Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
56.06 KB
2010-07-14 13:52:19
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
16
109
A közgyűlési jegyzőkönyvek és mellékleteik 1990 novemberétől kezdve papírformátumban elérhetőek a Halis István Városi Könyvtárban, a helyismereti részlegen.


JEGYZŐKÖNYV


Készült Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése 2010. május 31-én (Hétfő) 12.55 órakor tartott soron kívüli nyílt üléséről.


Az ülés helye: Medgyaszay Ház
Nagykanizsa, Sugár u. 5.


Jelen vannak: Balogh László, Bárdosi Gábor Jenő, Bene Csaba, Bicsák Miklós, Bizzer András, Bogár Ferenc, Böröcz Zoltán, dr. Csákai Iván, Cseresnyés Péter, Cserti Tibor, Gyalókai Zoltán Bálint, Halász Gyula, Horváth István, Jerausek István, Karádi Ferenc Gyula, dr. Károlyi Attila József, dr. Kolonics Bálint, Marton István, Papp Ferenc, Papp Nándor, Polai József, Röst János, Szőlősi Márta Piroska, Tóth László, Tóth Nándor képviselők


Tanácskozási joggal megjelentek: dr. Tuboly Marianna jegyző, dr. Gyergyák Krisztina aljegyző, Rodekné Hederics Erika megbízott irodavezető, Maronicsné dr. Borka Beáta osztályvezető, Somogyi Ottó osztályvezető, Szmodics Józsefné osztályvezető, Tácsi Hajnalka osztályvezető, Tárnok Ferenc osztályvezető, Deák-Varga Dénes városi főépítész, dr. Farkas Roland irodavezető, Kámán László a Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója, Gáspár András a VIA Kanizsa Városüzemeltető Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, Stadler Petra pm. személyi titkár, Kercsmaricsné Kövendi Ibolya intézményvezető, Horváth István divízióvezető, Nagy Imre a Kanizsa TV ügyvezetője.




Marton István: Jelen lévők száma nem változik. A soron kívüli közgyűlés összehívása. Most mégiscsak megvan a 14. Tehát soron kívüliben ezt terjesztem be az eredeti 1-est, a mérlegbeszámolókat, ugye ami a 8-tól megy a TISZK-ig, illetve a személyi kérdések, a hat iskolának. Ugye szórakozni lehet. A jelenlévők száma megint 12. A soron kívüli közgyűlés kezdeményezése meghiúsult. Hát megint fél órát kell várnom arra, hogy az általam összehívott soron kívüli közgyűlés elkezdődjön. Megint megpróbálom a határozatképességet helyreállítani. Köszönöm. Fél kettő előtt 5 perccel várom. Bene úr indifferens, de megadom a szót.

Bene Csaba (Ügyrendi): Korábban szerettem volna bejelenteni, de nem adott szót.

Marton István: Bocsánat, vissza kell, hogy vonjam, mert kevesen vagyunk, csak 12-en vagyunk. Ó, látom, de fürgék tudnak Önök lenni. Pillanatok alatt lettünk 22-en. Ez jó szórakozás Önöknek Uraim, kevésbé jó az érintetteknek.

Bene Csaba (Ügyrendi): Azt szerettem volna bejelenteni, hogyha Ön az eredeti napirendi pontokat úgy teszi fel szavazásra, ahogy feltette, akkor azt nem tudjuk támogatni, illetve kikapcsoljuk a gépünket. Ezzel párhuzamosan itt van előttem négy bizottsági elnök által jegyzett napirendi pontokkal soron kívüli közgyűlés összehívására kezdeményezésünk, amelyet 13.00 órára szeretnénk összehivatni és azt is szeretném figyelmébe ajánlani, illetve a közvélemény számára is elmondani, hogy én már az elmúlt héten írtam Önnek egy levelet, hogy amennyiben nem biztosítja a közgyűlés törvényes működését, minden felelősség Önre hárul, illetve az Öné a felelősség, ha nem születnek meg azok a döntések, amelyek feltétlenül szükségesek, hogy megszülessenek adott időpontban. Tehát minden felelősség az Öné. A frakció, illetve a négy bizottsági elnöknek a kezdeményezését pedig átadom Önnek.

