Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
264.47 KB
2009-11-20 13:30:17
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
15
93
A közgyűlési jegyzőkönyvek és mellékleteik 1990 novemberétől kezdve papírformátumban elérhetőek a Halis István Városi Könyvtárban, a helyismereti részlegen.


J E G Y Z Ő K Ö N Y V


Készült Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2009. szeptember 24-én (Csütörtök) 13.00 órakor tartott soron kívüli nyílt ülésének jegyzőkönyvéből.


Az ülés helye: Medgyaszay Ház
Nagykanizsa, Sugár u. 5.


Jelen vannak: Balogh László, Bárdosi Gábor, Bene Csaba, Bicsák Miklós, Bizzer András, Bogár Ferenc, Böröcz Zoltán, Dr. Csákai Iván, Cseresnyés Péter, Cserti Tibor, Dr. Fodor Csaba, Gyalókai Zoltán Bálint, Halász Gyula, Horváth István, Jerausek István, Karádi Ferenc Gyula, Dr. Károlyi Attila József, Dr. Kolonics Bálint, Marton István, Papp Ferenc, Papp Nándor, Polai József, Röst János, Szőlősi Márta Piroska, Tóth László, Tóth Nándor képviselők


Tanácskozási joggal megjelentek: Dr. Tuboly Marianna jegyző, Dr. Gyergyák Krisztina aljegyző, Domina Erzsébet irodavezető, Szmodics Józsefné osztályvezető, Tácsi Hajnalka osztályvezető, Stadler Petra önkorm. tanácsadó pm.


Marton István: Tisztelettel köszöntöm a megjelent képviselőtársainkat. Megkezdjük a mai munkát. Szeptember 3-án az aznapi munka feltételeként én összehívtam egy napirendi ponttal Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének feloszlatását, amit a legnagyobb frakció kezdeményezett. Aki egyetért a napirenddel, mármint hogy napirendre vegyük a feloszlatást – csendet kérnék itt a tisztelt jelenlévő publikumtól –, tehát aki egyetért a szeptember 3-án általam aláírt meghívóban rögzített feloszlatással, az ugye értelemszerűen, mint mindig igen gombot nyom, aki pedig nem ért vele egyet, az nemet, illetve hát van, aki szíve szerint tartózkodik. Szavazás. Igen. Szavazás. Nincs napirendi vita.


A közgyűlés 11 igen, 9 nem és 6 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


465/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése nem fogadja el a 2009. szeptember 3-án aláírt meghívóban szereplő „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlésének feloszlatása” című előterjesztés napirendre vételét.


Marton István: Azt hiszem, hogy 13,30 órakor majd folytatjuk. Nincs napirendre véve!


Szünet


Marton István: Tisztelt Közgyűlés! Megkezdjük mai második közgyűlésünket, amit távollétemben hívott össze az Alpolgármester Úr. Az ezen szereplő napirendek közül az 1. napirend a korábban általam két héttel összehívott közgyűlés eredményeként megtárgyalásra került, a 11. pontot pedig visszavonom. Ezen kívül lévő tíz pont, az a múltkori közgyűlésen megszavazásra került, mármint hogy napirendre vesszük, de én azt hiszem, hogy erre a tíz pontra egy soron kívüli ülést kell tartanunk függetlenül attól, hogy ezeket már mind megszavazta a Tisztelt Testület. Hozzászólásokat várok.

Bene Csaba (Ügyrendi): Nagy tisztelettel kérdezem Jegyző Asszonyt, hogy az előző szavazás szabályosan zajlott-e, illetve hogyan történt, hogy egy időpontra két közgyűlés lett összehívva. És én szeretném kérni, hogy az előttem lévő közgyűlési meghívóban szereplő 1-es napirendi pontot tárgyaljuk újra.

Dr. Tuboly Marianna: Bizonyára mindenki emlékszik rá, hogy az előző közgyűlés közben, menetközben írta alá a polgármester a feloszlatásra vonatkozó meghívót, de a közgyűlést azzal fejezte be, hogy az elmaradt napirendi pontokat a 24-i közgyűlésre kívánja felvetetni, és akkor kívánja tárgyalni és ezt a nyilatkozatát foglalta írásba a távollévő polgármester helyett az Alpolgármester Úr. Úgyhogy álláspontom szerint a későbbi meghívó, mivel kiegészített és tartalmasabb és később ment ki, tehát felülbírálja az előző meghívót. Tehát csak is azért, mert tartalmában szélesebb és megfelel annak a polgármesteri nyilatkozatnak, ami az ülésen elhangzott. Tudni illik a szeptemberi 3-i meghívó nem felel meg a Polgármester Úrnak a közgyűlésen tett nyilatkozatának. Ugye biztosan emlékszik Polgármester Úr, azzal tetszett bezárni az ülést, hogy az elmaradt napirendi pontokat 24-én fogjuk tárgyalni. De Ön úgy repült el Brüsszelbe, hogy elmulasztotta ezt a nyilatkozatát meghívó formájában önteni. Ezt Alpolgármester Úr pótolta, és ezért a szeptember 17-i meghívó most már a Polgármester Úr nyilatkozatának megfelelően kiegészítésre került és tartalmazta az időközben szükségessé váló pályázati előterjesztést is. Úgyhogy álláspontom szerint a szeptember 3-i meghívó, amit Ön napirendi szavazásra bocsátott, az egy meghaladott és elavult meghívó volt. Ez az egyik hozzászólásom. Tehát úgy gondolom, hogy a szeptember 17-i meghívó minden vonatkozásban egy szabályos és a közgyűlésen tett nyilatkozatoknak megfelelő meghívó. Ön Polgármester Úr a 11. napirendi pontot visszavonja. Én úgy gondolom, hogy erről csak a közgyűlés dönthet, hiszen ennek az előterjesztésnek nem Ön az előterjesztője, hanem a jegyző, úgyhogy majd a közgyűlés eldönti, hogy napirendre veszi vagy sem.

Marton István: Jegyzőnő, én 3-án nem tettem arra ígéretet, hogy egy, kettő vagy akár öt közgyűlést hívok össze a következő alkalommal. Tehát amit Ön mondott, azt ebből kifolyólag én értelmezni sem nagyon tudom. A másik, hogy 17-én csütörtökön ment ki ez az én nevemben, hát én azt hiszem, hogy miután mindenki tudta, hogy milyen napirendekről van szó, megvárhatták volna vele a hétfőt is. Velem való egyeztetés nélkül készült, ezt csak halkan jegyzem meg.

Röst János: Tisztelt Polgármester Úr, problémám van, mert az előző napirendi pontnál én ügyrendi gombot nyomtam, hozzá kívántam szólni a napirendi pont vitájánál, de Ön közben szavazást rendelt el és ily módon nem tudtam megtenni ezt. Most már ezt nem akarom megismételni, mert idejét múlta, viszont, amit a Jegyző Asszony mondott, abban igaza van Őneki, hogy a 11-es számú napirendi pontnál, ahol az előterjesztő a jegyző, ezt a Polgármester Úr nem vonhatja vissza. Nekem is az a kérésem, hogy ezt javasolja levételre, és a közgyűlés szavaz róla.

Marton István: Köszönöm Képviselő Úr. Hát, ha ekkora rajtam a nyomás, én kompromisszum-kész vagyok, megtesszük.

Halász Gyula: Napirend után kívánok szólni két témában, a társasházi törvény, illetve a krízisalap felhasználásával kapcsolatban.

Marton István: Képviselő úr, múltkor nem jelentkezett be ugyanezzel? Mert a napirend utáni felszólalásokra bejelentkeztek már az Urak a múltkor, de semmi gond, mert nyugodtan fel lehet kerülni a listára. Igen. Jó. Köszönöm. Több hozzászólót nem látok. Akkor, aki a 11-es napirendet tárgyalni óhajtja, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Én a leghatározottabban nem kívánom tárgyalni. Bocsánat, nekem így is jó. Tehát, aki a levételt támogatja - 11-es napirendi pont –, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Én természetesen támogatom.


A közgyűlés 9 igen 15 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.




466/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése nem fogadja el, hogy a 2009. szeptember 17-én aláírt meghívóban szereplő „A jegyző 1/100-57/2009. számú, (az önkormányzat saját halottjává nyilvánítása kapcsán tett) bejelentésének vizsgálata” előterjesztése levételre kerüljön.


