgy érzem, hogy félreérhető volt az, amit mondott.
Bene Csaba: Balogh képviselőtársam a 2. pontban már beszélt a Corvin és a Berzsenyi úti lakótelepen a parkolási gondokról. Én szeretném felhívni a figyelmet a Garay utcai lakótelepnek a parkolási gondjaira is. Ott is olyan mértékben megnövekedett a gépjárművek száma, hogy a …. kereszteződésekben bent parkolnak az autók, és szinte nem lehet elfordulni. Én sokkal jobban örültem volna annak, hogyha már ebben az évben valamilyen megoldás születik erre, de ezt is üdvözölni tudom, és örülök, hogy a bizottságok is támogatták a 2. számú pontot.

Marton István: Képviselő úr, a határidő, az nem azt jelenti, hogy csak akkorra lehet megcsinálni, ha valami kis lehetőség van, mivel pénz erre van ezen a soron, ugye ott van több mint 20 millió, ha technikailag ez összejöhet, csak ugye terveztetés, szakhatóság …. stb., stb., az idő, ami itt a dolgot meghosszabbítja. Én azt sem zárom ki, hogy esetleg valamilyből valami még az idei évben lesz.

Halász Gyula: Hogy a félreértéseket eloszlassuk, Karádi úrnak szeretném felolvasni, hogy hangzik a határozati javaslat: egyetért azzal, hogy a Kossuth téri Kórház-kápolna környezetét térkövezéssel és parkolóépítéssel rendbe tegye. A térkövezéshez szükséges 500 ezer Ft becsült költséget a 2008. évi költségvetés „Közlekedési létesítmények felújítása” előirányzati sorból biztosítja. Stb., stb., stb. Ez a határozati javaslat Kedves Képviselőtársam.

Marton István: Úgy gondolom, hogy a szakbizottsági állásfoglalások figyelembevételével, meg az elhangzottak figyelembevételével külön kell szavaztatnom a testületet mind az 5 pontról. Hát így ugye kicsit többször kell szavazni, mert egyben is megúszhattuk volna, hogyha homogénebb a válasz. Aki el tudja fogadni az elsőt, kérem, nyomja meg az igen gombot. Hát, Elnök Úr kettészedhetjük, csak ugye a helyzet az, hogy rendkívül indokolt úgy az egyik, mint a másik, lévén, hogy ha valaki jár arra gyakran, én járok, a dializálónál szinte nem lehet megállni, és szabálytalanul parkolnak, és esetenként büntetik őket. Szedhetjük kétfelé is. Akkor 1/a alatt először az 500.000-t teszem fel. Aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Aki a b. pontját az 1-esnek, hogy a parkoló kialakítása a „Parkolók kialakítása, építése” előirányzatból finanszírozásra kerüljön, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Minden parkolónak örülök, ami elkészül a városban.


A közgyűlés 10 igen, 3 nem és 11 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: 2. pont. Aki egyetért a Berzsenyi, Corvin, Garay-val, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 19 igen és 5 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 3.: a szabadtéri színpad felújítása. Aki egyért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 5 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 4.: a Parkerdő közvilágítása. Aki egyetért vele, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 14 igen, 3 nem és 7 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
Marton István: 5.: aki egyetért az Erzsébet tér 16. szám alatti épület felújításával, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 19 igen, 1 nem és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatott hozza:


239/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. a) egyetért azzal, hogy a Kossuth téri Kórház-kápolna környezetét térkövezéssel rendbe tegye. A térkövezéshez szükséges 500 ezer Ft becsült költséget a 2008. évi költségvetés „Közlekedési létesítmények felújítása” előirányzati sorból biztosítja.

Határidő: 2008. szeptember 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc osztályvezető)

b) nem ért egyet a Kossuth téri Kórházkápolna melletti parkolóépítéssel.

2. egyetért azzal, hogy az Önkormányzat a Berzsenyi, Corvin és Garay utcai lakótelepeken új parkolók kialakítására készíttessen terveket. Az 1.200 ezer Ft becsült költséget a 2008. évi költségvetés „Parkolók kialakítása, építése” előirányzati sorból biztosítja. Felkéri a polgármestert, hogy a Közbeszerzési Szabályzatnak megfelelően készítse elő és indítsa el a tervezési munkát.

Határidő: 2008. szeptember 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc osztályvezető)

3. egyetért azzal, hogy a Péterfy iskola előtti szabadtéri színpad 1.500 ezer Ft összegben felújításra kerüljön. Fedezetéül ugyanekkora összeggel megemeli a fejlesztési hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetési rendelet következő módosítása során gondoskodjon a fenti kiadási és bevételi előirányzatok szerepeltetéséről. Felkéri a polgármestert, hogy a Közbeszerzési Szabályzatnak megfelelően készítse elő és indítsa el a munkálatokat.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc osztályvezető
Kámán László intézményvezető)

4. egyetért azzal, hogy a Parkerdő u. közvilágítása megvalósuljon 4 db lámpatest felszerelésével 220 ezer Ft összegben. Fedezetéül ugyanekkora összeggel megemeli a fejlesztési hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetési rendelet következő módosítása során gondoskodjon a kiadási és bevételi előirányzatok átvezetéséről. Felkéri a polgármestert, hogy a Közbeszerzési Szabályzatnak megfelelően készítse elő és indítsa el a munkálatokat.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc osztályvezető)

5. egyetért az Erzsébet tér 16. szám alatti épület felújításával. Az önkormányzati tulajdoni hányadra eső hitelfelvétel összegét (100.000 Ft/hó) 5 éven keresztül, legközelebb 2009. januárjában az IKI címjegyzékes keretösszegében biztosítja. Felkéri a polgármestert a szükséges intézkedések megtételére.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc osztályvezető
Kámán László intézményvezető
Gazdálkodási Osztályvezető)



21. Javaslat a Nagykanizsai Kistérség Többcélú Társulása társulási megállapodása módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Polai György irodavezető


Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság egyhangú határozatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Marton István: Hozzászólót nem látok, aki ezt el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot. Adminisztratív módosítások.


A közgyűlés 20 igen és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


240/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a Nagykanizsai Kistérség Többcélú Társulása Társulási Megállapodása módosítását az előterjesztés melléklete szerint elfogadja és felkéri a polgármestert a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Társulási Megállapodás aláírására.

Határidő: 2008. július 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Polai György Munkaszervezet vezető)











22. Javaslat a Nagykanizsai Kistérség Többcélú Társulása és Nagykanizsa Megyei Jogú város Önkormányzata pedagógiai szakszolgálati feladatok ellátására kötött megállapodás módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Polai György irodavezető


Marton István: Itt arról van szó, hogy újabb egy évre a Szivárvánnyal láttatjuk el, amit elláttatunk.

Balogh László: Az oktatási bizottság 4 igennel egyhangúlag támogatja az előterjesztést. Ugye folyamatos évenkénti hosszabbításról van szó. Talán lesz majd idő, amikor ez biztosabb alapokra helyezhető.

Marton István: Elnök úr, már most biztosabb alapokon áll, mert korábban csak fél év volt, ami súrolta a törvénytelenség határát. Az egy év az, ami üzembiztosan megáll a törvény előtt.

Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság 5 egyhangú szavazatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Marton István: Aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 23 igen és 1 nem szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


241/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az 1. számú mellékletben található, szakszolgálati feladatok ellátására vonatkozó megállapodás módosítását elfogadja. Felhatalmazza a polgármestert, a megállapodás módosításának aláírására.

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)



23. Javaslat intézmények alapító okiratának, illetve szervezeti és működési szabályzatának módosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 10 általános iskola, 5 középiskola, Kanizsai Kulturális Központ, Halis István Városi Könyvtár, Kanizsai Dorottya Kórház, Tourinform Iroda vezetője


Dr. Csákai Iván: Szintén kötelező kűr. Bizottságunk megtárgyalta, 5 igen egyhangú szavazattal tárgyalásra alkalmasnak találta.

Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság 5 egyhangú szavazatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést.

Balogh László: Az oktatási bizottság 4 igennel egyhangúlag támogatja az automatizmust. Európa Parlamenti rendeletet veszünk figyelembe január 1-jétől.

Marton István: No hát, akkor ekkora egyhangúság mellett bátorkodom az egész határozati javaslatot egyben feltenni szavazásra. Ez ugye érinti a Szivárvány Óvodát, az Általános Iskolát, Speciális Szakiskolát, Egységes Pedagógiai Szakszolgálatot, Nevelési Tanácsadó és Tanulási Képességet Vizsgáló szakértői és rehabilitációs Bizottság, Bolyai Általános Iskola, Kőrösi Csoma Általános Iskola, Hevesi Sándor Általános Iskola és Óvoda, Kiskanizsa, Péterfy Sándor Általános Iskola, Zrínyi Miklós Általános Iskola, az Általános Iskola és Óvoda Miklósfa – hát én ezt nem fogom végigolvasni. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot. Hát nem, hát még fél óráig tartana.


A közgyűlés 23 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:

242/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. a Szivárvány Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Egységes Pedagógiai Szakszolgálat, Nevelési Tanácsadó és Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és rehabilitációs Bizottság, a Bolyai János Általános Iskola, a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, a Hevesi Sándor Általános Iskola, az Általános Iskola és óvoda – Kiskanizsa, Péterfy Sándor Általános Iskola, Zrínyi Miklós Általános Iskola, az Általános Iskola és Óvoda Nagykanizsa- Miklósfa az Általános Iskola és Óvoda Nagykanizsa-Palin, Rozgonyi úti Általános Iskola, a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Művészeti Iskola. Thúry György Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakképző Iskola, Cserháti Sándor Szakképző Iskola és Kollégium, Dr. Mező Ferenc Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola, Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola, Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola, Halis István Városi Könyvtár alapító okiratának módosítását az előterjesztés 1-17. számú melléklete szerint jóváhagyja, felkéri a polgármestert és a jegyzőt az Alapító Okirat aláírására.

Határidő: 2008. június 30.
Felelős : Marton István polgármester
Dr. Tuboly Marianna jegyző
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

2. a Nagykanizsai Turisztikai Hivatal és Információs Iroda Alapító Okiratának módosítását az előterjesztés 18, 18/a számú melléklete szerint jóváhagyja, felkéri a polgármestert és a jegyzőt az Alapító Okirat aláírására.


Határidő: 2008. június 30.
Felelős : Marton István polgármester
Dr. Tuboly Marianna jegyző
(Operatív felelős: Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző)

3. a Nagykanizsai Turisztikai Hivatal és Információs Iroda Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítását az előterjesztés 19. számú melléklete szerint egységes szerkezetben 2008. július 1-től jóváhagyja, felkéri a polgármestert és a megbízott intézményvezetőt a szabályzat aláírására.

Határidő: 2008. június 30.
Felelős : Marton István polgármester
Dr. Tuboly Marianna jegyző
(Operatív felelős: Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző)
4. az Ingatlankezelési Intézmény Alapító Okiratának módosítását az előterjesztés 20, 20/a számú melléklete szerint jóváhagyja, felkéri a polgármestert és a jegyzőt az Alapító Okirat aláírására.

Határidő: 2008. június 30.
Felelős : Marton István polgármester
Dr. Tuboly Marianna jegyző
(Operatív felelős: Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző)

5. a Kanizsai Dorottya Kórház Alapító Okiratának módosítását az előterjesztés 21, 21/a számú melléklete szerint jóváhagyja, felkéri a polgármestert és a jegyzőt az Alapító Okirat aláírására.

Határidő: 2008. június 30.
Felelős : Marton István polgármester
Dr. Tuboly Marianna jegyző
(Operatív felelős: Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző)



24. Javaslat fejlesztő iskolai csoport indítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Szivárvány Fejlesztő Központ igazgatója


Balogh László: Az oktatási bizottság 4 igennel támogatja az előterjesztést, amely tulajdonképpen 5 gyermek fogyatékossága miatti fejlesztő iskolai felkészítéséről szól. Én azt kérem, hogy ne azt nézzük, hogy ez mennyi álláshelyet jelent adott esetben, hanem azt, hogy ez egy nagyon pozitív üzenet lehet, és a gyerekeknek és a szülőknek azt gondolom, hogy érdemes felmutatás. Kérem, támogassák.

Marton István: Elnök úr, annyit azért mondanék, hogy a törvény értelmében az 5, az már majdnem a plafon, mert a maximális engedélyezhető létszám 6, hiszen a fejlesztő iskolai oktatás teljes időtartama egészségügyi és pedagógiai célú rehabilitációs célú foglalkozásnak minősül, tehát én fogom meg a kérdést, ha még kettő ilyen gyerek lesz, akkor már bajban leszünk.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság határozatai ismertetném, úgy a közgyűlés eredeti 14., 15., 16. és 17. napirendi pontjai vonatkozásában, tehát nem kérek többször szót, mindegyik esetben 7 egyhangú szavazattal támogatja az előterjesztést.

Marton István: Köszönöm Elnök Úr, és külön köszönöm a konstruktivitását, hogy nem igyekszik húzni az időt. Aki egyetért a határozati javaslattal, amely Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2008. szeptember 1-től fejlesztő iskolai csoportot működtet a Szivárvány Fejlesztő Központban. A fejlesztő iskolai oktatás biztosításához 2008. szeptember 1-től a Szivárvány Fejlesztő Központban meglévő álláshely-számot 2-vel megemeli, melynek bérköltségét az igényelendő normatívából fedezi. Felkéri a polgármestert, hogy a soron következő költségvetés módosítási előterjesztésben fenti kiadási és bevételi előirányzatot szerepeltesse. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 23 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


243/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2008. szeptember 1-től fejlesztő iskolai csoportot működtet a Szivárvány Fejlesztő Központban. A fejlesztő iskolai oktatás biztosításához 2008. szeptember 1-től a Szivárvány Fejlesztő Központban meglévő álláshely-számot 2-vel megemeli (0,5 fő gyógypedagógus vagy konduktor, 0,5 fő gyógypedagógiai asszisztens, 0,5 gyermekápoló és 0,5 fő gondozó), melynek bérköltségét az igényelendő normatívából fedezi. Felkéri a polgármestert, hogy a soron következő költségvetés módosítási előterjesztésben fenti kiadási és bevételi előirányzatot szerepeltesse.

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály vezetője)



25. Javaslat az óvodák 2008-2009. nevelési év tervezésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 9 óvoda vezetője, Tóth Lajos szakszervezeti titkár


Balogh László: Természetesen én is mondhatnám, hogy az elkövetkezendő három napirendi pontnál, amely az óvodák, általános iskolák és középiskolák 2008-2009-es nevelési évének tervezéséről, előzetes tervezéséről szól, hogy hát ezeket megtárgyaltuk szakmaisággal, részletességgel, és egyhangúlag 4 igennel hoztunk mindegyikről határozatot, de hát a mi bizottságunknak ez az egyik leglényege. Azzal együtt, hogy részletekkel nem fogok előállni, mert mind a három esetben nagyon sokszínű képből áll elő az az üzenet, amely lehetővé teszi a zavartalan tanévindítást szeptember 1-jétől, és bizony nagyon sokrétű munka előzi meg ezt a szakosztálynál. Több hónapon keresztül gyűjtik be az adatokat, és hát ugye egy-egy álláshely mögött mindig ember van. Én most nem részletezném, hogy pluszban, mínuszban hogy alakul, valahol megtakarítással járván, valahol kiadással járván a helyzetünk. Egy bizonyos, hogy közoktatási rendszerünk mindenféle változtatásával együtt is stabilnak tűnik, és hát éppenséggel ez az előterjesztés az óvodai helyzetet taglalja. A konkrétumok úgy is elhangzanak az óvodákban a szülőket értesítvén, úgyhogy én csak hát felhívom a közgyűlés figyelmét, hogy fontos előterjesztésről van szó.

Marton István: Én nagyon röviden azért ismertetem, az 1. határozati javaslatnak a lényege, hogy az Általános Iskola és Óvoda Kiskanizsa Pipitér Tagóvodájának szakmai álláshely-számát szeptember 1-től egy álláshellyel csökkentjük. 2: az egy nagy táblázat a Rózsa Óvodával kapcsolatban, illetve a szükséges álláshely-számok meghatározása. Ami itt még lényeges, felkéri a polgármestert, hogy létszámcsökkentés konkrét pénzügyi számításait terjessze a szeptemberi soros közgyűlés elé. Tehát létszámcsökkentésről van szó. A 2008 évi létszámcsökkentéssel kapcsolatos döntésével részt vesz az egyszeri hozzájárulás igénylésére kiírt pályázaton. Felkéri a polgármestert a szükséges intézkedések megtételére. Ez mind minősített többséget igényel, ezért most erről szavaztatok, és a 6-dikról majd külön kell szavaztatnom. Aki egyetért ezzel, kérem, nyomjon igent.


A közgyűlés 17 igen, 2 nem és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: A 6. pont pedig azt jelenti, hogy július 21-től augusztus 19-ig a Micimackó Óvoda befogadó képességének telítettsége miatt a keleti városrész gyermekeinek a Hétszínvirág Óvodában biztosítja a nyári óvodai ügyeleti ellátást. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomjon igen.


A közgyűlés 22 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


244/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. az Általános Iskola és Óvoda Kiskanizsa Pipitér Tagóvodájának szakmai álláshely-számát 2008. szeptember 1-től egy álláshellyel csökkenti.

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

2. Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda tagintézményeinek álláshely-száma 2008. szeptember 1-től az alábbiak szerint alakul:

Attila Kertvárosi Vackor Kossuth téri Hevesi Rózsa Micimackó Rozgonyi Hétszínvirág
óvoda
csoport 6 6 3 4 6 6 3 5 5
Jelenlegi, jóváhagyott szakmai álláshelyek 13 13 6 8 13 13 6 11 11
2008. szeptember 1-től jóváhagyott szakmai álláshelyek 12 12 6 8 12 12 6 10 10
2008. szeptember 1-től jóváhagyott dajka álláshelyek 6 6 3 4 6 6 3 5 5
2008. szeptember 1-től jóváhagyott egyéb technikai dolgozói álláshelyek 3 3,5 1,5 2 3 3 1,5 2,5 2,5

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

3. Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda feladatellátásához szükséges állás-hely számát 2008. szeptember 1-től az alábbiak szerint hagyja jóvá:
1 fő magasabb vezető
1 fő általános helyettes
1 fő fejlesztő pedagógus
1 fő gyermekvédelmi felelős
3 fő karbantartó
1 fő óvodatitkár
4 fő gazdasági csoport
21 fő Központi Óvodai Konyha

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

4. felkéri a polgármestert, hogy a létszámcsökkentés konkrét pénzügyi számításait terjessze a szeptemberi soros közgyűlés elé.

Határidő: 2008. szeptember 25.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

5. a 2008 évi létszámcsökkentéssel kapcsolatos döntésével részt vesz az egyszeri hozzájárulás igénylésére kiírt pályázaton. Felkéri a polgármestert a szükséges intézkedések megtételére.

Határidő: 2008. október 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

6. 2008. július 21-től augusztus 19-ig a Micimackó Óvoda befogadó képességének telítettsége miatt a keleti városrész gyermekeinek a Hétszínvirág Óvodában biztosítja a nyári óvodai ügyeleti ellátást.

Határidő: 2008. július 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)



26. Javaslat az általános iskolákban a 2008-2009. tanév tervezésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 10 általános iskola igazgatója, Tóth Lajos szakszervezeti titkár


Marton István: Ez ugyanaz gyakorlatilag, mint az óvodáknál. Itt a Tisztelt Képviselőtársak látják az osztályszámokat, felvehető maximális tanulószámokat, első osztályba jelentkezők számát, fellebbezések után összesen felvett tanuló számát, stb., stb. A határozati javaslat mind az öt pontja minősített többséget igényel.

Balogh László: Tényleg csak, amit nem mondtam esetleg az előbb. Ez egy bonyolult tervezés, és arra hívom fel a figyelmet, hogy a tervezett és a szükséges osztályszámok megegyeznek. E mögött az van, hogy bonyolult logisztikai feladatot hajtottak végre, és jó volt az előzetes becslés még akkor is, hogyha mondjuk Kiskanizsán és a Péterfyben még van egy kicsit bővebben hely, de ez akár a pedagógia munka hatékonyságát növeli, és akkor is, hogyha a Kőrösiben és a Zrínyiben viszont bőven vannak gyermekek. Az álláshely-számokkal és megtakarításokkal, kiadásokkal nem foglalkozom, úgy is Polgármester Úr fogja ismertetni a határozati javaslatokat. Egyhangúlag támogattuk.

Marton István: Itt mind az öt pont minősített többséget igényel. Első ugye, hogy a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában két fő szakmai álláshellyel csökkentjük, egy ebből a Prémium Évek Programban részt tud venni. Ugyanakkor a Rozgonyi Általános Iskolában a nem szakmai álláshelyet egy fő konyhai dolgozóval és egy fő takarítóval, tehát összesen két fővel növeljük. A 3.: a létszámcsökkentésben érintett intézmények vezetőit a szükséges munkáltatói intézkedések végrehajtására kérjük fel. A 4-dikben engem kérnek fel, hogy a létszámcsökkentés konkrét pénzügyi számításait terjesszem a szeptemberi soros közgyűlés elé, és az 5-dikként a 2008. évi létszámcsökkentéssel kapcsolatos döntésekkel részt vesz az egyszeri hozzájárulás igénylésére kiírt pályázaton a város, és felkéri a polgármestert a szükséges intézkedések megtételére. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.

A közgyűlés 18 igen, 3 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


245/2008.(VI.26.) számú határozat
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában az álláshely-számot 2 fő szakmai álláshellyel csökkenti, melyek közül 1 fő a prémium évek programban vesz részt.

Határidő: 2008. augusztus 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

2. a Rozgonyi Úti Általános Iskolában a nem szakmai álláshelyet 1 fő konyhai dolgozó és 1 fő takarító számával (összesen 2 fővel) növeli.

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

3. felkéri a létszámcsökkentésben érintett intézmények vezetőit a szükséges munkáltatói intézkedések végrehajtására.

Határidő: 2008. augusztus 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

4. felkéri a polgármestert, hogy a létszámcsökkentés konkrét pénzügyi számításait terjessze a szeptemberi soros közgyűlés elé.

Határidő: 2008. szeptember 25.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)

5. a 2008 évi létszámcsökkentéssel kapcsolatos döntésével részt vesz az egyszeri hozzájárulás igénylésére kiírt pályázaton. Felkéri a polgármestert a szükséges intézkedések megtételére.

Határidő: 2008. október 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály)



27. Javaslat a középiskolákban a 2008-2009-es tanév tervezésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: 5 középiskola igazgatója, Tóth Lajos szakszervezeti titkár


Balogh László: Nem ismételve magamat, de itt is stabilnak tekinthető közoktatási rendszerünk. Arra figyelmeztetnék, hogy a felvételi eljárásnak és beiskolázásnak bizony következményei vannak a munkaerő-gazdálkodásban, de ne tessék csodálkozni, amikor mondjuk, mondom, hogy a nyelvi előkészítő osztályok rendszere például most ért fel 12-dikbe, ezek az 5 évfolyamos középiskolák, és bizony ők most nem érettségiznek, hanem jövőre plusz egy osztályt jelentenek még. Ennek és annak is, hogy a szakképzésben is bizonyos szakmák törvényileg megváltozván egy évről két évre, két évről három évre nőtt a képzési idő. Ez is bizonyos túlóraszám növekedéssel jár, ezért néminemű többletkiadással, de jó ügy érdekében.

Marton István: Határozati javaslatot, aki nézi, az láthatja, hogy középiskolákban az álláshelyek száma 10,29 %-kal nő, darabbal nő, de hát ilyen nincsen, hanem ugye fel vagy lefele kerekítünk. Ez pontosan a számtan alaptörvényével ellentétesen 11 fő, mert a Thuryban 4 fő, a Mezőben 4 fő, a Cserhátiban 1 fő és a Batthyányban 2 fő a rész lekerekítések eredményeként. Tehát nem a 10,29-et kell lefele kerekíteni, hanem a négy résztételt kell felfele. Ez az 1. pontja. A 2. pedig, felkéri a polgármestert, hogy a létszámnövekedés konkrét pénzügyi számításait terjessze a szeptemberi soros közgyűlés elé. Ez tulajdonképpen jó hír, hogy nem csak csökkenteni, hanem itt-ott akár növekedni is lehet. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 21 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


246/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. 2008 szeptember 1-től a középiskolák álláshely számainak változását az alábbiak szerint hagyja jóvá:

intézmény neve jelenlegi szakmai álláshely száma módosított szakmai álláshely szám változás (fő)

Thúry György Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakképző Iskola 72,84 77,06 4,22
Dr. Mező Ferenc Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola 61,39 64,96 3,57
Cserháti Sándor Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium 74,68 75,47 0,79
Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola 70,54 72,25 1,71
Összesen 10,29

Határidő: 2008. szeptember 1.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

2. felkéri a polgármestert, hogy a létszámnövekedés konkrét pénzügyi számításait terjessze a szeptemberi soros közgyűlés elé.