Marton István: Köszönöm, nem veszem át, mert törvénytelen lenne, ha most átvenném. Úgyhogy odaadhatja, ahova akarja, én ezt nem veszem át Bene úr. Én összehívtam a soron kívüli közgyűlést, nem volt határozatképes. Fél kettő előtt 5 perccel újból megkísérlem helyreállítani a határozatképességet. Én úgy gondolom, hogy ez a fajta játék az Önök részéről, ahol semmi más tét nincs, minthogy már nem bírják ki velem az utolsó négy hónapot, ez egyszerűen szánalmas és nevetséges. Önök nem akarnak dolgozni. Feláldoznak milliós, százmilliós értékeket csak azért, hogy megpróbáljanak tőlem megszabadulni személyes bosszújuk okán. Végtelenül sajnálatraméltó. Részemről egyébként szánalmasnak tartom. Köszönöm. Fél kettő előtt 5 perccel próbálkozunk.


Szünet


Marton István: Határidő letelt. Meg kell próbálnom a közgyűlés határozatképességét helyreállítani. Kérem az ittlévőket, kapcsolják be a gépeiket, ha dolgozni akarnak. Tehát még egyszer fel kell tennem szavazásra azt a kérdést, hogy az eredeti meghívó 1-es napirendje, az intézményvezetők, illetve a gazdasági társaságok mérlegbeszámolóját el fogadja-e a testület?

Bene Csaba: Tisztelt polgármester úr, ügyrendiben kértem szót és szeretném elmondani.

Marton István: Én soron kívüli közgyűlést hívtam össze Bene úr, úgyhogy itt még nem tudom, hogy mit lehet, vagy mit kell elmondani.

Bene Csaba: Nem lesz határozatképes ismét a közgyűlés, hogyha ebben a szellemben vezeti tovább. Én szeretném felhívni a figyelmét, hogy szavaztasson, legyen szíves, az eredeti napirendi pontokról a kiegészítésekkel együtt, ahol a szabadság kiadásának a napirendi pontja is rajta van. Ha nem szavaztat, akkor ismét határozatképtelen lesz a közgyűlés, és ismét itt van előttem a négy bizottsági elnöknek a kezdeményezése a napirendi pontokkal 14 óra 45 percre a közgyűlés összehívására.

Marton István: Köszönöm Bene úr, frakcióvezető úr. Én ezt elmondtam Önnek, hogy soros ülések, soron kívüli ülések között mit lehet és mit kell tenni. És soros ülést hívtam össze. Önök ezt leverték. Soron kívülit hívtam össze. Azt mondja, hogy határozatképtelen lesz. Hát akkor határozatképtelen lesz, de én utána nem hívom össze, mert soronkívüliség elbírálása az én feladatom. Figyelmesen kell olvasgatni a törvényt. Lehet itt mindenféle korlátozó dolgokat hozni, hozhatnak is és mehetnek a bíróságra vele. Tehát, aki az általam előbb mondottakat el tudja fogadni, az kérem, nyomjon igen gombot, ha nem, akkor pedig nyomjon nem gombot. Itt nincs ügyrendi! El van rendelve a szavazás képviselő úr. Mondom, elrendeltem a szavazást. Tehát. Nézze, én megadom Önnek a szót, bár nem kéne, hogy megadjam, de hadd nézzék, hogy miket tudnak Önök produkálni azok, akik még minket figyelemre méltatnak.

Karádi Ferenc Gyula (Ügyrendi): Azért nyomtam ügyrendit, mert látom, hogy jegyző asszony szólni kíván. Polgármester úr, én végigtelefonáltam, akiket elértem ilyen nagyvárosokban, a polgármesteri hivatalban azokat, akiket ismertem. Nem történik meg a világon sehol, hogy a jegyző nem kap szót a közgyűlésen, és a jegyzőtől elvonja a polgármester a szót a közgyűlésen. Polgármester úr, ez az Ön módszere és egyedül Nagykanizsán alkalmazza. Legyen kedves a jegyző asszonynak szót adni és rápillantani az Ön által ott világító monitorra, és akkor abban a pillanatban látni fogja, hogy jegyző asszony szót kért.

Marton István: Nem kell ez nekem, nem kell. Én a jegyző asszonynak háromszor akartam szót adni, de nem akartam csak simán, hanem fel is szólítottam. Egyszer sem szólalt meg az Önök által kifogásolt kettő ominózus napirendi pontnál, tehát nem tudok vele mit kezdeni a továbbiakban sem. Bene Csabának adom meg a szót.

