Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
262.67 KB
2010-01-08 14:08:10
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
18
106
A közgyűlési jegyzőkönyvek és mellékleteik 1990 novemberétől kezdve papírformátumban elérhetőek a Halis István Városi Könyvtárban, a helyismereti részlegen.



J E G Y Z Ő K Ö N Y V


Készült Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2009. december 02-án (Szerda) 15.00 órakor tartott folytatólagos nyílt üléséről.


Az ülés helye: Medgyaszay Ház
Nagykanizsa, Sugár u. 5.

Jelen vannak: Bárdosi Gábor Jenő, Bicsák Miklós, Bizzer András, Bogár Ferenc, Cseresnyés Péter, Gyalókai Zoltán Bálint, Halász Gyula, Jerausek István, Karádi Ferenc Gyula, Marton István, Papp Ferenc, Röst János, Tóth László, Tóth Nándor képviselők

Tanácskozási joggal megjelentek: dr. Tuboly Marianna jegyző, dr. Gyergyák Krisztina aljegyző, Bakonyi Tamás osztályvezető, Deák Tamás osztályvezető, Domina Erzsébet irodavezető, Dr. Nemesné Dr. Nagy Gabriella osztályvezető, Partiné Dr. Szmodics Györgyi osztályvezető, Szamosi Gábor osztályvezető, Szmodics Józsefné osztályvezető, Tácsi Hajnalka osztályvezető, Tárnok Ferenc osztályvezető, Papp Judit a Szociális osztály ügyintézője, Vajda Gézáné az Adóügyi osztály ügyintézője.


Napirendi pontok:

1. Javaslat a 2010. évi fejlesztési feladatokra, a fejlesztések lehetséges finanszírozására – Tájékoztató a hosszú lejáratú adósságot keletkeztető kötelezettségvállalásokból adódó tőke- és kamatfizetési kötelezettségekről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
2. Polgármesteri tájékoztató (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
3. Interpellációk, kérdések (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester
4. Napirend utáni felszólalások




Marton István: …állás alapján határozatképtelenek vagyunk, akkor 2, most még 1 ember mindig hiányzik, ezért fél négyre ismételten összehívom.


Szünet


XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Nem, hát megvagyunk. Megvagyunk, 14… Aláírta 14 ember, ugye?

XY: Igen.

Marton István: Hát akkor tartózkodjon is benn az a 14 ember. Hát eddig miért nem kávéztak meg? Jöjjenek már, hogy csinálhassunk valamit. 14 gépet nem látok bekapcsolva. Akkor lehet, hogy az enyém nincs be, igen. Jó. Tisztelettel köszöntöm a mostani közgyűlésen, mely folytatólagos ülést ismételten kellett összehívnom a létszám hiánya miatt fél órával ezelőtt. A testület határozatképességét megállapítom. Munkánkat megkezdjük. Az előző közgyűlésen elmaradt 4 napirendi pontot kell tárgyalnunk, mint ahogy azt a meghívó is részletezi, elsőként a jövő évi fejlesztési feladatokra, a fejlesztések lehetséges finanszírozására szóló napirendet, illetve a hosszú lejáratú adósságot keletkeztető kötelezettségvállalásokból adódó tőke- és kamatfizetési kötelezettségekről esik szó.
1. Javaslat a 2010. évi fejlesztési feladatokra, a fejlesztések lehetséges finanszírozására – Tájékoztató a hosszú lejáratú adósságot keletkeztető kötelezettségvállalásokból adódó tőke- és kamatfizetési kötelezettségekről (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Gyalókai Zoltán Bálint: A Városüzemeltetési Bizottság 6 igen és 1 tartózkodással támogatta az előterjesztést.

Marton István: Több bizottság netán nem tárgyalta?

Bárdosi Gábor Jenő: A Szociális és Egészségügyi Bizottság 7 egyhangú igen szavazattal tárgyalásra alkalmasnak találta az előterjesztést.

Marton István: Megbízott elnök úr? Más bizottságok jelenlévő képviselői nem érzik magukat eléggé felkentnek ahhoz, hogy megnyilvánuljanak, mi volt a bizottságba?

Papp Ferenc: Az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sportbizottság is támogatta, ha jól emlékszem a szavazati arány 7…, 6 igen volt.

Marton István: Hát akkor, aki hozzá óhajt szólni, valamilyen észrevétele van. Hát amennyiben nincs ilyen, akkor én azért pár szót mondok. A csütörtöki közgyűlésünkön újból hoztunk jelentős kötelezettségvállalást követelő lépéseket, tehát van, ami már az ittlévő anyagban sem egészen igaz. Nem volt az véletlen, hogy ez az utolsó napirendek között ez 41.-ként szerepelt a soros ülésünkön. Még a csütörtöki közgyűlés nélküli helyzetet ismertetném a hitelállomány és tőketörlesztés ütemezése tekintetében. Ebben az évben, ez már nem szerepel ezen a táblázaton, mert értelemszerűen ez 2010-2024-ig szól, pontosabban 30-ig. Addig vannak kötelezettségei a városnak a korábban felvállalt hitelek okán. A következő évbe, az idei évbe jó 400 millió fölöttit kell fizetnünk, tőke plussz kamatot, a következő évbe ez meghaladja az 500 millió forintot, de hogy én már nagyon sokszor elmondtam, de sajnos nem elégszer, mert nem talált nyitott fülekre, ezért történhetett meg olyan volumenű kötelezettségvállalás múlt csütörtökön is. Nem minket súlyt leginkább, tehát az 5. önkormányzatot, az alapvetően a 4. önkormányzatból származó hitel, (…) hiteleknek körülbelül 80%-a onnan van. 2011-re a 6. önkormányzatnak már több mint 600 milliót kell fizetni - ez a 3. számú melléklet utolsó lapja egyébként -, 2012-ben mintegy 650-et, 2013-ban 700 milliót fillérek híján, és 2014-ben is 680 milliót. Ez azt jelenti, hogy a 6. önkormányzat lesz legjobban terhelve, ezt hangsúlyozni kell, hogy a jelenlegi kamatkondíciók mellett. A 7.-ben 2015-ben 655 millió, 16-ban majdnem 630, 17-ben is még 600 fölötti és csak 18-ba a 7. önkormányzat utolsó évébe esik 600 millió alá a tőke- és kamattörlesztés. Tehát még abban az évben is több lesz, mint a mi ciklusunkban, amikor a létező legtöbbet fizetjük a jövő esztendőbe. És hát ugyanez a helyzet, enyhén csökkenő számokkal, 550-ről 450-re csökken a 8. közgyűlés életében. Tehát én ezeket azért vagyok hajlandó és kénytelen is elmondani, hogy nagyon óvatosan kell bánni mindenféle fejlesztési dologgal, mert nemcsak az, hogy mérhetetlen terheket rónak bizonyos meggondolatlan fejlesztések, kifizetések az önkormányzatra, hanem ez a jövő szempontjából, ahogy káros, úgy a jelen szempontjából is, mert azt nem engedhetjük meg, hogy a törvényi hitelplafont az önkormányzat kötelezettségvállalása átlépje. És bizony-bizony a csütörtöki döntésekkel meglehetősen ott vagyunk a közelében. Én a feladatokról nem beszélnék egyelőre, de lehet, hogy nem is kell beszélnem, mert hozzászólót nem látok. Itt egy bölcs javaslat hangzott el, én nem akarom húzni se az Önök, se a minket nézők idejét, ezért kénytelen vagyok ilyen rövid összefoglaló, hitel- és tőkekamat ügyében összefoglaló után szavazásra föltenni a kérdést. Aki ezt el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 14 igen egyhangú szavazattal a javaslatot elfogadja és a következő határozatot hozza:







657/2009.(XII.02.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. az előterjesztés 1/A, 1/C melléklete szerinti 2010. évi fejlesztési javaslatot az alábbi feltételek teljesülése esetén fogadja el:
- a Városfejlesztési Osztály a Gazdálkodási Osztállyal együttműködve a közgyűlés soron következő ülésére kimutatást készít arról, hogy a jelen előterjesztés 1/A, 1/C mellékletében szereplő, kizárólag támogatáson, banki kölcsönön felüli saját forrásból finanszírozandó felhalmozási kiadások esetében van-e lehetőség a kifizetések átütemezésére. A kimutatást a Közgyűlés soron következő ülésén megtárgyalja.
- a Közgyűlés egyetért azzal, hogy jelen előterjesztés 1/A valamint 1/C mellékletének az alábbiakban felsorolt fejlesztései finanszírozásához Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata új hitelt vegyen igénybe, azzal, hogy a hitelfelvételre vonatkozó, számszerű adatokat tartalmazó közgyűlési előterjesztés elfogadására a pályázati szakaszban lévő fejlesztések miatt a támogatási döntések meghozatala után kerüljön sor

Fejlesztés megnevezése
- Papp Simon sétány – Olaj utca északi részének burkolatfelújítása
- Maort utca és Gyulai köz burkolatfelújítása
- Dr. Szentendrei E. utca járdafelújítás
- Erdész utca déli oldalán járda felújítás
- Kisfakosi Sandi út járdafelújítás
- Magyar u. (Dózsa és Sikátor utcák között a keleti oldalon) járdafelújítás
- Bagolai hegy – Vaspályasor (zúzalékos útfelújítás)
- Zsinagóga állagmegóvási felújítása
- Bolyai János Általános Iskola rekonstrukciója
- Erzsébet tér 14-15. műemléképület rekonstrukció
- Csónakázó-tó fejlesztése
- Kerékpárút hálózat fejlesztése Nagykanizsán, a 61-es számú főút belterületi szakaszán
- Bölcsőde kialakítása az Attila úti Óvoda területén
- Védőnői szolgálat kialakítása a Petőfi u. 5. szám alatt
- Szivárvány óvodai csoport kialakítása a Szivárvány Fejlesztő Központban
- Cigány Kisebbségi Közösségi Ház bővítéses rekonstrukciója
- Kanizsai Dorottya Kórház TIOP 2.2.4 fejlesztés
- Zrínyi Idősek Klubja akadálymentesítés
- Kertvárosi Óvoda rekonstrukciója, tornaszoba-tervezés
Parkolók építése:
- Garay utca
- Városkapu krt. 1. déli oldalán
- Bagolai sor
- Munkás 3.
- Sugár út - Rozgonyi u. csp. átépítés
- Palini Ált. Iskola-Napsugár u. gyalogátkelőhely létesítés
- Palini utasváró

2. jelen előterjesztés 1/B valamint 1/D mellékletében szereplő fejlesztések közül kizárólag azok megvalósításával ért egyet, amelyek az alábbi feltételek közül legalább egynek megfelelnek:
- a fejlesztés megvalósításához hitel igénybevétele, valamint az elkötelezett fejlesztések, felhalmozási célú pénzeszköz átadások és a fejlesztési célú hiteltörlesztések fedezetéül szolgáló szabadon felhasználható felhalmozási bevétel igénybevétele nem szükséges,
- a fejlesztés megvalósításához pótlólagos támogatás rendelhető, és a saját forrás szükséglet ezáltal nem haladja meg a fejlesztés teljes költségének 30%-át. A fejlesztés megvalósításáról a Közgyűlés egyedileg dönt, a saját erő biztosításához szükséges hitelforrás egyidejű hozzárendelésével,
- a Közgyűlés azáltal képez fedezetet az új fejlesztés megvalósításához, hogy visszavonja korábbi, valamely egyéb fejlesztésről hozott döntését.

3. egyetért azzal, hogy amennyiben Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata tulajdonában álló gazdasági társaságnál merül fel valamilyen fejlesztési igény, úgy a fejlesztés finanszírozása érdekében elsődlegesen meg kell vizsgálni, hogy a társaságnak van-e lehetősége közvetlen hitel felvételre. Abban az esetben, ha a hitelfelvételhez szükséges, mérlegeli az önkormányzati kezességvállalás lehetőségét.

Határidő: 2009. november 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Városfejlesztési Osztályvezető
Gazdálkodási Osztályvezető)



2. Polgármesteri tájékoztató (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: Hozzászólót nem látok. Nem gondoltam, hogy az érdektelenség ekkora, pedig ez egy elég jelentős anyag lett. Hát, ha nincs hozzászóló, akkor a meg sem kezdett vitát be is rekesztem. A határozati javaslatok a 20. oldalon vannak 1-13-ig. Gyakorlatilag a zömének minősített, de van egy jó pár egyszerű szótöbbséget igénylő is, de viszont van benn minősített. Most ha valaki érdeklődik, vagy azt mondja, hogy szavazzunk arról, hogy egyben szavazzunk az egészről vagy végigvigyem 13-szor? Van valami kifogás az ellen - akkor így teszem fel a kérdést -, hogy egyben szavazzunk? Van hozzá kiegészítő is, remélem, elhozták az urak. Egy pillanatra, azt azért fölolvasom, mert nem biztos, hogy mindenkinél itt van. Köszönöm, Edit.

Ács Lászlóné: (Nem lehet érteni, hogy mit mond.)

Marton István: Tehát itt két újabb határozati javaslat is van, az egyik a Középtávú Környezetvédelmi Program, a másik pedig a Honvéd Kaszinó Alapítvány támogatás. Ugye az Alapítványokat mindig be kell hozni a közgyűlés elé, bármilyen csekély összegről van szó, mint jelen esetben is. Aki el tudja fogadni a 15 határozati javaslatot, az kérem, nyomjon igen gombot.


A közgyűlés 10 igen és 4 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Ezek szerint, ami a minősített többséget ismeri, az nincs meg. Az pedig 1, Kanizsai Kulturális Központ, TÁMOP, 2, hát a Sérült Gyerekek Alapítványát is igen sajnálom, na mindegy. Hát a…

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Tessék?

XY: (Külön kell szavaztatni ……………)

Marton István: Jó, akkor szavaztatunk külön a minősített többségiekről. Akkor a két pluszról szavaztatok először. A Honvéd Kaszinóért Alapítvány a „Felukkával a Níluson” című rendezvény 60 EFt-os kérelmét a polgármesteri keret terhére. Aki egyetért vele, kérem, nyomjon igen gombot. Ez a plusz, ez a polgármesteri keret terhére 60 eFt-os alapítványi támogatás, mert ezt mindig ide kell hozni.


A közgyűlés 13 igen és 1 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Örülök neki, hogy ennyire kímélik a keretemet, mellesleg. Tessék?

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Beragadt a gép? Jó, urak, azért puhább szórakozásokra vágyok. Mellényom. Akkor kérek új szavazást. Új szavazást kérek.


A közgyűlés 14 igen egyhangú szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: Hát jó lenne, ha még eggyel-kettővel többen lennénk. Ez most így elég, csak egy új szavazással jött össze. A másik ….na megjött a frakcióvezető úr. A másik pedig a …., akkor ezt felolvasom, úgy látom, nincs mindenkinél ott: Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése jóváhagyja, hogy a polgármester a Középtávú Környezetvédelmi Program elkészítésére kötendő szerződést 2010. január 31. teljesítési határidővel kösse meg, és a kötelezettség vállaláshoz szükséges 3.750.000 Ft előirányzatot a város 2010. évi költségvetésében biztosítsa. Aki ezzel egyetért, kérem, nyomjon igen gombot. Most már 15-en vagyunk.


A közgyűlés 12 igen, 1 nem és 2 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


658/2009.(XII.02.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése nem fogadja el azt a javaslatot, hogy a polgármester a Középtávú Környezetvédelmi Program elkészítésére kötendő szerződést 2010. január 31. teljesítési határidővel kösse meg, és a kötelezettség vállaláshoz szükséges 3.750.000 Ft előirányzatot a város 2010. évi költségvetésében biztosítja.