Határidő: 2008. szeptember 25.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály vezetője)


28. Nagykanizsai Innovációs Központ és Inkubátorház nyertes pályázatának megvalósítása (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 2 igen, 4 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett nem támogatja az előterjesztést.

Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság 6 igennel támogatta, 1 tartózkodás mellett.

Papp Nándor: A VKIB 6 igen, 3 tartózkodó szavazattal támogatta az előterjesztést.

Marton István: Tehát a három bizottságból kettő elsöprő fölénnyel támogatta, érdekes módon a pénzügyi nem.

Dr. Fodor Csaba: Én azt gondolom egyébként, hogy ez a határozati javaslat, ez támogatandó, ha már ugye itt az első fordulóban nyertünk, amiben azért nem kevés szerepünk volt, azt gondolom, ugye Polgármester Úr.

Marton István: Így van.

Dr. Fodor Csaba: Akkor támogassuk. Én azért, én is csak annak szerettem volna hangot adni, engem is meglepett a Pénzügyi Bizottság döntése. Nem tudom, hogy alakulhatott ez a döntés, majd bizonyára választ kapunk rá. Azt viszont szeretném majd azért tudni, hogy a működés során ez mennyivel terheli meg majd a város adott évi költségvetését, vagy nem terheli meg, vagy vannak-e erre elképzelések vagy számok Polgármester Úr.

Marton István: Ez a működés során az első évet követően csak hozhat Fodor úr, méghozzá szerintem jelentősen. Egyébként köszönöm a konstruktív hozzáállását. több hozzászóló nem lévén, határozati javaslatot ismertetem: a közgyűlés támogatja a „Nagykanizsai Innovációs Központ és Inkubátorház létrehozása” című pályázati projekt II. fordulóra történő előkészítését, benyújtását, felhatalmazza a polgármestert a kapcsolódó tervezési, megbízási szerződések aláírására. Minősített többség kell hozzá. Kérem, aki el tudja fogadni, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 21 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 2. pont két részből áll: a 2008. évi költségvetési rendeletében, nevesítve biztosítja a projekt előkészítéséhez szükséges 22 millió Ft saját erőt, forrásául egyidejűleg ugyanezen összeggel megnöveli a felhalmozási hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetés soron következő módosításában a fenti kiadási és bevételi előirányzatot szerepeltesse. A b. pontja: a 2009. évi költségvetési rendeletben biztosítja a projekt megvalósításához szükséges további önerőt, azaz 106.719.500 Ft-ot. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot. Addig is, amíg szavazunk, nagyon sajnálatos, hogy az infrastruktúrafejlesztési pályázatunk nem nyert, nagyon egyszerű oknál fogva, két éven át veszteséges volt. De olyan nagy baj nincsen, mert éppen a tegnapi soros ülésen a Regionális Fejlesztési Tanácsnál elmondták, hogy nem úgy lesz, mint volt 2007-ben, illetve 2008-ig elhúzódott, hanem rögtön 2009 elején kiírják, tehát végül is a tavasszal már lehet dolgoztatni is.


A közgyűlés 21 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:




247/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. Támogatja a „Nagykanizsai Innovációs Központ és Inkubátorház létrehozása” című pályázati projekt II. fordulóra történő előkészítését, benyújtását, felhatalmazza a polgármestert a kapcsolódó tervezési, megbízási szerződések aláírására.

Határidő: 2009. február 28.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Domina Erzsébet, Pályázati Iroda vezető
Tárnok Ferenc, Városfejlesztési osztály vezető)

2.
a) 2008. évi költségvetési rendeletében, nevesítve biztosítja a projekt előkészítéséhez szükséges 22.013.700 Ft saját erőt, forrásául egyidejűleg ugyanezen összeggel megnöveli a felhalmozási hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetés soron következő módosításában a fenti kiadási és bevételi előirányzatot szerepeltesse.

b) 2009. évi költségvetési rendeletében biztosítja a projekt megvalósításához szükséges további önerőt, azaz 106.719.500 Ft-ot

Határidő: a) 2008. augusztus 31.
b) a 2009. évi költségvetés elfogadásának napja
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Domina Erzsébet, Pályázati Iroda vezető
Gazdálkodási Osztály vezető)



29. Pályázat benyújtása TRFC pályázati felhívásra (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: Ezek a mozaik szavak, ezek borzasztóak, de tulajdonképpen ez a Terület- és Régiófejlesztési Célelőirányzat támogatását jelenti két témakörben, a városi diákiroda fejlesztése, illetve a térségi jelentős rendezvény támogatására.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 3 igen, 2 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett az előterjesztéssel nem értett egyet.

Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság 7 egyhangú igennel támogatta az előterjesztést.

Balogh László: Csak azért mondok néhány mondatot, mert a Pénzügyi Bizottság másképp foglalt állást. Az oktatási bizottság 4 igennel egyhangúlag támogatja a javaslatot, amelynek rövid lényege az, hogy 500.000 Ft saját erővel 2 milliót nyerhetünk a városi diákiroda fejlesztésére, és ugye 8 millió saját erő mellett plusz 4 millió nyerhetünk a Város Napjára, beleértve a Thury György Históriás Napokat is. Én azt gondolom, hogy amikor van ilyen pályázati lehetőség, hogy plusz pénzekhez lehet jutni, amikor a saját erős kiadás, az hasznosuló, akkor azt nem lehet elutasítani. Hát így gondolkodom, mint kulturális bizottsági tag és elnök. Kérem, hogy ezt vegye figyelembe a közgyűlés.

Papp Nándor: A VKIB 9 egyhangú szavazattal támogatta az előterjesztést.

Marton István: Hát több hozzászólót nem látok, de mielőtt szavaztatnék, kénytelen vagyok véleményt nyilvánítani a bizottságok tevékenységéről. Éppen az előző napirendnél volt szintén olyan, hogy minden bizottság egyhangúlag vagy 1 tartózkodás mellett támogatta a napirendeket és a felvetett kérdéseket, ennél a napirendnél is én pontosan a Pénzügyi Bizottságnak teljes tragédiaként élem meg, hogy nyerhetünk több mint 6 millió Ft-ot, és kell hozzá félmillió önrészt, és ezt egy Pénzügyi Bizottság nem támogatja. Én a Pénzügyi Bizottságnak a teljesítményét egyébként katasztrofálisnak értékelem nem csak a mai eseményeknek az ismeretében, és az ősszel a bizottságok átalakítására is javaslatot fogok tenni.

Böröcz Zoltán: Tisztelt Polgármester Úr, azt gondolom, Ön rendszeresen megint olyat követel, amihez nincs joga, nincs lehetősége, és elnöki székből különösen nem teheti. Lehet egy Pénzügyi Bizottsággal, egy oktatási bizottsággal elégedett vagy elégedetlen az ember, de egészen biztosan személy szerint Ön nem minősítheti, mert egy testület által választott bizottságról van szó. És engedjék meg, hogy a Pénzügyi Bizottság valamennyi tagját, ha úgy tetszik, megvédjem ebben a tekintetben, mert nyilván a legjobb akaratukkal, szándékukkal, képességükkel próbálnak döntéseket, testületi döntéseket hozni. Polgármester Úr Ön tehet javaslatot bizottság átalakításra persze, de nem minősíthet. Visszautasítom.

Marton István: Böröcz úr, köszönöm, én csak összefoglaltam a bizottságok együttes minősítését, és a közgyűlés minősítését, mert az előző napirendben az is megtörtént, meg ez most ismét megtörtént a bizottságok részéről. Csak egy összefoglaló elemző ismertetést adtam róla.

Dr. Fodor Csaba (Ügyrendi): Tisztelt Polgármester Úr! Én azt javaslom Önnek, ha ilyen elképzelései vannak, egyszer menjen el a FIDESZ frakcióülésre, és kérje meg azokat a FIDESZ frakció tagokat, akik tagjai a Pénzügyi Bizottságnak, minden bizottságnak ugyanis FIDESZ-es többségű tagjai vannak. Ha FIDESZ-es többségű tagok egyetértenek a döntéssel, akkor az adott bizottsági üléseken a többség megszavazza. Pénzügyi Bizottságban négy FIDESZ-es van, három más. Tehát én azt gondolom, hogy ha ezt komolyan tetszik gondolni, én elfogadom, hogy így is van, csak akkor szíveskedjék egy kicsit a saját házuk táján rendet csinálni.

Marton István: Nem tudom, mi az a saját háztáj, de erről majd beszélgethetünk.

Bizzer András: Mivel megszólítottak, ugye a Pénzügyi Bizottság FIDESZ-es tagja vagyok, én fontosnak tartom elmondani, hogy a Pénzügyi Bizottságon belül én mind a két alkalommal igennel szavaztam, tehát megszavaztam a Pénzügyi Bizottságon belül ezeket az előterjesztéseket. Most ugyanígy a közgyűlésen is meg fogom szavazni. És szerintem a Pénzügyi Bizottságban a külsős tagok szakmai alapon lettek kiválasztva, és az ő döntésük szerintem független döntés, és nem lehet azt mondani, hogy most a FIDESZ utasítsa őket és a többi.

Marton István: Bizzer úr, itt nem személyekről volt szó, hanem egy bizottságnak a produktuma számomra nyugtalanító.

Karádi Ferenc Gyula: Én a Pénzügyi Bizottság ülésén is és most is elmondtam már a mai nap folyamán egyszer, hogy azokat az előterjesztéseket, amelynek a forrásbiztosítása hitelből történik, azt én nem szavazom meg. Van egy költségvetésünk, ehhez igazodnunk kell. Van egy elvünk, amit meghatároztunk, hogy a hitelfelvételi minimumot meghatároztuk körülbelül. Ehhez tartjuk magunkat. Most ha minden ilyen tétel, ami elénk kerül ezek után, az hitelből lesz finanszírozva, akár pályázat, akár nem pályázat, és a saját erő hitelből van finanszírozva, és azok vannak megjelölve, kivétel nélkül minden esetben. Én azt mondtam, hogy ezeket azért nem szavazom meg, mert a saját költségvetésünkkel ellentétes az elv. És ehhez én konzekvensen tartom magam.

Marton István: Karádi úr, javaslom, hogy néhány pénzügyi szakértő ismerősével konzultáljon, mert ilyet nem lehet mondani, hogy kell 1 Ft-ot tennem, aztán keresek, mondjuk 5-öt vagy 10-et, és ezt én nem akarom.

Böröcz Zoltán: Csak egy mondat Polgármester Úr. Most már remélem, hogy érti, hogy a Pénzügyi Bizottság teljesítménye miért olyan amilyen – Karádi úr hozzászólása után. Csak mondom. Egyébként egyetértek Önnel.

Marton István: Köszönöm Böröcz úr, hogy kinézi belőlem, hogy értem.

Karádi Ferenc Gyula: Arra kérem, legyen kedves magyarázatként a tényekhez ragaszkodni. Elolvasom Önnek a számokat, amik ide vannak írva. Hitel 8 millió, igényelt támogatás 4 millió. Összesen 12 millió. Nem tudom, hogy hol látja itt azokat a számokat, hogy 1-hez 5, vagy 1-hez 10.

Marton István: Karádi úr, én nem folytatok le Önnel egy szakbizottsági vitát, de a költségvetésben benne lesz a jövő évi Város Nap, és egyáltalán nem biztos, hogy hitelből. Pillanatnyilag így néz ez ki. A lényeg az, hogy amit eddig is megtartottunk, tavaly is, az idén is, és jövőre 4 millióval jobbak lehetünk. Ezen nem tudok vitatkozni senkivel se. Aki egyetért ezzel, az mind a kettő minősített többséget igényel, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 20 igen és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


248/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1.
a) Egyetért azzal, hogy a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács által meghirdetett TRFC felhívás támogatásának ca, jogcímére pályázatot nyújtson be.

A pályázat célja: A Városi Diákiroda felújítása
A fejlesztés megvalósulási helye: 8800 Nagykanizsa, Ady u. 1.
A fejlesztés forrásösszetétele:
adatok Ft-ban

Megnevezés
Saját forrás 0
Hitel 546 000
Igénylelt TRFC támogatás 2 184 000
Egyéb támogatás (nevesítve) 0
Egyéb forrás (nevesítve) 0
Összesen 2 730 000


b) Felhatalmazza a polgármestert a pályázat beadásáig történő költségpontosítás esetén a jelen előterjesztés alapján meghatározott keretösszeg erejéig a végső költségvetés jóváhagyására és a pályázati dokumentáció, valamint pozitív döntés esetén a támogatási szerződés aláírására.

c) A 2008. évi költségvetési rendeletében, nevesítve biztosítja a projekt megvalósításához szükséges saját erőt, forrásául egyidejűleg ugyanezen összeggel megnöveli a működési hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetés soron következő módosításában a fenti kiadási és bevételi előirányzatot szerepeltesse.

Határidő: 2008. július 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Domina Erzsébet, Pályázati Iroda vezető
Szmodics Józsefné Művelődési és Sport Osztály vezető
Gazdálkodási Osztály vezető)

2.
a) Egyetért azzal, hogy a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács által meghirdetett TRFC felhívás támogatásának d, jogcímére pályázatot nyújtson be.

A pályázat célja: 2009. évi Város Napja megrendezése Nagykanizsán
A fejlesztés megvalósulási helye: 8800 Nagykanizsa
A fejlesztés forrásösszetétele:

adatok Ft-ban

Megnevezés
Saját forrás 0
Hitel 8 000 000
Igénylelt TRFC támogatás 4 000 000
Egyéb támogatás (nevesítve) 0
Egyéb forrás (nevesítve) 0
Összesen 12 000 000


b) Felhatalmazza a polgármestert a pályázat beadásáig történő költségpontosítás esetén a jelen előterjesztés alapján meghatározott keretösszeg erejéig a végső költségvetés jóváhagyására, a pályázati dokumentáció, valamint pozitív döntés esetén a támogatási szerződés aláírására.

c) A 2008. évi költségvetési rendeletében, nevesítve biztosítja a projekt megvalósításához szükséges saját erőt, forrásául egyidejűleg ugyanezen összeggel megnöveli a működési hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetés soron következő módosításában a fenti kiadási és bevételi előirányzatot szerepeltesse.

Határidő: 2008. július 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Domina Erzsébet, Pályázati Iroda vezető
Janzsóné Stróbl Krisztina szervezési ügyintéző
Gazdálkodási Osztály vezető)



30. Javaslat alapítványok támogatására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Balogh László: A Civil Alapról és a Testvérvárosi Alapról van szó, amely az OKISB hatáskörében van, hogy döntsünk. Meg is történt egy rendszerben a döntés. Ugye alapítványok dolgában azonban a közgyűlés mondja ki a végső igen. Kérem, hogy vegyék azt figyelembe, hogy a rendszer így kompakt, tehát támogassák a bizottság alapítványos határozatait is. Természetesen 4 igennel egyhangúlag kérjük ezt.

Dr. Fodor Csaba: Módosítási indítványom lenne, és pedig a következő: az 1. határozati javaslatban a második soron a Polgári Kanizsáért Alapítvány támogatása 150.000 Ft-tal szeretném, ha ebből a körből kikerülne, és egy 4. önálló határozati javaslat lenne. Megmondom miért. Én ezt a többi alapítványt, a KA-ROCK, az Attila úti Óvodáért és a Civil Alapot nyilvánvaló – ja azt nem, hát az összesen, tehát az első és a harmadikat, azt támogatnám, a középsőt nem szívesen. Én magam nagyra becsülöm azt a tevékenységet, amit a Polgári Kanizsáért Alapítvány végez a városért, de azt gondolom, hogy a Polgári Kanizsáért Alapítvány nehezen vonatkoztatható el egy adott politikai párttól, egy politikai állásponttól, és ha ez így van – ami nem baj önmagában, sőt, viszont azt gondolom, hogy akkor az közpénzből ne kapjon ilyenformán támogatást. Tehát ezért javaslom, hátha vannak még olyan emberek a teremben, akik így gondolkodnak, mint én, hogy ezt vegyük ki ebből a hármas felsorolásból, tegyük egy 4. pontba, és akkor így szavaztassuk meg.

Balogh László: Tisztelt Fodor Csaba képviselőtársam! Hadd magyarázzam, nem megmagyarázzam, hanem magyarázzam az előzetes döntést bővebben is, hogy világos legyen, mert ez látszólag nagyon ingoványos talaj, amire mennénk, de nem ennyire bonyolult ez a dolog. Tessék elhinni azt, hogy mind a két alapnál, ami sajnos nem olyan túl nagy – Civil Alap 1 millió Ft, Testvérvárosi Alap, az testvérvárosonként elvileg 250.000 Ft, de hát nem használtuk ki sajnos teljesen a lehetőséget –, mind a két alapnál a Civil Kerekasztal véleményét nem az, hogy meghallgattuk, hanem egy az egyben tulajdonképpen, jó, plusz, mínusz kevés eltéréssel, de át is vettük. Tehát azt gondolom, és erről tessék megkérdezni a civileket is, hogy ilyen szempontból nagyon is tisztességes volt ez a döntési hatásmechanizmus. Amire Fodor Csaba képviselőtársam utal, ennek megítélése, hogy ki mennyire civil, ki civil, és így tovább, ez nagyon bonyolult kérdés. Tehát én azt kérem, javaslom, hogy elfogadom a felvetését Fodor Csabának, lelke rajta, Ő ennek megfelelően szavaz, akár együtt, akár külön, ez most számomra nem lényegi kérdés, de a két alap esetében én tudom mondani azt a háttér országot, ahogy született a döntés, és ott nem érheti szó a ház elejét. Persze itt úgy tűnik, mintha magamat, magunkat mentegetném. Ez nem mentegetés, ez realitás.

Marton István: Fodor úr, szavazásra óhajtja feltenni a kettest, négyest, hogy külön pontként fusson a kettes, négyes. Aki egyetért Fodor úrral, hogy külön pontként fusson, az igen gombot nyomjon. Én nem támogatom.


A közgyűlés 13 igen, 7 nem és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Tehát akkor az 1. pont lesz, az 1-esen belüli egyes és a hármas – jól mondom? És a négyes is? Fodor úr! Ha mondaná pontosan. Tehát az egyesből a Polgári Kanizsáért Alapítványból akar négyest csinálni?

Dr. Fodor Csaba: Az 1. határozati pont akkor a mostani módosítás tükrében így van, a táblázat, hogy a KA-ROCK a kanizsai rockzenéért alapítvány 50.000 Ft, Alapítvány a Nagykanizsai Attila úti Óvodáért 50.000 Ft, és akkor a Civil Alap pályázat 2008. évi támogatása alapítványoknak összesen pedig akkor nyilvánvalóan csak 100.000 Ft lesz itt azzal, hogy a 4. új határozati pont jött be ezek szerint, amiben a Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata a Polgári Kanizsáért Alapítványt 150.000 Ft összeggel támogatja. Ennyi volt a módosításom.

Marton István: Igen, így egy határozati javaslattal több lesz. Jó, tehát akkor a Fodor úr által elmondottak szerint ez 1. pontot, aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot. Én támogatom egyébként.


A közgyűlés 23 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Aki a Testvérvárosi Alapnál el tudja fogadni a 100.000 Ft-ot, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 23 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Aki a Zsinagógára, a 3. pontot el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 19 igen és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: És aki 4-dikként a Polgári Kanizsáért Alapítvány „Kanizsaiak a kanizsaiakért” című pályázatát elfogadja, az is kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 13 igen, 8 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


249/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sportbizottság javaslatára engedélyezi, hogy

1. az önkormányzat 2008. évi költségvetése működési célú pénzeszközök átadásáról szóló I/12. számú mellékletében megjelölt „Civil szervezetek támogatása” terhére alapítványoknak az alábbi támogatásokat nyújtsa. A támogatásokat a pályázati feltételeknek megfelelően a pályázati beszámoló elfogadása után lehet folyósítani.

A pályázó szervezet neve A pályázat címe Az engedélyezett támogatás
KA-ROCK a Kanizsai Rockzenéért Alapítvány SÁS-KA-ROCK Klub 50 000 Ft
Alapítvány a Nagykanizsai Attila úti Óvodáért Egészséghét az Attila úti Óvodában 50 000 Ft
A Civil Alap pályázat 2008. évi támogatása alapítványoknak – összesen: 100 000 Ft

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

2. a Testvérvárosi Alap 2008. évi pályázatának alapítványi nyertese számára a 2009. évi költségvetés terhére az alábbi támogatást nyújtsa:

A pályázó szervezet neve A pályázat címe Támogatás A támogatás folyósításának várható időpontja
Zalai Sportmúzeumért Alapítvány Közép Európai Sportakadémia 100 000 Ft 2009. május

A támogatást a pályázati feltételeknek megfelelően a pályázati beszámoló elfogadása után lehet folyósítani.

Határidő: 2009. július 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

3. a „Kanizsai Zsinagóga Alapítványt” 30 E Ft-tal támogassa a 2008. évi költségvetés I/12. számú mellékletében szereplő Kanizsai Antológia (1000 E Ft) terhére.

Határidő: 2009. július 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

4. a Polgári Kanizsáért Alapítvány „Kanizsaiak a kanizsaiakért” című pályázatának 150.000 Ft-tal történő támogatásával nem ért egyet.



31. Nagykanizsa belterület 13441 hrsz-ú forgalomképtelen „kivett közút” egy részének forgalomképessé történő átminősítése (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Papp Nándor: A VKIB 5 igen, 4 tartózkodó szavazattal támogatta az előterjesztést.

Marton István: Aki megnézi a változási vázrajzot, az tudja, hogy miről van szó. Ott a Pásztor utca nyomvonaláról lemarad egyik ponton 83, másik 105, a harmadikon 128 m2, ami az önkormányzatnak csak parlagfű-irtandó területként funkcionál. Látom, bólogat a szomszédban lakó képviselő. Aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot. Sajnos ebből még elég kevés van, hogy ilyet igényelnek a lakók, de előbb-utóbb rájönnek, ez a három precedens értékű.


A közgyűlés 20 igen és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


250/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a Nagykanizsa belterület 13441. hrsz-ú forgalomképtelen „kivett közút” megnevezésű ingatlan 316 m2 nagyságú területét, a Timár Szolgáltató és Kereskedelmi Bt 28/2007. számú változási vázrajza és terület-kimutatása alapján forgalomképessé minősíti.

Felhatalmazza a polgármestert a szükséges intézkedések megtételére.

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Beznicza Miklós irodavezető)
32. Javaslat a TIOP 3.1.1 a "TISZK rendszerhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések" pályázati önrészének biztosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester

Tóth László: Meglepetést fogok okozni. A Pénzügyi Bizottság 6 igen és 1 tartózkodással támogatta az előterjesztést.

Marton István: Tényleg sikerült meglepnie Tóth úr.

Balogh László: Az oktatási bizottság természetesen 4 igennel egyhangúlag támogatja az előterjesztést. A TISZK rendszer infrastrukturális fejlesztéséhez bizonyos plusz pénzek is kellenek. Ma aláírták az alapító okiratot. Remélhetőleg, hogy a nyertesek között leszünk véglegesen is.

Marton István: Ha nem leszünk, akkor nagyon rossz világ jár ránk, ezt csak úgy halványan és zárójelben jegyzem meg, mert gyakorlatilag e nélkül nem lehet érdemben pénzekre pályázni az oktatásügyben. Aki el tudja fogadni az 1. és 2. határozati pontot, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 22 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


251/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. nyertes pályázat esetén a 2009. évi költségvetésének céltartalékában 20.000 E Ft-ot biztosít a TIOP 3.1.1 a „TISZK rendszerhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések” című pályázat pályázati önrészének (10%) biztosítására.

Határidő: 2009. január 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály vezetője)

2. a 2008. évi költségvetés céltartalékában a TISZK TÁMOP-os pályázat elkészítése céljára 7.200 E Ft-ot, a TISZK TIOP-os pályázat elkészítése céljára 6.000 E Ft-ot biztosít, forrásául egyidejűleg ugyanezen összegekkel megnöveli a működési hitel összegét. Felkéri a polgármestert, hogy a költségvetés soron következő módosításában a fenti kiadási és bevételi előirányzatokat szerepeltesse.

Határidő: 2008. június 27.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető
Gazdálkodási Osztály vezetője)







33. Javaslat a TÁMOP 3.3.2./08/1 esélyegyenlőségi programok végrehajtásának támogatására kiírt pályázaton való részvételre (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: Ez a TÁMOP esélyegyenlőségi program végrehajtásáról szól.

Balogh László: Egyhangú a támogatás az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sportbizottság részéről. Ez most egy olyan pályázat, amely nem önerős és akár 15 milliót, sőt 100 millió forintot is lehet nyerni, attól függ, hogy hogy sikerül a pályázat, illetve mekkora célt tűzünk ki. Reméljük, jól lépünk majd bele ebbe a rendszerbe.