Bene Csaba (Ügyrendi): Én csak arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy szerettem volna átadni, de nem vette át ismételten. Jegyző asszonnyal majd átvetem a soron kívüli közgyűlési kezdeményezésünket. Illetve arra szeretném felhívni a figyelmét, az itt kialakult helyzetben jól látszik, hogy Ön megint a többség akaratával szemben megy. Tehát a többség akaratával szemben megy, és ne próbálja meg a saját felelősségét áthárítani másra.
Marton István: Frakcióvezető úr, én nem hárítom át senkire a saját felelősségemet. Egyszerűen mosolyognom kell azon, hogy Önök már ötször-hatszor elmondják ugyanazt. Elmondtam világosan. Ha Önök közül bárkinek bármi nem tetszik, az egyéni emberként forduljon a bírósághoz. Ez a verdikt. A tavalyi, tavaly nyári puccs közgyűlés óta ez a verdikt. Eddig úgy tűnt, hogy elkerültük, most meg úgy tűnik, hogy nem fogjuk elkerülni. Megadom a jegyző asszonynak a szót, miért ne.

Dr. Tuboly Marianna: Néhány gondolatot szeretnék mondani. Az első azon előterjesztéseknek a napirendre vétele, ami itt elhangzott, a polgármester szabadságának a kiadására vonatkozó előterjesztés, a polgármester fegyelmijére vonatkozó előterjesztés, ami elhangzott, hogy feltételes, és a harmadik pedig egy törvényességi észrevétel, amit én tettem. Mindhárom előterjesztés megfelelő időben kiküldésre került. Azzal, hogy a polgármester úr nem bocsátja szavazásra, ezzel megsértette a közgyűlésnek a szervezeti és működési szabályzatáról szóló 18/2007.(IV.23.) számú rendeletének 20. § (4) bekezdését, mely szerint a napirendre vételi javaslatról a közgyűlés vita nélkül minősített többséggel dönt. Az SZMSZ megsértésével a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LVI. törvény alábbi rendelkezései is sérültek. A 10. § (1) bekezdés b.) pontja, valamint a 18. § (1) bekezdése szerint, ugyanis a közgyűlés át nem ruházható hatáskörébe tartozik szervezetének kialakítása és működésének meghatározása, melyet a testület a szervezeti és működési szabályzatról szóló rendeletében határoz meg. A 12. § (2) bekezdése kimondja, hogy a képviselőtestület elnöke a polgármester, aki összehívja és vezeti a képviselőtestület ülését, természetesen az ülést a polgármesternek az SZMSZ szabályainak megfelelően kell vezetnie. A 19. § (1) bekezdése szerint a képviselő részt vehet a képviselőtestület döntéseinek előkészítésében, végrehajtásuk szervezésében és ellenőrzésében. A települési képviselők jogai és kötelességei azonosak. Mindez a képviselők előterjesztési jogára is vonatkozik, arra, hogy előterjesztéseiket a közgyűlés a szervezeti és működési szabályzatról szóló rendelet szabályai szerint tárgyalja. Jelen esetben a képviselők jogai sérülnek, a közgyűlés kollektív joga sérül, ami álláspontom szerint nemcsak a képviselők, hanem az önkormányzat érdeksérelmét is jelenti egyúttal. Szeretném tájékoztatni a közgyűlést arról, hogy a Polgármesteri Hivatalban az előterjesztések folyamatosan készülnek. A polgármester a közgyűlés előterjesztés leadási határidejének az utolsó napjaiban 10 új db előterjesztést rendelt, hogy úgy mondjam. Természetes, hogy ezért nem lehet azt mondani, hogy nem lehet közgyűlést összehívni, mert akkor soha nem lehetne közgyűlést összehívni, hisz mindig van olyan nap, amikor valamelyik előterjesztés készül. Azt Polai képviselő úrnak fogalmazom, hogy a közgyűlés Internetes úton való megküldése mellett papíros úton is megküldésre kerülnek a közgyűlési anyagok, az nem a Polgármesteri Hivatal hatáskörébe tartozik, hanem jelen pillanatban az Internet, honlap és elektronikus üzemeltetéssel megbízott VIA Kanizsa hatáskörébe tartozik. Ezt egy interpellációs válasz is tartalmazza, és úgy találja biztosnak, biztosítottnak, kellően biztonságosnak a VIA Kanizsa Kht., hogyha a papíros alap még úgymond a mai ülésen, körülbelül, vagy még egy-két alkalommal kiküldésre. A polgármesternek a szabadság kiadásával kapcsolatos előterjesztésre is szeretnék reagálni, mert polgármester úr többször is szóvá tette, hogy részemről ez nem történt meg. Ezt az előterjesztést mondhatni, hogy a Legfelső Bíróság írta, hiszen két legfelsőbb bírósági ítélet indoklását tartalmazza az előterjesztés szó szerinti átvételben. Tehát azt mondani erre az előterjesztésre, hogy törvénysértő, meglehetősen elrugaszkodott, úgy mondjam földtől elrugaszkodott álláspont. A polgármester nem jelentette be, hogy szabadságra kíván menni. E helyett azt közölte a közgyűléssel, hogy nem kívánja a szabadságmegváltásért járó munkabért felvenni. Tájékoztatom a tisztelt közgyűlést arról, hogy a Munka Törvénykönyv 8. §-a alapján munkabérről érvényesen lemondani nem lehet. Nyilvánvaló, hogy a polgármestert erről a megfelelő jogászok tájékoztatták. Tehát megállapítható, hogy a polgármester nem megfelelően tájékoztatta a közgyűlést arról, hogy az előterjesztéseket azért nem bocsátja szavazásra, mert azok törvénysértők lennének. Határozottan kijelentem, hogy ezek az előterjesztések nem törvénysértők. A napirendre való vételnek akadálya nincsen, sőt az SZMSZ alapján a polgármester részére kötelező.