Marton István: Hát nem került levételre, amit módfelett sajnálok. Aki a 2-12. napirendi pontokat tárgyalni óhajtja, az kérem, nyomja meg az igen gombot. Mert a 2-től. Azt megtárgyaltuk Iraim. Ne csináljunk botrányt! Ezt kérem. Én abszolút kompromisszum-kész voltam mindenben. Elmondtam világosan. Három közgyűlésben is összehívhattam volna megfelelő csoportosításnál. Szó nem volt arról, hogy milyen közgyűlés lesz. Tehát én most azt kérem, aki a 2-12. napirendi pontot tárgyalni óhajtja, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 15 igen, 7 nem és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:

467/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az alábbi napirendi pontokat tárgyalja:

Nyílt ülés:
1. „Útvesztők és Útkeresők” bűnmegelőzési program megvalósításához előirányzat átcsoportosítás (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
2. Javaslat az oktatási-nevelési intézmények Zala Megyei Közoktatási Közalapítvány pályázatán való részvételre (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
3. Javaslat a balesetben elhunytak emlékére állítandó kopjafa helyszínére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Nagykanizsai Rendőrkapitányság vezetője, VIA Kanizsa Városüzemeltető Nonprofit Zrt. vezérigazgatója
4. Tájékoztató a sánci gyalogos híd újjáépítéséről (írásban)
Előterjesztő: Tóth László, Papp Nándor, Dr. Kolonics Bálint bizottsági elnök
5. Beszámoló Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata által létrehozott, illetve delegáltjai által képviselt alapítványok működéséről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
6. Interpellációk, kérdések (írásban)
7. Napirend utáni felszólalások

Zárt ülés:
8. A jegyző 100-43/2009. számú, (SCANIA ügyben tett) bejelentésének vizsgálata (írásban, bizalmas)
Előterjesztő: Dr. Tuboly Marianna jegyző
9. A jegyző 1/100-56/2009. számú, (a sánci gyalogoshíd újjáépítéséért végzett munka, illetve a Város Napja rendezvényhez kapcsolódó feladatok ellátásáért jutalom kifizetése) bejelentésének vizsgálata (írásban, bizalmas)
Előterjesztő: Dr. Tuboly Marianna jegyző
10. A jegyző 1/100-57/2009. számú, (az önkormányzat saját halottjává nyilvánítása kapcsán tett) bejelentésének vizsgálata (írásban, bizalmas)
Előterjesztő: Dr. Tuboly Marianna jegyző
11. A jegyző 1/100-58/2009. számú, (a polgármester intézkedéseivel kapcsolatos) jelzése (írásban, bizalmas)
Előterjesztő: Dr. Tuboly Marianna jegyző


1. „Útvesztők és Útkeresők” bűnmegelőzési program megvalósításához előirányzat átcsoportosítás (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: A napirendhez akar hozzászólni Jegyző Asszony?

Dr. Tuboly Marianna: Igen. Ennek a szavazás előtt lett volna az ideje Polgármester Úr.

Marton István: Én kérdeztem, hogy a 2-es napirendhez akar hozzászólni ügyrendiben?

Dr. Tuboly Marianna: Én helyesen válaszoltam, hogy a szavazást megelőzően lett volna az ideje. Természetesen, hogy szeretném bepótolni, ha kapok rá lehetőséget.

Marton István: Ha a 2-es napirendi ponthoz, akkor Öné a szó. Amennyiben nem, akkor továbbmentünk.

Karádi Ferenc Gyula (Ügyrendi): Az előzőhöz szerettem volna még hozzászólni, akkor nyomtam ügyrendit. Bene Csabának lett volna egy kérdése.

Marton István: Köszönöm. A szót elvettem. Kapcsolják ki a gépét.

Karádi Ferenc Gyula: Megteheti Polgármester Úr, csak nem helyes.

Marton István: Helyes. 2-es napirendi ponthoz, aki szólni akar, az kérem, hogy nyomjon gombot. Nincs olyan. Határozati javaslat: A közgyűlés hozzájárul ahhoz, hogy a 2009. október 12-16. között lebonyolításra kerülő „Útvesztők és Útkeresők” prevenciós program megvalósításához szükséges 300.000 Ft, azaz háromszázezer forint biztosítva legyen a 2009 évi költségvetés 16. számú melléklet, fejlesztési célú céltartalék, 2., Önkormányzat pályázati önrész soráról történő átcsoportosítással. Aki egyetért, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 22 igen és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:

468/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése hozzájárul ahhoz, hogy a 2009. október 12-16. között lebonyolításra kerülő „Útvesztők és Útkeresők” prevenciós program megvalósításához szükséges 300.000 Ft ( azaz háromszázezer forint) biztosítva legyen a 2009 évi költségvetés 16. számú melléklet, fejlesztési célú céltartalék, 2., Önkormányzat pályázati önrész soráról történő átcsoportosítással.

Határidő: 2009. szeptember 31.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Domina Erzsébet Pályázati Iroda vezetője
Gazdálkodási Osztályvezető)
2. Javaslat az oktatási-nevelési intézmények Zala Megyei Közoktatási Közalapítvány pályázatán való részvételre (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: Jegyzőnő ehhez akar hozzászólni? Ha nem, akkor kérem, kapcsolja ki a gépét.

Balogh László: Az oktatási bizottság 6 igennel egyhangúlag támogatja a javaslatot. Annyit megér, mert van annyira fontos a közoktatás ügye, hogy 2,2 millió forintos önrésszel - 25 %-nak felel meg – nyerhetünk akár közel 9 millió forintot. Szerencsére három óvodánk, hat általános iskolánk és három középiskolánk beindult. Aki ezt nem tette, annak finom jelzés volt a bizottsági ülésen és innét is, hogy nem szabad kihagyni az ilyen innovációs lehetőségeket. Remélhetőleg legközelebb így lesz.

Papp Ferenc: Úgy látom, hogy valóban imponáló ez a névsor és azoknak az intézményvezetőknek mindenképpen el kellene gondolkodni, aki nem vesznek részt most ezen a pályázaton, hisz ez olyan forma, egy olyan lehetőség, ahol nagyon egyszerűen, röviden fogalmazva viszonylag jelentős összegeket nyerhetnek oktatási, nevelési intézményeink. Más európai uniós, vagy országos pályázatokról tudjuk, hogy milyen sok bürokráciával, adminisztrációval jár. És mint a közalapítvány felügyelő bizottságának elnöke tisztelettel kérem, hogy a következő hónapok pályázati kiírásait is kísérjük figyelemmel, és én úgy gondolom, hogy ebben a Művelődési és Sportosztály hatékony segítségére is számíthatunk, hogy valóban minél többször és minél többen pályázzanak, mert ez a város és egy kicsit talán a térség oktatás ügyét is szolgálja.

Bicsák Miklós: Nagy sajnálattal veszem, hogy a városrész, Palin városrész iskolája nem szerepel. Nem akarok mentegetőzni, és nem kívánom a Tisztelt Közgyűlés felé, de itt valami kis technikai hiba történt. Ugye a megszokott időben, sajnos már nincs közöttünk lévő Igazgató Úr, az tudta a dolgát olyan értelemben, hogy figyelt is talán. Hát én azt szeretném csak kérdezni, hogy tudom, hogy holnap lejár a határidő, egy nap alatt ilyen pályázat, hogy ehhez hasonló mikorra várható és majd talán részemről én is odafigyelve, és akkor az iskola is részt vesz benne. Kérdésem az, hogy mire várható ilyen hasonló pályázat?

Marton István: Szakosztályvezető asszonynak adom meg a szót, Szmodicsnénak.

Szmodics Józsefné: Ilyen hasonló pályázat egy év múlva lesz újra kiírva a közalapítvány részéről. De más pályázatokra lesz lehetőség központi pályázatokra. Azt figyelemmel kísérjük, és minden esetben tájékoztatjuk az intézményeket.