Marton István: Határozati javaslat szerint felkéri a polgármestert, hogy a pályázati kiírásban szereplő valamennyi célra készítse el a pályázatot és az így kialakult költségvetés függvényében, jelölje meg a pályázandó összeget. Aki egyetért ezzel, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 23 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


252/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése pályázatot nyújt be a TÁMOP 3.3.2./08/1 esélyegyenlőségi programok végrehajtására.
Felkéri a polgármestert, hogy a pályázati kiírásban szereplő valamennyi célra készítse el a pályázatot és az így kialakult költségvetés függvényében jelölje meg a pályázandó összeget.

Határidő: 2008. szeptember 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)



34. Javaslat "Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa" kulturális és művészeti programjában való részvételről szóló együttműködési megállapodás tervezet elfogadására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Balogh László: A fele napirend a miénk is, ezért engedtessék meg, hogy most is szóljak. A támogatáskérés egyhangú részünkről. Annyit megérdemel a dolog, hogy reméljük, hogy Pécs tényleg, valóban Európa kulturális fővárosává válik 2010-ben. Ez csak egy keretmegállapodás és hivatalos partnervárosa lehetünk Pécsnek. A konkrét finanszírozási kérdések azonban majd egyedi megállapodásokkal dőlhetnek el, úgyhogy ez a jövő dolga.

Marton István: Igen, hát a pécsi polgármester kollegám felkérő levele indította el ezt az ügyet, és mi, azt kell, hogy mondjam, bízzunk abban, hogy Essen és Sztambul között félúton 2010-ben Pécs lesz Európa kulturális egyik fővárosa.

Dr. Kolonics Bálint: Az Ügyrendi, Jogi és Közrendi Bizottság 5 egyhangú szavazatával tárgyalásra alkalmasnak tartja az előterjesztést és az együttműködési megállapodást.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 5 igen és 2 tartózkodással támogatja az előterjesztést.

Halász Gyula: Ennek az együttműködési megállapodásnak, az aláírásának múltja van, előzménye van, hiszen már az előző önkormányzati ciklusban felvetődött ennek az együttműködésnek a lehetősége. Ennek az első lépéseit az akkori testület és az akkori polgármester meg is tette. Az én kérdésem az, hogy milyen tartalommal fogjuk ezt megtölteni, és kik lesznek azok, akik Nagykanizsa részéről ezt a tartalmi programot, művészeti programot kidolgozzák? Erre kérnék választ.

Marton István: Képviselő úr, ha a pécsi kollégám felkérő levelét elolvassa, akkor ezt a kérdést feltehetően nem is annyira kell feltennie. Azt írja a kollegám, szeretnék, ha mindkét város közgyűlése még a nyári szünet előtt jóváhagyná a megállapodást, melynek ünnepélyes aláírására azt követően kerülne sor. A konkrét programok - és itt a lényeg – finanszírozása egyedi megállapodások alapján történne, melyet a Pécs 2010 Menedzsment Központ és a Művészeti Tanács bírál el. Ez egy keretmegállapodás. Nem akarom felolvasni ennek a hét pontját. A konkrét ügyek, amikor előkerülnek, akkor lehet megtölteni tartalommal. Nem tudom, hogy egy keretmegállapodásnál mi egyebet lehet elvárni.

Papp Ferenc: Az utóbbi hónapokban erőteljesen felgyorsult Pécsett az előkészítése a 2010-es nagy rendezvénysorozatnak. Úgy látom, hogy azok a személyi és szervezeti változások szerencsések voltak. Részben a szervező menedzsment gárda, részben pedig a Művészeti Tanács vezetésének az átszervezése is lendületet adott. Lehetőség látok arra is, hogy a három tervezett giga beruházásból kettő mindenképpen elkészül 2010 elejére. A harmadikban nem vagyok annyira biztos. És hát, ami a gondot fokozza, de hát ez már nem a mi ügyünk, hogy feltehetően a 6-os útnak az építése sem fejeződik be a rendkívül nagy gondok miatt, a hegyi területen való átvezetés miatt, ott is körülbelül egy hónappal ezelőtt jártam Bátaszék térségében, hatalmas nagy munkák vannak még vissza, de ez csak zárójelben. Ami ránk tartozna, nekem is az a véleményem Halász Gyulához is részben kapcsolódva, és Polgármester Úr ugyan idézte a levélből ezt az egy mondatot, hogy valóban mi tudjuk, hogy ez egy keretmegállapodás, de mindenképpen azon gondolkodni kellene, hogy egy kis létszámú szervező szakmai bizottságot valamikor jövőre, jövő év elején létre kellene hozni kanizsai szakemberekből, mert az egyedi elbírálás is az alapján történik, hogy milyen alternatívákat nyújtanak be és hadd mondjam, hogy komoly konkurenciánk van, tehát a szomszéd megyékben is. Mi örülhetünk külön annak, hogy nem a dél-dunántúli régióhoz tartozunk, és mégis számítanak ránk. Baranyában, Tolna megyében és Somogyban már előbbre járnak, tehát Kaposvárnak is már vannak konkrét elképzelésee, ezért én amondó vagyok, hogy mindenképpen az ottani személyes találkozásnál Tasnádi úrtól is meg lehet kérdezni, hogy körülbelül mire lehet számítani, de én körülbelül ezt az időpontot tartom elfogadhatónak, hogy legalább általánosságban valami programféle elképzelése legyen Nagykanizsa város önkormányzatának, mert ez nemcsak Pécsnek, nemcsak az ügynek fontos, hanem a város menedzselése, a város marketingje és sok minden egyéb más szempontból is fontos lehet. Rögtön megjegyzem, természetesen jelentős forrásokat is kaphatnak a társpályázók is. Itt még összegeket nem tudunk, tehát ez megint csak – én nem akarom itt az előző vitát előhozni, hát az egyértelmű, aki engem ismer tudja, hogy én annak a híve vagyok, hogyha egy forintot kell adni és nem öt, hanem akár kettőt vagy hármat sikerül nyerni, akkor azt a lehetőséget meg kell ragadni és nem vételetlen, hogy a mi bizottságunk hát folyamatosan így szavaz, Tehát én úgy gondolom, hogy részben nekünk is kell, de ugyanakkor részben elnyerhető pénz is lehetőséget ad, arról nem is beszélve, ez is valahol egy ötödik, hatodik hozama lehetne az ügynek, hogy a város jelentős művészeti együttesei, csoportjai bemutatkozhatnak a régióban, nemcsak természetesen Pécsett, hanem az ottani szervezőknek más elképzeléseik is vannak. Mindenképpen Baranyában Kanizsa sokszínű kultúrájával, művészetével megjelenhet. Ez már önmagán is egy fontos dolog. És van egy hetedik, nyolcadik vonzata is. Erre most a ………..-on figyeltem fel és a különböző színházi programoknál nagy örömömre szolgált, hogy kanizsai érdeklődőekkel, kanizsai emberekkel is találkoztam a ……-t során, ott tanuló egyetemistákkal, de olyan kanizsai érdeklődőekkel, akik saját kocsival, baráti társaságként mentek le egy-egy pécsi rendezvényre. Tehát én úgy gondolom, hogy a kanizsai közönségnek és a kanizsai polgároknak is mintegy egész éven át tartó kulturális programlehetőség ez, sok mindenre majd lehetőséget kínál. Elnézést, hogy ilyen hosszú voltam.

Marton István: Majd másodszor nem adok szót a napirend vitája kapcsán.

Halász Gyula: Részben kapcsolódnék ahhoz, amit Papp képviselőtársam elmondott, és az a kérésem, vegyük komolyan ezt a dolgot, és ahogy képviselőtársam elmondta, máshol komoly előkészületek vannak arra, hogy megfelelő színvonalú programokkal rukkoljanak ki. Ez a városnak egy nagy lehetőség, a város megmutathatja magát, azt, hogy mire képes szervezésben, minőségre. Egytől azért óvnám a várost, hogy provinciális programokkal akarjon betörni ebbe a programsorozatba, mert ezt biztos, hogy nem fog támogatást kapni. Itt egy komoly szervezőmunkára van szükség. Éppen ezért Polgármester Urat arra kérem, hogy őszig hozzon be egy javaslatot arra vonatkozóan, hogy kik és milyen főbb programelemekkel kívánnak a városban előállni, illetve Pécs felé milyen programcsomagokkal tudunk előrukkolni.

Marton István: Mintegy másfél hónapos a kollegámnak a levele, úgyhogy nagyon nem léphettünk előbbre, viszont valóban gondolkodunk azon, amit Papp képviselő úr is mondott, hogy megkeressük azokat a lehetőségeket, amiket érdemes Pécsre vinnünk.

Cseresnyés Péter: Köszönöm Halász képviselőtársamnak is a felvetését. Igen, egyetértek vele, komolyan kell ezzel foglalkoznunk. Csak egy adatot szeretnék mondani ahhoz, hogy miért is nem vagyunk késésben és miért nem gond énszerintem az, hogy még konkrét elképzeléseink nincsenek. Ezután ki kell adni a feladatot, és meg kell kezdeni a munkát természetesen. Pécs polgármesterével körülbelül egy hónappal ezelőtt beszélgettünk erről, a Polgármester Urat helyettesítettem egy találkozón és ott kérdeztem, hogy hogy állnak a kulturális főváros, Európa Kulturális Főváros rendezvénysorozata, és azt mondta, hogy most kezdik megkeresni azokat a településeket, azokat a városokat, akik az együttműködési szándékukat jelezték annak idején az előző ciklusban, amit Ön is említett, tehát őszerintük sem vagyunk elkésve. Most kell megkezdeni az együttműködést, és most kell kezdenünk egyezetni, hogy egyáltalán melyek azok a programok, amelyeket be tudjuk integrálni ebbe a rendezvénysorozatba. Tehát én köszönöm szépen, még egyszer mondom, a felvetést, most kell elkezdeni, tehát nagy késésben nem vagyunk még akkor is, hogyha mások mondjuk, lényegesen előbbre tartanak bizonyos programok előkészítésében, vagy a felkészülésben. A pécsiek szerint sem vagyunk elkésve, most kell elkezdeni dolgozni.

Marton István: Több hozzászólót nem látok, ezért megkérdezem, hogy aki el tudja fogadni az alábbi határozati javaslatot, amely szerint a Közgyűlés a „Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa” kulturális és művészeti programjában való részvételről szóló együttműködési megállapodással egyetért. Felhatalmazza a polgármestert az együttműködési megállapodás aláírására. Aki ezt el tudja fogadni, kérem, nyomjon egy igen gombot.


A közgyűlés 24 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő, határozatot hozza:


253/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a „Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa” kulturális és művészeti programjában való részvételről szóló együttműködési megállapodás tervezettel egyetért. Felhatalmazza a polgármestert az együttműködési megállapodás aláírására.

Határidő: 2008. szeptember 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)



35. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzatának pályázata a helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások támogatásának igénylésére 2008. évben (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 7 igen (egyhangú) szavazattal támogatta az előterjesztést.
Marton István: Több hozzászóló nem lévén, itt arról szól a történet – azoknak, akik esetleg néznek bennünket –, hogy amibe nekünk került, azt a pénzt szeretnénk visszakapni a kormányzattól. Aki egyetért. Kétfele kell szavaztatnom? Egyszerű szótöbbség. Egyben feltehetem szavazásra a kérdést. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 24 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


254/2008.(VI.26.) számú határozat

1. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetért az önkormányzat 2008. évi helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások támogatására - A helyi önkormányzatok és a többcélú kistérségi társulások létszámcsökkentési döntéseivel kapcsolatos egyszeri költségvetési támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeiről szóló ÖTM rendeletben - kiírt pályázaton való részvételével, mely Nagykanizsa Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalát érintő 2 fő pályázható létszámcsökkentést és 5.643.380 Ft összegű egyszeri hozzájárulási igényt tartalmaz.


Intézmény megnevezése 3/2007.(II.21.) rendelet álláshely száma csökkentés 14/2008.(III.19.)
rendelet álláshely száma Pályázott létszám
csökkentés Felmentés Végkielégítés TB járulék (29 %) Munkaadói járulék (3 %) Korengedményes nyugdíj Összesen
fő Ft Ft Ft Ft Ft Ft
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala 223 -9 214 2 5 643.380 5 643.380

Határidő: 2008. július 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Gazdálkodási osztályvezető)

2. A közgyűlési döntések eredményeként az önkormányzat 2007. évi eredeti költségvetésben jóváhagyott 2.895,07 intézményi álláshely száma 2.745,10 -re, az önkormányzat összesen álláshely száma pedig az eredeti 3.118,07-ről 2.959,10-re csökkent 2008. január 1-re. Ezt tartalmazza a 2008. évi költségvetésről szóló 14/2008.(III.19.) számú rendelet 1/11. és 1/17. számú melléklete.

3. A létszámcsökkentéssel együtt járó döntések előkészítése, végrehajtása során az intézmények létszámhelyzete felülvizsgálatra került, és az önkormányzat élt az intézmények közötti létszám átcsoportosítás lehetőségével.
Az önkormányzat a jelen pályázatban szereplő foglalkoztatottak után a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetéséről szóló 2006. évi CXXVII. törvény 5. számú mellékletének 9. pontja szerinti pályázat keretében támogatásban nem részesült.
Az önkormányzat kijelenti, hogy költségvetési szerveinél és polgármesteri hivatalánál a meglevő üres álláshelyeken, az előreláthatólag megüresedő álláshelyeken vagy a tervezett új álláshelyeken, illetve szervezeti változás, feladatátadás következtében az önkormányzat fenntartói körén kívüli munkáltatónál a létszámcsökkentéssel érintett álláshelyen foglalkoztatottak jogviszonyban töltött ideje folyamatosságának megszakítása nélküli foglalkoztatására nincs lehetőség.

Határidő: 2008. július 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Gazdálkodási osztályvezető)



36. Javaslat a főzőkonyhával rendelkező intézmények nyersanyag beszerzéseire vonatkozó revizori jelentés elfogadására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Karádi Ferenc Gyula: A napirendi pont tárgyalása során el kell fogadnunk a revizori jelentést egyszer, másodszor pedig a határozati javaslatok másik két pontja közbeszerzési eljárás kidolgozására, szabályainak kidolgozására kötelezi az intézményvezetőket. 2007-ben, amikor a Pénzügyi Bizottság ülésén annak idején felvetettem ezt a gondot, hogy az élelmiszer beszerzéseket az intézmények valamilyen takarékos módon ne az addigi gyakorlatot folytatva próbálják megoldani, akkor nem az volt a célom, hogy közbeszerzési eljárás lefolytatása legyen az eljárás vége, hanem az volt a célom, hogy egy takarékos megoldással a helyi vállalkozók versenyeztetésével a legjobb áron szállítsanak be a helyi vállalkozók. Én most is ugyanez az elv mellett próbálok kitartani. Tehát a közbeszerzési eljárás olyan veszélyek is rejt magában, hogy egészen távoli beszállítók is jelentkezhetnek és miután a paraméterek majd valószínűleg a legalacsonyabb árat, illetve a bírálati szempontok azt fogják megcélozni, ők is elnyerhetik ennek a lehetőségét és azt már nem is mondom, hogy rendkívüli nehézkesnek tartom magát a kiírást kidolgozni és rendkívül nehézkes lenne a zöldségre, a tejtermékre, a pékárura és a húsárura egyenként is kidolgozni és gyanítom, hogy nagyon nehezen keresztülvihető és megvalósítható. Ezért én azt javaslom, a határozati pontok 1. pontját fogadjuk el, amiben jóváhagyjuk a revizori jelentés, a másik két pontot pedig ne hagyjuk jóvá, és ne kötelezzük az intézményvezetőket ennek a közbeszerzési eljárás szabályainak kidolgozására.

Marton István: Amit Ön mond, akár meg is tehetjük, mert a törvény eleve kötelezi őket, hogy elkészítsék, úgyhogy tulajdonképpen a mi állásfoglalásunkra nincs is szükség.

Tóth László: Ismétlem. 5 igen, 1 nem, 1 tartózkodás mellett szintén támogatta a Pénzügyi Bizottság.

Marton István: Köszönöm Elnök Úr, nagyon formába lendültek.

Dr. Fodor Csaba: Én azt gondolom, hogy a közbeszerzés kérdése, az nem itt dől el. Azt a törvény megmondja milyen értékhatároknál kötelező megtenni, és hogyha elérik ezt az értékhatárt, akkor meg kell tenni. Szabályzatot meg kell csinálni, úgyhogy én azt gondolom, másról itt nem lehet szó. Amire azért emlékeztetnék párunkat arra, hogy volt már egy hasonló 1998-2002 között, amikor a Kincstárat létrehoztuk és akkor központi beszerzéseket próbáltunk meg közbeszerzés útján megoldani, köztük a hús, de a tejtermékre is volt költség, nem tudom még mire, pontosan már nem emlékszem rá, de volt. Olcsóbbnak tűnt egy darabig, aztán még sem volt az. Aztán akkor az intézményvezetők az intézményekben a gazdálkodással foglalkozó szakembereknél fejtett ki itt-ott amott ellenállást, úgyhogy azt gondolom, hogy mi olyan nagyon, nagyon jó megoldást nem fogunk tudni találni, amennyiben itt központosítani szeretnénk. Én azt gondolom, hogy az intézményvezető vagy az intézményben a gazdálkodással foglalkozók el fogják tudni dönteni normális szabályzat alapján, hogy melyek azok a beszállítók, akik számunkra kedvezőbbek és én azt gondolom, hogy ilyen helyzetben, amikor húsról beszélünk, hús és mondjuk tejtermékekről, stb., tehát romlandó árukról, nem mindegy, hogy milyen minőségűek. Számomra fontos, hogy mondjuk ezek Magyarországról, magyar termékek legyenek. Tehát az is ki legyen írva, ha lehet, de nem lehet kiírni, mert ugye az meg szabályellenes, de mégis csak valahogyan az lenne számunkra a fontos. Tehát én azt hiszem, hogy ezeket a szempontokat kellene figyelembe venni majd akkor, ha odajutunk, hogy döntünk, de az ár mellett azért sokkal több más fontos szempont is van, a megbízhatóság.

Marton István: Így van Képviselő Úr, egyetértünk. Kronológiai áttekintését meg köszönöm. Aki egyetért a határozati javaslattal, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Bocsánat, ha ezt elfogadják, akkor az a javaslat már nem él. Kétség merült fel? Hát akkor lopjuk az időt Uraim. Akkor először szavaztatok az 1. pontról. Aki el tudja fogadni, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 21 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Aki ezek után a 2-es és a 3-ast is, azt is kérem, hogy nyomja meg az igent, két részletben.


A közgyűlés 12 igen, 2 nem és 8 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


255/2008.(VI.26.) számú határozat

1. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a főzőkonyhával rendelkező intézmények nyersanyag beszerzéséről szóló 6/2008 számú ellenőrzési jelentésben foglaltakat tudomásul veszi.

2. Nagykanizsai Megyei Jogú Város Közgyűlése az előterjesztésben foglaltak alapján dönt arról, hogy a főzőkonyhával rendelkező intézmények a közbeszerzési szabályzatukat készítsék el.

3. Az intézményvezető a közbeszerzési szabályzatot – közgyűlési jóváhagyás előkészítése céljából – 2008. október 10-ig köteles benyújtani a Polgármesteri Hivatalhoz.

Határidő: 2008. október 10.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: érintett intézmény vezetője)


Marton István: Egyszerű többséget igényelt.



37. Javaslat az megszűnt Ablak Zalára Közalapítvány vagyonának hasznosítására (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Tóth László: A Pénzügyi Bizottság javaslata a megszűnt Ablak Zalára Közalapítvány vagyonának hasznosítására előterjesztéssel egyetért, azonban javasolja a közgyűlésnek, hogy a közalapítvány tulajdonában lévő hangzó anyagot (CD-k, kazetták) a Batthyány Lajos Gimnázium helyett a Városi Könyvtár kapja.

Szőlősi Márta Piroska: Mint az anyagból látható, a Kanizsa TV Kft. részére aránylag nagy mennyiségű és nagy terjedelmű bútorok kerülnek felhasználásra. Ismerve …… - nem fejeztem be, csak gondoltam, várok egy kicsit, hátha lesz olyan, aki figyel rám. Elnézést.

Marton István: Mondja kedves képviselőasszony. Egyébként az alapzörejt és az alap-zajszintet kérem visszavenni.

Szőlősi Márta Piroska: Tehát ott tartottam, hogy a Kanizsa TV Kft. részére az alapítványtól elég sok minden kerül átadásra, és úgy gondolom, hogy mind, akik itt vagyunk a teremben, tisztában vagyunk azzal, hogy a Kanizsa TV milyen körülmények között dolgozik. Én úgy gondolom, hogy abban az esetben, ha ezt a sok bútort nekik szánjuk, akkor talán ennek helyet is kellene biztosítani. Én szeretnék azzal a javaslattal élni és remélem, hogy képviselőtársaim is egyetértenek ezzel, hogy a Kanizsa TV Kft. jelenlegi Sugár u. 8. szám alatti helységei felett a Vöröskereszt irodái megüresedtek, abban az esetben, hogyha az önkormányzat számukra ezeket az irodákat biztosítani tudná, akkor egyrészt a működés feltételei is jobbak lennének, másrészt elférne ez a sok minden, amit most ők kapnak. Ezzel a javaslattal szeretnék élni.

Marton István: Képviselő asszony, ez nem része a mostani előterjesztésnek. Az egy önálló képviselői indítvány lehet a legközelebbi közgyűlésen.

Balogh László: Az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sportbizottság 4 igennel egyhangúlag az eredeti előterjesztést támogatja, és még mielőtt valami rosszra gondol bárki, itt sok mindenről van szó, ingóságról és pénzről, azzal én most nem foglalkoznék, az kerüljön oda, ahova. Nem volt véletlen, hogy a Zala Rádió zenei művészeti felelőse Cseke József volt és azon hangzóanyag, amiről itt kistételként és nem is felértékelve, mert nem lehet felértékelni, mert ezek amatőr felvételek és általa másolt felvételek, tehát ez a hangzóanyag, hogy oda kerülne ahhoz, aki ezzel dolgozott annak idején, merthogy az iskola ének-zene oktatását és az iskolarádió működését jól szolgálná. Ez volt az eredeti elképzelés. Természetesen el tudom fogadni, hogy mást gondol. Ezzel együtt a mi bizottságunk az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sportbizottság ezt az eredeti előterjesztést támogatja.

Röst János: Szőlösi képviselőtáramat felkérném arra, hogy valóban hozza vissza a következő közgyűlésre az anyagot, támogatni fogjuk természetesen az Ön ötletét és javaslatát. Valóban bővíteni kell egyébként a TV-nek az elhelyezését. Nagyon zsúfoltan vannak egyébként, a 13 számítógépes asztal el sem férne más módon, amit ők át fognak venni. Az, hogy a hanganyag hova kerüljön, azt számomra egy dolog, határozza meg, hogy milyen közösségnek szánjuk ennek a meghallgatását. Ha arra gondolunk, hogy iskolai célra, akkor a Batthyányban van a helye, ha archiválni akarjuk és egy nagyobb lélekszámú hozzáférést akarunk biztosítani, akkor pedig a könyvtárban van neki a helye. A készpénz átadásoknál ez nem derült ki, hogy ez a készpénz, ez létező készpénz vagy esetleg követelésként van jelen. Ezt nem tudom, ebből nem derült ki. Ha viszont készpénzről van szó, akkor az a kérésem, hogy a következő költségvetési módosításnál a két kft. költségvetését ezzel meg kell akkor emelni.

Marton István: Hát a készpénz, az készpénz.

Papp Ferenc: Az Ablak Zalára Közalapítvány kuratóriumának voltam a tagja, tehát én ott voltam azon a kuratóriumi ülésen, ahol megfogalmazódott és a kuratóriumi tagsága teljes egyetértésben nagyjából ezeket, vagy majdnem teljes egészébe ezeket a javaslatokat tette. A kiindulópont az volt és valahol a jelenlévő jogászunk is ehhez nekünk segítséget adott, hogy ez ne menjen nagyon sokfele, ez az érték, ami részben pénzben van. Tehát ez nem követelés, hanem ez bankszámlán van, ez a néhány százezer forint és a bútor. Lehetőleg médiumokhoz kerüljön. Tehát a városban lévő tömegközlést segítő eszközökhöz, jelen esetben ugye a városi televízió jöhet itt számításba, a Kanizsa Újság és néhány iskola vagy középiskola. Egyhangú volt az a vélekedés, mivel elhangzott, hogy valóban a hangzóanyagok egy jelentős része Cseke József kollegánknak a munkája, több éves saját gyűjtése és munkája, hogy ez a Batthyány Gimnáziumba kerüljön. De számomra ez is elfogadható és most végiggondoltam, amit Tóth László javasolt. Szerintem, meg lehet osztani az anyag egy részét, mert valóban az lenne a szerencsés, hogyha ennek az anyagnak egy jelentős része azért kerüljön a városi könyvtárba, mások számára is jobban hozzáférhető, akár még a középiskolások, más középiskolások számára. Ezt szerintem bízzuk a szakemberekre. Vonjuk be az érintetteket. Emellett maradhat természetesen a Batthyány Gimnáziumában. Na most a Batthyány Gimnázium nem azért kapta meg – én emlékszem két kuratóriumi tagunk indoklására –, hogy most egy gimnázium minden áron, hanem úgy ítélték meg még amellett, hogy a Cseke József ott tanít, hogy az itt működő rádió, tehát a helyi iskolarádió nagyon jól működik és annak a munkáját is ez kiegészítené. Ennyit az előzményekről. Tehát lehet így is dönteni, hogy az anyag egy része idekerüljön, más része pedig oda. Bútoroknál pedig hát számomra is szimpatikus, amit képviselőtársnőm javasolt, hogy gondoljuk végig, de valóban nem itt és most kell erről dönteni. Befejezésül pedig én szeretném megköszönni, ugyan nincs itt a teremben Dr. Termecz Marianna jogi és szervezési ügyintéző, aki az alapítvány felszámolása, megszűnése hónapjaiban, hisz ez majdnem egy évig húzódott ez a dolog rengeteg jogi segítséget, tanácsot adott és végtelen türelemmel volt irántunk laikusok iránt és mindig megadta a helyes, jogi útmutatást, így sikerült végül eljutnunk, hogy most az Önök, a mi asztalunkon van ez az előterjesztés és most már erről beszélgethetünk, hogy ez a jelentős érték hova kerüljön, és mikor kerüljön.