Marton István: Köszönöm észrevételeit. Érdekes, amikor én háromszor kértem, hogy mondjon valamit, egyszer sem mondott semmit. Én felolvastam Önnek a lényeget, ennek a szép, hosszú beszédnek a lényegét, ami 20. § (4) bekezdése, amelyen az van, hogy a napirenden nem szereplő és a kettő közül egyik sem szerepelt a napirenden tisztelt jegyző asszony, ezt Ön olyan pontosan tudja, mint én, hogy az ülésen kiosztott előterjesztés napirendre vételével csak halasztást nem tűrő esetben kerülhet sor. Szó nincs itt halasztást nem tűrő esetről, sürgősségről sincs, semmiről sincs szó. Én úgy gondolom, hogy amikor kértem a sürgősségi indoklást, nem kaptam meg. Röst képviselő úr által kezdeményezett egyébként, most lett kiküldve, nem határidőben, nem megfelelő időben. Én azt hiszem, hogy akinek valami nem tetszik, mint már eddig is mondtam, nyugodtan menjen akár magánemberként, akár máshogy a bíróságra. Köszönöm értékes instrukcióit.

Röst János: Polgármester úr nagyon okosan megpróbál az SZMSZ-ből idézni egy-két szót, és azt gondolja, ebben igaza van. Polgármester úr, a törvény Önre vonatkozik, ha Ön nem ismeri az önkormányzati törvényt, akkor az a kérésem, hogy ne vezesse a közgyűlést. Át lehet adni Cseresnyés Péternek, ha Ő nem akarja vállalni, akkor az ügyrendi bizottság elnökének, ha az sem akarja vállalni, akkor pedig a korelnöknek, Bicsák Miklósnak. Úgy gondolom, hogy ezt Ön megteheti. Ha viszont Ön komolyan gondolja polgármesterségét, akkor legyen kedves a törvényt betartani. Ami pedig az Ön véleményét illeti, hogy Ön akkor adja meg a szót a jegyző asszonynak, amikor akarja, hát már bocsánat, de a törvény erre is kitér. Olvasom Önnek, 34. § (5) bekezdés b.) pont: Kötelező szót adni kérésünk esetén minden esetben a jegyzőnek és az általa felhatalmazott köztisztviselőnek, tehát nemcsak a jegyzőnek, őneki is. Polgármester úr! Arra kérném Önt, hogy próbálja meg megérteni, hogy a közgyűlésben jelentős többség akar dolgozni. Jelentős többség kéri Önt arra, hogy ne tegye azt meg, hogy itt kártérítési perek tömege induljon a mai nap miatt, mert indulhat Ön miatt, hiszen a FIDESZ-en, az SZDSZ-en, MSZDP-n, Városvédőkön kívül több MSZP-s is ugyanígy gondolja, mint mi, hogy Ön ezt nem teheti meg, hogy nem szavaztat. Ha Ön ennek ellenére még is megteszi, az összes konzekvencia Önt terheli.