Marton István: Aki egyetért a határozati javaslattal - amelynek összesen 12 pontja van, 12 iskolát tartalmaz –, az kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 26 igen (egyhangú) szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:


469/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése az alábbiak szerint támogatja az önkormányzati intézményeinek, (a Rozgonyi Úti Általános Iskola, a Zrínyi Miklós Általános Iskola, az Általános Iskola és Óvoda Kiskanizsa, a Péterfy Sándor Általános Iskola, a Hevesi Sándor Általános Iskola, a Bolyai János Általános Iskola, a Hevesi Óvoda, az Attila Óvoda, a Kossuth Óvoda, a Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola, a Thúry György Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakképző Iskola valamint a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola) részvételét a Zala Megyei Közoktatási Közalapítvány által kiírt „A nevelés, oktatás hatékonyságának növelése, tartalmi gazdagításának támogatása„ elnevezésű pályázati programban:
A pályázó intézmény neve A pályázat címe A Zala Megyei Közoktatási Közalapítványtól igényelt támogatás összege Önrész összege
(A pályázónak rendelkezésre álló fedezete) A megvalósításhoz szükséges teljes összeg
1. Rozgonyi Úti Általános Iskola Tehetséggondozó matematika szakkör 450 000,- Ft 150 000,- Ft 600 000,- Ft
2. Zrínyi Miklós Általános Iskola Tehetséges alsó tagozatos tanulók gondozása, versenyfelkészítése versenyeztetése 360 000,- Ft 120 000,- Ft 480 000,- Ft
3. Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda, Hevesi Óvoda Művészeti nevelés az óvodában 225 000,- Ft 75 000,- Ft 300 000,- Ft
4. Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda, Attila Óvoda Érzékelő-simogató kert a komplex gyermeki fejlesztésért 150 000,- Ft 50 000,- Ft 200 000,- Ft
5. Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda, Kossuth Óvoda Az óvodáskorú gyermek mozgásigényének kielégítése, fejlesztése 220 000,- Ft 74 000,- Ft 294 000,- Ft
6. Általános Iskola és Óvoda Kiskanizsa A tehetséges tanulók fejlesztési feltételeinek javítása 1 500 000,- Ft 500 000,-Ft 2 000 000,- Ft
7. Hevesi Sándor Általános Iskola A vizuális kultúra szerepe a nevelés, oktatás hatékonyságának növelésében és tartalmi gazdagításában 977 000,- Ft 326 000,- Ft 1 303 000,- Ft
8. Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola Tehetséggondozás a Batthyány-gimnáziumban 870 000,- Ft 291 000,- Ft 1 161 000,- Ft
9. Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola Hétvégi kollégiummal a halmozottan hátrányos helyzetű diákok esélyegyenlőségének megteremtéséért 977 000,- FT 326 000,- Ft 1 303 000,- Ft
10.Bolyai János Általános Iskola Sulivár-mesevár az óvoda, iskola átmenet segítése a képzőművészet eszközeivel
240 000,- Ft 80 000,- Ft 320 000,- Ft
11. Thúry György Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakképző Iskola „Látni, hallani, ábrázolni…” 375 000,- Ft 125 000,- Ft 500 000,- Ft
12. Péterfy Sándor Általános Iskola Talentum-Tehetséggondozó program a Péterfy Sándor Általános Iskolában 336 000,- Ft 113 000,- Ft 449 000,- Ft



Összesen: 6 687 000,- Ft 2 230 000,- Ft 8 917 000,- Ft

Nyertes pályázat esetében, a 2010. évi költségvetésben 2 230 000,- Ft-ot különít el „A nevelés, oktatás hatékonyságának növelése, tartalmi gazdagításának támogatása„ pályázatok önrészeként.

Határidő: 2009. szeptember 25.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tácsi Hajnalka osztályvezető
Szmodics Józsefné osztályvezető)







3. Javaslat a balesetben elhunytak emlékére állítandó kopjafa helyszínére (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
Meghívott: Nagykanizsai Rendőrkapitányság vezetője, VIA Kanizsa Városüzemeltető Nonprofit Zrt. vezérigazgatója


Papp Nándor: A VKIB megtárgyalta a szóban forgó napirendi pontot, 8 igen egyhangú szavazattal támogatta a határozati javaslatot, miszerint az Országos Közlekedésbiztonsági Roadshow keretében a balesetben elhunytak emlékére állítandó kopjafa végleges helyszíne a 7-es számú elkerülő főút környezetében a Garay utca déli oldalán legyen. Én önszorgalomból megnéztem a helyszínt, valószínűnek tartom, hogy a Kinizsi utca 100. számú épülettől északi irányba lesz a legjobb helye ennek a kopjafának, ahol hát megfelelő forgalom is van a Kinizsi utcában.

Cserti Tibor: A Nagykanizsai Városvédő Egyesület nevében fogalmazom meg egyetértő támogatásunkat. Egyesületünk minden hasonló jellegű célkitűzést egyébként támogat. Ugyanakkor természetesen fontosnak tartjuk azt is, hogy városképi szempontból, közlekedésbiztonsági szempontból hol helyezkedik el, és hogyan történik annak a megjelenítése, ezért ezt a szakfeladatot mindenféleképpen a bizottsági szintű megerősítés mellett javaslom megoldani. Magyarul a bizottságot ruházzák fel a konkrét telepítési hely kiválasztásának jogkörével. Biztos vagyok benne, hogy szakszerűen fogja ellátni, és további jó munkát kívánok.

Marton István: Köszönöm Képviselő Úr, tökéletesen egyetértek egyébként a bizottsági állásponttal, illetve az Önével.

Dr. Károlyi Attila: Én ugyan egy sokkal kisebb területnek vagyok az önkormányzati képviselője, de ezen keresztül az egész városé. Nekem nincsenek ilyen nagy lélegzetű gondolataim, mint Tisztelt Cserti képviselőtársamnak, de Kolonics képviselőtársammal annak idején azt a véleményünket fogalmaztuk meg, hogy végül is nem arra kell, hogy szolgáljon a kopjafa elhelyezése, hogy eldugjuk a városnak valami olyan részébe, ahol előbb-utóbb feledésbe fog merülni. Azt is elfogadtam, hogy bizonyos közlekedési szempontok is szóba kerülhetnek. De hát Tisztelt Csákai képviselőtársamnak is volt egy ragyogó gondolata, ami ott a McDonald’s étterem melletti zöldterületen került volna elhelyezésre a Peugeot szalon melletti részen. Aztán nem tudom, és akkor egyből összekötném a mondandómat azzal a szánalmas helyzettel, ami Nagykanizsa város sajnos sok minden mellett benne van, bár én alapvetően optimista vagyok, de hát azért ezek a körforgalom kiépítésére szolgáló „dombok” azért szánalmas helyzetben vagyunk. Megmondom őszintén, hogy a 7-es bevezető szakaszán az autópályáról, ha lejön a városunkba látogató, akkor derkig érő dzsuva és mindenféle nyomnövény fogadja. Akkor megy 100 métert, hogy Kaposvár irányába elforduljon, megint derékig érő dzsuva fogadja, és megkérdeztem a Zala megyei úthivatal, vagy minek hívják őket, és hát ugye mondták, hát Ők Zalaegerszegen kötöttek egy megállapodást az önkormányzattal, bizonyára tetszett látni, hogy milyen szépek a körforgalmak. Hát mondom, láttam bizony, mindenfelé nagyon szépek. És nem tetszett arra gondolni véletlenül……

Marton István: Képviselő úr letelt az ideje.

Dr. Károlyi Attila: Csak egyetlenegy gondolat. Nagykanizsán is meg kellene kötni ezt a megállapodást. Most ugye azért jött a gondolattársítás, mert egy ilyen kopjafát akár el lehet helyezni egy körforgalom közepére is. Tehát én kérném a Tisztelt Közgyűlést, hogy ha nem, nem, de akkor is valami olyan helyre kellene, ahol a motorkerékpáros ugye meg tud állni. Nem tudom, ezen a 7-es elkerülő szakaszon, vagy a Garay utcában hol a kutya fülében fognak ott megállni. De én felhívnám a figyelmet és kérném a Tisztelt Közgyűlést, hogy ezekre a körforgalmakra egy picit figyeljünk oda.

Marton István: Aki egyetért az előterjesztéssel, aminek a lényege az, hogy a pontos hely meghatározására a hivatali szakosztály és a VIA Kanizsa Zrt. közreműködésével a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság elnökét hatalmazza fel az, kérem, nyomjon igen gombot. Természetesen támogatom.