Marton István: Azért azt megemlíteném, hogy nem is olyan régen én próbáltam a TV-t méltó körülmények közé helyezni és éppen Önök, akik most a méltóbb helyre helyezését szorgalmazzák, voltak, akik ezt megfúrták. Vitát lezárom. Szövegszerű módosítást nem hallottam, tehát az eredeti határozati javaslatot, aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot. Nem volt szövegszerű Tóth úr. Azt meg kell fogalmazni. Nem volt megfogalmazva, úgyhogy én ide beírjam. Ja, hogy oda akarja tenni. De az nem megfogalmazás.


A közgyűlés 18 igen, 2 nem és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


256/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a megszűnt Ablak Zalára Közalapítvány vagyonát a közalapítvány céljaihoz hasonló tevékenységet folytató alábbi szervezetek részére adja át:

- a Kanizsa TV Kft. részére:
• 6 részes polcrendszer
• 1 db kávéfőző
• 13 db irodai párnázott szék
• 14 db íróasztal
• 3 db számítógép asztal
• 6 db szekrényes polc
• 3 db mini disc lemez
• 1 db vetítővászon
• 1 db információs tábla,
továbbá az értékkel nem bíró, leltárban nem szereplő egyéb ingóságokat, továbbá 462.098,- Ft összegű készpénzt;
- a Kanizsa Újság Kft. részére 462.098,- Ft összegű készpénzt;
- a Battyhány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola részére a Közalapítvány tulajdonában lévő hangzóanyagot (CD-k, kazetták).

Felkéri a szervezetek vezetőit, hogy az átadott vagyont működésük során a megszűnt közalapítvány céljaihoz hasonló célra használják fel.
Felkéri a polgármestert, hogy a közalapítvány vagyonának átadásáról a nyilvánosságot tájékoztassa.

Határidő: 2008. július 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operaív felelős: Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző)
38. Javaslat a nagykanizsai fizetőparkoló-rendszer korszerűsítésére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: VIA Kanizsa Kht. Gáspár András ügyvezető


Marton István: Itt ugye arról szól, hogy valaha volt 21, lecsökkent 19-re és figyelembe véve a belvárosi rekonstrukciót, ezt 30-ra kellene emelni.

Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság 5 igen, 2 tartózkodás mellett támogatta az előterjesztést azzal a kiegészítéssel, hogy az őszi első önkormányzati ülésen szeretnénk újra látni azt a két övezetből álló parkolási rendszert, amiről már az önkormányzat tárgyalt. Ezeknek a parkoló automaták a beszerzésével ezek az övezetek újragondolhatók és újratervezhetők lennének. Ezzel a kiegészítéssel.

Marton István: Köszönöm Elnök Úr, elfogadom.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 4 igen, 3 tartózkodás mellett támogatja az előterjesztést.

Balogh László: Egy értelmező kérdésem van, mert a szövegből, abból következőleg, hogy hol tervezünk parkolóórát, számomra az is kiderül, hogy áttételesen azt is jelenti, illetve hát a várakozási övezetet, ha értelmezem, hogy például a Medgyaszay Ház környéke a jövőben fizetőparkoló lesz. Ez itt és most dől el ezek szerint. Jó, hát akkor én, mint a Batthyány Gimnázium tanára - ez nem elfogultság, hanem annak jelzése, hogy ezer fős, illetve akár többet is mondhatok, szülőkkel együtt, tehát ezer fős faluként, vagy kétezer fős faluként az, hogy szülőértekezleten, de napközben, szóval fizetőparkoló legyen csak Batthyány faluban, ezt én nem tudom támogatni, tehát kérek megoldásokat, megoldási javaslatokat. Hány parkolójegyet kap a nevelőtestület? Bocsánat! Ha ez meglesz, akkor tudom jó szívvel ezt megszavazni, addig én ebben a bújtatott formában nem szavazom meg.

Cserti Tibor: Ha már megengedte magának képviselőtársam, hogy lobbizzon a közvetlen intézményérdekek érdekében, akkor én is veszem a bátorságot, hogy a sok sérelmet szenvedő Királyi Pál utca és Hunyadi utca lakói nevében tiltakozzam az ottani parkoló kialakítása ellen. Aki ismeri egyébként a területet, az tudja, hogy a Királyi Pál utca amúgy is szűk, jelenleg is az egyik oldalon folyamatosan parkíroznak, mert egyébként máshova nem lehet elhelyezni a gépjárműveket. Napközben is szinte lehetetlen közlekedni, de ez vonatozik egyébként a Hunyadi utcára is. Tehát én kérném szépen ezt a két utcát kivenni a tervezett parkolási rendből.

Dr. Fodor Csaba: Én megértem Balogh elnök urat, de hát ilyen alapon mondjuk akkor az egész városban meg kellene szüntetnünk a fizetőparkolást. Én ezt támogatom, én ezzel egyetértek. Ha Önök elfogadják, mint többség, én támogatom, hogy szűnjön meg a fizetőparkoló a városban, és akkor mindenki egyformán parkolhasson, de azt nem fogadom el, hogy a Batthyány Gimnázium nevelőtestülete ingyenesen parkolhasson, míg máshol, mindenhol máshol fizetőparkolók vannak. Ez nem jó érv, én azt gondolom. Azt el tudom fogadni, amikor szülőértekezletek vannak, akkor miként alakuljon a parkolás. Ezért azt a módosító javaslatot teszem akkor szövegszerűen, hogy a Medgyaszay Ház környékén a fizetőparkoló időszak, tehát, amikor a parkolásért fizetni kell, a munkanapokon 8-17 óráig terjedjen. Szülőértekezletek, azt gondolom határidőn túl 17 órakor kezdődnek, tehát a szülők, akik idejönnek, őnekik akkor ne kelljen valóban e miatt parkolójegyet venni. Ha ez így megfelel, nem tudom.

Marton István: Gyakorlatilag itt egy óra rövidítésről lenne szó?

Dr. Fodor Csaba: Igen és akkor valóban a szülőket nem érné az a hátrány, hogy most idejönnek szülőértekezletre……

Marton István: Gáspár úrnak megadom a szót, mert érdekessé kezd válni ez a napirend.

Gáspár András: Tisztelt Képviselőtestület nem erről szól az anyag. Leírtunk bent, hogy amennyiben meglesznek az automaták. Nem erről szól az anyag, ez parkoló automata fejlesztésről szól. Továbbá bent van valahol, mert már régen írtunk, most pontosan hadd ne keressen meg, hogy mielőtt üzembe lesznek helyezve ezek az automaták, a parkoló rendeletet újra kell alkotni. Azt, hogy hol, hogyan lehet parkolni ebben a városban, azt nem egy ilyen előterjesztés, hanem a parkoló rendelet szabályozza. Azt is, hogy a Medgyaszay Háznál például hogy lesz kezelve, hogy a Királyi utca hogy lesz kezelve. Tehát az a kérésem, hogy most ne menjünk el ebben az irányban, mert szó sincs erről. Eddig is kezeltük egyébként az iskolák körül a reggeli iskolába menést, ha korábban mentek a gyerekekért, a szülőértekezletet. Nem hiszem, hogy bárki is kapott olyan visszajelzést, hogy ebből probléma lett volna. Ugyanilyen rugalmasan meg lehet oldani itt is. Azzal – bár nem erről szól és nem itt kellene mondanom – nem értek egyet, hogy egyfajta embernek joga van parkolni, másik fajtának nincs. Tehát, hogy a pedagógusnak joga van, de mondjuk a cipőboltos árusnak, aki egy másik falunak, egy 60 ezres falunak a közepén dolgozik, pedig ne legyen ugyanolyan jogosultsága. De mondom, nem erről szól az anyag.

Marton István: Egyébként az előterjesztésben ez világosan látható annak, aki végigolvasta, nem olyan hosszú, főleg a határozati javaslat része. 3. pont így szól, hogy technikai fejlesztések megtörténtéig a közgyűlés elé kell terjeszteni a fizetőparkolók igénybevételéről szóló új helyi rendelettervezetét.

Dr. Fodor Csaba: Kérdésem van. Ugye azt nem gondolja senki komolyan, ha úgy döntünk, hogy elfogadjuk ezt az előterjesztést, és ebben a technikai fejlesztések sorban szerepel a Medgyaszay Ház környékén egy darab automata felállítása, ahogy felállítjuk az automatát és egy hónap múlva úgy döntünk, hogy mégsem lesz fizetőparkoló? Nem kell rá válaszolni.

Marton István: Nem erről szó, nincsen. Jó, köszönöm. A vitát lezárom. Aki meg tudja szavazni a határozati javaslatot, amely gyakorlatilag 1. pontjában, technikai …… Szövegszerű módosítás nem volt és lezártam a vitát. Szövegszerű?

Cserti Tibor: ……… (Nem mikrofonba beszél, nem érteni, hogy mit mond.)

Marton István: Jó, akkor erről szavaztatok. Nem támogatom pontosan annak alapján, amit a Gáspár úr elmondott. Egyébként ez nem szövegszerű volt, mert szövegszerű az az, hogy elmondom, hogy a várakozási övezetből ezt a két utcát, és tételesen felsorolom, javaslom kivenni, de elfogadom szövegszerűnek, de nem támogatom. Tehát Cserti úr javaslatát nem támogatom, kérem, nyomjuk meg a nem gombot.


A közgyűlés 9 igen, 4 nem és 9 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Aki egyetért a határozati javaslat változatlan formában történő elfogadásával, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 6 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot, hozza:


257/2008.(VI.26.) számú határozat

1. A Közgyűlés a Via Kanizsa Kht. 2008. évi fizető parkoló fejlesztési feladatait az alábbiak szerint hagyja jóvá:
a) „Várakozási övezet” kijelölése az 5/2003.(I. 29.) sz. önkormányzati rendeletben szereplő határoló utcákkal (Királyi P. u. – Hunyadi u. – Rozgonyi u. – Huszti tér – Eötvös tér – Kórház u. – Kossuth tér – Kisfaludy u. – Ady u. – Zrínyi u. – Kalmár u. – Arany J. u.);
b) a jelenlegi 19 db parkolóautomata cseréjével 30 db új jegykiadó automata beszerzése, nyílt közbeszerzési eljárással, halasztott fizetési konstrukcióval;
c) az ellenőrzési és pótdíjazási rendszer új hardver és szoftverelemeinek, technikai eszközeinek beszerzése, halasztott fizetési konstrukcióval;
d) az övezeti parkolórendszerben kialakuló 1210 parkolóhely ellenőrzéshez szükséges létszámfejlesztés végrehajtása;
e) az övezeti parkolórendszer működéséhez szükséges tájékoztató és információs táblák, szórólapok és egyéb kiadványok elkészítése és alkalmazása.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Gáspár András ügyvezető

2. A fejlesztések 2008. év végi befejezésekor már ismertté vált 2009. évi költségeket a Via Kanizsa Kht. 2009. évi üzleti tervének jóváhagyásával kell biztosítani.

Határidő: 2009. február 28.
Felelős : Marton István polgármester

3. A technikai fejlesztések megtörténtéig a közgyűlés elé kell terjeszteni a fizetőparkolók igénybevételéről szóló új helyi rendelet tervezetét.

Határidő: 2008. december 31.
Felelős : Gáspár András ügyvezető



39. Tájékoztató az önkormányzat 2008. I-V. havi ingatlan-hasznosításairól (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság a tájékoztatót elfogadta 7 igen, egyhangú szavazattal és javasolja a közgyűlésnek elfogadásra.

Papp Nándor: A Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság 6 igen, 3 tartózkodó szavazattal támogatta az előterjesztést.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság 7 egyhangú igennel támogatta az előterjesztést.

Cserti Tibor: Minősítés nem hangzott el bizottságok részéről sem, de egyetlen apró momentumra szeretném felhívni itt a nyilvánosság előtt is a figyelmet, ami megalapozza, hogy a 2008. évi költségvetésünk ugye tartalmaz 325,1 mFt tervezett ingatlanhasznosítási bevételt. Tehát eddig a tényleges teljesítés 37,5 %. Rendkívül alacsony. Ennek a függvényében várható egy jelentős elmaradás az év végéig. Én úgy gondolom, hogy azok az aggályok egyébként, amik önmagában a költségvetési egyensúly általános biztosítása érdekében fogalmazódnak meg, azok nem alaptalanok. Tekintettel arra, hogy én is a Pénzügyi Bizottság tagja vagyok és a bizottság felelős általában a költségvetési egyensúlyt biztosítani, beleértve a hitelfelvételt is, majd visszatérünk a zárszámadás időszakában, hogy egyes tevékenységek eredménye hogyan járult hozzá az általános egyensúly biztosításához.

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság külső bizottsági tagja Lelkó Tamás, aki egyben a Kanizsa Uszoda Kft. felügyelő bizottságának a tagja, a következő észrevételt tette, ami közvetve kapcsolódik a napirendi ponthoz. Szó szerint szeretném felolvasni. Azt szeretném megtudni, mivel rangsorolva vannak az ingatlanértékesítések, hogy az uszoda a költségvetésben meghatározott 10 mFt-ot mikor kapja meg. Augusztus 1-31-ig leáll az uszoda, és akkor kellene a felújítást elvégezni, de a rangsor miatt nem kapja meg. Vagy át kellene dolgozni a rangsort, vagy valamilyen összeget kellene az uszodának biztosítani. Ha nem történik meg, szeptember 1-jével előfordulhat, hogy bezár az uszoda.
Marton István: Lehet ezt a kérdést úgy is nézni, ahogy Cserti úr nézi, mert öt hónap után a 37,5 %, az bizony nem kevés, ha a korábbi évek értékesítéséhez és százalékához nézzük, ahol, ha jól emlékszem olyan is volt, hogy félévkor valami 12-13 %-on álltak. Más kérdés, hogy ez a szám azért tűnik ilyen szépnek, mert nagyon óvatosan tervezetük a költségvetést, viszonylag kevés ingatlanértékesítést irányoztunk elő, hiszen ez a szám volt már több mint kétszerese is a korábbi években. Tehát azt mondom, hogy ez olyan jól elfogadható, de mivel bejön a nyári holtszezon, az ősszel mindenképpen nagyon komolyan bele kell húzni, hogy valahol a terv közelében legyünk és ne legyenek olyan gondok, amiket itt Tóth úr az előbb felolvasott. Én bízom benne, hogy mivel az uszodának a leállása, az tényleg kötött, hogy a szükséges 10 mFt-ot elő tudjuk állítani, de ezért az nem ennek a naprendnek a kérdése. Tulajdonképpen az ingatlanértékesítéseket kéne felgyorsítani, aminek nagyon sok formája és lehetősége van, mondjuk legegyszerűbb, ha reális ingatlanértékesítési árakat szab meg a közgyűlés. Amennyiben nem, hát úgy bizony az elmaradás, az konzerválódik. Mivel több hozzászólót nem látok, a vitát lezárom. A határozati javaslat az, hogy a közgyűlés az önkormányzat ez évi I-V. havi ingatlanhasznosításáról szóló tájékoztatót elfogadja. Aki el tudja fogadni, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Kolonics úr most megjelent a gépen, miután lezártam a vitát, tehát nem tudok. Mondom, ránéztem a képernyőre Kolonics úr, nem volt rajta senki. Lezártam a vitát. Szavazást kérek. Röst úr, nincs érzékszervi problémám. Ránéztem és közöltem, hogy nincs a képernyőn senki, lezárom a vitát, és erről én nem nyitok Önnel vitát.


A közgyűlés 20 igen és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


258/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az Önkormányzat 2008. I-V. havi ingatlan-hasznosításairól szóló tájékoztatót elfogadja.



40. Polai József képviselő önálló indítványa Kiskanizsa, Bajcsai u. 27. telken utcanyitásra és tájház létesítésére (írásban)


Marton István: Polai József – sajnos nem jelenlévő – képviselőtársunk önálló indítvány Kiskanizsa, Bajcsai u. 27. telken utcanyitásra és tájház létesítésére.

Halász Gyula: Javasolnám, hogy helyezzük bizottsági szakba ezt a képviselői indítványt és utána jöjjön vissza.

Marton István: Több hozzászólót nem látok. Kérek, itt külön kell szavaztatnom mind a két pontjáról, a határozati javaslatról. Illetve talán egyszerűbb a kérdés, hogyha bizottsági szakaszba utalja a testület, és akkor egy szavazással megússzuk. Nem volt még bizottságok előtt. Tehát, aki el tudja fogadni, hogy menjen bizottsági szakaszba, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 22 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő, határozatot hozza:


259/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése Polai József képviselőnek a Kiskanizsa, Bajcsai u. 27. telken utcanyitásra és tájház létesítésére vonatkozó önálló indítványa megtárgyalására felkéri az alábbi bizottságait:

- Pénzügyi Bizottság
- Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság
- Városüzemeltetési Bizottság

Határidő: 2008. augusztus 31.
Felelős : bizottsági elnökök
(Operatív felelős: Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző)


Szünet



41. Kanizsai Dorottya Kórház vezetése beszámoltatása (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Előadó: Dr. Kovács József főigazgató

Marton István: Ezzel kapcsolatos előterjesztést a 2008. május 8-i és a június 3-i soron kívüli közgyűlésre megkapták képviselőtársaim, remélem, el is hozták magukkal.

Bene Csaba Ügyrendi: Ügyrendi javaslatom van. Javaslom, hogy most ne tárgyaljuk ezt a napirendi pontot. Illetve kiegészítő javaslatom van hozzá, mégpedig az, hogy a szocialista frakció írja össze, hogy milyen kérdésekre vár választ a kórház vezetésétől augusztus 31-ig. Ezt írásban nyújtsa be Polgármester Úrnak. A szeptemberi soros közgyűlésen állítsunk fel egy bizottságot, amely megvizsgálja azokat a kérdéseket, amikben úgy döntünk, hogy vizsgálatot kell lefolytatni, és szeptember 30-ig ez a bizottság folytassa le a vizsgálatot.

Marton István: Én a magam részéről ezt el tudom fogadni.

Tóth László: A magam részéről egyetértek egy bizottság felállításával, de úgy gondolom, hogy most már tényleg nem egyszer ugrunk neki ennek a kérdésnek, és azért el szerettünk volna mondani pár gondolatban, hogy tulajdonképpen mi generálta, illetve generálja a mi érdeklődésünket e tárgykörben. Na most, hogyha a FIDESZ frakció megint leszavazza azon kezdeményezésünket, hogy itten pár gondolatot érdemben mondjunk, tehát nem hosszasan, akkor azt mondom, hogy ezt nekünk meg kell tárgyalni, most akkor kérünk szünetet így.

Marton István: 3 perc elég Tóth úr? Jó, akkor pontosan félkor folytatjuk Uraim.


Szünet


Dr. Fodor Csaba (Ügyrendi): Azt gondolom, hogy ha ügyrendi vitában keveredtünk itt az előbb Bene frakcióvezető úrral akaratunk ellenére, én azt hiszem, hogy az lenne a méltányos és tiszta eljárás a mai napon, ha a Tisztelt Közgyűlés meghallgatná Tóth Lászlót, és Ő felolvasná, hogy miért is gondolta ez a jó pár képviselő, hogy összehívjuk a rendkívüli közgyűlést és egyszer végre, valahára tisztázni tudjuk azokat a kérdéseket, amelyek felmerültek már, hát igen régóta, több hónap óta. Tehát ez lenne a célszerűbb, ahogy a Tóth László ezt felolvassa, fel fogja tenni azokat a kérdéseket, amelyek megfogalmazódtak bennünk nagy valószínűséggel és természetesen javaslatot fog tenni arra, hogy milyen bizottságot állítson fel a közgyűlés még a mai napon, és azzal a feladattal bízza meg a bizottságot, hogy szeptember 30-ig tegyen jelentést a közgyűlésnek az elvégzett munkáról. Azt javasoljuk, hogy a képviselők, amennyiben további kérdéseik merülnek fel, azt nyilvánvalóan olyan határidőben tegyék fel a bizottságnak, hogy a bizottság arra érdemben le tudja folytatni a szükséges vizsgálatokat, és valóban érdemben és elfogadható válaszokat tudjon, vagy legalábbis lehetősége szerint tudjon kialakítani és azt elénk letenni. Azt gondoljuk, hogy ez lenne a méltányos és normális rend, és akkor ennyiben a kórház ügyét le is zárhatnánk azzal, hogy természetesen ez majd szeptemberben akkor előkerül, és akkor talán hátha okosabbak leszünk ebben a körben, hiszen ez a bizottság köteles lesz jelentést tenni a közgyűlésnek.

Cseresnyés Péter: Én azt gondolom, hogy Bene frakcióvezető úrnak az ajánlata méltányos volt, hisz bár nem tartunk semmiféle ügyet, amit a kórház körül lebegtetve vagyon, mégis belemegyünk abba, hogy legyen egy bizottság, de nem most szeretnénk dönteni erről a dologról. Többek között azért, mert azokat a kérdéseket meg szeretnénk mi is tárgyalni frakciószinten, hogy tudjuk-e támogatni, vagy nem tudjuk támogatni. Most nincs erre alkalmas idő, egy közgyűlés közepén vagyunk, megint szünetet elrendelni, kapkodás van, ezeket át kell gondolni. Az, ami az elmúlt időszakban a kórház, ami kórház ügyben az elmúlt időszakban történt, az elég méltatlan volt, én azt hiszem, a közgyűléshez és a közgyűlés tagjaihoz is, úgyhogy nem tartom szerencsésnek, hogy újabb vihart kavarunk. Én azt hiszem, hogy a FIDESZ frakció azt el tudja fogadni, amit Bene képviselőtársunk mondott. Ezt nem tartom valószínűleg, hogy támogatni fogja. Továbbra is tartjuk és vallom azt, hogy meg fogjuk szavazni a Bene képviselőtársam által előterjesztett javaslatot. Azt, hogy itt három-négy hónapon keresztül akkor, amikor nyári szünet van és a kórházban is, gondolom, a dolgozók többsége nyári szabadságot akar kivenni, 3-4 hónapon keresztül egy vizsgáló csoport vizslassa és dolgoztassa a kórházi dolgozókat, nem tartom szerencsésnek. Többek között azért javasoltuk, hogyha már egyszer bizottságosdit akar játszani az ellenzék, abban az esetben tegyük ezt ősszel, amikor teljes létszámban ott van mindenki a kórházban, és a megfelelő apparátus rendelkezésre áll, hogy mondjuk egy egy hónap alatt lefolytatott vizsgálatot meg tudjanak tenni. Egyébként, hogy szükség van-e vizsgálatra, nekem ebben is kétségeim vannak, ugyanis 2007-ben két komoly vizsgálat történt a kórházban. Egyet a Polgármesteri Hivatal revizori csoportja végzett, aztán a Gazdálkodási Osztály végezte ezt. Majd 2008-ban ugyancsak volt egy revizori csoport által elvégzett vizsgálat, aztán volt egy ÁNTSZ ellenőrzés, aztán újra egy revizori vizsgálat, helyi revizori vizsgálat, tehát az önkormányzat revizori csoportja vizsgálódott, majd a könyvvizsgálók csináltak egy vizsgálatot, majd az egészségbiztosítási pénztár vizsgálódott, aztán volt egy ÁSZ ellenőrzés, és újra egy revizori vizsgálat történt a kórházban. Nem tudom, hogy mit akarunk, vagy mit akarnak Önök még vizsgálódni. Tényleg nem akarok semmiféle hangulatot kelteni, még csak véletlenül sem akarok olyan mondatot megfogalmazni, ami újabb vitát nyitna, és felesleges vitát nyitna. Ez, ha jól számolom, akkor kilenc vizsgálat másfél év alatt. Mit akarnak még vizsgálni, ha még most sem találtak semmiféle olyan dolgot, amibe igazán bele lehetne kötni.