Marton István: 12 igen, 1 nem, 2 tartózkodással elutasítva. Visszamegyünk az eredetire. A 8-as a 21. oldalon. Kulturális Központ, a „KOMPok a túlsó partra” című TÁMOP-3.2.3 számmal fut.

XY: Előtte lévő…..

Marton István: Bocsánat, bocsánat, a „ZALA IRKA” a TÁMOP-3.2.3 az is, a Kanizsa Kulturális Központ - akkor felolvasom - és a Zalakomári Kulturális Központ közös projektje a felnőttképzési infrastruktúra kialakítására és fejlesztésére című elnyert 60 és fél milliárd Ft-os pályázattal az idei évben felmerült 3 millió, nem egész 300 eFt összegű költségeket - az előleg megérkezéséig - az intézmény saját költségvetéséből biztosítsa. Azt hiszem, hogy eléggé egyszerű, érthető. Kérem a szavazást.


A közgyűlés 13 igen és 3 tartózkodás szavazattal a javaslatot nem fogadja el.


Marton István: Akkor most vissza kell adni ezt a 60 és fél milliót vagy…hogy működik ez, hogy működik ez?

Tóth László: …………………. bérmaradványról beszélgetünk.

Marton István: Ennek mi köze van hozzá, Tóth úr?

Tóth László: …………elfogadjuk, akkor ………………(Nem mikrofonba beszél.)

Marton István: Ki kell neki fizetni ezt a 3,3 millió forintot. Most marad bent több, Tóth úr, ha az Ön terminológiájába gondolkodok. Ha nem szavaztuk meg, akkor marad benn ez a pénz. Így viszont most oda kell adni. Tessék?

Tóth László: (Nem lehet érteni, hogy mit mond.)

Marton István: Az előleget most kell kifizetni. Tehát magyarul, ha nem szavaztuk meg, már pedig pillanatnyilag ez a helyzet, akkor nem kell kifizetni, ott marad a pénz.

Tóth László: Na, várjunk, ………..(Nem mikrofonba beszél.)

Marton István: Nyert 60 és fél millió forintot. És ez évbe nem egész 3,3 (……..) forint összegű költséget az intézmény biztosítson a saját költségvetéséből az előleg megérkezéséig. Gondolom, hogy olyan február-márciusba csak megérkezik. Tehát itt erről van szó. Hogy most koptatjuk a pénzt, ha megszavazzuk.

XY: Új szavazást.

Marton István: Jó, elrendelem.

XY: …….szavazás

Marton István: Tessék?

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Magának is beragadt a gépe?

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Akkor új szavazást rendelek el.


A közgyűlés 15 igen egyhangú szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 9., ugyancsak a TÁMOP-3.2.3, a „KOMPok a túlsó partra” című pályázattal, a…, hát ez ugyanaz. Hasonló Zalaszentgróttal itt, hát annyiból nem hasonló, hogy alig több mint a fele, 31 millió forint és ennek csak kétmillió az előlege. Aki el tudja fogadni, kérem, nyomja meg az igen gombot.


A közgyűlés 15 igen egyhangú szavazattal a javaslatot elfogadja.


Marton István: 10-es, a Szociális Alap keret terhére 115.500 Ft összegű támogatásban részesíti az Alapítvány az Idősek Ellátásáért és 141 és fél eFt összegű támogatásban részesíti a Nagykanizsa és Vonzáskörzete Sérült Gyermekeikért Alapítványt. Felkéri a polgármestert a megállapodások elkészítésére és aláírására. Aki el tudja fogadni ezt a negyedmilliós tételt, ami kettőből jön össze, az kérem, nyomjon igent.


A közgyűlés 15 igen egyhangú szavazattal a javaslatot elfogadja.
A közgyűlés az előzőekben elfogadott szavazati aránnyal a következő határozatot hozza:


659/2009.(XII.02.) számú határozat

Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése

1. a 7/2009.(I.29.), a 97/3/2009.(III.06.), a 104/2009.(III.06.), a 127/2009. (III.26.), a 139/2009. (III.26), a 197/4/2009.(IV.30.), a 252/2009.(V.25.), a 253/2009.(V.25.), a 254/2009.(V.25.), a 262/2009.(VI.15.), a 306/1/2009.(VI.25.), a 412/2009.(IX.03.), a 433/2,19/2009.(IX.03.), a 461/2009.(IX.03.), a 469/2009.(IX.24.), a 486/2009.(X.06.), a 489/2009.(X.06.), a 490/2009.(X.06.), a 491/2009.(X.06.), a 492/2009.(X.06.), a 496/2009.(X.06.), az 500/1,2/2009.(X.06.), az 501/2009.(X.06.), az 507/2009.(X.06.), az 508/2009.(X.06.), az 509/2009.(X.06.), az 510/2009.(X.06.), az 511/1-3/2009.(X.06.), az 521/2009.(X.06.) és az 526/1,2/2009.(X.16.) számú határozatok végrehajtásáról szóló jelentést elfogadja.

2. a 393/12/2008.(X.30.) számú - településrendezési szerződések megkötésére – határozat végrehajtásának határidejét 2010. február 15-ig meghosszabbítja.

3. az 55/2009.(II.13.) számú - Március 15. tér felújítása – határozat végrehajtásának határidejét 2010. november 30-ig meghosszabbítja.

4. a 117/5/2009.(III.26.) számú - 13257 hrsz-ú út – „Mk-sz” jelű övezet déli határa – 13236 hrsz-ú út által határolt tömb övezeti szabályozásának megváltoztatása – határozat végrehajtásának határidejét 2010. január 31-ig meghosszabbítja.

5. a 280/2009.(VI.15.) számú - Nagykanizsa bagolai hulladéklerakóban keletkező gáz hasznosítása érdekében koncessziós pályázat elbírálása – határozat végrehajtásának határidejét 2009. december 31-ig meghosszabbítja.

6. a 282/2009.(VI.15.) számú - Központi Ügyelet működtetése, mentőszolgálat és az SBO közös diszpécserszolgálatára telepítve, Nagykanizsa és az Egészségügyi Társulás ellátási területére az Egészségügyi Alapellátási Intézmény működtetésével – határozat végrehajtásának határidejét 2010. január 31-ig meghosszabbítja.

7. a 2009. november 26-ai Munkatervben szereplő „Beszámoló a települési szilárd hulladék közszolgáltatói tevékenységről, valamint a 2010. évi díjak megállapítása” napirend előterjesztésének határidejét az decemberi soros ülés időpontjáig meghosszabbítja

8. hozzájárul ahhoz, hogy a Kanizsai Kulturális Központ a TÁMOP-3.2.3.-08/1-2009-0021 azonosító számon a ”ZALAI IRKA” a Kanizsai Kulturális Központ és a Zalakomári Kulturális Központ közös projektje a felnőttképzési infrastruktúra kialakítására és fejlesztésére című elnyert 60.569.100 Ft-os pályázattal a 2009. évben felmerült 3.292.350 Ft összegű költségeket – az előleg megérkezéséig – az intézmény saját költségvetéséből biztosítsa.

Határidő: 2009. november 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tácsi Hajnalka osztályvezető
Farkas Tibor igazgató)

9. hozzájárul ahhoz, hogy a Kanizsai Kulturális Központ a TÁMOP-3.2.3.-08/2-2009-0081 azonosító számon a „KOMPok a túlsó partra” című pályázattal, a zalaszentgróti Városi Művelődési Központ, Könyvtár és Alapfokú Művészeti Iskola konzorciumi partnereként elnyert 31.290.000 Ft-os pályázattal a 2009. évben felmerült 2.032.200 Ft összegű költségeket – az előleg megérkezéséig – az intézmény saját költségvetéséből biztosítsa.

Határidő: 2009. november 30.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tácsi Hajnalka osztályvezető
Farkas Tibor igazgató)

10. a 2009. évi Szociális Alap keret terhére 115.500.-ft összegű támogatásban részesíti az Alapítvány az Idősek Ellátásáért és 141.500.-ft összegű támogatásban részesíti a Nagykanizsa és Vonzáskörzete Sérült Gyermekeikért Alapítványt. Felkéri a polgármestert a megállapodások elkészítésére és aláírására.