A közgyűlés 24 igen, 1 nem és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja, és a következő határozatot hozza:

470/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság javaslata alapján egyetért azzal, hogy a 2009. évi Országos Közlekedésbiztonsági Roadshow keretében a balesetben elhunytak emlékére állítandó kopjafa végleges helyszíne a 7-es számú elkerülő főút környezetében, a Garay utca déli oldalán, a kerékpárút melletti zöldterületben, az 573/20 hrsz-ú közterületen legyen. A pontos hely meghatározására – a Polgármesteri Hivatal szakosztálya és a VIA Kanizsa Zrt. közreműködésével – a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság elnökét hatalmazza fel. Felkéri a polgármestert, hogy a kopjafa felállításáról gondoskodjon.

Határidő: 2009. november 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tárnok Ferenc osztályvezető)



4. Tájékoztató a sánci gyalogos híd újjáépítéséről (írásban)
Előterjesztő: Tóth László, Papp Nándor, Dr. Kolonics Bálint bizottsági elnök


Papp Nándor: A VKIB elfogadta a határozati javaslatot, miszerint a tájékozatót tudomásul veszi.

Marton István: Ügyrendi, Pénzügyi Bizottságok foglalkoztak még vele tudomásom szerint. Addig, amíg az Elnök Urak bejelentkeznek, én Halász Gyula képviselő úrnak megadom a szót.

Halász Gyula: Kérdésem annyi lenne, hogy a kártérítési eljárásról tudunk-e valamit, hogy hol tart ez a folyamat?

Karádi Ferenc Gyula: Én elég sűrűn járok a 61-es főút környékén és látom ezt a gyalogos és kerékpáros hidat, ami fából épült és mindannyiszor eszembe jut az, hogy mi a búbánat került ezen 13 millió forintba. Én tudom Polgármester Úr, hogy Önnek ez szeme-fénye, ez a beruházás, illetve ez a híd, mert azonnal és nagyon gyorsan, kötelezettségvállalás nélkül, illetve a közgyűlés hozzájárulása nélkül megrendelte ezt a munkát, és ami 11,5 millióba került volna akkor eredendően első lépésben és utána pótmunkaként a korlátokat már az elkészülte után meg kellett hosszabbítani és ez újra másfélmillió forintba került. De én arra biztatok mindenkit, aki arra jár, nézzen rá, legyen kedves, arra a hídra. Egy faszerkezetű hídról van szó és 13 millió forintjába került a városnak. Gondolom, hogy csak az Erdész utcát nézem, hogy hogy néz ki, vagy bármelyik más kisebb utcát, amelyik katasztrofális állapotban van ebben a városban, ha ezt feléből valaki megépítette volna, bátran állítom, hogy könnyedén megépíthető feléből, akkor a másik felét akármire lehetett volna költeni. Hát hogy létezik az, hogy ebben a városban ezt senki nem kontrollálja? Hogy létezik az, hogy a közgyűlés hozzájárulása nélkül ez a megrendelés aláírásra került és a kivitelezés megvalósult és belekerült a városnak egy fahíd 13 millió forintjába? Polgármester úr Ön tud erre válaszolni. A szerződést Ön írta alá. Legyen kedves talán felokosítani bennünket, hogy mi módon történt ennek a megrendelése?

Tóth László: A Pénzügyi Bizottság is anno megtárgyalta az előterjesztést és tudomásul vette az abban foglaltakat. Én úgy emlékszem, hogy ezt a vitát már 2008. decemberében lefolytatta a Tisztelt Testület. Ennyi.

Marton István: Kolonics elnök úrnak adom meg a szót és utána még a két szólásra jelentkező képviselő úrnak.
Dr. Kolonics Bálint: Az ügyrendi bizottság is megtárgyalta ezt az előterjesztést és az írásos anyagon kívül más hozzáfűznivalója egyébként nem volt mindazonáltal, hogy tárgyaltuk már ezt a kérdést. Én elmondtam akkor is itt a közgyűlés előtt is a véleményemet, hogy ez egy fedezetnélküli kötelezettségvállalás volt. A bizottság ezt tudomásul vette. A közgyűlésen áll a kérdés, hogy tudomásul veszi-e vagy sem. Tehát nem gondolom, hogy ezen vitát kellene nyitni. Ha valakinek van határozati javaslat módosítása, azt tegye meg. Tehát egy vizsgálatot vagy tudomásul veszünk, vagy valaki akkor tegyen erre konkrét javaslatot, ha történt valamilyen mulasztás, vagy jogsértés, akkor ennek mi a következménye, vagy mit tegyen ezzel a közgyűlés. Tehát én ezt javaslom.

Bicsák Miklós: Nem szeretnék belemenni vitába, de Karádi képviselőtársamnak nagy tisztelettel mondom, én is sokat járok és három rokonom is, család él Sáncban. Nagyon boldogok és a Sánc, a képviselőtársunk, aki ott képviselő biztos halotta, nagyon örülnek és szemben az autómárka kereskedők is, hogy végre normálisan, nem veszélyesen az úttesten, hogy ez a dolog lezárult és olyan gyorsasággal készült el abban az időben, hogy sem a forgalmat, sem az embereknek a közlekedését veszélyezteti. Én úgy gondolom, ahogy a bizottságok korrektül lezárták, most már nem kell a kákán a csomót keresni.

Cserti Tibor: Én is azt mondom, hogy a vizsgálati jelentést egyszerűen jogilag le kellene zárni. Magam is amondó vagyok, hogy el kellene fogadni. De én nem ezért kértem szót, hanem azt hiszem, hogy egy idő elteltével azért megfogalmazhatjuk ennek a tanulságait is. Én nem tartom magam olyan bölcsnek egyébként, hogy minden oldalról, tán még mindenki számára elfogadható tanulságokat vonjak le, de azért engedjenek meg egy-két öreg megfogalmazást. Egy: egye ehhez szlogenekkel lehet csak ezekre operálni. Én azt elhiszem egyébként, hogy adott szituációba Polgármester úr azonnal intézkedési kötelemnek vélt valamit, mert úgy ítélte meg egy vis maior keretbe. És erre azt szokták mondani, hogy a pokol tornáca is a jó szándékkal van kikövezve. Azt a hibát meg elkövette ugye, hogy tényleg nem a hatályos jogszabályi rendelkezésnek megfelelően, ténylegesen fedezetnélküli kötelezettséget vállalt. Biztos vagyok egyébként benne, hogyha idehozta volna a közgyűlésre, majdnem mindegyikünk egyébként a végrehajtáshoz kapcsolódóan megszavazta volna ennek a feltételrendszerét is. De mint ahogy szokták mondani, a hamar munka ritkán jó, így ez is bizonyos vonatkozásban, akár műszaki vonatkozásban főleg, ugye a hamar munka árát is meg kell fizetni. És igaza van azoknak, akik joggal, okkal felvetik, hogy miért került ez ennyibe. Aztán ugye még hullámokat vetett, hogy még azt a szakapparátust is érintette, aki ezt a hamar munkát gyorsan végre is hajtotta a legjobb tudásának megfelelően. Sőt majdnem, hogy szégyenkezve bizony, mit tudom, olyan támadások érték őket, hogy igen, javadalmazásukat, vagy a gyors munkának a jutalmát nem érdemelték volna meg, vagy nem került részükre kifizetésre. Szóval ugye a tanulságot Uraim ugye szeretném belőle levonni. Itt van az a történelmi pillanat, amikor bizonyos dolognak a végére juthatunk, és az összes konzekvenciával együtt vonjuk le belőle a tanulságot. Én elfogadásra javaslom mielőbb.

Marton István: Talán azért annyit érdemes felidézni, hogy ez a híd legalább 50 évre készült, mondjuk 5 évenkénti festegetés után és miután október utolsó napján volt a tragikus esemény, másfél hónapunk volt arra, hogy a komolyabb tél beállta előtt ne történhessen ott valami nagyon nagy baj. Azért viszont személy szerint én lettem volna felelős, és Önök akárhogy ki akartak volna húzni a csávából, ez biztos, hogy nem sikerül. Aki egyetért vele, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 16 igen, 4 nem és 5 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja, és a következő határozatot hozza.


471/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság, az Ügyrendi, Jogi és Közrendi Bizottság, valamint a Pénzügyi Bizottság vizsgálata alapján a sánci gyalogos híd újjáépítéséről szóló tájékoztatót tudomásul veszi.