Dr. Fodor Csaba: Tisztelt Alpolgármester Úr, én nem tudom, akkor miért fél akkor, ha minden rendben van. Akkor inkább örülni kellene annak, hogy a tulajdonos intézményfenntartó úgy gondolja, hogy megnézi ő is a maga szempontjaiból. Hiszen azok a vizsgálatok, amiket Ön mond, arról olyan piszok sokat az ilyen mezei képviselő, mint én is vagyok, nem sokat tud. Hát hadd legyen egy közgyűlési bizottság, aki megvizsgálja azokat a kérdéseket, amelyek felmerülnek. Azt meg aztán végképp nem szeretném, ha a mi általunk feltett kérdésekről a FIDESZ alakítaná ki az álláspontját, és majd eldönti, hogy támogatja vagy nem. A FIDESZ arról alakítsa ki az álláspontot, hogy milyen válaszok érkeznek a kérdéseinkre és majd azzal kapcsolatosan dönthet, hogy támogatja vagy nem, de csak a válaszokat. De a kérdéseket magát, azt ne minősítse és ne is vizsgálja, én azt gondolom. Tehát én azt hiszem, hogy mégiscsak az a barátságos eljárás, amit én javasoltam és arra kérek mindenkit, hogy ezt fogadja el, és ezt tegye. Tehát hallgassuk meg gyorsan Tóth László urat, utána pedig felteszi a pár kérdést, aztán felállítjuk a bizottságot, és az dolgozhat szeptemberig kényelmesen, békében. És ha még egyébként másnak más kérdése van, nyugodtan tegye fel a bizottsághoz, aztán majd a bizottság valamilyen jelentést letesz. Arról meg nyilvánvalóan természetesen a FIDESZ frakció meg kialakítja a véleményét és az álláspontját.

Tóth László: Ugye minden ügynek vannak előzményei. Azt kell, hogy mondjam, hogy a helyi politikai álmoskönyv szerint nem jelent jót, hogyha a mindenkori kórház főigazgatója fellép a helyi aktuálpolitika forgószínpadjára, így a politika eszközévé válik, annak rövidtávú előnyével és minden hátrányával. Miért mondom ezt? Ugye emlékszünk, 2007. február 20-án - innét indítjuk a történetet - a kórház kerítését kibontva kormányellenes demonstrációra került sor, amiről híradást adott a Zalai Hírlap és a Kanizsa Dél-zalai Hetilap is. Ezen kívül két olyan nyilatkozat hangzott el, amit én most szó szerint szeretnék idézni. A FIDESZ elnöke, Cseresenyés Péter és önkormányzati frakciójának vezetője, Bene Csaba szerint rágalomhadjárat és rémhírterjesztés folyik kórház ügyben, amelynek feladata részben a figyelemelterelés, másrészt pedig az eddigi kiváltságokat élvező körök érdeke húzódik meg e mögött. A második citált idézet: a kórházvezetőt lejáratni akaró Uraknak feltehetően az fáj, hogy 2007. év elejétől a törvények betartásával működik a kórház és vége a szabálytalanságoknak, ami az ő előző közgyűlési regnálásuk alatt 2006-ig oly jellemző volt, mondta Szőlösi Márta. Tehát ennyit az előzményekről. Ugye több alkalommal szerettünk volna a közbeszerzések témakörében konkrét kérdésekre konkrét egyenes válaszokat kapni. Ez nem minden esetben valósult meg. Jelesül már a 2008. januári rendkívüli közgyűlésen egy kérdéscsoportban már feltettük azt, hogy a 2007. decemberi élelmiszerjegy beszerzése a kórháznak nem volt-e közbeszerzés köteles. Akkor, ha jók az információim, 16 millió forintért vettek a dolgozóknak jutalomból kiadott beváltható jegyet. Ehhez még hozzá kell számítani a járulékos költségeket, úgy az az álláspontunk, ha jók információink, teszem hozzá, hogy a közbeszerzési törvény szerint egyszerűsített közbeszerzési eljárás kellett volna kiírni. Ezeket a kérdéseket azért fogalmazzuk meg, mert amikor mi bármit szóvá tettünk ezekből az ügyekből kifolyólag, a Kanizsai Dél-zalai Hetilapot nem lehet megvádolni a pártatlanság álláspontjával, mert a mi reakcióink nem jelentek meg az újságban, viszont az ellenreakciók folyamatosan. Ezen kívül két-három nagyon rövid kérdésem lenne. Ki bírálta el a tejtermék, labordiagnosztikumok és a veszélyes hulladék tendereket? Az érvényben lévő kórházi közbeszerzési szabályzatok szerint történtek-e a tenderek elbírálása? A szabályzatban rögzített bíráló bizottság tagjai vettek-e részt? Múltkor ugye szerettünk volna arra is választ kapni, hogy mi az oka, hogy az orvos-szakmai fejlesztésekre, orvostechnikai eszközökre keveset költött a kórház? Vajon egyéb költségek címén, szakértői díjak, ügyvédi költségek, PR marketing kiadások, új KRESZ táblák, mekkora összeget fizetett ki a kórház 2007-ben? És az egyik legújabb aktuális kérdés és ugye ez a 2007-es szakmai beszámolóba nem kerülhetett be, mert tulajdonképpen ezek ez évi kérdéskörök - ugye, mint értesültünk, hogy nemrég mutatták be a helyi média munkatársainak a Kanizsai Dorottya Kórház új sajtósát. Úgy tudjuk, korábban már megbíztak egy személyt a kórház sajtóügyeinek intézésével. Most külhonból érkezett az új kommunikátor, akinek szakmai múltja meglehetősen gazdag, a Hír TV-től a Duna TV-n át a Zala megyei Kórházig több helyen dolgozott már. Az iránt érdeklődőm, hogy miért nem pályázat útján és miért nem a helyi végzettséggel is rendelkező fiatalok köréből került ki a kórház főkommunikátora? Tehát most csak pár kérdést tettem fel, amire úgy gondolom, hogy jogosan, mint képviselők várhatnánk az egyenes választ, és mivel nem kaptuk meg, ugye azt javasoljuk, hogy állítson fel a Tisztelt Közgyűlés egy 3 fős bizottságot, amelynek tagjainak az Ügyrendi, Jogi és Közrendi Bizottság részéről annak FIDESZ-es elnökét Kolonics Bálintot, a Szociális és Egészségügyi Bizottságból Röst János és Bárdosi Gábor képviselő urakat javaslom. Tehát mi ezt szerettük volna, hogy ez a bizottság feláll. Megnézzük, hogy milyenek ezek a közbeszerzési eljárás keretébe vonható szerződéskötések és akkor ez a bizottság megteheti szeptember 30-ig a jelentését, és akkor tényleg zárjuk le ezt a kórház ügyet, mert úgy gondoljuk, hogy tényleg méltatlan Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűléséhez ez a dolog.

Cseresnyés Péter: Ha nem közgyűlésen lennénk, akkor én nagyon élénken hahotáznék. Szóval ez a demokrácia szocialista módra? Hát én a világon nem hallottam olyat, ha egy külön bizottságot hoznak, mondjuk egy vizsgálóbizottságot hoznak létre, az nem paritásos elven áll fenn. Hát nem tudom, képviselőtársaim ott az ellenzéki oldalon hallottatok-e ilyenről, hogy egy bizottság úgy áll fel, egy parlamenti vagy bármilyen önkormányzati vizsgálóbizottság, hogy az ellenzék adja a bizottság tagjainak a többségét, azokat, akiket le akarnak járatni, mert ebben az esetben tulajdonképpen majdnem, hogy így néz ki a dolog, ők meg majd egy ember elküldenek kettővel szemben. Tehát pontosan azért mondtam, hogy gondoljuk át, nyerjünk egy kis időt. Önök is átgondolhatják ezt a dolgot, mi is átgondolhatjuk, hogy hogyan akarunk bármit is ebben az ügyben előrelépni, hogy tényleg ez a méltatlan helyzet, amivel tökéletesen egyetértek Önökkel, ne alakuljon, vagy ne folytatódjon, mert kialakulni már kialakult, tehát ne folytatódjon tovább. Szóval az aztán megint, én azt gondolom, a vicc kategória, hogy mondjuk 2007-től elkezdjük vizsgálni a közbeszerzéseket nem minden ok nélkül, mondják Önök, de mondjuk 2006-tól nem vizsgálják, amikor én azt gondolom, hogy Önök akkor is rúgkapálhattak volna, hogy mondjuk miért született olyan eljárás végén döntés, ahol közbeszerzési eljárást kellett volna a hírek szerint indítani és nem történt meg. Csak nem azért, mert akkor, annak idején a kórház igazgatója és a kórháznak a gazdasági igazgatója Önökkel együtt ült a szocialista frakcióban ebben a közgyűlésben, vagy ennek a közgyűlésnek az elődjében? Itt nem. Igen, gyenge volt az ellenzék Fodor képviselő úr! Kevesen voltunk. Hatan voltunk és hát, Ön szerint sokan, én szerintem kevesen voltunk, aztán ha többen lettünk volna, talán nem itt tartana a város, ahol most tart. És nem bátortalanság ez a kérdés, amit Önök felvettek, hogy nem vagyunk elég bátrak? Dehogynem! Elfogadtuk azt, hogy legyen vizsgálóbizottság. Nem mondjuk azt, hogy ne legyen. Legyen. Azt szeretnénk, ha tiszta játékszabályok, komolyan és egzakt módon megfogalmazott játékszabályok mentén folyna ez a vita a továbbiakban egy paritásos elven, vagy elv alapján felálló bizottság keretén belül. Ennek az egyik része az, hogy tudjuk azt, határozzuk meg, hogy mit akar vizsgálni ez a bizottság, utána állítsuk fel, mondjuk meg, hogy kik a tagjai és mondjuk meg, hogy mely időtartamtól mely időtartamig köteles ezt a bizonyos vizsgálatot lefolytatni. De nekem az a véleményem, hogy nehogy már három, négy hónapon keresztül menjen. Hát, hogyha másfél éven keresztül ennyi vizsgálat történt és nem sikerült Önöknek olyat találni – pedig vizslattak elég komolyan –, amelyik bármiféle komoly eredményt hozott volna az Önök tekintetében, és elmarasztalásra okot adhatott volna a kórház tekintetében, akkor komolytalannak tartom a vizsgálatot. Ettől függetlenül belemegyünk, csináljuk, csak készítsük elő, ne úgy, hogy na most valaki azt mondta, hogy csináljunk vizsgálóbizottságot, és akkor mi erre bólintunk. Ugye megvádolt Fodor képviselőtársam bennünket azzal, hogy FIDESZ vizsgálja. Nem a FIDESZ vizsgálja, de azt sem akarják, remélem, hogy azt mondhassuk, hogy az MSZP vizsgálja csak egyedül, de hát ha 2:1 arányban vannak ellenzékiek és városvezető oldalon a bizottság tagjai közül, akkor ugye nem gondolják komolyan, hogy ezt nem lehet azt mondani, hogy onnét kezdve az Önök vizsgálóbizottsága az a bizonyos vizsgálóbizottság. Énnekem az a kérésem, ha tényleg komolyan akarják venni ezt a dolgot és tényleg arra kíváncsiak, hogy jól mennek-e a dolgok a kórházban, vagy nem mennek jól a dolgok, többek között azzal a céllal, hogy ez a méltatlan helyzet - amit Ön is mondott és tökéletesen egyetértek Tóth képviselőtársammal – kialakult mind a közgyűlés tekintetében, mind a kórház irányában, akkor határozzuk meg azt, hogy mit akarunk és akkor zárjuk le, csináljuk meg, de tényleg elfogadható játékszabályok mentén. Játékot felejtsük el. Elfogadható szabályok mentén és próbáljunk ebben megegyezni. És nem kell mindjárt azzal vádaskodni, hogy a FIDESZ saját magának akarja, bátortalan, vagy nem elég bátor, hogy felállítsa a bizottságot. Dehogynem! Beleegyeztünk. Hanem akkor próbáljuk megegyezni abban, hogy hogyan történjen ez a vizsgálat. Ez a kérésünk. Egy hónap alatt is le lehet folytatni ezt a vizsgálatot, ha komolyan veszi valaki. Ne tegyük azt, még egyszer kérem a közgyűlés tagjait, ne tegyük azt, hogy július, augusztus, szeptember hónapban ugráltatjuk a kórház dolgozóit akkor, amikor lehet, hogy pihenni akarnának, és lehetőség talán lenne rá, mer nyáron tudomásom szerint kevesebb a beteg, mint egy őszi, téli időszakban. Ne akkor dolgoztassuk harmadszor, negyedszer ugyanabban a témában őket, hanem mondjuk azt, hogy augusztus 31-én feláll a vizsgálóbizottság szeptember 30-ig pedig elvégzi ezt a bizonyos vizsgálatot. De ne ilyen nyomással, hangulatkeltéssel próbáljanak meg bennünket befolyásolni arra, hogy most itt bármiféle döntést hozzunk ma. Azt mondjuk, hogy belemegyünk, legyen, zárjuk le az ügyet, de akkor az a kérésem, hogy tényleg tisztességes játékszabályok vagy szabályok mentén tegyük meg ezt.

Tóth László: Csak egy másodpercre szeretnék válaszolni Cseresnyés Péter úrnak. Csak annyit szeretnék mondani, hogy nem akarunk lejáratni, soha nem is volt szándékunkba. Tehát mi tisztán, egyenes kérésekre, egyenes választ szeretnék kapni.

Bene Csaba: Tisztelt Ellenzéki Képviselőtársaim! Az együttműködésünket bizonyítva mi még arra is hajlandóak vagyunk, hogy ne paritásos elv alapján, hanem mondjuk kettő-kettő fő, de én, hát jó, akkor jó, kettő-kettő fővel menjen és nem véletlenül javasoltam én azt, hogy a nyár folyamán ne dolgozzon ez a bizottság, tehát mindenképpen ősszel állítsuk fel a bizottságot azért, mert úgy gondolom, hogy egy hónapig kell csinálni, így van és a nyár folyamán szabadságok vannak, gondolom, hogy a képviselők is szabadságra szeretnének menni, nemcsak a kórházi dolgozók, és ezért javasoltam azt, hogy ősszel állítsuk fel ezt a bizottságot.

Böröcz Zoltán (Ügyrendi): Polgármester Úr azért nyomtam ügyrendit, mert úgy gondolom, ügyrendi vita, hiszen a javaslat arról szólt ugye, hogy ne vegyük napirendre, magyarul ne tárgyaljuk, hanem, ugye jól értem? Ugyanis azért szeretném mondani, egyrészt a kettő-kettő ugye az a paritásos elv. Tehát elszólta magát Bene Csaba képviselő úr. Értem én Alpolgármester Úr szándékát, de azért szeretném emlékeztetni Önöket. Tudom, hogy a vizsgálóbizottság felállításának vannak bizonyos szabályai, de az elsődleges szabály mindig az, ha valaki vizsgálni akar, akkor ebben az esetben éppen a helyi ellenzék, ha úgy tetszik, pártoktól függetlenül, akkor természetszerűleg ezt a vizsgálóbizottság gerincét ők adják. Jó, volt olyan kormányzati ciklus, tudom négy év a FIDESZ idején, amikor egyetlen bizottság sem állhatott fel. De azért arra emlékeztetnék, hogy ebben a közgyűlésben Alpolgármester Úr mindig minden határozott céllal felállított bizottságból az ellenzék adta a gerincét, a többségét. A kórház tekintetében pedig legalább 4-5 évig, legalább 2-3 alkalommal Marton István vezette bizottság vizsgálta meg adott esetben és nagyon kemény jelentéseket tett le - hozzáteszem, természetesen ellenzéki többségből. Azt is hozzáteszem, hogy azokból a hiányosságokból az akkori testület tanulni és tapasztalni akart és tanulni tudott. Tehát a vizsgálóbizottság, az nem azt jelenti, hogy. Az azt jelenti, hogy feltárja azokat, amiből mindannyian tanulunk, az itt ülő képviselők, mint tulajdonosi jogok gyakorlói is. Tehát még egyszer mondom, a vizsgálóbizottság bizony mindig is a kétkedést, a kérdést megfogalmazó többségéből és természetesen a kormányzó többségből is áll fenn. Fordítva soha nem áll fenn. Az nem bizottság.

Marton István: Szövegszerű megállapítással azért érdemben még nem találkoztam. Tehát, ha elmondanák, hogy konkrétan miről kell szavazni, akkor azt megköszönném. Főigazgató úrnak megadom a szót.

Dr. Kovács József: Nagyon köszönöm, hogy ekkora figyelmet szentelnek a kórháznak, és hetente foglalkoznak a kórház ügyeivel. Szeretném megnyugtatni mind a jobb, mind a baloldali képviselőket, hogy én nem politikus vagyok, és nem politizálok, tehát amit Tóth képviselő úr említett, azt nem a kórház kezdeményezte, és azért, hogy a kórházban helyt adtunk egy olyan intézkedésnek, ami teljesen szakmaitlan volt, ez mára már egyértelművé vált, hogy a kórház 360 ággyal nem tud úgy működni, hogy valamennyi betegét teljesen ellássa. Olyan problémákat generált ez a szerkezetváltás, amit a 2006. évi CXXXII. tv. a kanizsai kórháznak, de a többi kórháznak is okozott, amelyet most próbál a szakma helyreállítani. És ez nem az én véleményem, a kórházszövetség véleménye, ami egyformán képvisel valamennyi kórházat. Nagyon örülök, hogy ennyire feszegetik ezeket a kérdéseket és szeretnék kivizsgálni. A múltkori rendkívüli közgyűlésre beterjesztettem azokat a szerződéseket, amit kértek. Nemcsak azokat, hanem az előzményeit is. Hogyha volt módjuk áttanulmányozni azokat a szerződéseket, akkor megláthatják, közbeszerzési eljárás nélkül hét, de van olyan szerződés, amit nyolc évre kötöttek meg az elődeim és kénytelen voltam felmondani azért, mert gazdaságosabbnak láttam a jelenlegi megoldásokat. Biztosíthatom, hogy most ugyanolyan szakszerűen vagy szakszerűbben történnek ezek az eljárások. Lényegesen gazdaságosabb a kórház számára, mint az ezt megelőző időszakban voltak. Ezt nyugodtan vizsgálattal is megerősítheti, bármilyen vizsgálóbizottság ezt alátámasztja, amit említek. Azok a hét-nyolc évre kötött szerződéseknek a szerződés értéke az 1 milliárd forintot meghaladja. Ezt a vizsgálóbizottság is meg fogja állapítani abban az esetben, hogyha ezt létrehozzák. Nagyon örülnék, hogyha arra a néhány kérdésre, ami még elhangzott, arra is megadnám a választ, mert itt folyamatosan január óta, illetve korábban különböző sejtések és híresztelések látnak a kórházzal szemben napvilágot. Mind az élelmezés, mind a tejtermék, mind az egyéb teljes egészében a szakma szabályai szerint történt. Az, hogy a különböző megbízási díjakkal, a PR, marketing és egyéb forrásokkal hogyan gazdálkodok, úgy érzem, jól gazdálkodok, mert a kórház ezen kiadások megoszlásáról a kórház egyszemélyes felelős vezetője, én döntök és önállóan gazdálkodó intézmény lévén eredményesen gazdálkodtunk az elmúlt évben. Ezt megint lehet vizsgálóbizottság tárgyává tenni, azt hiszem teljesen felesleges munkát, okoznak saját maguknak. Mi készséggel állunk és örülünk, ha kórház iránt érdeklődnek. Miután más kérdés nem hangzott el, köszönöm szépen, ez lett volna a néhány hozzáfűznivalóm.

Bene Csaba: Akkor szövegszerűen megfogalmaznám a határozati javaslatot. Javaslatom az, hogy a következő soros közgyűlésen állítson fel a közgyűlés bizottságot. A közgyűlésen ráérünk eldönteni, hogy milyen összetételben, illetve milyen létszámban állítjuk fel ezt a bizottságot. A következő soros közgyűlésig az ellenzéki frakció nyújtsa be a kérdéseit, mi is be fogjuk nyújtani a kérdéseinket, amiket ez a vizsgáló bizottság vizsgálhat és felálló bizottság szeptember 30-ig végezze el a vizsgálatot, vagy megalakulásától számítva 1 hónapon belül folytassa le a vizsgálatot.

Marton István: Énnekem a szeptember 30. sokkal szimpatikusabb, mert tényleg nyári szünetnek kell lenni. Tehát én azt a változatot. Aki ezt el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot, lévén, hogy a vitát lezártam, mert nincs több hozzászóló.

A közgyűlés 16 igen és 7 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő, határozatot hozza:
260/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetért azzal, hogy a Kanizsai Dorottya Kórház vezetése beszámoltatása kapcsán a következő soros közgyűlésen vizsgálóbizottság kerüljön felállításra, mely bizottság a frakciók által megfogalmazott kérdéseket 2008. szeptember 30-ig vizsgálhat.

Határidő: következő soros közgyűlés
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Dr. Tuboly Marianna jegyző)



42. Tájékoztató Nagykanizsa Megyei Jogú Város városközpont rehabilitációs projektjéről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Papp Nándor: A Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság 6 igen, 3 nem szavazattal támogatta az előterjesztést.