Határidő: 2009. december 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Maronicsné dr. Borka Beáta osztályvezető)

11. a 227/19/2009. (IV. 30) sz. határozatát hatályon kívül helyezi és az előirányzatra biztosított 800 e Ft-ot felszabadítja.

Határidő: 2009. november 27.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Tácsi Hajnalka osztályvezető)

12. a 443/18/2009.(IX.03.) számú - multinacionális cégek és helyi vállalkozók egymás mellett élésének kérdése – határozat előterjesztése beterjesztésének határidejét a 2010. áprilisi soros közgyűlés időpontjáig meghosszabbítja.

13. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a 2009. évi többször módosított, költségvetésről szóló 43/2009. (XI. 09.) számú rendelet 4.§ (2) alapján azon polgármesteri döntéssel, mely a polgármesteri keret terhére - a Nagykanizsai Honvéd Kaszinóért Alapítvány „Felukkával a Níluson” című rendezvény 60 E Ft-os kérelmét támogatja - egyetért.

Határidő: 2009. 12. 15.
Felelős : Marton István polgármester
(Operatív felelős: Szmodics Józsefné osztályvezető)

14. a fontosabb intézkedésekről, eseményekről szóló tájékoztatót tudomásul veszi.

Felelős : Marton István polgármester



Marton István: Uraim, csoda történt, minden el lett fogadva. Egyszerűbb lett volna, mindjárt az elején megszavazni, de hát ez így se baj, így legalább jobban értesül róla a külvilág, hogy milyen témák voltak.








3. Interpellációk, kérdések (írásban)
Előterjesztő: Marton István polgármester


Marton István: Urak, emlékeztetem Önöket, hogy rengeteg kollega jelentkezett hozzászólásra. Igen, most akkor az írásossal…Tóth Nándor úrnak adom meg a szót.

Tóth Nándor: Én ugyan napirend után kértem a múlt közgyűlésen szót. Mondandómnak a lényege, hogy a Kiskanizsa délkeleti részén élőknek, konkrétan a Pivári utca páratlan szám lakóinak sok kellemetlensége származott a Principális-csatornának a rendezetlen állapotaiból, állapotából. Ezek az állapotok, ezek most se kifejezetten rendezettek, azonban a Tűzoltóság, Egri Gyula parancsnok úr vezetésével és irányításával önzetlenül, példaértékű munkát végzett ott az elmúlt időszakban. Gyakorlatilag a mederbe benyúló ágakat eltávolították. Én az ott élők, a Kiskanizsaiak nevében szeretném itt a város nyilvánossága előtt Egri Gyula parancsnok úrnak és az állomány azon részének, akik részt vettek a munkában köszönetemet kifejezni.

Marton István: Valóban, kevés olyan szervezet van, mint a mi Tűzoltóságunk, akit 3 éve csak dicsérni tudok én személyesen is. Ez ugye meg is nyilvánul különböző alkalmakkor, és hát úgy veszem észre, hogy tisztelt képviselőtársaim ugyanúgy vannak vele, mint jómagam. Tehát a pozitív példaként lehet őket emlegetni.

Halász Gyula: Én tartanám magam ahhoz, ami a menetrend. Tehát az írásban megadott válaszokra reagálnék. Polgármester úrhoz kérdést intéztem a palini zajvédő fallal kapcsolatban. Az erre adott választ nem tudom elfogadni, mert semmi konkrétum nincs benne, a válaszban, csak annyi, hogy nem fogadjuk el a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő által felhozott érveket, és tovább akarunk lépni. Ennél konkrétabb dolgokra van szükség, hiszen a Lazsnaki kastély, illetve a környékbeli ingatlanok is leértékelődnek azáltal, hogy ha ez a zajvédő fal nem épül meg. Tehát ezt nem fogadom el. A másik kérdés volt a GE Hungary leépítésével kapcsolatban, létszámleépítésével kapcsolatban. Itt a válaszban polgármester úr elég bőségesen kitér arra, hogy mi az Ön álláspontja. Ezt sem tudom elfogadni, és itt azért még egy kérdést föltennék, hogy miniszterelnök úrnak írt-e levelet, illetve mi volt ennek a levélnek a tartalma? Hiszen a következő években ez nagyon súlyos probléma lesz Nagykanizsa életében, ez a foglalkoztatási kérdés, úgyhogy ezt én így, ebben a formában nem tudom elfogadni. A harmadik, amit kérdeztem, hogy a volt Thúry laktanya területén az ingatlanértékesítéssel kapcsolatban Ön tartott Göndör István országgyűlési képviselővel egy sajtótájékoztatót. Ön akkor a közgyűlésen válaszolt erre. Az újságban, illetve az Internetes portálon megjelent híradás nem arról szólt, amiről Önök beszéltek. Ezt Ön módosította, ezt elfogadom. Arra kérem Önt, hogy legközelebb pontosan tájékoztassák a közvéleményt, hiszen mindenki abban a tudatban élt, hogy a volt Thúry laktanya területe értékesíthető és szabadon felhasználható. Köszönöm és akkor majd folytatnám az új kérdésekkel, amikor sorra kerülök.

Marton István: Amikor a szóbeliekre jutunk. Hát úgy veszem észre, hogy Halász képviselőúr Bicsák Miklós kenyerét eszi el, ami a zajvédő fal témakörét illeti. Bicsák úr is ott volt, mint a terület képviselője, mikor a szakminiszterrel a helyszínen jártunk. Halvány ígéretet tett arra, éppen Bicsák úr meg az én viszonylag kemény fellépésem hatására, hogy majd egy mérést még elvégeznek, mert az volt a dolognak a lényege, hogy ők ugyan mindent határértéken belül mértek, de erre mondta azt Bicsák úr, hogy milyen időpontban? És kértük, hogy az általunk javasolt időpontokban mérjenek. Ami a GE-t illeti, hát én nemcsak a miniszterelnök úrnak írtam, én írtam a szakminiszternek, Varga István úrnak is és kértem tőlük személyes találkozót. Hát hogy erre az idén sor kerül-e még, nem tudom, de talán jobb is lenne, ha csak januárban kerülne rá sor, higgadtabb, nyugodtabb körülmények között. Én azóta miniszter úrral egyszer találkoztam egy fogadáson, váltottunk jó néhány mondatot, egy olyan 8-10 perces beszélgetés keretében, azt mondta, hogy mikor délután visszamegy a helyére, akkor is az egyik szakállamtitkárral ezzel kapcsolatban fog konzultálni, mert azért vannak olyanok, akik települnének erre a területre. Hát a volt Thúry laktanyánál meg ugye, amikor kiderült az, hogy kvázi uniós tilalom van rá, azzal nem tudtunk mit kezdeni. Elindítottunk egy akciót, amelyben kértük, hogy egy olyan egyharmadát, maximum 40%-át mentesítse a Magyar Állam - hát erre még érdemi választ nem kaptunk.

Bene Csaba: Én csak jelezni szeretném, hogy Balogh László képviselőtársam egyéb elfoglaltsága miatt nem tud résztvenni a közgyűlésben, és ő jelezte az előző közgyűlésen, hogy interpellálni kívánna. Nem fogom elmondani, írásban át fogom adni az interpellációt a polgármester úrnak.
Marton István: Köszönöm, de ráadásul Balogh úr most nem is túl sokat akart interpellálni, a szokásos hattal szemben.