5. Beszámoló Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata által létrehozott, illetve delegáltjai által képviselt alapítványok működéséről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Cserti Tibor: Most már okvetetlenkedőnek tűnök, hogy minden napirendi pont vitájába szót kérek. Itt akként kérek szót, hogy az egyik alapítványnak a kuratóriumának az elnöke vagyok, nevezetesen a Vivere Alapítvány kuratóriumának az elnöke. Én úgy gondolom a többi alapítvány elnökével együtt, itt fekszik Önök előtt a beszámoló, és gyakorlatilag levonhatják azzal kapcsolatosan a konzekvenciát. Mindegyik alapítvány teszi a legjobb tudásának megfelelően a feladatát. Amiért én szót kértem és ennek már az elmúlt évben is hangot adtam, hogy őszintén szólva az a fajta felkérés, és itt ebben az előterjesztésben is ugye arról van szó, hogy beszámoló. Kérem szépen. Tájékoztatást az alapítványoktól, akik önálló alapítvány, kérhet a Tisztelt Közgyűlés, megköszönheti egyébként, ha alapítványunk ennek a felkérésnek eleget tesznek. Mi is úgy vettük ezt a felkérést, hogy igen, ennek eleget kell tenni, mert közfeladat ellátásáról van szó. Esetünkben a fiatal gyermekeknek ugye a normális körülmények között lévő tartását vagy a sportolási lehetőség megteremtését és ez miatt számoltunk be. De itt ennél az alapítványnál is egyébként a város alapító tagként szerepelt egy kisebbik hányadban. Magánszemélyek hozták létre többségében és jogi személyek, és a mai napig is gyakorlatilag kuratórium legjobb tudásával fenntartja az alapítványt. Befejezem, nem akarok sokat beszélni. Még egyszer, szíveskedjenek legközelebbi esztendőben tájékoztatást kérni a kuratóriumoktól.

Balogh László: 2008. április 1-jétől érvényben van az úgynevezett összeférhetetlenségi törvény, ami a civil szféra kifehérítését is szolgálja. Az egy dolog most, hogy ezzel, hogy értünk egyet, vagy hogy nem. Tehát erről én sem szeretnék vitát indítani. Törvény, komolyan kell venni. Jómagam is tizenegynéhány alapítvány, egyesület, kuratóriumi vezetőségi, elnökségi tagságáról mondtam le, mert komolyan vettem a törvényt és ezáltal megszüntettem azt az állapotot, hogy véleményező és kedvezményezett nem lehet ugyanaz a személy. Tehát így a magam példáján utalva erre, ez így történt. Hadd kérdezzek rá tisztelettel, csak a tanúság végett is, mert azáltal, hogyha esetleg valaki képviselő és mondjuk ilyen alapítványok elnöke, kockáztatja azt is, hogy nem kaphat a várostól támogatást azon alapítvány. Így a város Közbiztonságáért és Közlekedésbiztonságáért Alapítványnál tudom tisztelettel, hogy dr. Károlyi Attila képviselőtársam volt az elnök és ő le is mondott, ugye, úgy tudom. Ezáltal részesülhetett támogatásban szabályosan az alapítvány. Cserti úr a Vivere Alapítványnál elnök, gondolom én, hogy nem 2008. április 1-jétől sajnos nem kapott támogatást a Vivere Alapítvány a várostól. Tehát így törvényes az ő elnökösködése azzal együtt, hogy a háttérben ez benne van. Persze nem biztos, hogyha nem ő az elnök, akkor kapott volna, tehát ez egy másik kérdés. Viszont hadd kérdezzem tisztelettel dr. Fodor Csaba képviselőtársamtól, aki a Nagykanizsa Város Környezetvédelméért Alapítvány elnöke és nem mondott le április 1-jétől, 2008. április 1-jétől, merthogy nem is kapott a várostól egy fillér támogatást sem ez az alapítvány, tehát én ezt hadd kérdezzem meg tisztelettel, mert hát így fair ez az egész.

Cserti Tibor: Hát miután megszólíttattak, én úgy gondolom, hogy illik rá válaszolni. Meg sem fordult a fejemben, lehet, hogy én nem néztem ezt a jogszabályt, de hogyha én lennék az akadálya személy szerint, hogy a Vivere Alapítvány kapjon támogatást, mert egyébként tényleg, minthogyha elfelejtődött volna. Ennek ellenére teszi a legjobb tudásának megfelelően, és úgy gondolom, hogy talán még illik is megköszönni azt a közcélú munkát minden alapítványnak, nemcsak ennek a Vivere Alapítványnak. Ha én lennék az akadály, akkor bejelentem és nyilvánosan most ezennel a város közgyűlése előtt, hogy ennek az alapítványnak az elnöki feladatainak az ellátásáról én a mai nappal lemondok.

Marton István: Cserti úr nem kell Önnek mentegetőzni azért, hogy úgy érzi, hogy most többet szól hozzá, mint általában szokott. Az élet produkál olyan helyzetet, hogy ötször-hatszor egymás után szólunk, utána meg esetleg húszszor nem. Önnek teljesen igaza van, mert mi csak tájékoztatót kérhetünk a nálunk működő alapítványoknál, illetve azoktól, vezetésétől és hát még azt hiszem, a határozati javaslatot ki is kell egészíteni azzal, hogy és köszönetét fejezi ki a közgyűlés az érintettek munkájáért.

Dr. Fodor Csaba: Balogh László elnök úrnak mondom, hogy nem kapott ebben az évben támogatást az általam elnökölt alapítvány. Nem is kötöttük meg, jól emlékszem a támogatási szerződést. Mindattól függetlenül, hogy a költségvetésben, azt hiszem, hogy 500 ezer forint biztosítva van erre a célra. Én azt gondolom, akkor lenne szerencsés az Ön által feltett kérdés, ha elgondolkodna a civil foglalkozásán és a közgyűlés összefüggésén és kapcsolatán, mint fenntartó és eldöntené, hogy mit akar csinálni. Erre egyébként már volt, aki felhívta a figyelmét.

Marton István: Gondolom személyes megszólíttatás, ami nincs az SZMSZ-ben, mert sok butaságot sikerült belecsempészni, de ezt a normális dolgot viszont sikerült kiegyelni belőle, de azért megadom Balogh úrnak a szót, mintha nem személyes megtámadtatás lett volna.

Balogh László: Nem kötekedni akartam, csak a jogász logika szerint gondolkodva szeretném, hogy ha törvényesen történne minden. Egyébként azt gondolom és tudom, hogy én a Magyar Köztársaság törvényeivel nem összeférhetetlen módon vagyok középiskolai igazgató és képviselő és akár elnök, zárójel bezárva.

XY: (Nem lehet hallani, hogy ki és mit mond.)

Balogh László: Nem, nem ezt mondtam. Én csak tisztelettel kérdeztem Fodor Csaba úrtól, hogy hogy van ez? Tehát én tanulni szerettem volna jogász kollégáimtól. Dr. Károlyi Csaba úr például lemondott…

XY: (Nem lehet hallani, hogy ki és mit mond.)

Balogh László: Bocsánat, Károlyi képviselőtársam, igen, Károlyi Attila képviselőtársam. Tehát ennyi. Kíváncsi voltam a háttérkörülményekre. Még egyszer, én magam több civil szervezeti elnökségről és vezetőségi elnökségi tagságról lemondtam. Lehet, hogy lehet ez így is, úgy is. Törvényesen.

Marton István: No, hát úgy látszik, hogy komoly vita kerekedik. Fodor doktornak megadom a szót, utoljára. Egyben másodszor.