Dr. Fodor Csaba: Ugye Tisztelt Polgármester Úr, kezdeményeztünk mi páran ebben a körben rendkívüli közgyűlést, de tudván, hogy ez az SZMSZ szerinti határidőn belüli kezdeményezés, ezért napirendre vétele kötelező és Önök ugye ehhez a napirendhez csapták hozzá - már bocsánat a kifejezésért - a mi kezdeményezésünket, mert valóban ideillik, ezért egy kicsit hosszabb leszek, úgyhogy, ha elvenné a szót Polgármester Úr tőlem, mert hosszú vagyok, akkor is mondom a magamét, legfeljebb mikrofonon kívül. Nem fenyegetésként mondtam, csak tényszerű akartam lenni. Tisztelt Polgármester Úr, Tisztelt Közgyűlés! Azért voltunk bátrak kezdeményezni ezt a napirendi pontot, mert a mi megítélésünk szerint a közgyűlés korábban helytelen, kellően nem átgondolt és kellő információk birtokában sem lévén hozott döntéseket, jelesen, ami a belváros rehabilitációját illeti, illetőleg annak is leginkább a forgalommal, közlekedéssel kapcsolatos része. Egy markáns terület azért kiviláglik ebből az egészből, és az jelesen az Arany János utca és a Petőfi Sándor utca összekötése és mintegy belvárosi forgalom csillapítás jelszavával átterelnénk egy békés, családi házas, nyugodt, csendes övezetre egy olyan forgalmat, ami megítélésünk szerint teljesen felesleges. Mi akkor is elmondtuk, és most is elmondom, a mi álláspontunk szerint a helyes magatartás az lett volna, ha békében hagyjuk ezt a tömböt és a közlekedés szempontjából a megoldás is talán jobban sikerült volna, ha a Kalmár utcát hosszabbítjuk meg az eredeti elképzelések szerint a most már belső elkerülővé vált 7-es elkerülőig, a Jet kút környékén érne ki a Kalmár utca és a Kalmár utcát át lehetne kötni a Dózsa György utcára, hiszen a Dózsa György utca egy széles, szabályozási szélességű utca, ami képes arra, hogy jelentősebb forgalmat bonyolítson le, és mint mondottam a 7-es elkerülő belső elkerülővé vált, hála Istennek az autópálya elkészülte okán, így a kelet-nyugat irányú forgalom a városon keresztül átvezethető. Nincs a világon olyan városrehabilitációs vagy város közlekedéstervezési elmélet, hogy a belvárost körbe-kasul kell járni. Az van csak csupán, amennyire lehet, egy élhetőbb belvárost kell produkálni és az élhető belvárosból, amennyire csak lehet, a forgalmat el kell távolítani, ki kell szorítani, de ez nem azt jelenti, hogy 50 méterrel odébb tesszük a forgalmat, mert ettől még a belváros forgalma nem csillapodik, hanem csak feleslegesen gerjesztünk indulatokat. Én nem értek egyet a FIDESZ álláspontjával, ami a sajtótájékoztatón megjelent, hogy őket nem érdekli 500-600 ember véleménye. Én tisztelettel bejelentem, engem egy ember véleménye is érdekel, és azt is fontosnak tartom, így azért azt hiszem, hogy azzal foglalkozni kell. Én kaptam egy színes fényképet, ezt körbeadnám, csak okulásul, hogy nézzék meg, a piros vonallal jelzett övezeten belül menne el az az út, amit Önök most terveznek. Körbe fog menni ez a fénykép, hogy lássák, hogy milyen és milyen területeken szabna keresztül a forgalom. Arról nem is beszélve, hogy kaptam olyan információkat, és gondolom, hogy itt vannak többen is erről a környékről, akik érintettek, és én arra kérem Polgármester Urat, zárójelben, hogy amennyiben valaki közülük szólni szeretne, szíveskedjen megadni nekik a szót, hogy el tudja mondani, hogy mi az az érdeksérelem, ami őket érné, és egyáltalán beszélnének arról, hogy milyen helyszíni bejárás történt. Mert a helyszíni bejáráson többek között azért megdöbbentő tényekre is sor került, mégpedig az, hogy olyan tények, amiből arra lehet következtetni, hogy ez az úttervezés, útnyomvonal tervezése nem pontosan a helyszín szerint, nem pontosan az ott elhelyezkedő épületek szerint, és nem az ott elhelyezkedő épületek funkciója szerint készült. Tehát olybá tűnik, hogy íróasztal mellett készülhettek ezek a dokumentációk, előzetes jelentősebb helyszínbejárás nem történhetett, hiszen azért ott egy-két olyan furcsaságra fény derült, hogy parkolókat tervezetek olyan helyre, ahol ma garázsok állnak, garázsfeljáratok vannak, jelesen a Hunyadi utcában. Ugye arról nem volt tudomásuk, legalábbis a jelenlévőknek a helyszíni szemlén, hogy egy sportcsarnok áll a Királyi Pál utcában és nem egy iskola és egyéb más ilyen problémák merültek fel. Tisztelt Polgármester Úr, nekem birtokomban van több száz aláírás eredetiben és fénymásolatban is még pár darab, akik a Királyi Pál utcában, Berzsenyi utcában, Sugár utcában, Hunyadi utcában, az Arany János utcában, a Kinizsi utcában laknak és Ők mind tiltakoznak az ilyenfajta forgalomcsillapítás ellen és azt kérik tőlünk, a közgyűléstől, hogy változtassuk meg ez irányú döntésünket, és lehetőség szerint ne készíttessünk ott átkötő utat és ne terheljük be oda a forgalmat. Azok az érvek, amelyek arról szólnak, hogy így lemaradhatunk, és nem kaphatunk pénzt, azok, azért tudjuk pontosan, hogy nem nagyon valós érvek, mert ugyanúgy azt a pénzt a Regionális Fejlesztési Tanács megítéli a városnak, amennyiben úgy döntenénk, hogy visszakérjük a pályázatot és egy kis korrekciót hajtunk rajt végre, attól a pénz nem kerül kidobottá, de a Polgármester Úr pontosan tudja, hogy én ezt nem felelőtlenül állítom. Tehát az a pénz rendelkezésére fog állni a városnak, és meg is fogja kapni a város ezt a pénzt, tehát ezzel talán nem kellene riogatni senkit sem. És én azt hiszem, hogy éppen ezért két határozati javaslatunk lenne. Az egyik, az kifejezetten emiatt az ügy miatt, mégpedig az, hogy az eddig benyújtott pályázatot kérjük vissza, az itt elhangzottaknak megfelelően módosíttassuk, terveztessük át és haladéktalanul nyújtsuk be és nyilvánvalóan az RFT-nél, tehát a Regionális Fejlesztési Tanácsnál pedig el fogunk járni annak érdekében, hogy a Regionális Fejlesztési Tanács a maximális segítséget adja meg a városnak és mielőbb hozza meg azokat a szükséges döntéseket, amelyekkel a város valóban még nemhogy pénzt, hanem idő-csorbát sem szenvedne. A másik ügy, amit fontosnak tartunk, és azt gondolom, hogy kellő felháborodást okozott a városban szintén, ez a szoboráthelyezősdi. Azt gondoljuk, és azt kérjük Polgármester Úrtól, illetőleg a közgyűléstől ma, hogy a 2008. májusi döntését, amelyben a szobrok áthelyezéséről, költöztetéséről döntött, azt helyezze hatályon kívül, az kerüljön vissza a következő soros közgyűlésre és a döntésünket úgy hozzuk meg, hogy abban a döntésben most már tényleg vegyük figyelembe a művészeknek a kérését és a művészek álláspontját a szobrok átköltöztetésével kapcsolatosan, amely egyrészt vonatkozik arra a helyre, ahol most állnak és arra tervezett helyre, ahová szándékozzuk őket telepíteni, és egyébként pedig vonatozik arra is, hogy milyen állagúak ezek a szobrok és egy ilyenfajta költöztetés, az milyen nem kívánt hatásokat érhet el adott szoborban, jelesen mondjuk itt talán egyedül a Szentháromság szobor az, ami eklatáns példa lehetne ebben az ügyben. Tehát az a két határozati javaslatunk van Polgármester úr. Szeretném, hogyha megszavaztatná.

Halász Gyula: Könnyű dolgom van, Fodor Csaba elmondta a lényegét, amit én is szerettem volna mondani. Egy általános alapelvet szeretnék ajánlani a figyelmükbe, hogy ebben a kérdésben próbáljanak konszenzusra törekedni, és ne pedig az erőpolitikára. Mégpedig azért is javaslom ezt, hiszen épp a legutóbb idézett szoboráthelyezési projekt kapcsán az Önök által javasolt Szemenyi-Nagy Tibor és a Rétfalvi Sándor Munkácsy díjas szobrászművész is elég egyértelmű álláspontot fejtett ki. Azt hiszem, mindegyik oldalról tisztelni lehet az ő tevékenységüket, tehát itt nem pártpolitikai dologról van szó, hanem egyszerű művészeti megközelítésről. És Bizzer Andrásnak az enyhe csúsztatását is szeretném korrigálni, miszerint a Képzőművészeti Lektorátus áldását adta a szoboráthelyezési projektre. Ez így önmagában nem igaz, hanem egyes szobrokról döntött, hogy azok bizonyos terekre áthelyezhetők, de nem vizsgálta például az Erzsébet téren elhelyezendő szobrok és műtárgyaknak az összhatását, összképét, nem vizsgálta azt, hogy például a Deák térre áttelepítendő Török-kút másolatát hova fogja elhelyezni a város, tehát összefüggéseiben a Képzőművészeti Lektorátus nem vizsgálta ezt a kérdést, úgyhogy én azt gondolom, hogy hamis ez a megközelítés. És még egy dolgot szeretnék mindenkinek a figyelmébe ajánlani. Az a pénzt, amit elnyerhetünk, az önerővel együtt édes kevés, édes kevés, és éppen azért nagyon takarékosan kell beosztani, és itt egy konkrét példát szeretnék mondani, a Zrínyi utca meghosszabbítása és a Huszti téri körforgalom becsült költsége maga 500 mFt.

Marton István: Képviselő úr, az a kérésem, fejezze be a mondatot, az ideje már letelt.

Halász Gyula: Polgármester Úr, egy kicsit legyen türelmes.
Marton István: Nincs türelmem Képviselő Úr, az előbb hét és fél percig türelmem volt, elfogyott. Kérem, fejezze be a mondatot.

Halász Gyula: Polgármester Úr, egy bővített mondatot fogok mondani, körülbelül 10 percig tart és ott lesz a pont vége. Tehát arról van szó….

Marton István: Kérem kikapcsolni a készüléket.

Halász Gyula: Arról van szó Polgármester Úr, hogy …..

Marton István: Röst úrnak adom meg a szót.

Röst János: Nem azt folytatnám, amit Marton István gondol, és arra kérném Marton Istvánt, hogy próbálja meg higgadtan, nyugodtan viselni a megpróbáltatásait itt a közgyűlésbe, még időben vagyunk, még oda fog érni az orosz meccs megtekintésére. Én visszamennék a közlekedési koncepcióra. Lényegében Kanizsa városnak a közlekedése az ötös korridort képezi le. Egy kelet-nyugati tengelyen van a főközlekedése a városnak és ehhez kapcsolhatóak a párhuzamos kiváltások. Igazából a Zrínyi utcai átkötés vagy kikötés, illetve a Huszti téri csomópont megoldja a tehermentesítését a főutcának, akkor gyakorlatilag két sávra lecsökkenthető a forgalom. Ez által lezárható az Ady Endre utcai szakasz. A többi párhuzamosításnak az elvégzése, meggyőződésem, akkora válik szükségessé, hogyha a teljes belvárost le akarjuk zárni a gyalogosforgalom miatt. Tehát szerintem az Arany János utca meghosszabbítása, átkötése a Petőfi utcára, aktualitását körülbelül 15-20 év múlva fogja elérni és ezt mindenképpen meg kell előzze az, hogy a Kalmár utcai kikötését a régi 7-esre, illetve annak a Dózsa György összekötését ezzel a szakasszal jelentős mértékben kiküszöbölheti a buszközlekedés és igazából a forgalomcsillapítást ez adná meg. És akkor még mindig ráérünk eldönteni, hogy ennek a párhuzamosításnak a következő elemét el akarja-e végeztetni az önkormányzat vagy nem. Addig én úgy gondolom, ez egy felesleges projektelem, amit valóban vissza kellene vonni.

Deák-Varga Dénes: Én egy rövid prezentációval is készültem a mai estére. Nem tudom, hogy a közgyűlés idejébe és lehetőségeibe belefér-e? Magam részéről fontosnak tartanám azért, hogy esetlegesen felesleges viták és ismétlések ne kerüljenek sorra.

Marton István: Hány perc ez Főépítész Úr?

Deák-Varga Dénes: Egy olyan 12 perc alatt körülbelül le tudnám pörgetni. A konkrét szókérés pedig arra vonatkozott, hogy Halász képviselő úrnak arra a megjegyzéséra, hogy a Lektorátus mit vizsgált, vagy mit nem. Erre szeretném elmondani, hogy egy nagyon komplex és egy egész napos a tervet, a városrehabilitációs tervet megismerő és figyelembevevő értékelés történt, tehát szó nincs arról, hogy itt valami félretájékoztatást kaptak volna.

Marton István: Főépítész Úr, én ezt elhiszem Önnek, hiszen nagyjából ismerem én is a részleteket, úgyhogy ettől most eltekintünk.

Bizzer András Ügyrendi: Nem értem, hogy Halász úr miért vádolt meg azzal, hogy félrevezettem volna bárkit is a sajtótájékoztatómon. Én erre a szakvéleményre hivatkoztam. Fel tudom most is mutatni. Az előző közgyűlésen a napirendi pontok között volt ez a szakvélemény és erre hivatkoztam. Itt is, most is fel tudom olvasni pontról, pontra. Itt van, hogy a szoborcsoport áthelyezésével, például a Szentháromság szoborcsoport áthelyezésével a Lektorátus egyetért, és itt vannak a többi pontok, hogy egyetért, egyetért, egyetért. Én ezzel példálózottam a sajtótájékoztatómon és nem hiszem, hogy ez csúsztatás lenne. Tehát én a tényeket mondtam el a sajtótájékoztatón. Fodor Csaba képviselőtársamnak is szeretnék válaszolni. Ő is megvádolt azzal, hogy olyan dolgokat állítottam, ami nem igaz. Tehát én nem mondtam olyat, hogy 500-600 ember véleménye nem érdekel minket. Én egy újságíró által feltett kérdésre válaszoltam és akkor azt mondtam, hogy igaz, hogy 500-600 ember véleménye fontos, de nekünk városvezető pozícióban az egész város érdekét is figyelembe kell venni, figyelembe kell venni azt is, hogy 50 ezer ember számára mi jó. Amit Önök javasolnak itt határozati javaslatként, az ugye arról szólna, hogy visszavonnánk egy olyan pályázatot, ami nagy valószínűséggel nyerni fog és milliárdos nagyságrendű pénzek jönnek majd a városba, és ha ezt most visszavonjuk, akkor lehet, hogy kifutunk az időből és elfogynak azok az Európai Uniós pénzek, amik ideérkezhetnének ebbe a városba. Most már beadtuk ezt a pályázatot, erről elég sokszor vitatkoztunk és az a véleményem, hogy most már nem lehet visszakozni, nem lehet visszavonni ezt a pályázatot, mert az a város érdeke ellen van. És még szeretném azt is elmondani, hogy itt van az előterjesztésben ugye, hogy ezek a tervek alapvetően még az előző önkormányzati ciklusban jöttek létre és az akkori önkormányzat, tehát még az előző önkormányzat, a szocialista-szabaddemokrata többségű önkormányzat elfogadta ezeket a terveket és ezekben a tervekben lényeges módosulás nem történt. Ezek alapján kezdték el például a tervezést is. Például a Zrínyi utcai kikötés tervezését. Már az építkezést is elkezdték az előző önkormányzat idején és szerencsére nekünk sikerült leállítani azt az építkezést, mert az olyan lett volna, hogy a garázsok alatt ment volna el a Zrínyi utca kikötése, és ezt én sikernek tartom, hogy ezt le tudtuk állítani, és el tudtuk érni azt, hogy a mostani kikötés attól a bizonyos háztól sokkal távolabb kerül megépítésre. Ez egy fontos eredmény véleményem szerint. A másik az, hogy itt van az Arany János utca, Király Pál utca összekötések. Ezeknek is a megtervezése itt még az előző önkormányzatban kezdték el. Tehát ezek a tervek az előző önkormányzat által lettek elfogadva és az egész program akkor lett beindítva. Mi kisebb módosításokat ugyan végrehajtottunk ezen, de lényegében nem változtattunk, tehát most nem értem, hogy akkor a képviselőtársaim miért kifogásolják ezt a pályázatot. Tehát a vélemény az, hogy ezt már eléggé átrágtuk több alkalommal itt a közgyűlésen, voltak itt közlekedési szakemberek, mindenki elmondhatta a véleményét és szerintem jó döntés született, mert összvárosi érdekeket kell mindig figyelembe venni, és azt kell nézni, hogy milliárdos összegeket tudunk nyerni. Az én vélemény az, hogy most már késő dolog arról beszélni, hogy vonjuk vissza ezt a pályázatot, tehát szerintem rossz úton járunk, ezt ne fogadjuk el.

Halász Gyula: Először is azt kérném, hogy ne legyen szelektív a látása, ugyanis Bizzer képviselőtársam százszor annyi időt beszélt, Őt mégsem állította le, nem úgy, mint engem. Visszatérve a témára.

Marton István: Halász úr, én az első hozzászólónak…..

Halász Gyula: Polgármester Úr, ne rabolja az időmet, legyen szíves, megkérem. Jó?

Marton István: Ennyit megkap. Öt másodperc.

Halász Gyula: Jó, köszönöm szépen. Visszatérve az Erzsébet térre. Én fontosabbnak tartanám a szobormozgatás helyett a volt nyomdaépület felújítását és egy-két műemlék épület rendbehozatalát. Még egyet szeretnék elmondani Polgármester Úr, hogy ez az egész dolog, amit mondtam, ez az elnyerhető pár milliárd forint nem lesz semmire sem elég, nincs tartalékalap képezve arra, hogyha bármilyen közmű vagy egyéb probléma lesz, hogy akkor mit történik, miből pótoljuk, és ha az önkormányzat belemegy ebbe a dologba, akkor már egy olyan pályára kerül, hogy majd a költségvetésből kell ezeket a pénzeket kipótolni. Bizzer Úr! Még egyszer szeretném elmondani, a Lektorátus az én tudomásom szerint nem vizsgálta az összképét a dolognak. Szeretném megkérdezni Főépítész Úrtól, hogy ezt a giccsparkot, amit terveznek a városba, ezt ki és milyen művészeti szempontok alapján állította össze? Erre szeretnék konkrét választ kapni.

Marton István: A giccspark titulust visszautasítom. És úgy gondolom, hogy ilyen kérdésekről szakbizottsági üléseken lehet vitatkozni, és nem pedig közgyűlésen húzni az időt vele. Én nem adom meg a szót a Főépítész Úrnak.

Balogh László: Azt gondolom, hogy ha valaki, akkor én különösen nehéz helyzetben is vagyok, és meg is kell, hogy szólaljak, mert itt jó pár választókörzetembeli városlakót látok, akikkel jómagam is, ha úgy tetszik, akár napi kapcsolatban is vagyok. És ugye mi dolga egy képviselőnek? Hát közvetíteni a problémánkban. Én ezt a részét érzékeltem is a dolognak és jómagam is olvastam nevenként azt a 107 aláírást, ami eljutott hozzám és bizonyos, hogy 500-600 ember, sőt több ezer ember is állást foglalna mondjuk, ezen terv ellenében és most azt gondolom, ez felesleges vita, hogy hány ezren vagy hány tízezren mondanák azt, hogy ebben a nagy projektben leírtakra, tervezettekre, álmokra szükség van. Én azt gondolom, hogy ez most itt nem fog eldőlni, ez a vita. Ez egy, ha úgy tetszik, nagy kísérlet és hát előre menekülve majd talán 2010-ben sem, de 2010 után már majd úgy fog látszani talán, hogy pro vagy kontra eldönthető, hogy szabad volt-e meglépni vagy nem. Tudom, most azt mondják egyesek, hogy ilyen kétes kimenetelű dologba nem lehet belemenni. Hát én azért azt gondolom, hogy sok szakemberi vélemény van e mögött. Én azt gondolom, hogy Kanizsa városa büszke lehet belvárosára építészetileg, struktúrájában. Az a sokat emlegetett három darab háromszögletű tér, az építészeti és kialakításbeli unikum nemcsak a kis környékünkön a szobraink helyzete, és azt gondolom, hogy már most elég jó, de egy ilyen újabb fejlesztessél még szebbé tehetjük az állapotokat. Világos, hogy jobb lenne egy külső körgyűrűvel kezdeni, de egy belső körgyűrűre is szükség van. Én azt el tudom fogadni, hogy apróbb, kisebb módosításokra biztosan szükség lesz még a jövőben is, de azt gondolom, hogy 2 milliárd forint mellett nem mehet el a város még akkor is, ha ez egyéni sérelmekkel is jár. Én bízom benne, hogy a most ellenzők esetleg évek múltán látni fogják a pozitív eredményeket. Én most a nagyobb többséggel tudok azonosulni azzal együtt, hogy érzem kötelességét annak, hogy minden egyes megszólalónak, problémafelvetőnek is hát meg kell hallgatni az elgondolását, érveit, azért vagyunk itt is most. Én magam ezért közvetítettem. Én azért remélem, hogy volt is fórum és még lesz is, amikor tisztázódik a kép. Tulajdonképpen részemről most nem a konkrétumok kapcsán szólalnék, hanem arra a helyzetre szerettem volna utalni, hogy ez itt és most eldönthetetlen. Itt és most ezt már nem lehet konszenzusossá tenni, mert ez egy működő projekt. 2005-től elindult. A város közepén nem lesz patak, de egy csomó olyan dolog lesz, amit már 2005-ben javasoltak. 2007. szeptember 29-én, azt is látom és emlékszem rá, hogy 24 igennel fogadtuk el ezt a városrekonstrukciós tervet. Én ebből indulok ki. Elhiszem, hogy egy ilyen helyzetben az ellenzék részéről jó páran visszalépnek, mert és ez a pártpolitika része. Köszönöm, én itt hagyom abba ebben a pillanatban, de állok elébe mindenféle folytatásnak a városlakókkal és képviselőtársaimmal is.

Böröcz Zoltán: Bizzer úr, nem, nem és nem, bármit mond, nem, nem ért Ön semmit az egészből, nem is fog, én pedig nem is reménykedek benne. Tudniillik ez úgy van, tetszik tudni, ez úgy van, azt mondja Ön, hogy nem 500-600 emberrel szemben ….500-600 ember érdeksérelme, életének megzavarása, telkének tönkretétele, életterének a megváltoztatásából nem lehet boldoggá tenni 40 ezret, mert akik ezt gondolták valaha – nem sorolok neveket –, azok voltak a diktátorok. Tetszik tudni, hogy most mi a lényeg? Hogy nem a többséget állítjuk szembe a kisebbséggel. Vagy tetszik tudni, közmegegyezést csinálni az Ön gondolatához, vagy nem. Ha nem tud, ne tessék már azt mondani, hogy 500-600 és 40 ezer meg boldog lesz. Tehát a lényegét nem érti. Egyébként azt szeretném mondani, hogy a szeptember 29-i döntéssel kapcsolatban Balogh úr megemlítette, valóban azzal, hogy akkor is hangsúlyoztuk, hogy a Dózsa György utcát ki kell vinni a meghosszabbított Kalmár utcára, és ennek kell lennie, sőt azt is képviseltem, elmondtam, hogy ez az úgynevezett belvárosi határvonalat úgy kell elfogadni. Önök azt mondták, hogy rengeteg lakossági fórum, egyeztetés, meg egyéb volt. Semmi nem volt. Azt Önök akkor is tudták, hogy nem volt. Ülés előtt két nappal az I. emeleti tanácsterembe hívtak oda szakértők, és azt mondták, két nap van rá, el kell fogadni, különben lecsúszunk a pályázatról. Egyébként valóban nem csúsztunk volna le. Azóta is rendelkezésre állt volna az idő és igenis minden erőt arra, hogy a Kalmár utca menjen ki a 7-es elkerülőre és a Dózsa György, és nem kell 400, 500, 600 ember sérelmét okozni. Nem lesz tőle boldogabb a másik 40 ezer, az is átkozottul rosszul fogja ettől érezni magát. Nem szükségszerű, amit csinálunk. Egy makacs ragaszkodás valamihez, ami azt hiszem, azért az ilyen gondolkodású, öntípusú gondolkodású gondolatokból jöhet csak elő. Ragaszkodás valamihez, ami nem valós. Tehát meg kell változtatni, ha van rá egyetlen százalék esélyünk meg kell változtatni és közmegegyezés, mert mindannyian azt szeretnék, hogy a városrekonstrukció megvalósuljon, a francba. Bocsánat.

Szőlősi Márta Piroska: Én egy kicsit rövidebb leszek, mint az elődeim voltak. Ellenzéki képviselőtársaimnak, úgy gondolom, hogy el kellene döntetniük tulajdonképpen, hogy kinek az érdekeit képviselik, mert …… Képviselőtársaimnak, akik velem szemben ülnek, el kellene dönteni, hogy kinek az érdekeit képviselik. Ugyanis akkor, amikor ez a projekt elindult, akkor ugye Ők voltak a városvezetők, nyilvánvalóan az volt az érdekük, hogy ez a projekt elindulhasson. Sőt igazából még 2007. szeptember 29-én is az volt az érdekük, hogy ez a projekt, ez a saját medrében folydogáljon. Erre utalt Balogh képviselőtársam, amikor azt mondta, hogy 24 egyhangú szavazattal, merthogy annyian voltunk itt éppen, de mindannyian megszavaztuk, hogy ez a projekt menjen a maga útján. Megtörtént a pályázat beadása, közben persze a pályázati kiírásoknak kisebb-nagyobb módosításokkal kellett, hogy megfeleljünk, meg Anti-szegrerációs terv, meg nem sorolom, ezt Önök ugyanúgy tudják, mint én. És ni csak, ni csak, eljutottunk odáig, hogy lassan már esetleg döntési fázisba is kerül a pályázat, és esetleg eljuthatunk odáig, hogy ebből pénz is lesz, amiből meg aztán ugye valami látványos is készül itt a városban, és ebben a pillanatban Önök már úgy gondolják, hogy gyakorlatilag már nem is nagyon kellene e mellett a projekt mellett kiállni, mert hiszen mégsem jó dolog, hogyha a FIDESZ-es városvezetés ne adj Isten a következő választásokig valamit fel tud mutatni ebben a városban. Ezzel nyilván nem azt akarom mondani, hogy úgy egyébként ezt a projekt úgy, ahogy van, tökéletes, csak azt szeretném kérdezni, hogy Önök hol voltak akkor, amikor ennek a beadását megszavaztunk 24-en, egyhangúan? Ketten hiányoztak Tisztelt Uraim. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag ezt a soron kívüli közgyűlésre való meghívót ketten írhatták volna alá, ami persze hülyeség, ugye mindannyian tudjuk, mert akkor nem is kerülhetett volna ide be közénk, de a hét aláíró közül öt, az vagy akkor nem tudta, hogy mit csinál, vagy most nem tudja, hogy mit csinál.

Dr. Fodor Csaba: Azt gondolom, hogy – hát nem akarok megsérteni senkit sem – nem egészen így van és nem is ….. emlékezik és nem is helyesen képviselőasszony. És azért egyet rögzíteni szeretnék. Eddig nem nagyon mondtam, de azért tessék megnézni, hogy kitől kapjuk mi ezt a sok pénzt. Hogy hívják azt? Az a Regionális Fejlesztési Tanács. Abban többségében az itt ellenzéki, de egyébként a kormányoldal ül. Tehát azt a pénzt, amit odaítélnek, azt, ha tetszik, nem úgy nézik, hogy FIDESZ-es vagy nem FIDESZ-es városvezetés, mert akkor úgy döntöttünk volna akkor az RFT-ben, hogy nem adjuk oda Nagykanizsának a pénzt, csak ez fel sem merült, tetszik tudni, mert mi vagyunk többségben. Nyilvánvalóan az Ön gondolkodásmódjában lehet következtetni arra, hogy mi lenne akkor, ha Önök lennének többségben, és itt meg szocialista városvezetés lenne, de hát a példa nem így igaz sajnos, vagy hála Istennek, a város szempontjából. Egyébként pedig azt csak meg szeretném erősíteni, amit Böröcz Zoli mondott. Itt valóban arról szólt a történtet, hogy mindig az idő sürgetésével voltak és mindig azt mondták, ha most nem, akkor bizony, bezzeg nincs időnk és be kell nyújtani a pályázatot és 2,5 milliárd forint, azt hiszem, ez hangzott el, attól esik el a város, merthogy ennyi jut nagyjából, egészéből a megyei jogú városoknak az RFT korábbi döntése alapján, ami egyébként nem megváltoztatható, tehát ez a 2,5 milliárd forint, ez rendelkezésre áll függetlenül attól, hogy benn a pályázat vagy nincs bent a pályázat. Tehát az továbbra is él, az a döntés és ebben nem sérülne ez a korábbi RFT döntés, csak a pontosítás kedvéért mondtam.