Marton István: Köszönöm képviselő úr. Én elmondtam, amit elmondtam Önöknek. Mehetek a bíróságra. Még azért még egy kis kiegészítésként elmondom, hogy én több esetben itt idéztem legfelső bírósági döntéseket, és a füle botját nem mozgatta ezeknek a befogadására a testületből senki, élén a jegyzővel. Tehát ilyen szempontból még ez a hivatkozás is meglehetősen álságosnak tűnik számomra.

Horváth István: Egy hónappal ezelőtt hasonló szituációt éltünk meg. A fegyver akkor is ugyanaz volt ugye, hogy elmegyünk haza, amennyiben az Ipari Park területének értékesítése nem kerül napirendre. Egy csomó fontos döntésről kellett akkor is döntést hozni és én azt mondtam, hogy vegyük napirendre túl azon, hogy a módszerrel nem értettem egyet, ugyanis nem tisztességes olyan vállalkozókkal szemben ez a döntésünk, hogy olcsóbbért adunk el telket, mint akinek már adtunk. Most ugyanazt kérném, hogy ne éljenek már ezekkel a fegyverekkel folyamatosan. Mindig valamit behoznak, most éppen itt a nyolc napos előterjesztés időben kikerült-e a képviselőkhöz, avagy sem. A másik pedig, hogy a polgármester szabadságoltatása mindenképpen indokolt, el kell küldeni szabadságra. Ez nem másról szól kedves Röst képviselőtársam és többiek, mint a polgármester parkoló pályára állítása. Én ezt semmiképpen nem tartom felelős magatartásnak akkor, amikor itt mérlegbeszámolókat kellene meghallgatni és elfogadni, amikor iskolaigazgatók kinevezéséről kellene, hogy döntsünk, amikor alapító okiratokat kellene módosítanunk, akkor jövünk ezekkel a fegyverekkel és elmegyünk haza és nem dolgozunk. Még nem telt el a fél év, még csak öt hónapnál tartunk és nyolc közgyűlés volt már. Gyakorlatilag, hogyha a polgármester azt mondja, hogy ne legyen közgyűlés, nem lesz közgyűlés, tartottunk eddig éppen eleget. Na ez lenne a felelőtlen magatartás természetesen. Én azt gondolom, hogy revideáljuk álláspontunkat, gondoljuk át, hogy miről is akarunk tárgyalni. Én kérem, hogy ezt a két előterjesztést felejtsük el, vegyük le napirendről és tárgyaljunk azokról a dolgokról, amik rendkívül fontosak, hogy ma eldőljenek.

Marton István: Igen, amiket Ön mondott, azok igazak. Ami viszont a közgyűlés vezetését illeti, elég, hogy az SZMSZ 15. §-nak (1) bekezdés c.) pontját nézzük meg, ami az elnök jogkörével foglalkozik. Az ülés vezetése, a szó megtagadása, megadás és megvonása, az az elnök jogköre kérem. Nem tudom, miről beszélünk, de maradjunk annyiban, hogy itt megint eltértünk a soron kívüli ülés napirendjétől. Tehát ebben az ügyben én senkinek nem adom meg továbbá a szót. És most jön a szavazás. Tehát, aki a soron kívüli közgyűlésen ezeket a rendkívül komoly kérdéseket meg óhajtja szavazni, az nyomon igent, aki pedig haza akar menni dolgavégezetlenül, az csináljon, amit akar. No tehát a jelenlévők száma 14, uraim, Önök határozatképtelenné tették a soron kívüli közgyűlést. Befejeztük a mai munkát. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket és elnézést kérek azoktól, akik néztek bennünket, és dolga végezetlenül megyünk haza.




Marton István polgármester az ülést, annak határozatképtelenné válása miatt 13.55 órakor bezárta. (Az ülésről készült hangfelvétel alapján ezen jegyzőkönyv a hozzászólásokat szó szerint tartalmazza.)







Marton István Dr. Tuboly Marianna
polgármester jegyző