Dr. Fodor Csaba: Balogh elnök úr. Ez a helyzet törvényes. Ugyanolyan törvényes, mint az Ön civil foglalkozása és képviselősége. Nincs ezzel semmi hiba. Akkor lenne összeférhetetlen, ha ennek az alapítványnak az idén adott volna pénzt a közgyűlés. De mint mondottam, nem adott. Tehát ez nem összeférhetetlen. Egyébként nyilvánvalóan, ha odáig jut a helyzet, hogy az alapítványunk arra ácsingózna csak, hogy az önkormányzati támogatásból tudná fenntartani magát, akkor én nemhogy lemondanék az elnökségről, hanem azt javasolnám nagy tisztelettel, hogy az alapítványt szüntessük meg, mert akkor ennek semmi értelme nincsen. Tehát ahhoz, hogy az önkormányzat egyik zsebéből áttegyen pénzt közfeladatokra és közcélokra akár alapítványnak is, saját alapítványnak is, annak nincs értelme, nem lenne értelme. Tehát mi nem erre ácsingózunk, azt gondolom a Környezetvédelmi Alapítvány függetlenül ezektől a számoktól, melyet Önök látnak, kellőképpen részt vesz a város civil életében. Kellőképpen támogatja azokat a kezdeményezéseket és azokat a folyamatban lévő programokat, amelyek az alapítvány céljának meghatározására kerültek annak idején, amikor ezt az alapítványt létrehozták. Az alapítvány kuratóriumának elnöke, én magam és az alapítvány minden kuratóriumi tagja tisztességgel, becsülettel végzi a feladatát, el is látja azt, és a közeljövőben egyébként jövök is Önökhöz egy módosító, alapító okirat módosító előterjesztéssel. De erről én most még nem akarnék nagyon beszélni, mert ezt a tegnapi kuratóriumi ülésen döntötte el az alapítvány kuratóriuma, hogy egy kezdeményezést tegyek Önök felé. De ez még idő előtti.

Dr. Károlyi Attila: Tisztelt Balogh László képviselőtársamnak mondanám, hogy hát valóban, ha jogászkodni tetszik, akkor a törvény szerint és a törvény előírásai szerint jár el. De Balogh László képviselőtársam az erkölcsöt is sokszor hívni szokta segítségül, illetőleg erkölcsi normákra is hivatkozik. Nagyon sokszor. Tehát itt konkrétan, aki idáig még nem tudná, arról van szó, amire célzott a Fodor képviselő úr, hogy mi fenntartók vagyunk, Ön pedig betölti a gimnáziumi igazgatói és az oktatási bizottsági elnöki feladatot is. Tudjuk, a múltban x, y, z Litter érában betöltött, ez nem kifog…, ez nem támasztja alá az Ön moralitását, sőt. Még tartok valamit furcsának, amit azért megpendítek most is, hogy Önök 15 főről 12 főre fogyatkoztak. Bizonyos kardinális kérdésekben 11-re. Ugyanakkor 5 bizottsági elnöki posztot töltenek be.
Marton István: Ja igen, és hát ott az alpolgármesteri poszt is, ne feledkezzünk meg róla.

Böröcz Zoltán: Azt gondolom, hogy egy olyan témában kumulálódott itt vita, amely eredendően egy nagyon-nagyon rossz törvény. Talán jó szándékkal készült, de egy rossz törvény következtében jön létre. Tehát akik nézik csak a televíziót és mondjuk nem értik, hogy miről szól. Arról szól a vita, hogy ma a Magyar Köztársaságban egy képviselő, egy parlamenti képviselő, egy helyi önkormányzati képviselő amennyiben tagja egy civil szervezetnek, egy alapítványnak, egy egyesületnek, amely támogatást kap egyébként az önkormányzattól, a kormányzattól, a regionális szervektől, ettől a támogatástól elesik abban az esetben, ha annak a vezető testületében akár csak egyetlen fő is ül. Olyan lehetetlen helyzeteket teremt ez a törvény Magyarországon. Tessék elképzelni, hogy egy faluban, ahol van összesen 7 aktív ember, amiből 5 képviselő, az egyik tűzoltóparancsnok, a másik a helyi hölgy klub elnöke, a harmadik pedig az idősek egyesületének a vezetője, attól a pillanattól kezdve minden támogatástól elesik. Ez a törvény úgy, ahogy van, rossz. 2007-ben hozták. Iszonyatos nagy többséggel, ritka nagy többséggel fogadta el a Magyar Köztársaság Parlamentje, mert amikor meghallották az összeférhetetlenség szót, akkor bármire kezüket tették volna, (…..) gombot nyomtak volna, mert ez a szó ma Magyarországon olyan, amitől mindenki fél. Én azt gondolom, hogy nem tudom, hogy lehet-e, Polgármester Úr talán mond rá egy tippet, mi módon lehetne a magasságos, nagy, magyar parlamentünkhöz a tekintetben fordulni, hogy ezt haladéktalanul módosítsa. Tessék elképzelni, itt ül, mondjuk Kolonics Bálint elnök úr, aki egy sportegyesület elnökségének volt a tagja, azonnal ott kellett, hogy hagyja. Azt, amit szívesen csinált. Jómagam egy sportegyesületben talán évtized óta társadalmi munkába adtam hozzá saját emberségemet, energiámat. Más oldalról egy művelődési ház társadalmi vezetésébe, társadalmi munkáztam, talán évtizedekig. Azonnal mindent ott kellett hagynom, különben miattam kár éri azokat a szervezeteket. Ma Magyarországon a képviselőket, önkormányzatiakat is kizártak minden egyéb civil mozgalom vezetéséből, szervezéséből azért, mert a magyar parlament ilyen törvényt hozott 2007-ben. Nem tudom mi az eljárás, nem tudom kinek kéne felhívni a figyelmüket…

Marton István: Képviselő úr, túllépte az időt.

Böröcz Zoltán: Találjunk rá megoldást.

Bárdosi Gábor Jenő (Ügyrendi): Én azt gondolom, hogy mindenki kifejtette már az álláspontját oda-vissza. Kérem Polgármester Urat, szavaztassa meg a napirendet, zárja le a vitát.

Marton István: Hát Balogh úr kétszer szólt, harmadszor nem adom meg Neki a szót, és ahogy Ön javasolja, vitát lezártam, szavaztatok. Aki el tudja fogadni a tájékoztatóvá általam átminősített beszámolót azzal együtt, hogy köszönetet mondunk az alapítványok munkájáért, ezt ki kell egészíteni, az írást, kérem, nyomjon igen gombot.


A közgyűlés 25 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:

472/2009.(IX.24.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. a Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közbiztonságáért és Közlekedésbiztonságáért Alapítvány működéséről szóló tájékoztatót elfogadja.
2. a Vivere Alapítvány működéséről szóló tájékoztatót elfogadja.
3. Nagykanizsa Város Környezetvédelméért Alapítvány működéséről szóló tájékoztatót elfogadja.
4. a Floreat Kanizsa Alapítvány működéséről szóló tájékoztatót elfogadja.

A közgyűlés köszönetét fejezi ki az alapítványok eddig végzett munkájáért.

6. Interpellációk, kérdések (írásban)


Marton István: Hát jószerivel az egész testület interpellált szépségesen. Amennyiben nincs hozzászóló, most már van egy. Balogh Lászlónak megadom a szót. Na, szaporodunk.

XY: Én bejelentkeztem (…)

Marton István: Az én gépemen most jelent meg, Képviselő Úr.

Balogh László: Tehát az interpellációk, kérdések napirend keretében csak rövid tájékoztatás végett. Az előző kérdések kapcsán. Örülök, hogy a városba invitáló táblák esetén lehet előrelépés. Jelentem tisztelettel a közgyűlésnek, hogy Pék Pál sírfelirata megoldódott és a hagyatéki eljárás is hát olyan fázisba lépett, ami most már a megoldást láttatja ebben az ügyben. A harmadik kérdésre, az „Ökölbe szorított kezek helyett kézfogást” című 4 oldalas levelet kértem a Polgármester Úrtól, hogy jelenjen meg a polgármesteri tájékoztatóban vagy itt az interpellációk, kérdéseknél. Polgármester Úr! Szeretném mondani és mutatni, hogy abból a levélből csak az első oldal jelent meg.

Marton István: (Nem lehet hallani, hogy mit mond.)

Balogh László: Megvárjuk a Polgármester Urat.

Marton István: Köszönöm.