Marton István: Az a 2,5 milliárd, az csak 2 milliárd egyébként. Az öt megyei jogú városból egynek volt tartalék 600 millió felosztva, szerintem az már nincs meg a forint jelentős felerősödése óta. De a 2 milliárdnál remélem, mint az ötnél megáll. Egyébként a többi megyei jogú város rendkívül örülne annak, hogyha ezt most mi visszavonnánk, mert azért itt a lényeg nem hangzott, hogy ez az EU költségvetés, ez 2013-ig tart, és mondjuk, egy-két év csúszással tökéletesen sikerülne magunkat az utolsó helyre navigálni, tehát ezt itt visszavonni kész képtelenség. Mellesleg azért azt megjegyezném, hogy amikor például az Arany János utca meg a Királyi Pál utca között ugye megépült az a négyemeletes ház, akkor, aki ott lakást vett, mindenki tudta, hiszen az akkori rendezési tervben is szerepelt, hogy ott előbb vagy utóbb út fog épülni. Csak ez ugye most tűnik, hogy sürgetővé vált.

Cserti Tibor: A belváros fogalomcsillapítását nagyon fontosnak tartom. Többször kifejtettünk a véleményünket. Két kulcsfontosságú területén a projektnek viszont korábban is és most is ellenzője vagyok és kifejtettem a Nagykanizsai Városvédő Egyesület véleményét a szoboráthelyezési projekttel összefüggésben. Nem szaporítom a szót, az elmúlt ciklusban is a projekt részeként is elmondtuk, elhibázott dolog egyébként az Arany János utca, Királyi Pál utca, Zrínyi utca átkötés és a Dózsa György utcára történő terelésre hívtuk fel a figyelmet akkoriban. Egyébként is, a keleti lakótelepen történő kivezetésének ma is megvan a műszaki megoldása. Szoboráthelyezési projektet illetően pedig nem értünk egyet a Szentháromság szobornak a megmozgatásával, meglepetések várhatók még. Ismeritek a körülményeket, elmondtuk. Elhibázott ötletnek tartjuk önmagában az Erzsébet térre telepíteni a zenepavilont. Most egyébként abban a környezetben, ahol nemrég lett egyébként helyreállítva és a Török kút környezetében ……látnak nap mint nap kedvező teret. Most ennek a kútnak az átvitele a Deák térre, ami most is rendezett környezet, ugyanakkor egy Deák szobor, ami most már patinás és beállt környezete áttelepítése ugye a Széchenyi szobor helyére, az meg szóval. Ezeket a kis elemeket a projektnek elhibázott részeként tartjuk. Ha való igaz az egyébként, hogy a projekt költségvetése, az nem veszik el kisebb módosítással, akkor én azt hiszem, hogy a korrekcióhoz a közmegegyezésre mindenféleképp alkalmat kell teremteni. Én a magam részéről egyébként tisztában vagyok, hogy most a jogtechnika, az nem kell minősített többség, tehát ……megilleti az érintetteket, így bennünket is. Tehát technikai kérdésnek tartom. Azt meg visszautasítom egyébként, hogy önmagában véve, aki az asztalnak ezen a részén ül, én pártpolitikától teljesen függetlenül fogalmaztam meg eddig is a véleményemet, meg utána is.

Marton István: Én azt hiszem, hogy itt a két oldal vitájába Ön nem volt érintett.

Bárdosi Gábor Jenő: Hát a politikai részét tekintve talán én sem vagyok érdekelt, amikor azt mondom, hogy mind a Bizzer úr sajtótájékoztatóját, mind ma hallgatva a másik oldal képviselőasszonyát, vagy képviselőjét megszólalásában, akkor egy kicsit elgondolkodnánk, bárhol laknák Nagykanizsán. Miért mondom én ezt? Talán azért, mert azt gondolom, hogy aki azt mondja egy pályázati pénz megszavazásánál, hogy az ellenzék majd bolond lenne, és nem szavazná meg azt, akkor azt erősen nem érdekli ez a város. Miért ne szavaznánk meg? Ez ugyanolyan, amikor azt mondjuk, hogy nem régen volt egy eset egy autó kapcsán. Természetesen megszavaztuk azt a pénzt, hogy azt el lehessen költeni. Aztán menetközben, mint itt a város átalakításával kapcsolatosan is kiderülnek, hogy nagy marhaságokat követünk el, nagy marhaság a Huszti téren körforgalmat kialakítani, amikor ott az Eötvös tér eleve körforgalom. Nagy marhaság a Királyi Pál utcát összekötni az Arany János utcával, mert eleve ott van a Kalmár utca, Dózsa György utca és egyéb, amelyik kétirányú forgalmakat bír el. Amikor azt mondja Bizzer úr, hogy Ön csak válaszolt egy felett kérdésre, én ott laktam akkor a kórház utcán, amikor történtek azok a dolgok, amik történtek. Arra azt mondani, hogy elvittük három méterre arrébb és az most így jó lesz? Hát azoknak akkor sem lesz jó, de ez nem zavarja Őket. Nem zavarja Őket, ha meg vannak kérdezve, hogyha kellően informálva vannak és egyéb. Amikor Önök azt mondják, hogy volt épp elég lehetőség arra, hogy megismerjük ezt a projekt belső tartalmát, akkor Önök valóban igazat mondanak. Többszörösen évek óta menő történet ez. Évek óta, hiába mondja el bárki, ahogy a közgyűlésben néha az ellenzék oldaláról valamelyikünk megszólal és próbál mondani valami értelmes szakmai mondatot, akkor viszont nagyon kevés az az alkalom. Én örömmel ülök az Egészségügyi Bizottság ülésén, ahol nagyon sok alkalmam van megszólalni, és nem érzek semmi politikai történetet, csak működik a bizottság, ahogyan működik. Amikor már itt a közgyűlésben vagyok, akkor nem érzek ilyen jót. Akkor már itt nem tudok dolgozni, mert ha valamit mondok, akkor az van rá mondva, az ellenzék mondja. Balogh képviselő úr, valóban nehéz dolga van. Nehéz dolog Laci azt most eldönteni – bocsánat, hogy Lacizlak – vajon ez három év múlva mit fog eredményezni az ott lakóknak. Ezt ma nem lehet megmondani, de valamiről tudni, hogy az elve rossz lesz, azt már most is lehet tudni, mert az Eötvös téren két körforgalmat megcsinálni, az rossz lesz, azt ma is lehet tudni. Másfél millió forintból az Erzsébet térből körforgalmat csinálni, azt is lehet tudni. Az festék és tábla kérdése. És én mondtam párizsi példát is, meg mondtam magyar példát is. El kell menni, ki kell próbálni! Ez lehet, hogy a projektet megváltoztatja belső tartalmával. Ma is ugyanazt hallom, amit eddig hallottam. Bizonyos dolgokat meg lehet változtatni. Azt mi soha nem fogjuk mondani egyetlenegy alkalommal sem, legyünk ellenzéki oldalon, vagy másik oldalon, csak nagykanizsai képviselőként, senki nem fogja azt mondani, hogy ha megpályázhatok 2 milliárdot, akkor azt ne pályázzuk meg.

Marton István: Nem vagyok meggyőződve arról, hogy az itt ülők mindegyikének van akár csak halvány fogalma is arról, hogy mennyi időt vesz igénybe mondjuk, egy út nyomvonalának a megszerzése a város részére. Azért egy példát megemlítenék, hogy az Alsószabadhegyi utca nyomvonalának a megszerzése a város részéről hat és fél éve folyik. Pedig hát gyakorlatilag mondhatnák azt, hogy a semmibe megy az útnak a nyomvonala és még mindig nem jutottunk a végére. Tehát könnyű itt dobálózni azzal, és nagyon népszerűvé lehet tenni magát bárkinek, hogy ha ideteszek egy utat, odateszek egy utat, csak annak a megszerzése és annak a forintális vonzata, az egészen más kategória.

Bizzer András: Reagálni szeretnék. Bárdosi úr megint olyanokat mondott és tulajdonított nekem, amit én nem mondtam sajtótájékoztatón. És még arra is szeretnék válaszolni, hogy nemcsak három méter. De Ön nem pontosan idézte a sajtótájékoztatómat, hiába mutatja fel és egyébként az újságíró is nem biztos, hogy pontosan idéz mindent, ez a másik dolog. Még reagálva a Zrínyi utcai kikötésre, a legközelebbi pontnál lehet, hogy csak három méterre lesz ez az út, de ez az út srégen fog menni, tehát pont azok a lakók, akik annak idején tiltakoztak, jobban járnak, mert még messzebb fog menni ott az út, ki lesz alakítva növényzeti sáv és egyébként körforgalom lesz, amit kértek, mert a lámpás kereszteződés feltorlasztaná a forgalmat, tehát az sokkal rosszabb lenne, tehát valamilyen szinten már belenyugodtak véleményem szerint az ott lakók, hogy ez így fog megvalósulni. Szerintem mindenképpen jobb ez a megoldás, mint az a megoldás, amit annak idején Önök javasoltak, amikor szocialista-szabaddemokrata városvezetés volt. Ott ment el az út a garázsok mellett és az ellen mindenki tiltakozott, és akkor én reagálnék Böröcz úrnak is, hogy én vagyok a diktatórikus? Akkor Önök nem voltak diktatórikusak, amikor ugyanúgy tiltakoztak ott százan, kétszázan és Önök, az MSZP- SZDSZ többségű önkormányzat keresztülverte azt a tervet, elkezdte építeni azt az utat úgy, hogy még nem is volt az építési engedély hatályos? Tehát akkor most ki a diktátor? Egyébként szerintem ez nem diktatórikus dolog, mert visszatérve, szerintem pont a demokráciának a lényege az, hogy a többség véleménye számit akkor, hogyha olyan kérdésekről beszélünk, ami alkotmányos alapjogokat nem sért. És a demokrácia pont arról szól, hogy a többség dönt és egyébként úgy működik a rendszer, hogy …..döntés, amit ne lenne olyan ember, aki nem támogatna, tehát, vagy hát minden döntés esetén vannak olyanok, akik ellenzik a bizonyos döntéseknek a meghozatalát, tehát nem lehet olyan döntést meghozni, hogy ne lenne annak ellenzője, tehát hogyha arra törekednénk, amit Böröcz úr mondott, hogy csak olyan döntéseket hozhatnánk meg a város érdekében, amit senki nem ellenez, akkor nem juthatnánk soha se előre, mert ilyen döntést nem lehet meghozni. Mindig vannak ellenzők és mindig a többség véleményét ……és szerintem ez a demokráciának a lényege.

Balogh László: Én úgy gondolom, hogy ez a vita most sokkal fontosabb, mint a focimeccs, ezért még egyszer szeretnék hozzászólni. Évszázadosra lehet tágítani ezt a problémakört. Az 1920-as évek rendezési tervében is már szerepelt az összekötése az Arany János utcának a Petőfi utcával. Károlyi Attila képviselőtársam is ebben már erősített meg bennünket itt is. Azzal együtt keresvén konszenzusos megoldást én jelen pillanatban világos, hogy szintén egy nagy álom, de a Kalmár utca, Dózsa György utca összekötésében látok megoldást, és két mondattal hadd utaljak arra, és akkor a kérdéseknél nem fogom ugyanezt elmondani. A múltkori közgyűlésen feltettem interpellációs kérdésként Polgármester Úrnak. A környéken lakók tiltakoznak az Arany János utca Sugár útra való átkötése, illetve a belső körgyűrű Királyi Pál utcán és a Berzsenyi lakótelep melletti nyomvonalon való kialakítása ellen. Tiltakozásukat enyhítené, ha terveződne és megépülne a Dózsa György útnak a Magyar utcán át való meghosszabbításban a Kalmár utcával való összekötése. Megépülhet-e ez az elkerülő út? - volt a kérdés és hadd idézzem a hivatalos mai aktuális választ. A Dózsa György utca meghosszabbítását és a Kalmár utca 7-es főútig történő megépítését az önkormányzat már régóta fontos feladatának tartja. A tervdokumentáció elkészült, engedélyt várhatóan az idei évben kaphat. Ennek ellenére a megépítése olyan magas költségekkel jár, beleértve a kisajátításokat is, hogy a pályázati forrás bevonása nélkül nehezen elképzelhető. Én abban bizakodnék, hogy itt sikerül előrelépni, az ugyanarról szól, mint amiről itt szólunk. Tehát ezt javaslom Tisztelt Magunknak, hogy ebben az irányban, ha látunk megoldást, lépjünk tovább. Tehát Dózsa György utca, Kalmár utca.

Karádi Ferenc Gyula (Ügyrendi): Én is konstruktív szeretnék lenni. A magam részéről tökéletesen egyetértek ezzel a Kalmár utca, Dózsa György utcai megoldással, viszont a mai vitát, arra kérem a Polgármester Urat, azonnal zárassa le. Kérem, hogy szavazzunk róla.

Marton István: Én nagyon egyetértek Karádi úr felvetésével. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot. Zárjuk le. Itt még lehet beszélni reggel is, ez teljesen igaz.


A közgyűlés 13 igen és 9 nem szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Aki egyetért. Ja bocsánat, vannak még olyanok, aki nem szóltak, hárman is. Röst úrnak meg kell adnom a szót.

Röst János (Ügyrendi): Az lenne a kérdésem, hogy a lakók képviselői kapjanak szót. Erre nem került sor. Én úgy gondolom, hogy ha Ők megtiszteltek bennünket azzal, akkor legyenek kedvesek megadni a szót nekik.

Marton István: Tervezve van, hogy a legvégén sor kerül rá.
Cseresnyés Péter: Néhány dolgot tényszerűen szeretnék elmondani. 2005-ben ezt a tervet, amiről most vita folyik, az akkori képviselőtestület szocialista-szabaddemokrata többsége fogadta el. Ezt a tervet, amiről szó van. Több alkalommal elmondtam azt, hogy tulajdonképpen mi ugyanazt folytatjuk tovább, amit Önök csináltak, amit Önök elfogadtak, ugyanaz történik a Királyi Pál, Arany János utca összekötésében és a Zrínyi utca kikötésében azzal a változtatással, amit Bizzer képviselőtársunk elmondott. Ha rosszul emlékszik néhány képviselő, akkor menjen be, legyen szíves, nézze meg a terveket és nézze meg a határozati döntéseket. Elhangzott az, hogy nem volt lakossági egyeztetés. Az, hogy esetleg kevesebb volt, mint amit képviselőtársam, Böröcz képviselőtársam szándékozott volna egy ilyen komoly döntés előtt megvalósítani, megrendezni, azt elhiszem, de ne tessék azt mondani, hogy nem volt, mert volt. Tényszerűen. Volt. Az volt a kérdés, nem hallják a TV nézők, hogy hol volt, az egyik szocialista képviselő megkérdezte. A Vasemberházban volt és a könyvtárban volt a lakossági. Volt egy vállalkozói a Vasemberházban és lakossági pedig a könyvtárban volt. Volt utalás arra, hogy itt szocialista, pontosan kormánypárti delegáltak és képviselők döntenek erről a pénzről. Megint csak a tényszerűség kedvéért hadd mondjam, ez akkor, amikor keretösszegként megjelent pénz 10,5 milliárd forint volt, ez kimondottan a megyei jogú városok számára történt kiírásra kerülő pályázat volt. Tehát ez nem valakinek a jóindulatából jön majd ide Nagykanizsára vagy egy megyei jogú városhoz, vagy akármelyik megyei jogú városhoz, hanem ezt kapják a megyei jogú városok, ők használhatják fel abban az esetben, hogyha pályáznak, és sorrendiséget állapítanak például a beadás és a pályázat minősége tekintetében. Én Bárdosi képviselőtársamat arra kérem, hogy ne tessék azt csinálni, hogy valamit mond valakinek a szájába adva, amit ő, az a bizonyos illető el sem mondott, majd utána nekiáll vitatkozni ezzel a kijelentéssel, mert senki nem mondta azt a mi oldalunkról, hogy bolond lenne az ellenzék megszavazni ezt a bizonyos mondjuk tervet, vagy ezt a tervet. Ilyet nem mondott, ezt Ön mondta, majd utána nekiállt ezzel állításával vitatkozni. Ezt is csak a tényszerűség kedvéért említem meg.

Marton István: Hogy egész pontos számokat mondjak Uraim. 4,2 milliárd forint van a megyei jogú városok, a Regionális Fejlesztési Tanácsban a megyei jogú városoknak elkülönítve. Éppen ezért négy megyei jogú város mintegy 900 millió forintot tud nyerni fejenként és az ötödik csak 600-at. Így jön ki a 4,2 milliárd.

Bene Csaba: Én nem szeretném a vitát gerjeszteni, mert éppen eleget vitatkoztunk ezen, de egy-két dologra szeretném felhívni a figyelmet. Korábbi közgyűléseken már Fodor Csabával egyetértésben ugye beszéltünk a Dózsa György út Kalmár utca összekötéséről és mind a ketten támogattuk ezt a tervet, illetve, hogy ezt kellene megvalósítani a legelsők között. Ez igaz, de azt is elmondom Önöknek, hogy a Dózsa György út lakói már most tiltakoznak a most meglévő forgalom ellen. Tehát nekem képviselői fogadóórámon már ott vannak. Ugye amióta felújították a Dózsa György utat, nagy előszeretettel veszik igénybe és utána majd, ha össze lesz kötve, akkor meg még inkább, és akkor ők jönnek ide, és akkor ők fognak majd tapsolni, amikor éppen ellene megyünk. Nagyon nehéz azt mondani, hogy közmegegyezés. Kérem szépen, akkor a másiknak az érdekei is sérülnek és a másikak fognak tiltakozni ugyanígy, mint ahogy most az itt lakók eljöttek és tiltakozni fognak. Tehát azt én úgy gondolom, hogy el lehet felejteni, hogy közmegegyezés. És néha úgy próbáljátok meg beállítani nekünk, hogy hát milyen butaságot csinál ez az oldal, mert ezt találta ki. Kérem szépen, nem mi találtuk ki. Bárdosi képviselőtársam, aki ilyen bátran belemondja a mikrofonba, hogy ez hülyeség, hogy ott hülyeség megvalósítani a körforgalmat, meg nem tudom milyen dolgokat nem csinálni, szakemberek munkájáról mond véleményt. Én nagyon óvakodnék szakemberek által összeállított anyagra biztosító múlttal, képzettséggel rendelkezőnek, mindegy, csak azt mondom én a, nem mi találtuk ki, nem én találom ki testnevelő tanárként, hogy mondjuk az út, az hol kanyarodjon, hol van szükség körforgalomra, és ott mit kell csinálni. Úgy gondolom, hogy ez elég nagy bátorság. Tehát ilyen nagy kinyilatkoztatásokat tenni, hogy márpedig ezt így vagy úgy kell megcsinálni. Különben, hogyha három szakembert ideállítunk, ide lehet állítani három szakembert. lehet, hogy mind a három szakember homlokegyenest ellenkezőt fog mondani és ugyanez vonatkozik a Halász Gyula által elmondottakra, hogy akkor most a szobrokat ki hogyan ítéli meg, meg azok elhelyezését hogyan ítéli meg. El lehet dönteni, hogy az adott koncepció mellé mennyi szavazatot tudunk odatenni, vagy egy másik mellé mennyi szavazatot tudunk odatenni. Az meg aztán igazából számomra érdekes felvetés volt, ha jól értettem Halász képviselőtársamnak a felvetését, hogy akár vonjuk is vissza ezt a pályázatot, mivel nincs szükség erre itt, annak függvényében, hogy azzal mélységesen egyetértek, amit Böröcz képviselőtársam már korábban is képviselt, hogy csak olyan dolgokba szabad belevágni, ami pályázati úton valósul meg. Tehát pályázati pénzek bevonásával, tehát ebben a szellemben. Azt én nem is tudom támogatni, hogy mondjuk, egy ilyen pályázat visszavonásra kerüljön.

Marton István: Nem értem, úgy veszem észre, hogy képviselőtársaim nem ismerik az SZMSZ-t. A vitát lezártam. Az SZMSZ értelmében annak szót kell adnom, aki még nem szólt hozzá. Ez megtörtént. Nyugodtan ki lehet törölni a táblát. Jön a szavazás. A határozati javaslat. Bocsánat, a lakók, a Baumgartner úrnak még megadom a szót, ezt megígértem igen, ez így is lesz.

Dr. Baumgartner Imre: Tisztelt Közgyűlés! A lakók képviseletében és nevében köszönöm, hogy meghallgatnak bennünket. Említésre került az és tudjuk mindannyian, hogy 1920-as évektől ez a bizonyos rendezési terv már él. 2008. április 15-én volt egy bizonyos helyszíni bejárás, amiről meglehetősen érdekes módon szereztünk tudomást, de néhányan elmentünk, amit a HSMK-ban tartottak az építési engedélyező hatóság. Már akkor elhangzott az, hogy milyen rendezési terv az, mennyire kell komolyan venni egy rendezési tervet, amelyik 1920 óta nem mozdul. Azt hiszem, hogy ebben egyetérthetünk. A következő: abszolút, de megdöbbenve nézzük azt, hogy ez a kérdés is politika. Mi ezt nem politikaként kezeljük, és a Balogh képviselő urat szólítom itt meg, mi nem azért adtuk oda a Fodor Csabának ezt a bizonyos listát, mert Veled nem értetünk egyet. Ott voltunk a képviselői fogadóórán. Nem értettünk egyet. Keresni kellett nyilván olyan személyt, aki felvállalja ezt az ügyet függetlenül attól, hogy jobboldalon, vagy baloldalon ül az a bizonyos személy, mert bennünket abszolút, de nem érdekel az, hogy melyik oldalon ül, hanem az érdekel bennünket, hogy az érdekeink képviselve legyenek valaki által. A következő: Főépítész Úr is mondta, hogy prezentálni tud néhány dolgot. Tehát, amikor elmentünk erre a bizonyos helyszíni bejjárásra, ami - ismétlem - a HSMK-ban történt érdekes módon, rávettük az ügyintézőt, hogy ugyan már, vonuljunk ki akkor egy helyszíni bejárásra, a helyszínre. Megdöbbentő dolgokat tapasztaltunk Tisztelt Képviselők, Tisztelt Közgyűlés. A tervező által a Királyi Pál utcában nem volt ismert egy bizonyos sportcsarnok, ahol minden hétvégén tömegrendezvényeket tartanak. A tervező előttünk szépen kisatírozta, hogy akkor ide mégsem kellene, pirossal, el lehet tőle kérni a rajzokat, pirossal kihúzta, hogy akkor ide mégsem lesznek jók ezek az autó-megállóhelyek. Mentünk tovább. A Hunyadi utca, ugye az a vak utca gyakorlatilag, ami a Berzsenyire nyílik, és ahol én is lakom. A tervező megdöbbenve vette azt észre, hogy a 29., a Hunyadi u. 29. számú háztömb alatt garázsok vannak. Ő ugyanis a garázsok elé autómegállókat tervezett. Fogalma sem volt arról, hogy a garázstulajdonosok körülbelül 45 fokos lejtőn járnak fel a garázsokba. Kérdeztük, akkor hogy fogják ezt megoldani? Hát majd 20 cm-el megemeljük, de itt is pirossal kihúzom a kocsimegállót. Komolytalan volt Uraim és Hölgyeim. A mi álláspontunk az és gyakorlatilag elég kevesen jöttünk el ide, nem 500-600-an vagyunk. Nyilván Bizzer képviselő úrnak is azért elmondom, az az 500-600 ember ott lakik. Merem állítani, ebben az ötvenezres városban van 1000, 2000 olyan ember, aki még nem is járt abban az utcában. Nyilván, hogy nem érdekli, hogy ott mi történik azzal az 500-600 emberrel. Én azt szeretném ezért, hogy felmerült most itt ez a Dózsa György utca. A Dózsa György utca eleve egy jóval szélesebb, igazad van Csabi biztos, hogy ott is a lakók tiltakozni fognak, de ott már van buszforgalom. Jóval szélesebb utca. Mind a két oldalon megvan a zöldsáv. Itt a tornaterem előtt tervezik azt, hogy azt az 1 méteres zöldsávot elveszik, és annak a rovására akarják a Királyi Pál utcát megszélesíteni. Nem tudom, hogy vizsgálta-e valaki azt, hogy milyenek ott, Vízmű – elég népszerű téma a közgyűlés előtt – meg kellene vizsgálni azt, hogy azok a csatornák, amelyek ott havonta csőtörést okoznak – azt hiszem, az Alpolgármester Úr is tapasztalja –, gyakorlatilag az egész annyira elhasznált ócska rendszer, hogy elbírnák-e egyáltalán azokat a járműveket, amelyek oda lennének utalva a forgalomcsillapítás miatt. Forgalomcsillapítás. Vitatom. Hol van ott forgalomcsillapítás, ha én ki akarok jönni – most személyes dologról beszélek – és az Erzsébet tér fele akarok kanyarodni, és most megtehetek jobb oldalon végigmenni a Királyi Pál utcán, és bent vagyok a városban. Ki kell menni, mert ha egyirányú lesz ugye az Arany Jánostól, Petőfire egyirányú, elmegyek a Petőfi utcába, majd valahol visszajövök a városba. Ez forgalomcsillapítás? Következő: a helyszíni bejáráson a Kulik őrnagy úr volt a rendőrség részéről jelen, felállt a székről és megfogta a fejét, amikor meghallotta azt, hogy a Sugár utca alá lenne rendelve - a tervek között ez szerepel -, a Sugár utca alárendelésre kerülne ennek a bizonyos egyirányú utcának. Könyörgöm, ha egy busz télen megáll, mert STOP táblát kap, vagy akár elsőbbséget kell adnia, tavaszig nem jön fel. Ez, azt hiszem mindannyiunk előtt egyértelmű. Én azért szeretném, ha átgondolnák ezt és azért is jöttünk ide, hogy erre kérjük a közgyűlést.