Karádi Ferenc Gyula: Az elmúlt alkalommal egy témában kívántam felszólalni, de most egy második is hozzákerült, mert kaptam egy levelet a beruházási osztályról, amely arról tájékoztat, hogy a Miklósfa városrészben a Miklósfa utcai járda megépítése komoly akadályokba ütközik. Tehát az első téma, az a Vásárcsarnok és környékének vasárnapi állapota. A bolhapiac, használt cikk piac környékén kialakult háborús állapotok megszűntetésére irányuló javaslatom, illetve ennek a taglalása. A Vásárcsarnok, tudjuk, vasárnaponként és környéke a parkoló helyet ad egy használt cikk piacnak, népszerűbb nevén egy bolhapiacnak. Erre a bolhapiacra messze földről – így is fogalmazhatok -, messze földről érkeznek az árusok és a vásárlók is. Már külföldről is híre van ennek a bolhapiacnak. És ennek a megszűntetése, illetve a korlátok közé szorítása, az nem célom, sőt, inkább annak a kulturált körülménynek a megteremtése, amely lehetővé teszi a hosszú távú működtetést is. Ami nem tetszik ebben az ügyben, az az, hogy amikor az árusok és a vásárlók elhagyják ezt a területet, akkor mérhetetlen mennyiségű szemetet, mocskot hagynak maguk után, és ez kivétel nélkül mind a város kukáiban és a szeméttelepén landol. Ennek az állapotnak a megszűntetésére konkrét javaslatom is lesz majd akkor, amikor Gáspár András úrral, a jelenleg üzemeltetővel leülök tárgyalni ez ügyben. Én konkrétan meg tudom fogalmazni azokat a javaslatokat, amelyek megakadályozzák ezt a helyzetet, egy fél mondattal kitérek még rá talán. Az árusoknak nem szabad megengedni azt, hogy az otthoni háztartási hulladékot és az itt keletkező olyan hulladékot, amely az Ausztriából származó áruk csomagolását, darabolását illetően jelentkezik, ezeket a hulladékokat itt elhelyezzék. Van erre ésszerű megoldás, a bérleti díjak kifizetése során az ott megkötött szerződések során ki lehet erre térni, pontosan meg lehet határozni, hogy pontosan ugyanúgy, ahogy ezt Pécsen teszik, ugyanúgy, ahogy ezt Veszprémben teszik, ugyanúgy, ahogy ezt Győrben teszik, több ilyen piac is létezik ebben az országban. Ugyanazokat a körülményeket biztosítva, ugyanazokat a feltételeket megkövetelve, ennek elejét vegyük. Az mégiscsak járhatatlan, hogy körülbelül 1 év alatt 1000, több mint 1000 köbméter, még egyszer mondom, több mint 1000 köbméter ilyen szemét keletkezik itt a Vásárcsarnok környékén, amelyet mi vagyunk kénytelenek kezelni ezek után. Ennek egy része Ausztriából érkezik, egy része a környező településekről érkezik, vagy éppen távoli településről, attól függ, az árus honnan érkezik Nagykanizsára. Tehát ennek véget kell vetni, egy rendet kell tartani azon a területen, és az árusokat is olyan körülmények közé kell szorítani, hogy azoknak a körülményeknek megfeleljen, amely a kulturált árulás és helyhasználás követelményének megfelel és a szerződést is ilyen módon kell kialakítani és a fizetési kötelezettségeket is ilyen módon kell majd meghatározni. Ez az egyik, amiről szólni szerettem volna. A másik pedig az, hogy kaptam én egy korrekt tájékoztatást a beruházási osztályról, amely tartalmazza azt a levelet, amelyet az egyik társhatóságként kijelölt körjegyzőség írt a városnak, hogy a Miklósfa központjától a temető feljáróig tartó Miklósfa utcai járdaépítést nem tudják engedélyezni azért, mert nem illetékesek az engedélyeztetést illetően. Az a kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy kiderítette-e már valaki, hogy ki az illetékes? 2008-as fejlesztésről van szó. 2008-ban a költségvetésünkben megszavaztuk ezt a tételt, 2008-ban nem sikerült megvalósítani, 2009-ben még zajlott az engedélyeztetési folyamat. Úgy tudom, hogy a tervek elkészültek és csak az engedélyeztetés folyamata az, ami vissza van ez ügyben. Ki az, aki ezt engedélyezni köteles, és kihez kell benyújtani ezt az engedély kérelmet? Hogyha ezt valaki kiderítette már, akkor én ezt köszönettel fogadom a választ. Ha még senki nem derítette ki, akkor arra kérem az illetékes osztályt, hogy derítsék ki, és most már 2010-ben egy kétéves elhatározott fejlesztést valósítsunk meg.

Marton István: Hát én úgy gondolom, hogy az előző téma, amiről hosszasan beszélt, az megér egy önálló képviselői indítványt. Öntől ez el is várható, aki azon a területen napi rendszerességgel, tartósan mozog egyébként. A második kérdésével kapcsolatban pedig Tárnok urat kérem meg, hogy ebben a pillanatban mit tud mondani? De ha nem tud megnyugtatót, akkor majd úgyis írásban megkapja.

Tárnok Ferenc: Igen, valóban nagyon régre vezethető vissza ez a probléma. Ugye az önkormányzat megterveztette ezt a járdaszakaszt és benyújtotta engedélyeztetésre. És a Nemzeti Közlekedési Hatóság is és a Gelsei Önkormányzat is nem találta magát illetékesnek ebben a kérdésben. Most ott tartunk, hasonlóképpen, mint a városközpont rekonstrukciónál, amikor állami közutat érint az építés, hogy jogcím nélkül építtetőként Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata nem járhat el ebben a kérdésben központi jogszabály alapján. Most keressük azt a lehetőséget, hogy mégis az önkormányzat ezt valamilyen úton-módon megépíthesse vagy hasonló módon, mint a városközpont rekonstrukciónál, hogy bérleti szerződést kötünk az érintett területre, vagy pedig a Magyar Közutat vesszük rá valamilyen úton-módon arra, hogy amennyiben az önkormányzat támogatást nyújt, fejlesztési támogatást nyújt neki, ő legyen az építtető, és ő építse ki ezt a járdaszakaszt.

Marton István: Kielégíti a válasz, képviselőúr?

Karádi Ferenc Gyula: Igen, köszönöm szépen.

Dr. Károlyi Attila: Három kérdésem van, amit szeretnék feltenni. Az egyik az, hogy a Közterület Felügyelet 2009. november 12-én 15 óra 50 perckor leparkolt szülőt, aki 5 percig, kereken 5 percig ment be a Kőrösi iskolába és kihozta a gyermekét, 10.000 Ft-ra megbírságolta. A bokorból ugrottak ki a közterület felügyelők, ilyen bokorugrók.

Marton István: Elnézést képviselő úr, de ez a szóbelieknél van. Most még van egy-két írásbeli.

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Vagy már végeztünk?

Dr. Károlyi Attila: Hát úgy gondoltam, ha már nincs …Bicsák úrnak írásbeli van?

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Dr. Károlyi Attila: Hát már csak ő volt előttem, csak azért kérdezem.

Marton István: Ilyenkor lekörözte, de semmi gond, mondja tovább.

Dr. Károlyi Attila: Jó, hát annyi, hogy …

Marton István: Intézzék el frakción belül.

Dr. Károlyi Attila: Nem fogom, nem fogom elhamarkodni a dolgot, tehát részletesen elmondom, hogy jeleztem a Közterület Felügyelet akkor szabadságon lévő vezetőjének mindezt, valahogy nem ott kellene a…, nem kellene pénzbehajtóként működni a Közterület Felügyeletnek az iskolák környékén. Tehát mi felújítjuk most ugye, közpénzből a Csokonai utcának, Csokonai utcát, olyan szempontból, hogy kiemeljük a gyalogátkelőhelyet az iskola előtt, fekvőrendőrök lesznek elhelyezve, és az sem kizárt, hogy megvizsgáljuk azt a lehetőséget is, hogy a megállni tilos táblát várakozni tilos táblára cseréljék fel. De azért álljon meg a menet! Álljon meg a menet a Közterület Felügyeletnek! Csak így halkan. De hát nyilván itt van a Bakonyi úr, aztán majd a választ talán meg is adja, tisztelt polgármester úr? Vagy nem? Akkor a…

Marton István: Én megadom a szót Bakonyi úrnak. Én tökéletesen egyetértek azzal, hogy vannak olyan helyek, ahol ilyen 5-10 perces hát nem egészen szabályos megállások is vannak, de hát sajnos a körülmények nem olyan rendezettek, hogy ezt szabályosan minden esetben le lehessen bonyolítani. Tehát én sem támogatok olyan koncepciót, hogy most az iskoláknál mikor mennek a szülők a gyerekekért vagy az óvodáknál, teljesen mindegy hol, egy 5-10 perces megállásért mindjárt 10 ezreket mérjenek ki. De megadom a szakosztályvezető úrnak a szót.