Balogh László: Tisztelt Polgármester Úr! Még a válaszok kapcsán jegyeztem meg, hogy az „Ökölbe szorított kezek helyett” kézfogást című levélből csak az első oldal jelent meg válaszként. Én kérem, hogy mind a négy oldal jelenjen meg, mert van olyan, aki nem olvasta. Szeretném, ha egy ilyen véleményt is olvasnának képviselőtársaim. Azt gondolom, hogy ezt lehet kérni, itt és most. És van egy saját, mostanra vonatkozó kérdésem. A képviselőnek a kérdés, interpelláció műfajában vagy nagyon operatív megoldást igénylő probléma felvetése lehet vagy lehetnek álmai, amelyet a közgyűlés nyilvánossága előtt is fel lehet vetni. Hát nekem a közgyűlésenkénti némelykori 6 kérdésem között volt néhány álmom, melyek hosszú távon akár meg is valósulhatnak. Ilyen volt: építsük újra meg Kanizsa várát, fejlesszük minél bővebben kincsünket, a Csónakázó-tavat, nyissuk ki és újítsuk fel a belvárosi tömbudvarokat, költsünk intézményeink felújítására sokkal többet és így tovább. És most van egy újabb álmom. Kössük össze a Csónakázó-tavat a Balatonnal kerékpárúton. Tudom, ez sok pénzbe kerül, bár találkoztam már olyan bicikli úttal, amely kilométerenként alig több mint 1 millió forintból megoldható volt. Tudom, nem lehet azonnal megvalósítani ezt, de minél előbb el kellene kezdeni. Keresni kellene a pályázati, támogatási lehetőségeket, a lehetséges együttműködéseket. Tulajdonképpen csak 45 km kerékpárútról van szó, Nagykanizsa és Balatonkeresztúr között például. Közben lehetne csatlakozás Zalakarosba, Kis-Balatonhoz, a MotoGP pályához Sávolynál. A Balaton, mint turisztikai centrum közelsége miatt csak 45 km, fokozhatná Nagykanizsa idegenforgalmi potenciáját. Hévíz már össze van kötve kerékpárúton a Balatonnal. Ez a bicikliút indulhatna akár a Csónakázó-tótól, így ez is erősíthetné a nyugat-dunántúli operatív program keretében történő esetleges 320 millió forintos Csónakázó-tó fejlesztési, pályázati programunkat. Szóval nem is olyan álomszerű ez az elképzelés. Tisztelt Polgármester Úr, Tisztelt Közgyűlés! Mi a szakmai vélemény erről? Segítenék-e az ötlet megvalósításának elindulását? Köszönöm és egyetlenegy felmutatás ebben a napirendben, mert nem volt módom, mert az elmaradt első napirend kapcsán szerettem volna felmutatni az önkormányzat kulturális bizottságának ajándékát. Újra kiadtunk két könyvet. A Szülőföldem Kanizsa című kis antológiát, amely Tüskés Tibor válogatásában jelent meg és Nagy Gáspár: Kanizsa Vár vissza kis könyvét. 500-500 példányban történt, reméljük, hogy a Polgármesteri Hivatal, az önkormányzat, mint reprezentatív ajándék jól tud bánni vele. Tisztelettel adjuk a képviselőtársaknak, reméljük, hogy mindenki örül neki.

Marton István: Képviselő úr! Ez az álom, amiről Ön beszélt, ez ebben a ciklusban egészen biztos, hogy álom marad, hiszen a ciklusból egy évünk van hátra, és pontosan tudjuk, hogy jövőre mire kellenek a nagy pénzek. Azért arról se feledkezzünk meg, hogy mi közel tízszer olyan távol vagyunk a Balatontól, mit az Ön által említett Hévíz.
Bicsák Miklós: Én is az interpellációk, kérdéseknél, de mielőtt a kérdéseimet engedelmével Polgármester Úrnak hadd mondjam el Balogh elnök úrnak, hogy gratulálni szeretnék. Nyomdailag is esztétikus ez a két kiadvány. Valóban a brosúra kötése minőségi, gratulálok a kiadványhoz. Tisztelt Polgármester Úr! Szeretném megkérdezni a Tisztelt Közgyűléstől, Polgármester Úrtól, hogy a Korpavári temető sorsa, amit talán ritka ebben az évben olyan közgyűlés, hogy nem vetettem fel, most a lakosság a fogadóórámon újra kérte, hogy most már itt lesz a rossz idő hamarosan és nincs megjavítva a terasz, a tető és erre megvan a forrása. A másik kérdésem, a volt háziorvosunk dr. Bogár Gáspár orvosi rendelőjét közgyűlés által elfogadott, jóváhagyott összeg, mai napig nem indult meg az orvosi rendelő és a belső lakásnak a kifestése, egyéb. A forrása annak is megvan és már a Doktor Úr egyre türelmetlenebb, mert már ez tavasz óta áll az egész dolog és a kis családjával szeretne kiköltözni, mert a lakosságnak is éjszaka is vannak gondok, és a Doktor Úr helyben megtalálható. Harmadik, nagy tisztelettel kérdem a társulás elnökét, Tóth Nándor képviselőtársamat, Korpaváriak kérdezik, hogy állunk ezzel a szennyvízcsatorna üggyel?

Marton István: Az orvosi rendelővel kapcsolatos felvetése meglep, hiszen a pénz megvan rá. Nem tudom, hogy mi az oka ennek? A jegyzőn keresztül utasítom a szakosztályt, hogy azonnal indítsa be ezt a kérdést. Remélem, nincsen benn késlekedés.

XY: (Nem lehet hallani, hogy ki és mit mond.)

Marton István: A palini, …

XY: (Nem lehet hallani, hogy ki és mit mond.)

Marton István: De nem függ össze szervesen. Két ember csinálhatja.

Papp Ferenc: Megkaptam a részletes jelentést a Muskátli cukrászda problémája körüli észrevételeimre, és én úgy gondolom, hogy el kell fogadni Kámán László vezérigazgató úr válaszát, mert én is utánanéztem, beszéltem a Kanizsa Pékség Zrt. vezérigazgatójával. Majd utánanéztünk, hogy annak idején a hirdetés is hogy történt. Tudomásul kell venni sajnos, hogy a Muskátli cukrászda, mint tiszta cukrászda nem tudott és nem tud megélni, ezért kénytelen volt pótszolgáltatásként fölvenni ezt a fajta látványfunkcióhoz hasonló, látvány pékség funkcióhoz hasonló feladatkört és így tudott és tud életképes maradni. Számomra megnyugtató a válasz utolsó mondata, amelyben Vezérigazgató Úr, mármint a Vagyongazdálkodási Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója jelezte, hogy amennyiben a Kanizsa Pékség Zrt-től érkezik hasonló igény vagy kérés egy üzlethelyiség kialakítására, akkor megfelelő helyen, megfelelő időben természetesen helyet tudnak biztosítani. Ennyi a reagálásom, tehát elfogadom a választ. Még az előző témára visszatérve, a Tüskés Tibor antológiával kapcsolatba szeretném jelezni, hogy annak idején az eredeti kiadáshoz, a Nagykanizsai Városvédő Egyesületnek is köze volt 2000-ben.

Karádi Ferenc Gyula: Végre sikerül elmondanom az Erdész utcával kapcsolatos gondjainkat. A 13. választókerület városi területéhez tartozik az Erdész utca. Az ez évi fejlesztések között egy déli oldalon megvalósuló járdaépítés is szerepel, de nyomokban nem látható az, hogy egyetlen kapavágás is történt volna ezen a területen. De nemcsak a járdával van ott gond, hanem az egész útfelülettel. Én tudom, hogyha Polgármester Úr kinéz az ablakon az Erzsébet téren, akkor csak a Zrínyi utca kikötéséig, meg az Arany János utca meghosszabbításáig lehet látni, de én javaslom, hogy legyenek kedvesek képviselőtársaim elautózni abba az irányba, az Erdész utca, még egyszer megemlítem a nevét. Érdemes megnézni azt a burkolatot, hogy néz ki. Végig, teljes hosszában a déli oldalán beszakadva, egy nagyon komoly helyreállítási munkát igényelne vagy teljes burkolat felújítást. Szeretném felhívni a szakosztály figyelmét arra, hogyha bármilyen pályázati forrást mozdítani lehet erre, akkor elsődleges szándékuk az legyen, hogy ennek az útnak a felújítása megtörténjen. Ennek az útnak a vízszintestől meredeken eltérő a nyomvonala és ebből adódóan is nyilván nehezebb olyan körülményeket teremteni, amely teljesen sík területen megoldható, és ezt figyelembe véve az állapota egyre rosszabb lesz. Én arra kérek mindenkit, hogy ne engedjék ezt tönkremenni olyan szinten, hogy a felújítása sokkal többe kerüljön, mint a jelenlegi szinten lenne, ezért égetően fontos ennek az utcának a teljes nyomvonalon történő felújítása.