Marton István: Köszönöm a lakók képviselőinek a felvetéseit. Azt hiszem, hogy ezek közül jószerivel mindegyiket érdemes figyelembe venni. Tehát ezek azok az apró részletek, amiket majd a megvalósulás közelében kell részletesen tisztázni, nem pedig esetleg évekkel előtte. A vita lezárása utána a határozati javaslatot teszem fel szavazásra, amely szerint Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetért az előterjesztésben foglaltakkal, és a városközpont-rehabilitáció megkezdett munkáinak folytatásával a benyújtott pályázat szerint. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot. Szövegszerű módosítás mi volt? Én szövegszerű módosítást nem hallottam Fodor úr.

Dr. Fodor Csaba: Hát pedig nem dadogva mondtam, meg nem is számokban. Polgármester Úr én azt mondtam, hogy kettő határozati javaslatom van. Az egyik Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése visszakéri a belváros rehabilitációjával kapcsolatosan benyújtott pályázatot átdolgozásra, mely eredményeként vesse el a közgyűlés az Arany János út és a Petőfi utca összekötését. Ez volt az egyik. A másik pedig az volt, hogy a 2008. májusi közgyűlésen hozott, a szoborköltöztetésekről kapcsolatos határozatát a közgyűlés hatályon kívül helyezi. Ez volt a kettő javaslat.

Marton István: Én Fodor úrnak egyik felvetésével sem értek egyet. Aki egyetért a Fodor úr első felvetésével, hogy kérjük vissza, amivel tényleg hatalmas károkat okoznánk, már csak azért is, mert éveket csúsznánk vissza, az nyomhat igen gombot, én nem gombot javaslok.


A közgyűlés 10 igen, 10 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Aki a második javaslatával ért egyet, az szintén nyomjon igen gombot, én a nem gombot javaslom.


A közgyűlés 9 igen, 12 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Aki egyetért az eredeti határozati javaslattal, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 12 igen, 7 nem és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


261/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetért az előterjesztésben foglaltakkal, és a városközpont-rehabilitáció megkezdett munkáinak folytatásával a benyújtott pályázat szerint.

Határidő: 2008. szeptember 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc városfejlesztési osztályvezető
Deák-Varga Dénes városi főépítész
Domina Erzsébet pályázati irodavezető)



43. Polgármesteri tájékoztató (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: Nem látok hozzászólót, ezért a meg sem kezdett vitát le is zárom azzal a két kiegészítéssel, hogy a tájékoztató 14. oldalán a 3. pontban szerepel, hogy a Zsidó Hitközség Nagykanizsai Szervezete azzal a kéréssel fordult az önkormányzathoz, hogy Fejtő Ferenc családja sírhelyének rendbetételéhez járuljunk hozzá. A sírfelújítás költsége várhatón bruttó 500.000 Ft. A fenti összeget Fejtő Ferenc nagykanizsai díszpolgár családja sírhelyének felújításához a 2008. évi polgármesteri keret terhére biztosítottam. Ez a szám annyiból nem igaz, hogy körülbelül egy olyan 30 eFt-tal megnőtt, tehát azt kell, hogy biztosítsam. És a 15. oldalon pedig a 7. pontnál a táblázat alulról 4. sorából kikerül, mert nem került megszavazásra a Polgári Kanizsáért Alapítvány „Kanizsaiak a kanizsaiakért” 150 eFt-ja. Így értelemszerűen az 1 millióból 850 ezer lesz.

Röst János (Ügyrendi): Arra kérném Polgármester Urat, hogy amikor egy vitát le akar zárni, legyen kedves eltekinteni eddig a tábláig, és ha tele van a tábla, akkor nem lehet bejelentkezni egy képviselőnek. Most ezt történt. Ön lezárta és azt követően lehetett a képviselőnek szót kérni. Én egyébként nem a polgármesteri tájékoztatóhoz akarok hozzászólni, hanem a hiányról. Eltávozott az önkormányzattól három kiváló kolléga. Egy osztályvezető és kettő osztályvezető-helyettes. Dabi Gabriella, Andrasek Bea és Dömötör László. Én vártam azt, hogy a Polgármester Úr megköszöni a munkájukat legalább egy mondattal. Én megteszem helyette. Köszönöm.

Marton István: Köszönöm Röst úr. Kettővel beszélgettem távozása előtt, de ez nem tartozik Önre részleteket illetően. No, akkor a két módosítás után a határozati javaslat szavazása jönne. Az 1. pont, ami vagy 30 határozatot, illetve azoknak a végrehajtásáról szóló jelentést, aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 19 igen és 1 nem szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Nem arról. Az, később jön a Fejtő. Egyébként arról nem kell szavazni, mert én bevállaltam a saját keretem terhére, amit olyan bőségesen meghagy a közgyűlés. 2. pont: egységes vállalatirányítás létrehozása határozat végrehajtásának határidejét 2008. szeptember 30-ig meghosszabbítja. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 15 igen, 1 nem és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 3. pont. Vásár u. út és járda fejlesztése határozat végrehajtásának határidejét ez év október 31-ig meghosszabbítja. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 15 igen, 2 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 4. pont. Nagykanizsa belterület 649/55 hrsz-ú – az Ipari Parkban levő ingatlan – egy részének értékesítése - határozat végrehajtásának határidejét ez év október 31-ig kérem meghosszabbítani. Aki egyetért, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Rózsa utca – Hevesi utca kereszteződés körforgalommá való átépítése –határozat végrehajtásának határidejét 2008. augusztus 31-ig meghosszabbítani kérem. Aki egyetért vele, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 15 igen, 3 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
Marton István: A településrendezési terv 2008. évi módosítása határozat végrehajtásának határidejét 2008. augusztus 31-ig kérem meghosszabbítani. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: A térfigyelő kamerarendszer működésének tapasztalatai, továbbfejlesztésének irányai és lehetőségei, valamint a fejlesztés várható hatása a közterületen határozat végrehajtásának határidejét Ez év december 31-ig kérem meghosszabbítani. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 8.: Nagykanizsa, Eötvös tér 1., 2. és 3. számú ingatlanokon található épületek bontása határozat végrehajtásának határidejét 2008. szeptember 30-ig kérem meghosszabbítani. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 9.: A város területén egyes ingatlanok belterületbe vonása határozat végrehajtásának határidejét ez év augusztus 31-ig kérem meghosszabbítani. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 17 igen és 1 nem szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Hulladéklerakóban keletkező gázok energetikai célú hasznosítására beérkezett pályázatok értékelése határozat végrehajtásának határidejét 2008. december 31-ig kérem meghosszabbítani. Persze ez nem azt jelenti, hogy akkora kell. Szeretném, ha hamarabb megtörténne. Igen gombot kérek nyomni.


A közgyűlés 16 igen és 2 nem szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: A Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács munkájáról szóló polgármesteri beszámolót elfogadja a testület és felkéri a Polgármestert, hogy a Tanácsban továbbra is képviselje Nagykanizsa és térsége érdekeit és a 2008. évi munkáról számoljak be. Aki el tudja ezt fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 17 igen és 1 nem szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: A 12. A Polgármesteri Hivatal 2008. évi dologi kiadási terhére (Városmarketing) 1.000.000 Ft támogatásban részesíti a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítványt. Aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot. Kimaradt sajnos.


A közgyűlés 14 igen, 3 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 13.: dr. Tuboly Marianna jegyzővel a próbaidő lejárta után a további közös munkát támogatja. Aki így gondolja, az nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 5 igen, 2 nem és 10 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: 14.: A fontosabb intézkedésekről, eseményekről szóló tájékoztatót tudomásul veszi a testület.


A közgyűlés 16 igen, 1 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


262/2008.(VI.26.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. a 362/1,2/2007.(XI.29.), a 249/9/2007.(VII.03..), a 370/4,7/2007.(XI..29.), a 72/1,2/2008.(II.28.), a 92/2008.(III.27.), a 93/1-5/2008.(III.27.), a 94/1-4/2008.(III.27.), a 95/2008.(III.27.), a 96/2008.(III.27.), a 116/5/2008.(III.27.), a 117/2008.(III.27.), a 102/1,3,4,7/2008.(III.27.), 125/1-4/2008.(III.27.), a 134/1-8/2008.(IV.24.), a 136/1-11/2008.(IV.24.), a 138/1,2/2008.(IV.24.), 146/2008.l(IV.24.), a 147/2008.(IV.24.), a 148/1,2/2008.(IV.24.), a 149/2008.(IV.24.), a 151/2008.(IV.24.), a 153/2008.(IV.24.), a 154/2008.(IV.24.), a 156/2008.(IV.24.), a 157/2008.(IV.24.), a 160/2008.(IV.24.), a 162/a,b/2008.(IV.24.), a 163/2008.(IV.24.), a 167/2008.(IV.24.), a 168/1,2/2008.(IV.24.) és a 170/1,2/2008.(IV.24.) számú határozatok végrehajtásáról szóló jelentést elfogadja.

2. a 378/2006.(XII.28.) számú - egységes vállalatirányítás létrehozása az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságoknál – határozat végrehajtásának határidejét 2008. szeptember 30-ig meghosszabbítja.

3. a 385/2007.(XI.29.) számú - Vásár u. út és járda fejlesztése – határozat végrehajtásának határidejét 2008. október 31-ig meghosszabbítja.

4. a 419/2007.(XII.20.) számú - Nagykanizsa belterület 649/55 hrsz-ú – az Ipari Parkban levő ingatlan – egy részének értékesítése- határozat végrehajtásának határidejét 2008. október 31-ig meghosszabbítja.

5. a 31/2008.(I.30.) számú - Rózsa utca – Hevesi utca kereszteződés körforgalommá való átépítése –határozat végrehajtásának határidejét 2008. augusztus 31-ig meghosszabbítja.

6. 56/4/2008.(II.28.) számú - Nagykanizsa Megyei Jogú Város településrendezési tervének 2008. évi módosítása – határozat végrehajtásának határidejét 2008. augusztus 31-ig meghosszabbítja.

7. 84/2008.(III.27.) számú - Térfigyelő kamerarendszer működésének tapasztalatai, továbbfejlesztésének irányai és lehetőségei, valamint a fejlesztés várható hatása a közterületen – határozat végrehajtásának határidejét 2008. december 31-ig meghosszabbítja.

8. a 100/1,2/2008.(III.27.) számú - Nagykanizsa, Eötvös tér 1., 2. és 3. számú ingatlanokon található épületek bontása – határozat végrehajtásának határidejét 2008. szeptember 30-ig meghosszabbítja.

9. 102/2,5,6/2008.(III.27.) számú - Nagykanizsa Megyei Jogú Város területén egyes ingatlanok belterületbe vonása – határozat végrehajtásának határidejét 2008. augusztus 31-ig meghosszabbítja.

10. a 166/1-4/2008.(IV.24.) számú - Hulladéklerakóban keletkező gázok energetikai célú hasznosítására beérkezett pályázatok értékelése – határozat végrehajtásának határidejét 2008. december 31-ig meghosszabbítja.

11. a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács munkájáról szóló polgármesteri beszámolót elfogadja.
Felkéri a Polgármestert, hogy a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácsban továbbra is képviselje Nagykanizsa és térsége érdekeit és a 2008. évi munkáról számoljon be.

Határidő: 2009. június 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Domina Erzsébet Pályázati Irodavezető)

12. a Polgármesteri Hivatal 2008. évi dologi kiadási terhére (Városmarketing) 1.000.000 Ft támogatásban részesíti a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítványt.

Határidő: 2008. július 31.
Felelős : Marton István polgármester

13. dr. Tuboly Marianna jegyzővel a próbaidő lejárta után a további közös munkát nem támogatja.

Határidő: 2008. június 30.
Felelős : Marton István polgármester

14. a fontosabb intézkedésekről, eseményekről szóló tájékoztatót tudomásul veszi.

Felelős : Marton István polgármester


Marton István: Úgy gondolom, hogy a 39. pontot a következő közgyűlésen kellene megtárgyalni, így akkor talán, ha mindenki ezzel egyetért, akkor én most itt a közgyűlést berekesztem. Jó, hát akkor Halász úr megkapta a szót. Halász úr, Öné a szó.



44. Interpellációk, kérdések (írásban)

Halász Gyula: Megvárom, míg visszaül. Köszönöm szépen Polgármester Úr, legalább ennyivel tiszteljük meg egymást. Köszönöm szépen. Tehát nemrég megjelent a parlagfű irtással kapcsolatos tájékoztató, ami a lakosság részére, illetve a tulajdonosok részére szól, és ebben különböző szankciókat helyez kilátásba az önkormányzat arra az esetre, ha valaki a saját területéről a parlagfüvet nem írtja ki. Ezzel szemben a város területén még mindig hatalmas területeken található allergén és parlagfű és Gyalókai Zoltántól tudom, hogy Polgármester Úrnál ott van a VIA Kanizsa által begyűjtött 1,7 milliós kaszálási ajánlat. Az a kérdésem Polgármester Úr, hogy az egy hónappal ezelőtt feltett kérdésemre, amiben szorgalmaztam ezt, miért nincs még mindig megoldás. A másik része felszólalásomnak pedig a Thury városrésszel kapcsolatos, annak a közlekedési kapcsolatairól. Tegnap volt egy lakossági fórum és nagyon örültem, hogy Polgármester Úr is ott volt és halotta a lakók véleményét, így nem számíthat arra, hogy ez csak pártpolitikai vélemény, amit én is tolmácsolok Ön felé. Akkor Ön ígéretet tett, hogy egy szakmai fórum lesz a közeljövőben. Azt szeretném megkérdezni, hogy mire hívja össze a szakhatósági fórumot és egyáltalán kíván-e tájékoztatást adni utána a lakosság részére?

Marton István: Írásban megkapja időben a válaszokat képviselő úr. Csákai úr, négy napirend utáni kérdést.

Dr. Csákai Iván: A fogadóórán felvetődött problémákkal szeretnék foglalkozni. Itt a nyár, az Attila utcai szálloda forgalma éjszaka folyamán zavarja az ottani embereket. Legutoljára is busszal nem szabadna oda beközlekedni, de a busszal felállnak, és éjjel félháromkor zajonganak. Tudom, hát ők is zajonganak. Általában szoktuk tisztelni egymást, de úgy néz ki, hogy itt nem tisztelik a képviselőtársakat. Esetleg Fodor képviselő úr zavarja, hogyha itt beszélünk, esetleg? Na, hát csupán az, hogy esetleg, hogy abszolút nem lehet hallani, amit az ember mond, hiába mondja mikrofonba. Tehát a szálloda éjszakai forgalmát úgy megoldani, hogy az Attila utcai lakóknak a nyugalmát, a pihenését ne zavarja. A másik probléma az Attila utcai lakótelepnél az, hogy egyrészt ott bizonyos bokros részeknél szépen megbújnak emberek, másrészt egy mutogatós ember vetődött fel az utóbbi időben. Az ott lakók kérik azt, hogy a rendőrjárőr többször járjon körbe ezen a részen. A harmadik a kutyatartás. Én is kutya párti vagyok – sajnos elpusztult a kutyám –, de a kutyatartókkal vitatkozom. Nagytestű kutyákkal a Thury téren a játszótérre bemennek, a környékén, szabadon sétáltatják a kutyákat. A nagymamák az unokával egyrészt a fertőzésveszély miatt félnek bemenni a játszótérre, másrészt pedig az utcán, szabadon levő nagytestű kutya nem lehet tudni, hogy mikor támadja meg a gyerekeket. Negyedik pedig egyszeri kérése az ottani lakóknak. Szeretnék, ha a szelektív gyűjtőedények visszakerülnének a kialakított helyre.

Marton István: Balogh képviselő úrnak adom meg a szót. Nem. A monitoron más van, mint ami itt van. Nem nagyon látom, kik állnak. Ez 14 képviselő úr. A monitoron, hogy mi van, én 14-ig el tudtam számolni, tehát határozatképes. A monitor rosszat mutat Tisztelt Képviselő Úr, számoljon, ne a monitorra figyeljen, saját szemét, józan eszét próbálja használni. 13-ig, meg 14-ig bárki el tud számolni, aki kijárta az elemi iskolát. Ez itt 14 ember, aki itt ül a fenekén. Énnekem a fizikális jelenlét számít. Péter, akkor hogy fogalmazzuk meg? Mi a következő? Nincs kérdés. Van itt kérdése valakinek? Én nem látok. Nézzük meg a létszámot, egy kicsit próbáljuk határozatképessé tenni magunkat. Nem elég, 14 kell Miklós. Na jó, hát polgármesteri intőben részesítem a testületet hamarosan egy sajtótájékoztató keretében. Na, hát akkor tudunk lenni 14-en vagy nem, Uraim? Aki elérhető, az legyen szíves, üljön le és folytassuk a munkát! Tehát kérem, aki bent van, a határozatképesség biztosítható, akkor folytassuk a munkát.

Balogh László: Szerintem semmilyen foci EB nem lehet olyan fontos, hogy ezt a munkát, amit ránk bíztak, ne végezzük el, ezért tetszik vagy nem tetszik, én felteszem azokat a kérdéseket, amivel készültem, mert mind olyan probléma, amelyre szeretnék hivatalos választ. Első: a nyilvánossághoz így is szeretnék eljutni egy jelképes kérdésfeltevésben. 2000-ben az olimpiai akadémia vándorgyűlése alkalmából felállítottunk és lelepleztünk az akkori városvezetés nevében is egy Dr. Mező Ferenc emléktáblát, egy szép nagy kövön, a volt Thury laktanya területén, ahol jelenleg az Interspar parkolója van. Ez az emlékkő 2002-2006. között eltűnt, senki nem tud róla semmit. Hogyan lehetséges ez? Szimbolikus helyzet ez. Hajlamosak vagyunk így nem törődni értékeinkkel. Zárójelben hadd jegyezzem meg, ha úgy fogalmaznék, mint mondjuk mostanában néhány ellenzéki képviselőtársam, akkor mondhatnám, ha mi most szoboráthelyezők vagyunk, akkor az előző ciklus városvezetése szobor-eltűntető volt. Természetesen a figyelemfelkeltés miatt mondom csak ezt, zárójel bezárva. Kettes, szintén szimbolikus kérdés: a 7. számú főútvonal várost elkerülő szakaszának két végpontjánál elhelyezett üdvözlő-elköszönő táblák siralmas állapotúak. Részeit ellopták, esztétikailag csúfak, rongáltak. Természetesen nincs a rendbehozatalukra költségvetési forrás, pedig egy megyei jogú város nem engedheti meg, hogy ne oldjon meg azonnal és iktatás nélkül egy ilyen problémát. Ne csodálkozzunk azon, ha egy ilyen problémát is a jövő évi költségvetésből akarunk megoldani. Tehát, ha így teszünk, akkor joggal foghatják ránk, rosszul kommunikálunk, nem törődünk eléggé a városmarketinggel. Polgármester Úr, hogyan lehetne minél előbb kezelni ezt a jelképes jelkép problémát? Hármas: Polgármester Úr! Sokak nagy örömére valószínűleg augusztusban újra nyílik a nagykanizsai mozi. Mit lehet tudni róla? Ha azt akarjuk, hogy jól működjön, nem árt, ha már most felhívjuk rá a figyelmet itt is, így is. Négyes: Togliattiban jártunk és Togliattiból jöttünk és az a dolgunk, hogy egy ilyen látogatás ne csak protokolláris jellegű legyen. Ezért három konkrét előrelépési lehetőségre itt is szeretném felhívni a figyelmet közgyűlési kérdés formájában. Magyar éttermet szeretnének nyitni már régóta Togliattiban, de legalábbis szívesen fogadnának magyar szakácsokat. Hogyan segíthetnénk az ügyön? Ötös: Az …… hatalmas autógyár több ezer dolgozóját üdültetné Zalakarosban, Kehidakustányban és Hévízen a sármelléki repülőteret és a nagykanizsai testvérvárosi kapcsolatot is felhasználva. Ehhez fel kellene vennünk a kapcsolatot a Hungaro Lada-val és meg kellene adni a kezdő indítást. Polgármester Úr tudna-e segíteni abban, hogy ez is ne csak egy elhalt ötlet legyen? Hatos: időben szólok még a 2009-es költségvetés előtt, illene végre testvérvárosi tábort szervezünk egy turnusban 2009 nyarától a balatonmáriafürdői ifjúsági táborunkban. Ez további diákcserék lehetőségét is megteremtené. Polgármester Úr költségvetési előkészítői és városvezetői jogánál fogva tenne-e konkrét lépéseket ilyen irányban?

Marton István: Karádi képviselő úrnak adom meg a szót. Elment, akkor nem kell megadnom a szót. Bicsák képviselőtársunknak adom meg a szót.

Bicsák Miklós: Hát nagyon sajnálom, kellemetlenül érzem magam 16 éve még ilyen kevesen nem voltunk, de hát azért elmondom, mert mint választott képviselő kötelességem a lakosság irányába. Két kérdésem volna Tisztelt Polgármester Úr, Tisztelt Közgyűlés. Csákai képviselő úr is említette a játszóterek siralmas állapotát. Nekem a választókörzetemben az Űrhajtós és az úgynevezett Ifjúság utcai játszótér. Valóban a kutyákat a Közterület Felügyelet többszöri ellenőrzésével vagy egyéb lehetne szabályozni a kutyák és gazdájuknak ott a játszótereken való jogtalan megjelenését. Röviden csak ennyit, hogy ezt kérném, hogy ezt a város legsürgősebben intézkedjen bármelyik játszótéren, mert egészségileg is meg egyéb, veszélyes. A másik: június 5-én, sajnos akkor voltunk delegációban Bulgáriában, volt az az úgynevezett nagy esőzés. Palin városrész Napsugár utca megint elázott. Nagyon sajnálom, hogy az elkészült tervek költségei nem lettek megszavazva és az egész ügy áll, vár és kéri a Napsugár utca lakossága, illetve hát Palin, az új városrész lakossága is, ott kisebb csapadékvizek voltak, hogy ezt az egész tervet a Tisztelt Közgyűlés hagyja jóvá és rendeződjenek az állapotok, hogy ez a csapadékvíz elvezetés megoldódjon. Ennyit szerettem volna. Köszönöm, hogy meghallgattak.

Marton István: Köszönöm képviselő úr, sok igazságot mondott. Tóth Nándor nincsen? Jó, akkor befejeztük ezt. Viszont mindenképpen vissza kell mennem a polgármesteri tájékoztató 13. pontjára. Furcsa jogi helyzetet teremtett számomra mindenképpen. Valószínű, hogy holnap összehívom 14,00 órára a soron kívülit. Hát nem vagyunk itt határozatképesek, most mit lehet csinálni. Nem, lefújom most, kész. Holnap 14,00 órára összehívom a soron kívülit gyerekek. Most nem tudok mit mondani. Ha nem vagyunk határozatképesek, akkor mehetünk haza. 12-en vagyunk. Jó. Akkor nem tehetek mást, berekesztem az ülést. Esély nincs arra, hogy határozatképessé váljon. Azt hiszem, holnap délután 14,00 órára össze kell hívnom egy soron kívülit, de ezt majd reggel eldöntöm. Tessék? Hétfőre? De akkor meg én nem vagyok, de hát majd akkor a Péter levezeti. Jó. Akkor készüljünk úgy, hogy hétfőn soron kívüli lesz a távollétemben.



45. Napirend utáni felszólalások

(Napirend utáni felszólalás nem volt.)




Marton István polgármester az ülést 21.20 órakor bezárta. (Az ülésről készült hangfelvétel alapján ezen jegyzőkönyv a hozzászólásokat szó szerint tartalmazza.)




K. m. f.






Cseresnyés Péter Marton István
alpolgármester polgármester





Dr. Tuboly Marianna
jegyző