Bakonyi Tamás: Valóban beszéltem Károlyi képviselő úrral erről a problémáról, de ez a probléma, ez már nem mostani, hanem azt hiszem, tavaly évben a Rozgonyi iskola előtt is ugyanígy előfordultak ezek a dolgok. Annyit hozzátennék, hogy a Közterület Felügyeletnek törvényben előírt kötelessége az, hogy ha szabálysértést észlel, akkor neki intézkednie kell. Ha nem találja ott az intézkedés kezdeténél a gépjármű vezetőjét, akkor is el kell neki kezdeni ezt az intézkedést, és be is kell neki fejezni. Vagy helyszíni bírságot szab ki a helyszínen, vagy szabálysértési feljelentést kell tennie. Más lehetősége nincs a felügyelőnek.

Dr. Károlyi Attila: Folytatom akkor, tisztelt polgármester úr, köszönöm. A másik, amit szeretnék elmondani, és inkább egy bejelentést tennék. Hát ugye megemlítette Polai képviselőtársam is a körzeti megbízottak témakörét. A rendőrkapitány úr megkeresett azzal, hogy, és már nyilvános is a bejelentés, hogy kettő, azaz kettő fő körzeti megbízott kezdi meg január 15-ével áldásos, vélhetőleg áldásos tevékenységét a keleti városrészben, a Kisposta mellett kialakítandó új körzeti megbízotti irodában. Kámán vezérigazgató úr ebben tevékenyen közreműködik. Az utolsó pedig, a kérdés a polgármester úrhoz, hogy történt-e valamilyen előremozdulás az M7-es autópálya elkerülő szakaszának díjmentessé tétele körében? Ez egy olyan kedvenc témánk itt a közgyűlésbe, talán tisztelt polgármester úr tud rá válaszolni.

Marton István: Hát nekem igen kedvenc témám, nagyon régóta. Még időpontot nem tudtunk találni, amikor mind a kettőnknek jó lenne. Úgy nézem, hogy Csepi szakállamtitkár úrral ebben az ügyben nem mondom, hogy karácsonyig, de valamikor az év elején egészen biztos, hogy meg tudunk állapodni. Én legalábbis így érzem, az időközi tárgyalások eredményeként. Tehát közeledtek az álláspontok. Én most nem akarok mélyebben belemenni, mert a szakma, az maximálisan ellenzi, vannak nekik érveik, amiket én mondjuk abszolút nem tudok elfogadni és nagyon bízom benne, hogy ezt sikeresen oldjuk majd meg.

Bicsák Miklós: Kérdésem, most nagyon rövid leszek, hogy ne lopjuk az időt és dolgozzunk. A múltkor is, a közgyűlésbe felvetettem, sajnos a választókörzetemben tapasztalva mai nap is a buszmegállók tisztántartása. Ez nemcsak a Palin városrész, ami hozzám tartozik, itt az Űrhajós utca, az úgynevezett északi rész, az I. számú választókörzethez. De tapasztalom Nagykanizsa város bármelyik utcájában, ha Teleki utcán megyünk is, hogy azok a buszmegállók is, nincsenek tisztítva. Kérdésem tisztelettel polgármester úr, nincsenek közmunkásaink? Most már vége van a kaszálásnak, meg az egyéb munkáknak. Annyi munkanélküli dolgozna. Úgy tudom, hogy lejárt most egy párnak valami szerződése, szaladgálnak be hozzám a munkahelyre, hogy december végéig még vállalnák. Ilyen közmunkások volnának, akik hetente egyszer-kétszer végigfutnának a város frekventált helyein, a választókörzetekben. És ezt tudni kell, hogy most már az emberek beszorulnak a reggeli köd, az esőzés, ami hát napjainkban is voltak, és bizony egy ilyen ízléstelen, koszos, mondhatom rendetlen buszmegállókba nem szívesen állnak be. Ezt most legközelebb úgy döntöttem, már le is fotózom és ezt itt a tisztelt képviselőtársaimnak, ahogy a palini buszmegállókat is tegnap lefotóztam a nagy esőzéstől, be fogom mutatni és igazolom, hogy a valóságot mondom, és a lakosság jogosan fel van háborodva. Kicsit oda kellene az illetékeseknek figyelni, hogy a buszmegállók, bárhol, a város bármelyik részén legyenek legalább hetente kétszer kitisztítva. Köszönöm, hogy meghallgattak.

Marton István: Hát nem tudom, a Városüzemeltető VIA céggel, annak vezetőjével fölvette-e már a kapcsolatot, képviselő úr? Mert én is úgy gondolom, hogy közmunkásunk, illetve közcélú dolgozónk van elég, tehát nem lehet ez egy ördöngős feladat, hogy ezt megoldják. Fel kell vele venni a kapcsolatot, és ha nincs intézkedés, akkor nekem szóljon, majd én is fölveszem vele.

Halász Gyula: Akkor elmondanám a múlt közgyűlésről elmaradt kérdéseimet. Első kérdés, közbeszerzési referensi poszt mikor lesz betöltve a hivatalban? Mert úgy tudom, hogy több kolléga végzett különböző képzéseket közbeszerzési témában, viszont én úgy gondolom, hogy a jövendő szempontjából, a jövendő beruházások szempontjából mindenképpen szükség lenne egy önálló közbeszerzési referensnek a működésére a hivatalban. A második kérdésem, polgármester úr mit tervez az üresen álló épületekkel? Kettőt említenék, például a volt IKI épülete a Deák téren, illetve a Fő úti ÁFÉSZ ingatlan része, ami szintén üresen áll. Harmadik kérdésem, Teleki úti körforgalom, állandóan meghibásodik az útburkolat. Lehetne-e valami végleges megoldást találni, mert állandóan kátyús? Az Attila utca 8-tól a Balatoni útig tartó járda nagyon rossz állapotban van, és ott nagyon sokan járnak bevásárlóközpontok felé, mind az Attila utcából, mind a Platán sorról, ennek az állapotával is kellene valamit kezdeni. Kérdés, hogy bent van-e ez a tervekben? Illetve ott egy közvilágítási probléma is van és idős embereket már megtámadtak ott a garázssornál. Úgyhogy ebben feltétlen lépni kell, és erre szeretnék a polgármester úrtól valamiféle választ kapni. Következő kérdésem a volt Határőrséggel kapcsolatos. Azt tudjuk, hogy januártól a Határőrség épületét a Nemzeti Vagyonkezelő veszi át és van egy olyan félelem, hogy ez a laktanya is hasonló sorsa jut, mint a Gábor és a Kossuth laktanya. Itt az elmúlt közel 10 évben 1 milliárd körüli összeget fordítottak erre a laktanyára mind technikai eszközökben, mind pedig felújításokban. A területe, az körülbelül 7,5 hektár, épület 12 ezer négyzetméter, tehát abszolút teljes infrastruktúrával el van látva, NATO és a schengeni követelményeknek megfelelő. Kíván-e a polgármester úr ebben a kérdésben lépni? Mert itt szerintem egy nagyon jó barnamezős beruházás megvalósítható lenne. Benzinkútja van, helikopter leszállója, nem sorolom, akit érdekel, teljes, komplett anyagom van, úgyhogy oda is tudom adni. Következő kérdés, Városkapu körút-Munkás utca kereszteződésében eléggé balesetveszélyes állapotok alakultak ki, főleg az által, hogy a Kaposvári út felől meg lett nyitva az út. Ide mindenképpen egy zebra felfestés kellene, illetve a közlekedést megkönnyítve egy tükör elhelyezése mindenképpen szerencsés lenne. Polgármester úr, intézkedni kíván-e ebben a kérdésben? A következő és egyben utolsó kérdésem, a Városkapu 2. és 4. közötti járdatakarítás, fa és cserje állapotaival kapcsolatos. Ez a két ház mostohagyerek a körzetben, a lehulló faleveleket nem tisztítják megfelelő módon, a fák és cserjék rálógnak a járdára és eléggé veszélyes itt közlekedni. Lehet-e valamilyen megoldást találni, hogy ezeket a területeket is tisztítsák?