Polai József: A mai közgyűlésünk megkezdésének első perceiben olyan dolog történt, amire nem mertem volna álmomban sem gondolni. Miről van szó? Következőről. Megjelent itt a közgyűlésünk kezdésének pillanatában – ami persze szabad, hiszen nyilvános ülésről van szó – egy jól megtermett fiatalember, akiből nyugodtan ki tudom nézni, hogy kidobó legényként is betölthetne szerepkört. Beszélve vele elmondta, hogy ő azért jött, mert valaki arra kérte, hogy azzal lehet számolni a mai közgyűlésen, hogy esetleg a városunk köztiszteletben álló személyiségét, nevezetesen Jegyző Asszonyt itt majd bántalmazás fogja érni. Ő ezért jött és ebben kívánna úgymond segíteni. Én meg azt kérdem tisztelettel a Polgármester Úrtól, ha ilyen rossz hírét keltik a mi közgyűlésünknek valakik, akkor szíveskedjen a jövő alkalomtól kezdve minden közgyűlésre rendőri jelenlétet kérni, mert gondolhatok arra, hogy esetleg minket is majd ér valamiféle inzultáció, bántalmazás és nem hinném, hogy a munkánkat nyugodtan végezhetjük a továbbiakban. Lehet ezen nevetni. Hozzátenném, hogy mind a 26-unkat egyébként ezzel a hírnek a terjesztésével úgymond sértik nagyon keményen.

Marton István: Megnézem ennek a lehetőségét. Én nem mondom azt, hogy automatikusan kapunk, de nem lennék meglepve, ha kapnánk. Ennek én utána nézek. Köszönöm.

Bogár Ferenc: Általában az interpellációk, kérdések sorában a gondokat, problémákat szoktuk fölvetni. Én szeretném ezt a rossz hagyományt megtörni. Én köszönetemet szeretném kifejezni. Ugyanis legutóbb a Zrínyi 35. átjáró ügyében tettem észrevételt és kértem annak a felújítását. Példás gyorsasággal elkészült, köszönöm az intézkedést a város, az ott lakók és a magam nevében is.

Marton István: Hát azért jó hírek is vannak, ha nem is nagy számban.

Karádi Ferenc Gyula (Ügyrendi): Csak azt szeretném jelezni, én nem érzem magam fenyegetve, nem is kérek semmilyen rendőri védelmet. Aki erre ingerenciát érez, és úgy érzi, hogy fenyegetve van, kérjen az. Én biztosan nem tartozom ezek közé, Polai képviselőtársam nem tudom, miről beszél. Én nem látok itt olyan embereket, akik bármelyikünket fenyegetnének, de nagy valószínűséggel ez nem is így történik.

Polai József: Bocsánat. Ugye nem szoktunk viszontválaszt adni, főleg interpellációk alkalmával, de Karádi úr szeretném elmondani, hogy én vele beszélve tudtam meg, mert ő nekem elmondta, hogy ő ezért érkezett ide. Tehát ha tetszik, ha nem, ő kijelentette, úgy lett kérve, hívták, mert valószínűleg segítségre lesz szükség a Jegyző Asszony védelmében. Tehát én ezért ezt mind elmondtam itt a nyilvánosság előtt, már nincs itt, elment egyébként haza. Tehát amikor én kértem arra, hogy ha a nyilvános ülésre, ha nem kíváncsi, akkor nyugodtan, bátran hazatérhet, mert itt semmilyen probléma nem lehet, ekkor elköszönt és elment.

Horváth István: Unos-untig nem kívánom ragozni a Hevesi-Rózsa út kereszteződését, ami a város közlekedésének Achilles-sarka, de közel három éve, hogy ezt a dolgot fölvetettük Károlyi képviselőtársammal és azóta ott tart még a dolog, hogy 1 millió forint ugyan be van tervezve tervezésre, de egyre inkább az látszik, hogy a ciklus eltelik és ebből a körforgalomból nem lesz semmi, aminek én nem nagyon tudnék örülni. Aki rendszeresen jár arra, az nagyon jól tudja, hogy a reggeli és a délután kettőtől hatig lévő intervallumban ott milyen közlekedési káosz, milyen dugók alakulnak ki. És azt számtalanszor elmondtam már, hogy csak arra várunk, hogy esetleg halálos baleset bekövetkezzék? Papp Nándor képviselőtársam jelezte, hogy ő egy lényegesen olcsóbb megoldást tudna a körforgalom megépítésére. Én azt kérném, hogy vegyük igénybe az ő szaktudását és próbáljuk meg fölgyorsítani az eseményeket, mert én szeretném, ha ez jövő nyárra elkészülne.

Marton István: Ezzel kapcsolatba még extrább tapasztalataim is vannak, mint Papp Nándor bizottsági elnök úrnak. Konkrétan Skandináviában, de még Brüsszelben is olyan helyeken is jártam, ahol egyszerűen csak föl van festve, tehát jelzés értékű a körforgalom és nálunk 1 millió forint csak a tervezésre van betervezve. Ezt a munkát fel kell gyorsítani, engem nem érdekel, hogy hogyan, még azt se bánom, hogyha megbüntet bennünket a közúti hatóság. Itt mindenki tudja, miről van szó. A közút azért nem költ rá, mert esze van, tudja, hogy hamarosan átadja nekünk, mi meg addig nem csinálhatunk semmit, ameddig az övék. Hát akkor inkább viseljünk el egy kis büntetést, de ott ki kell jelölni valamilyen formában a körforgalmat, esetleg pár tízezer forintból, és akkor átmegyünk skandinávba vagy brüsszeli idalainkat követjük. Köszönöm. Tehát ezt a szakosztály nagyon gyorsan tekintse át szakszerűen. Ha tapasztalatra van szüksége, akkor esetleg kiküldünk valakit, még mindig olcsóbb. Miután több hozzászólót nem látok, a napirendet befejeztem, és miután zárt ülés következik, 10 perc szünetet rendelek el.

XY: Napirend utáni felszólalások. A következő….

Marton István: Ja, bocsánat, bocsánat Uraim, vissza-vissza-vissza. Ezt nem írtam föl. Halász úré a szó.



7. Napirend utáni felszólalások


Halász Gyula: Egy kis türelmet kérnék még, rövid leszek, ígérem. Nemrég a magyar országgyűlés elfogadta a társasházi törvény módosítását, amely több lényeges ponton is módosítja a korábbi társasházi törvényt. A lényege az, hogy bizonyos pontokon szigorításokat léptetett életbe, bizonyos pontokon pedig egy lakossági igénynek megfelelően a törvényességi felügyeletet az ügyészség kereteiben véli megoldani. Én azt kérném Polgármester Úrtól, illetve a Vagyongazdálkodási és Szolgáltatási Zrt. vezetőjétől, hogy a következő közgyűlésre hozza be ezt a témát, hiszen akár a panelprogramot és egyéb más pályázati dolgunkat is befolyásolja az új társasházi törvény, ami október 1-jétől hatályos, és a közlönyben már meg is jelent. A másik téma, lakossági megkeresés alapján a krízisalap felhasználásával kapcsolatban érkeztek hozzám panaszok, és azt kérik tőlem, hogy az önkormányzat tekintse át egyrészt a Szociális Osztály viselkedését, hozzáállását ehhez a kérdéshez, hiszen többen vélelmezik, hogy más városokban ez rugalmasabban működik, és a jogszabályi pontokat egészen másként értelmezik, mint a Szociális Osztály. Ha kell, akkor pedig kell a Szociális Osztályra erősítés, hogy a kollégák bírják az adatfeldolgozást és tájékoztatást.


Marton István: Felkérem a jegyzőt, illetve a jegyzőn keresztül az érintett két szakosztályt a villámgyors intézkedés, illetve a részemre a referálás megtételére.



Zárt ülés

A zárt ülésen elhangzott hozzászólásokat, javaslatokat és döntéseket a zárt ülésről készített külön jegyzőkönyv tartalmazza.

A közgyűlés 473/2009.(IX.24.) - 474/2009.(IX.24.) számú határozata később kerül kihirdetésre.




Marton István polgármester az ülést 14.40 órakor bezárta. (Az ülésről készült hangfelvétel alapján ezen jegyzőkönyv a hozzászólásokat szó szerint tartalmazza.)







Marton István Dr. Tuboly Marianna
polgármester jegyző