Marton István: No, hát akkor derék számú kérdés volt ez. A közbeszerzési poszt betöltésére valóban van több munkatársunk, aki elvégezte a …, ennek a poszt betöltéséhez szükséges feladatoknak eleget tevő iskolát. Szerintem belátható időn belül ez be lesz töltve. Csak az a gond ugye, hogy azok pillanatnyilag más területről eléggé nehezen kimozdítható emberek. Az üres épületekkel kapcsolatba, hát az ÁFÉSZ-t, azt körülbelül 10 éve hirdeti az önkormányzat. Hirdethetjük a következő évi költségvetésben is, az IKI-nél pedig, hát éppen Ön volt az, aki valami egészen csúnya felsejlésekkel operált, ha visszaemlékszik rá, hogy Bajza 2. meg IKI épülete együtt valaki nagyon rá akarja tenni a kezét, ez itt hangzott el a közgyűlésbe és csak mosolyogtam rajta, mert én nagyon örülnék neki, ha valaki rá akarná tenni a kezét, és mondjuk, mikor meghirdetjük, meg is vásárolná. A Teleki utcai és a …

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Telekit mondott a körforgalomnál…

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Mondom a Teleki utca, meg a Hevesit nem hagyták, hogy hozzá tegyem. Hát…no, tehát akkor a Hevesi-Teleki körforgalomnál, az valóban nagyon zavar, amikor az ember jön a Telekiről, aztán mindjárt beleesik abba a gödörbe. Hát nem tudom, de ez nem hiszem, hogy polgármesteri feladat, de az illetékesnek a figyelmét természetesen felhívom, mert ott sokszor kátyúztak és mindig rosszul, pillanatokig tartott. Azt hiszem, hogy az Attila 8., illetve a Balatoni úti garázssor ügye az megint vizsgálatra szorul. Én annak idején, 15 évvel vagy még hosszabb idővel ezelőtt elég sokat fáradoztam zebra felfestés ügyében. Kedvenc példám, amire ma már nem is emlékeznek, meg talán el sem hinnék, hogy mennyi munkába került, hogy a Zrínyi utca-Csengery utca kereszteződésbe zebra kerüljön. Ugye hát a Zrínyi utcába azért párszáz gyerek járt már akkor is, sőt akkor még talán több mint jelenleg. És a szakhatósági hercehurcák miatt, ha jól emlékszem, több mint két évig tartott ez is. Volt olyan, ami 4-5 évig tartott. Tehát ezt csak azért mondom, hogy ez nem egy egyszerű dolog, de el lehet kezdeni, mondjuk, bead Ön egy önálló képviselői indítványt, akkor azt elindítom a maga útján. A Határőrséggel kapcsolatban az, hogy a Nemzeti Vagyonkezelőnél van, ez teljesen tiszta. Ez a másé. Erre, ha arra gondol, hogy mi megvegyük, akkor garantáltan azt mondhatom, hogy eszünkbe se juthat. Hiába volt ott tényleg valóban sok minden végrehajtva, én még a helikopter pályánál, ha emlékszik rá Ön, akkor éppen mi voltunk azok, akik azt oda varázsoltattuk és keményen segítettünk is ennek érdekében. Hát az, hogy itt-ott nem takarítanak, ezzel nem itt a közgyűlésben kéne foglalkozni, hanem a városüzemeltetési csapatunkhoz, a VIA-hoz kell ezzel fordulni, és hogyha ezek után sem történik valami pozitív lépés, akkor utána szól nekem, és akkor én küldök egy leírást az illetékeseknek, hogy járjanak el. Tehát itt nagyon egyszerű kérdéskörökkel is Önök sajnos elég sokszor idejönnek. Ügyrendit nyomott három úr is,…

Tóth László: Milyen ügyrendi….?

Marton István: Én nem tudom.

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Tessék?

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Hát a kérdéseknél …

XY: (Nem lehet érteni, hogy kik és mit mondanak.)
Marton István: Jó, hát én megadom a szót mindenkinek ügyrendiben. Röst úrnak adom meg először, mert ő van elől a gépen.

Röst János (Ügyrendi): Bármely napirendnél lehet ügyrendi gombot nyomni, csak úgy jelzem. A következőt szeretném kérni a polgármester úrtól. A beterjesztett írásos anyagban szerepel egy interpelláció, Bicsák Miklósé, aki nem nyilvánított véleményt, hogy elfogadja az interpellációt vagy nem? Ha elfogadja, és ezt ő bemondja, akkor nem kell róla szavaztatni, ha nem fogadja el, akkor pedig kell róla szavaztatni. Erre szeretném felhívni a figyelmet.

Marton István: Hát ez azért alapvetően a Bicsák úr dolga kéne, hogy legyen. De ha bejön, akkor meg is adom neki a szót. Egyébként örülök neki, hogy védi képviselőtársunk érdekeit, ha ő egyébként megfeledkezett róla.

Dr. Károlyi Attila (Ügyrendi): Én a kátyú problémáimat nem szoktam a közgyűlés elé hozni, de Halász képviselőtársamnak jelezném, hogy ezt a konkrét dolgot jeleztem az illetékeseknek. Szabó István főmérnök úr közölte velem, hogy itt az a helyzet, hogy a Közútkezelő, tehát a Közútkezelő, a körforgalmaknál a Közútkezelő is „benn van a buliban”, idézőjelbe téve, innen már kalandos a történet.

Marton István: Igen, Halász Gyulának adom meg, aki szintén ügyrendit nyomott. Miért kell ügyrendit nyomni, mikor úgyis megadom a szót?

Halász Gyula (Ügyrendi): Tisztelt Polgármester úr! Teljesen mindegy akkor, hogy melyik lámpa világít. Adjon szót, ez a lényeg.

Marton István: Adtam szót.

Halász Gyula (Ügyrendi): No. Polgármester úr, a Határőrséggel kapcsolatban nem azt szeretném, hogy az önkormányzat vásárolja meg, hanem mint barnamezős beruházási lehetőség, Ön, aki sokat jár minisztériumokba, külképviseletekre, ajánlja ki ezt a lehetőséget. Vegye föl a Nemzeti Vagyonkezelővel a kapcsolatot, és szerintem egy ragyogó kis logisztikai bázis létesülhetne ezen a területen. Erre gondoltam én. Köszönöm. A Közútkezelőnek a dolgát pedig én is tudom, hogy az a körforgalom hozzá tartozik, csak mindannyian emlékszünk rá, hogy ahányszor megcsinálják, körülbelül két napig tart, aztán újra leromlik az állapota, úgyhogy itt polgármester úr hathatós közbenjárására lenne szükség.

Marton István: Önnek igaza van, mondjuk nem két napig, de két hét után garantáltan mindig elromlik. Én a Határőrséggel kapcsolatban, már többeknek ajánlgattam, de nyilvánvaló, hogy a mi ajánlgatásunk, az nem lehet olyan hatékony, mint amikor a Nemzeti Vagyonkezelő majd meghirdeti. Bármi ilyen helyen, ahogy Ön is mondja, az ember megfordul, ezek óhatatlanul szóba kerülnek, hogy hol lehet Kanizsán beruházni. Valóban, ez egy ideális terület. Azt mondja, kérdésfeltevők, Papp Ferenc képviselő úr is jelentkezett a múltkor, Balogh úré ugye lement papíron, Halász úré lement…

XY: (Nem lehet érteni, hogy ki és mit mond.)

Marton István: Ja, napirend utáni, akkor bocsánat. Nem kell sokáig várni. Károlyi doktor már túl van rajta, Tóth Nándor úr a tűzoltókat megdicsérte, Karádi úr a bolhapiac, Bicsák úr ugye már elmondta a buszmegállók takarítását, még arról kellene nyilatkozni Bicsák úr, az előbb nem volt benn, Röst úr felhívta a figyelmünket, hogy az Ön írásbeli válaszáról szavazni kell, hogy elfogadja-e vagy nem.

Bicsák Miklós: Elfogadom.

Marton István: Köszönöm, akkor nem kell szavazni, de rend a lelke mindennek. És akkor most Ön jön, Papp úr.






4. Napirend utáni felszólalások


Papp Ferenc: Két témában kértem szót, napirend után. Az egyik téma félig-meddig, vagy az egyik témának egyik fele félig-meddig aktualitását vesztette, de azért visszatérek rá egy-két mondatban. Az első téma a következő, 5-6 hónappal vagyunk az országgyűlési választások előtt. Én tisztelettel szeretném kérni a közgyűlés szereplőit, közgyűlés tagjait, a közgyűlésben lévő politikai pártok képviselőit, három nagyon fontos dologra. S ebből a szempontból sajnálom, hogy sokan hiányoznak, mindkét oldalról, (…..) ezen az oldalon még többen. Az első ilyen kérésem, hogy ne hozzuk be a közgyűlésbe az országos pártpolitikát és a kampányt. Az előbb már elhangzott, ne provokáljunk, ne tegyünk föl a pártpolitikával, az országos politikával kapcsolatos kérdéseket, ne tegyünk megjegyzéseket, mert most már bebizonyosodott, hogy a másik oldal vagy az egyik oldal azonnal ugrik és rögtön már nem a város ügyeiről, a város polgárait érintő kérdésekről beszélünk. Szeretném fölhívni a figyelmet arra, hogy már most is vannak és lesznek olyan választási fórumok, rendezvények, programok és a sajtóba, médiába is lesz arra lehetőség, hogy bárki elmondja a véleményét, bármely politikai erő. A második téma, amit vagy a második dolog, amit az első témával kapcsolatban kérünk, legyünk mértéktartók a különböző plusz támogatási igények fölkarolásánál és szorgalmazásánál. Erre mondtam, hogy ez félig-meddig aktualitását vesztette, hisz a múltkori közgyűlésen, most magamat is és ez önkritika is, magamat is beleértve, bizony nagyon sok olyan kérdésben döntöttünk és jó néhány tízmillióval, vagy ha hozzávesszük a kórházi támogatást, akkor bizony százmillióval megemeltük a támogatási lehetőséget. De én úgy gondolom, hogy a vissza lévő időben még visszafoghatjuk magunkat. A harmadik dolog pedig, azt szeretném kérni, hogy próbáljunk ragaszkodni a Miklósfán olyan szépen elhatározott együttműködési-kooperációs szándékhoz, azokhoz az együttműködési módozatokhoz, amikbe ott többe…szeretném, ha Cseresnyés Péter alpolgármester úr is figyelne, nagyon szeretném, hogyha már ilyen kevesen vagyunk, legalább azok a képviselők figyeljenek rám, akik itt vannak a teremben. Ott elhangzott a stílussal, a hangnemmel kapcsolatban is a megváltoztatás iránti igény. Sajnos, azt tapasztaltam, nem annyira a múltkorin, inkább az azt megelőző októberi közgyűlésen, hogy bizony időnként elszabadultak az indulatok, és én kérek mindenkit, hogy próbáljuk visszafogni magunkat, mert joggal várja ezt tőlünk a város lakossága. A másik kétperces napirend utáni témám pedig a következő. A Kanizsa Kulturális Központ létrehozásánál az egyik fontos szempont volt, a rendezvények hatékonyabb, jobb koordinálása a városban. Én sajnos azt tapasztaltam, és annak idején megfogadtam, hogy két évig nem szólok bele a Kulturális Központ ügyeibe és dolgaiba, de lejárt ez a két év, és segítő szándékkal szeretném elmondani, hogy sajnos az elmúlt fél évben, háromnegyed évben több olyan egy időben tartott rendezvény, program is volt a városban, amely amellett, hogy nem mindegyik teltházzal ment, még rá is fizettek vagy nem annyi volt a bevétel az illető szervező cégnek, vagy intézménynek, mint amennyit szeretett volna. Na most, ami végképp indukálta, hogy én a múltkori közgyűlésen kérjek napirend után szót, az a november 20-a. Ez egy szombati nap volt, amikor ebben a kis, vagy közepes nagyságú városban 3 jelentős könnyűzenei rendezvény volt, 3 különböző szervező. Ugyanabban az időben, még órában is szinte. A MÁV Csarnokban R-Go koncert Zoltán Erikával, a Pokolgép akusztikus koncert itt ebben, a Hevesiben, ide nagyon szívesen eljöttem volna, de a Zséda koncertre mentem el a Hevesibe. Én úgy gondolom, hogy még egy intézményen belül is talán lehetne koordinálni a KK-n belül, hogy ha a Hevesi Műv. Központba szervezünk egy rendezvényt, akkor ezt az intézményt, épületet, ahol most vagyunk, ne adjuk ki bérbe. Én arra szeretném fölkérni mindazokat és különösen alpolgármester úr figyelmét, aki a kulturális terület koordinálásáért is felelős, hogy erre a dologra, erre a területre figyeljünk oda, és az intézményekkel együtt próbáljuk elérni, hogy részben az önkormányzati, részben pedig a nem önkormányzati kezdeményezések, szervezéseknek valamiféle koordinációja valósuljon meg, de már kiállítás megnyitóval is jártam úgy, hogy egy időben, egy hétvégén három különböző kiállítás nyílt a városban.

Marton István: Képviselő úr, szívemből beszélt. Van itt még más anomália is, mert ugyanez fellelhető a sportrendezvények területén is. Én valahogy olyasmire gondolok, hogy a következő kulturális alap, sportalap ügyénél le kell azt szögezni, hogy ha mondjuk a férfi kézilabda, meg a férfi kosárlabda mérkőzés vasárnap 17 órára esik, akkor bizony, tehát ha nem tudják egymást elkerülni, akkor minden egyes alkalom mondjuk negyedmillió forint mínusz nekik az önkormányzati támogatásból. És ha el fog ez fogyni, akkor majd rájönnek arra, hogy mi a teendő. Teljes mértékig tűrhetetlen, ott még jobban kijön ez, mint amit Ön mondott a kultúránál. De itt is sajnos ez igaz. Az egyszerűen számomra elfogadhatatlan, hogy a Kulturális Központ ezeket nem tudja koordinálni. Azért van. Azért van létszámban is bőségesen a közgyűlés által eleresztve. Ma már a kultúra szervezése nem úgy megy, mint az őskorban, 20-30 évvel ezelőtt, amikor magából főnök lett, képviselőtársam, amikor lótottak-futottak a művelődésszervezők, mert még telefonálni se lehetett a városból. Ma már rákattintanak az Internetre, aztán 5 perc alatt megvan a műsor. Akkor meg hetekig tartott. A számuk nem csökkent, de lehet, hogy a kihasználtságuk igen. Tehát ezekre nagyon oda kell figyelni, és a jövőben abszolút keményen kell fellépni, főleg ráadásul a szűkülő lehetőségeink tükrében. Azt hiszem, erről nem kell hosszasabban beszélni. No, hát Papp képviselőtársunk a napirend utáni felszólalásával tulajdonképpen, anélkül, hogy mondta volna, berekesztette a közgyűlést. Így a folytatólagos ülést berekesztem. És egy olyan 5-10 perc szünet után folytatjuk, a soron kívülivel.





Marton István polgármester az ülést 16.30 órakor bezárta. (Az ülésről készült hangfelvétel alapján ezen jegyzőkönyv a hozzászólásokat szó szerint tartalmazza.)







Marton István Dr. Tuboly Marianna polgármester jegyző